Brak zmysłu węchu z powodu COVID-19? Nowe badanie wyjaśnia, kiedy może powrócić

2021-06-29 11:00

Utrata węchu to jeden z charakterystycznych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Spora część osób zakażonych skarży się na zaburzenia tego zmysłu i jednocześnie martwi się, kiedy węch powróci. Najnowsze badania naukowców rozwiewają wątpliwości.

Stracił zmysł węchu z powodu COVID-19?
Autor: Getty Images

O zakażeniu koronawirusem świadczy najczęściej między innymi utrata węchu. Zespół badaczy medycznych postanowił przyjrzeć się nagłej, częściowej lub całkowitej utracie węchu inaczej ansomnii. Przebadał on 97 pacjentów z ostrą utratą węchu trwającą ponad siedem dni po pozytywnej diagnozie COVID-19.

Jak długo zmysł węchu wraca do normy po COVID-19? 

Spośród nich 51 osób zostało poddanych zarówno subiektywnym, jak i obiektywnym testom węchowym w kierunku koronawirusa. Uczestnicy badania wypełniali co cztery miesiące ankiety, odpowiadając zawsze na to samo pytanie o ich zdolność do odczuwania i rozpoznawania zapachów. Oceniali, czy w ciągu tych miesięcy poprawiło się funkcjonowanie zmysłu węchu. Około 53 proc. stwierdziło, że węch wrócił tylko częściowo. Pozostali badani nie odczuwali żadnych zmian w odczuwaniu wrażeń węchowych.  

Po upływie 8 miesięcy około 96 proc. pacjentów odzyskało całkowitą sprawność węchową. Dwóch uczestników badania zgłosiło jednak pogorszenie węchu po upływie roku. Testowi subiektywnemu poddano natomiast 46 pacjentów, z czego około 28 proc. powróciło do zdrowia w ciągu tych czterech miesięcy. U pozostałych osób zmysł węchu wrócił po roku.

Jaki wniosek z badań?

Naukowcy medyczni dowiedli, że powrót do pełni zdolności węchowych trwa rok. Wyniki te ukazały się na łamach czasopisma medycznego JAMA.

Źródło:

  • M. Renaud, C. Thibault, F. Le Normand, Clinical Outcomes for Patients With Anosmia 1 Year After COVID-19 Diagnosis, dostęp: 29.06.2021 r.
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki