Bon turystyczny 500+ już od lipca. Kto go otrzyma? Poznaj szczegóły

2020-06-09 8:21 Katarzyna Hubicz

Bon na wakacje dla rodzin z dziećmi zacznie obowiązywać już podczas tych wakacji. Jak zapowiedziała w poniedziałek wieczorem Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, pierwsze płatności z bonu turystycznego będą realizowane jeszcze w lipcu.

Bon turystyczny ma być formą wsparcia dla branży turystycznej, która ucierpiała z powodu epidemii koronawirusa. Początkowo jego wysokość miała wynosić 1000 zł i miał go otrzymać każdy, kto pracował na etacie i zarabiał nie więcej, niż 5200 zł brutto. Koncepcja jednak uległa zmianie i obecnie bon mają otrzymać rodziny z dziećmi, a kwota będzie dwa razy mniejsza - planowana wysokość bonu to 500 zł.

Kiedy będzie można płacić bonem turystycznym? Jak powiedziała wczoraj wieczorem szefowa resortu rozwoju podczas wideoczatu z przedstawicielami branży turystycznej, pierwsze płatności będzie można realizować już w ostatnim tygodniu lipca.

Gotówki nie dostaniemy jednak ani do ręki, ani na konto: bon będzie numerem cyfrowym realizowanym przez ZUS na konto zarejestrowanych firm turystycznych. Jak wyjaśniła Jadwiga Emilewicz,  uprawniona osoba dostanie rodzaj tokenu, czyli "cyfrowej pięćsetki". "Ten numer tokenu, będzie podstawą zapłaty za świadczenie. Przelewy będzie robił Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konto tych podmiotów, które będą zarejestrowane w bazie" - zapowiedziała.

Szefowa resortu rozwoju zapowiedziała, że bon będzie można zrealizować do końca 2021 r. Wskazała, że szacowana wartość bonów - ok. 3 mld zł -  to "wsparcie, jakiego branża turystyczna jeszcze nie miała".

Odwołujemy wakacje! Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE