Bo choroba nie jest całym życiem! Startuje kolejna edycja kampanii P.S. Mam SM
Kampania P.S. Mam SM to projekt tworzony przez pacjentów i dla pacjentów. Realizowany przez Grupę Pozytywnych, tj pasjonatów życia, którzy mimo posiadania stwardnienia rozsianego i związanych z nim ograniczeń, każdego dnia pokonują trudności związane z chorobą, spełniają swoje marzenia i realizują pasje.
– Bohaterowie naszej kampanii pokazują własne historie, opowiadają o doświadczeniach dnia codziennego w życiu z SM. Ich historie burzą stereotypy, przełamują ograniczenia i zmieniają spojrzenie na stwardnienie rozsiane, inspirują do działania. Pokazują, iż choroba nie musi ograniczać i nie jest naszym całym życiem – mówi Izabela Czarnecka-Walicka, Prezes Zarządu Fundacji NeuroPozytywni, organizator kampanii P.S. Mam SM.
Członkowie Grupy Pozytywnych biegają, ćwiczą na siłowni, skaczą na spadochronie, jeżdżą na rowerze i nartach, podróżują oraz zwiedzają dalekie zakątki świata, prowadza bloga, uczestniczą w rockowych koncertach i chcą motywować do działania osoby z SM, szczególnie te nowo zdiagnozowane.
Spojrzenie w przeszłość
Kolejna odsłona P.S. Mam SM będzie miała formę retrospekcji. Bohaterowie wcześniejszych edycji kampanii, podczas indywidualnych rozmów i spotkań, opowiedzą o zmianach jakie nastąpiły w ich życiu w ciągu ostatnich trzech lat od momentu startu kampanii – co osiągnęli pomimo choroby lub co im się nie udało.
– Dużo się zmieniło. Mam męża. „Kulawa Warszawa” to nie jest już prywatny projekt, tylko fundacja – z czego bardzo się cieszę, że udało się ją założyć oraz rozwijać. Przeprowadziłam się do miejsca, które nazywam „moją małą Szwecją” … i dużo, dużo bardzo fajnych rzeczy - tak opowieść o sobie rozpoczyna Iza Sopalska, bohaterka pierwszego spotkania, prywatnie zawodniczka Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings.
Spotkania z Grupą Pozytywnych
Na spotkanie z Izą Sopalską, która opowie o pasji do podejmowania działań społecznych na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz odpowie na pytanie „dlaczego zamieniła problem na wyzwanie i jakie miało to przełożenie na jej życie” - organizatorzy zapraszają 12 lipca (piątek) 2019 roku o godzinie 15:00.
Spotkanie będzie transmitowane na profilu Facebook Fundacji NeuroPozytywni w formie video wywiadu online. Transmisja potrwa około 40 minut. W trakcie jej przebiegu chętne osoby będą mogły zadawać gościowi pytania tutaj.
Kolejne spotkania z Mileną Trojanowską, Anną Marią Siwińską oraz Izabelą Czarnecką-Walicką i Jakubem Walickim planowane są w cyklu comiesięcznym.
O SM i kampanii
Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego i zazwyczaj diagnozowane jest u osób między 20. a 40. rokiem życia. U każdej z osób choroba ma inny przebieg, niemniej obecnie nie musi prowadzić do niepełnosprawności, dzięki wiedzy medycznej i dostępowi do nowoczesnych terapii.
- Z diagnozą stwardnienia rozsianego zderzają się osoby stosunkowo młode, które ze strachem patrzą w przyszłość. SM to dla nich osobista porażka oraz przekreślenie osobistych i zawodowych planów życiowych. Projekt stworzony przez Grupę Pozytywnych wychodzi naprzeciw ich obawom, a prezentowane historie mają być inspiracją do pokonywania swoich słabości - podkreśla Izabela Czarnecka-Walicka.
Działania w ramach kampanii P.S. Mam SM realizowane są w internecie i publikowane na stronie internetowej www.neuropozytywni.pl oraz na profilu Facebook Fundacji NeuroPozytywni. Dzięki temu materiały edukacyjne dostępne są dla wszystkich, niezależnie od czasu, miejsca zamieszkania czy sprawności ruchowej. Organizatorzy kampanii zachęcają też inne osoby do dołączenia do Grupy Pozytywnych. Wystarczy tylko wysłać swoją historię na adres Fundacji.
Partnerami P.S. Mam SM są Fundacja Pomóż Walczyć o Życie, Fundacja Kulawa Warszawa oraz blog with a Smile biegam z uSMiechem. Kampania realizowana jest przy wsparciu Sanofi Genzyme.
Porady eksperta