Blue Monday dopada każdego? 5 najlepszych wskazówek, jak przetrwać taki dzień

2023-01-16 9:16

"Blue Monday" to rzekomo straszny dzień, który w tym roku przypada 16 stycznia. Od dawna mówi się, że jest to „najbardziej depresyjny dzień w roku” i że prawdopodobnie właśnie dziś zrezygnujemy z naszych noworocznych postanowień. O co chodzi z Blue Monday?

Blue Monday dopada każdego? Najlepsze wskazówki, jak przetrwać taki dzień
Autor: Getty Images Blue Monday dopada każdego? Najlepsze wskazówki, jak przetrwać taki dzień

Blue Monday przypada zwykle w trzeci poniedziałek stycznia każdego roku. Dlaczego akurat wtedy? O tym, że w ogóle takie "święto" zostało przez wielu uznane zadecydowało połączenie przypadku i działań marketingowych pewnego biura podróży.

O co chodzi z Blue Monday?

W 2004 r. jeden z psychologów został poproszony o to, aby "wyliczyć", na kiedy przypada najsmutniejszy dzień w roku.

Uczony uwzględnił czynniki, takie jak m.in.: zarobki, pogoda, poziom motywacji, wywiązanie się z noworocznych postanowień i na tej podstawie określił, że najgorsze samopoczucie mamy właśnie w przedostatni poniedziałek stycznia.

Na tej podstawie biuro podróży opracowywało daty wprowadzenia promocyjnych ofert wyjazdów na wakacje. 

Poradnik Zdrowie: depresja

Początkowo był to jedynie "wynalazek" firmy zajmującej się marketingiem, ale szybko stał się corocznym wydarzeniem. Zdecydowana większość osób, która wierzy w teorię najbardziej depresyjnego dnia w roku, nie ma pojęcia, że "problem" powstał wyłącznie po to, by sprzedać rozwiązanie - w postaci wakacji w słonecznych krajach. 

Depresja nie trwa jeden dzień

Jeśli rzeczywiście czujesz się dziś gorzej, być może masz po prostu zły dzień? Kiepska aura, krótkie dni, mało światła - już te czynniki powodują, że zimą jesteśmy nieco mniej energiczni, trochę bardziej ospali, działamy na wolniejszych obrotach. 

Do tego dochodzą troski życia codziennego, obowiązki, stres... To nic złego mieć gorszy dzień. Pamiętaj jednak, że depresja to przedłużający się okres bycia nieszczęśliwym. Objawy zaburzeń depresyjnych mogą się różnić w poszczególnych przypadkach, najczęściej jednak obejmują: 

  • obniżony nastrój
  • brak motywacji do pracy, pasji, codziennych zadań 
  • drażliwość, uczucie niepokoju i zmartwienia
  • myśli samobójcze lub samookaleczenie.

Depresja może także obejmować objawy fizyczne, takie jak: 

  • zmiana apetytu (brak chęci do jedzenia lub nadmierne objadanie się)
  • brak energii
  • niski popęd seksualny 
  • zaburzenia snu.

5 rad, jak przetrwać Blue Monday

1. Staraj się nie przepaść w natłoku negatywnych myśli.

Staraj się zająć głowę czymś pożytecznym i naucz się rozpoznawać wzorzec negatywnego myślenia. Zauważ, kiedy najczęściej się to zdarza i spróbuj zastąpić to bardziej konstruktywnymi myślami.

2. Jedz zdrowo.

Badania pokazują, że zdrowa dieta może mieć duży wpływ na nastrój. Ważne jest, aby jeść regularnie przez cały dzień i unikać słodkich potraw i przekąsek. Do tego konieczne jest odpowiednie nawodnienie i unikanie alkoholu.

3. Spróbuj akupunktury.

Naukowcy z York University odkryli, że osoby z umiarkowaną lub ciężką depresją mogą poprawić jakość swojego samopoczucia dzięki regularnym sesjom akupunktury. 

4. Zwiększ ilość kwasów tłuszczowych omega-3.

Dieta bogata w ryby zmniejsza częstość występowania depresji. Łosoś, makrela, śledź, śledzie, sardynki i świeży tuńczyk – po te ryby sięgaj jak minimum dwa razy w tygodniu.

5. Nie unikaj towarzystwa.

Samotność w wielu przypadkach jest czynnikiem wywołującym depresję, która z kolei jeszcze bardziej izoluje chorego od otoczenia. Dlatego ważne jest, aby nie tylko pozostawać w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami i sąsiadami, a także z innymi, którzy doświadczyli depresji i przeszli przez nią.

Gdzie szukać pomocy?

Co czwarty z nas doświadcza depresji w którymś momencie swojego życia. Jeśli objawy depresji utrzymują się przez większą część dnia przez ponad dwa tygodnie, warto skorzystać z pomocy lekarza.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z kimś, kto może pomóc, dzwoniąc na bezpłatną infolinię pod numer telefonu 800 70 2222.