Blue Monday - czy teoria o najbardziej depresyjnym dniu w roku jest prawdziwa?

2022-01-17 8:56

Blue Monday to termin oznaczający najbardziej przygnębiający dzień w roku. W 2022 r. Blue Monday przypada na 17. stycznia. Pojęcie to wprowadził w 2004 r. brytyjski psycholog z Cardiff University - Cliff Arnall. Jaka jest geneza powstania tego terminu i czy opiera się na dowodach naukowych?

Blue Monday
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Blue Monday według wzoru
  2. Blue Monday - czy faktycznie istnieje?
  3. Blue Monday - geneza

Blue Monday według wzoru

Psycholog wyznaczył datę najsmutniejszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego. W swoich wyliczeniach wziął pod uwagę czynniki psychologiczne, metrologiczne i ekonomiczne.

W styczniu mamy do czynienia z krótkimi dniami i ograniczonym dostępem do ciepła i promieni słonecznych, dodatkowo możemy być przygnębieni świadomością niedotrzymania postanowień noworocznych i odczuwać konsekwencje nadszarpnięcia budżetu domowego spowodowanego świętami. 

Arnall przedstawił propozycję obliczenia stanu zdrowia psychicznego używając matematycznego wzoru, który uwzględniał następujące czynniki:  

  • W – pogoda
  • D – miesięczne wynagrodzenie
  • d – dług
  • T – czas od Bożego Narodzenia 
  • Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych
  • M – poziom motywacji 
  • Na – poczucie konieczności podjęcia działań
Poradnik Zdrowie: depresja

Blue Monday - czy faktycznie istnieje?

Choć termin "Blue Monday" został szybko rozpowszechniony, nie ma on żadnego odzwierciedlenia w nauce. Sam autor przyznał, że ta popularna teoria to mit. Wzór, jaki opracował psycholog jest całkowicie pozbawiony sensu z uwagi na niemierzalność niektórych składowych oraz niezgodność jednostek. Mimo to, wiele osób tego dnia przyznaje, że czuje się fatalnie.

Blue Monday - geneza

W 2004 roku do Cliffa Arnalla na polecenie biura podróży zgłosiła się firma PR-owa. Psycholog został poproszony o to, aby "obliczyć" najlepszy dzień na zabukowanie wycieczki. Tak powstała teoria najbardziej depresyjnego dnia w roku i choć jest uznawana za pseudonaukę, wiele osób wierzy w jej prawdziwość.