Bezzwrotna pożyczka dla przedsiębiorców - kiedy otwarcie wszystkich firm?

2020-05-03 14:04

Właściciele salonów fryzjerskich i kosmetycznych, ale nie tylko, odliczają już dni do otwarcia. A rząd chwali się, że może udzielić im bezzwrotnej pożyczki w wysokości 5 tys. zł. O co chodzi?

Fryzjer
Autor: Getty Images Fryzjer

Bezzwrotna pożyczka dla przedsiębiorców

Przepisy dotyczące bezzwrotnej pożyczki obowiązują od 1 kwietnia. Zgodnie z pierwotną wersją tarczy antykryzysowej pożyczka udzielona przedsiębiorcy ulega umorzeniu tylko wówczas, gdy wykazał on, że przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszył stanu zatrudnienia, tzn. np. nie wypowiedział umowy swojemu pracownikowi.

Umorzenie dotyczy jedynie tych firm, które zatrudniają przynajmniej jednego pracownika. W związku z tym z możliwości uzyskania bezzwrotnej pożyczki wykluczone zostały automatycznie osoby samozatrudnione. Jednak po nowelizacji przepisów, osoby samozatrudnione również mogą otrzymać taką pożyczkę.

II etap odmrażania gospodarki

Już 4 maja możemy spodziewać się kolejnego poluzowania obostrzeń. Otworzone zostaną galerie handlowe, strefy gastronomiczne na wynos, biblioteki oraz hotele. Jednak obowiązywać będą specjalne restrykcje. 

Zobaczcie więcej: Drugi etap znoszenia obostrzeń: wytyczne dla galerii, bibliotek i hoteli

Wkrótce otwarte zostaną kolejne punkty usługowe. Rząd zapowiada, że mniej więcej co dwa tygodnie będzie odmrażał kolejne etapy gospodarki. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że luzowanie obostrzeń i zmniejszenie wzrostu zachorowań będzie zależało od dyscypliny społecznej. Dlatego należy stosować się do wyznaczonych przez rząd zasad.

Czytaj też: Mamy przełom! Początek końca epidemii koronawirusa w Polsce!