Bezpłatne badania i konsultacje z kardiologiem
30 maja 2017 (wtorek) w g. 10:00-14:00 przy ul. Krakowskie Przedmieście 68, obok kościoła Św. Anny w Warszawie i 31 maja 2017 (środa) w g. 10:00-14:00 przy Placu Wolności w Bydgoszczy w ramach kampanii STOP UDAROM działać będą Mobilne Miasteczka Profilaktyki Udarowej
Odwiedzający Mobilne Miasteczka Profilaktyki Udarowej będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych(badanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia) oraz konsultacji lekarskich. Osoby, których wyniki będą odbiegały od normy, mogą dodatkowo skonsultować je z lekarzem kardiologiem(a w razie potrzeby wykonać bezpłatnie badanie EKG). W tym roku po raz pierwszy na gości Miasteczek będzie czekał też dietetyk, który wyjaśni, w jaki sposób, dzięki modyfikacji nawyków żywieniowych, można obniżyć ryzyko wystąpienia udaru.
Bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne
Dla odwiedzających Mobilne Miasteczka Profilaktyki Udarowej dostępne będą bezpłatne materiały edukacyjne na temat udaru, przygotowane w taki sposób, aby były czytelne i zrozumiałe dla osób w każdym wieku. W Mobilnych Miasteczkach Profilaktyki Udarowej będzie można również nauczyć się jak samemu wykonać proste badanie -pomiar pulsu(tętna) -które wystarczy do wczesnej diagnostyki migotania przedsionków - najczęściej występującej arytmii serca, która pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru. Na terenie Mobilnych Miasteczek Profilaktyki Udarowej znajduje się także ścieżka edukacyjna, dzięki której można dowiedzieć się więcej o objawach udaru, o tym jak prawidłowo reagować w przypadku ich wystąpienia, a także czynnikach ryzyka i zapobieganiu chorobie.
W ramach tegorocznej edycji kampanii STOP UDAROM w polskich miastach, w tym na pewno w Warszawie oraz w Bydgoszczy, pojawi się superbohater DOKTOR STROKE. POGROMCA UDARÓW, którego misją jest edukacja na temat udaru mózgu, w tym rozpoznawania objawów choroby i właściwego reagowania w przypadku ich wystąpienia.Ok. g. 11:00 chętni będą mogli spotkać superbohatera, a przez cały czas trwania wydarzenia zrobić sobie zdjęcie w faceboardzie (stand z otworem na twarz).
Z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich może skorzystać ograniczona liczba osób
STOP UDAROM to zainaugurowana w 2011 roku, ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu oraz ograniczania jego medycznych i społecznych skutków. Każdego roku w ramach kampanii, organizowane są m.in. Mobilne Miasteczka Profilaktyki Udarowej, w których mieszkańcy polskich miast mogą korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich. Kampania STOP UDAROM obejmuje również obchody Światowego Dnia Udaru Mózgu. Stale prowadzone są różnego rodzaju działania edukacyjne w zakresie czynników ryzyka, profilaktyki i rozpoznawania objawów udaru mózgu oraz podejmowania skutecznej interwencji w razie jego wystąpienia. Organizatorem kampanii jest firma Boehringer Ingelheim we współpracy ze Stowarzyszeniem „Udarowcy–Liczy się wsparcie!”.