Bezpłatna, internetowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

2019-12-18 8:02

500 rowerów trójkołowych, 1000 balkoników, 1000 wózków, 1000 par kul ortopedycznych, 1000 łóżek rehabilitacyjnych - i to jeszcze nie wszystko! Fundacja Eco Textil uruchomiła bezpłatną, internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych czasowo i trwale . 

Bezpłatna, internetowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego
Autor: Materiały prasowe

Urazy po wypadkach komunikacyjnych, powrót do zdrowia w domowych warunkach, trwała niepełnosprawność ruchowa - we wszystkich tych sytuacjach niezwykle istotna jest pomoc ułatwiająca codzienne funkcjonowanie osób dotkniętych problemami z poruszaniem się. Teraz dostępność sprzętu potrzebnego do rekonwalescencji nie będzie trudnością nawet dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kosztowny zakup lub wypożyczenie danego asortymentu.

- Osoby potrzebujące mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo, pokrywają jedynie koszt dostarczenia i odebrania przesyłki. W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne. Za wynajęcie wózka inwalidzkiego czy kul trzeba płacić. A dla chorych często stanowi to barierę - mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która jest organizatorem wypożyczalni internetowej.

Wypożyczalnia sprzętu jest formą pomocy osobom niepełnosprawnym, ale również sposobem na podziękowanie wszystkim ludziom, którzy oddają niepotrzebną odzież do specjalnych pojemników z logo Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża. To dzięki środkom pochodzącym z recyklingu tekstyliów Fundacja Eco Textil może udostępnić osobom niepełnosprawnym trójkołowe rowery, wózki inwalidzkie, kule i chodziki.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny można wypożyczyć?

Do dyspozycji wypożyczających są m.in. stabilne rowery trójkołowe, umożliwiające jazdę osobom o ograniczonej sprawności ruchowej i ogólnie fizycznej. Rowery są dostępne w trzech rozmiarach - dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Kolejny sprzęt to wózki, które pomagają w przemieszczaniu się osobom niepełnosprawnym motorycznie, nie będącym w stanie samodzielnie chodzić. Kule ortopedyczne wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Dają podparcie przy chodzeniu  i pomagają w utrzymaniu równowagi, odciążają niesprawną kończynę.

Z kolei balkoniki rehabilitacyjne ułatwiają chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego. Są wykonane z lekkich materiałów, ale jednocześnie stanowią solidną konstrukcję.

Do asortymentu wypożyczalni trafiły również łóżka rehabilitacyjne. Są one w pełni sterowane elektrycznie. Ich stabilna konstrukcja i wiele funkcjonalności sprawia, że są niezwykle pomocne w procesie leczenia schorzeń ortopedycznych i rekonwalescencji pacjentów. 

Każde łóżko wyposażone jest też w barierki zabezpieczające, podnoszone i opuszczane za pomocą jednego przycisku. Barierki można podnieść na wysokość 30 centymetrów ponad materac.

Łóżka można wypożyczać na 2,3 lub 6 miesięcy z możliwością przedłużenia. Osoba wypożyczająca ponosi jedynie koszty przesyłki.

Fundacja Eco Textil zapewnia, że asortyment wypożyczalni będzie niebawem powiększony o kolejne sprzęty.

Jak wypożyczyć sprzęt?

Sprzęt jest dostępny całkowicie bezpłatnie dla osób prywatnych. Aby otrzymać konkretną rzecz, dana osoba powinna zapisać się na listę wypożyczających dostępną na stronie Fundacji Eco Textil - www.ecotextil.pl

Wniosek rozpatrywany jest w ciągu 24 godzin. Sprzęt wypożyczany jest na określony czas - 2 miesiące, 3 miesiące lub pół roku. Wypożyczający ponosi jedynie koszt związany z dostarczeniem i odebraniem sprzętu.