Będzie godzina policyjna w związku ze wzrostem zakażeń na koronawirusa!

2020-10-07 10:17

W związku ze wzrostem zakażeń na koronawirusa WHO apeluje do władz, aby zadbały o bezpieczeństwo mieszkańców. Ważne jest także to, aby walczyć ze społecznym znużeniem restrykcjami. A to może być trudne... Dlatego władze Berlina zdecydowały się na wprowadzenie godziny policyjnej.

koronawirus
Autor: Getty Images

Senat Berlina we wtorek wieczorem ponownie zaostrzył ograniczenia dotyczące pandemii Covid-19. Władze stolicy Niemiec zdecydowały, że wprowadzona zostanie "godzina policyjna" od 23:00 do 6:00 - informuje regionalny nadawca rbb24.

AKTUALNE RESTRYKCJE W POLSCE: Kary za brak maski! Lokale do 22.00! „Zero tolerancji” i nowe obostrzenia!

Oznacza to, że restauracje, bary i sklepy nocne będą musiały być zamykane o godz. 23, a na stacjach benzynowych nie będzie można w tym czasie sprzedawać alkoholu. Ponadto postanowiono, że między godz. 23 a godz. 6 mogą się spotykać tylko grupy pięcioosobowe lub mieszkańcy tylko dwóch gospodarstw domowych. Prywatne uroczystości w pomieszczeniach będą mogły się odbywać w gronie maksymalnie 10 osób, a nie jak dotychczas 25.

Czy takie same restrykcje mogą zostać wprowadzone w Polsce? Tego nie wiadomo, ale jedno jest pewne - wzrost zakażeń na koronawirusa jest niezaprzeczalny. Mapa - koronawirus w Polsce i na świecie. Statystyki. AKTUALIZACJA 6.10.2020

W oświadczeniu zamieszczonym na stronach WHO Europe Kluge powołał się na wyniki badań społecznych, przeprowadzanych na zlecenie organizacji, które wskazują, że zmęczenie pandemią "osiągnęło w niektórych przypadkach poziom ponad 60 proc."

- Koszt dotychczasowych wyrzeczeń był nadzwyczajny i wymęczył nas wszystkich, gdziekolwiek mieszkamy i cokolwiek robimy. W tych warunkach poczucie marazmu i braku motywacji jest naturalne - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie Kluge wezwał rządy państw, by nie rezygnowały z działań na rzecz powstrzymywania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak stwierdził, by skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie "kreatywnych rozwiązań", opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w "nowy i bezpieczny sposób". Podał przy tym przykłady organizowania "pływających kin" na łodziach czy tworzenia "baniek społecznych" w środowiskach pracy.

Źródło: PAP