Kary za brak maski! Lokale do 22.00! „Zero tolerancji” i nowe obostrzenia!

2020-10-06 14:51

Szybsze wprowadzenie nowych, bardziej radykalnych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych wymusiły na ministerstwie zdrowia dzisiejsze rekordowe liczby Polaków zakażonych koronawirusem oraz zmarłych na COVID-19! Wspólnie z Komendą Główną Policji, resort wydał dziś specjalne rozporządzenie w tej sprawie. Do czego będziemy musieli się bezwzględnie dostosować?

Kary za brak maski! Lokale do 22.00! „Zero tolerancji” i nowe obostrzenia!
Autor: Getty Images

Koronawirus zbiera coraz większe żniwo. Tylko dziś odnotowano 2236 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w całej Polsce. Sprawdź dokładne dane z dziś!

Resort zdrowia, aby powstrzymać lawinowy wzrost zakażeń, szybciej niż planował zadecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych. Nowe zasady ogłosili: minister zdrowia Adam Niedzielski i komendant główny Policji gen. Jarosław Szymczyk podczas wspólnej konferencji prasowej.

- Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – powiedział Niedzielski.

Nowe rozporządzenie resortu zdrowia wprowadza następujące zmiany:

1. Maski w strefie żółtej także w wolnej przestrzeni!

Mieszkańcy powiatów znajdujących się w strefie żółtej będą musieli nosić maski także na zewnątrz, np. w parkach.

2. Mandaty za brak maski!

Bez względu na strefę, bez maseczek możemy się poruszać tylko tam gdzie to jest dozwolone. Z noszenia maski zwalnia jedynie zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu. Nie możemy już liczyć na pobłażanie ze strony funkcjonariuszy. Każda osoba bez tego dokumentu będzie podlegać karze.

Policja podkreśla, że będzie działać zdecydowanie bardziej represyjnie, bo przepisy dot. zasłaniania nosa i ust są masowo łamane. Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci odnotowali 2150 naruszeń związanych z przestrzeganiem DDN.

Kwota mandatu za brak maski nie zmieniła się. Nadal jest to 500 zł. Na razie! Trwają bowiem prace nad zwiększeniem tej kwoty. Ale policja ostrzega, że będzie teraz częściej karała mandatami, niż dawała pouczenia. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, policja skieruje wniosek o ukaranie do sądu oraz wdroży wobec osoby łamiącej prawo postępowanie administracyjne do Inspekcji Sanitarnej.

3. Mniej weselników!

W powiatach strefy żółtej ogranicza się liczbę uczestników wesel do 75 osób. W cały kraju – do 100 osób.

4. Lokale gastronomiczne krócej otwarte!

Restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne działające w strefie czerwonej będą otwarte tylko do godz. 22.00.

5. Imprezy bez tańców!

Resort zdrowia nie tylko zwiększa odległość między poszczególnymi zgromadzeniami do 100 metrów. W pubach, restauracjach i lokalach gastronomicznych oraz innych przestrzeniach zamkniętych wprowadza się zakaz udostępniania miejsc do tańczenia.

6. Alert SMS!

Przy wprowadzeniu nowych stref żółtych i czerwonych oraz przy zmienia statusu istniejących, ich mieszkańcy otrzymają specjalne alerty SMS-owe rozsyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Czytaj też: