Bakterie, wirusy, jad kiełbasiany. GIS ostrzega: to skutki błędów, które popełniamy w upał

2023-08-16 9:13

Upały szkodzą zdrowiu, mogą zagrażać życiu. Oprócz tego, że niebezpieczne jest odwodnienie i przegrzanie, możliwe są również inne zagrożenia dla zdrowia i życia. Co gorsza, wiele z nich to efekt nieświadomych błędów lub niewiedzy. GIS i PZH podają, jak się ustrzec przed dużym letnim ryzykiem.

Bakterie, wirusy, jad kiełbasiany. GIS ostrzega: to skutki błędów, które popełniamy w upał
Autor: GettyImages Bakterie, wirusy, jad kiełbasiany. GIS ostrzega: to skutki błędów, które popełniamy w upał

Zatrucia pokarmowe latem

Wysokie temperatury przyspieszają psucie żywności. A to może sprzyjać przenoszeniu bakterii i wirusów, atakujących układ pokarmowy. Najczęstszym problemem są zakażenia rotawirusowe, ale oprócz nich czyha wiele innych zagrożeń, jak salmonella, gronkowiec złocisty, pałeczki okrężnicy, czyli bakterie E.coli, pałeczki czerwonki, salmonella, bakterie campylobacter, listeria, a nawet laseczki jadu kiełbasianego.

Latem musimy być szczególnie czujni. Bo nie tylko w naszych domach możemy popełnić błędy, przechowując żywność. Obecne upały mogą sprawić, że już podczas zakupu możemy natknąć się na źle przechowywane, a w konsekwencji zepsute mięso, jaja, ciasta i inne produkty cukiernicze.

Czy jedzenie truje? "Testery żywności" nie zdały testu. Mamy wyniki z laboratorium. Będziecie w szoku. Próba Federa

Jak przechowywać jedzenie latem, żeby uniknąć zatrucia? 

Jakich błędów unikać w czasie upału? GIS zwraca uwagę, że niewłaściwe przechowywanie żywności, jak również sięganie po nadpsutą żywność, może skończyć się poważnym zatruciem.

Jak zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na zatrucie latem? Oto kilka prostych i skutecznych sposobów zmniejszających ryzyko zatruć i zakażeń układu pokarmowego: 

  1. Nie kupuj zapasów żywności
  2. Przechowuj zgodnie z zasadami przechowywania żywności podanymi na opakowaniach produktów
  3. Nie chodź długo po sklepie z koszykiem z produktami, które wymagają warunków chłodniczych lub mrożenia. Minimalizuj ich czas poza lodówką lub zamrażarką
  4. Korzystaj z toreb termicznych, aby transportować zakupy do domu
  5. Nie przewoź rzeczy w samochodzie dłużej niż to konieczne (jeśli masz w planie na trasie ze sklepu jeszcze inne sprawy do załatwienia, to zacznij od tych spraw, a później zrób zakupy lub w pierwszej kolejności odwieź zakupy do domu – i umieść w odpowiednich warunkach)
  6. Szybko rozpakuj i rozmieść w lodówce zakupy 
  7. W lodówce oddzielaj żywność gotowaną od surowej

Jak przygotowywać jedzenie latem, żeby uniknąć zatrucia?

Jak przygotowywać jedzenie latem, żeby uniknąć zatrucia? Latem należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad. Niezależnie od tego, czy przechowujemy i przygotowujemy jedzenie w swoim domu, czy podczas biwakowania, grilla w ogrodzie, pobytu na działce itp. Zdarza się, że podczas wakacji "bierzemy wolne" od codziennych zasad higieny, co oczywiście jest katastrofalnym błędem, który może mieć poważne skutki.

  1. Przed i po przygotowaniu jedzenia należy umyć ręce
  2. Różne produkty należy przygotowywać za pomocą różnych naczyń i sztućców (lub kolejno, za pomocą starannie umytych naczyń i sztućców)
  3. Surowego mięsa nie należy myć przed obróbką termiczną
  4. Warzywa i owoce należy starannie umyć, usuwając z nich ziemię i pozbywając się ewentualnych niejadalnych części
  5. Stosuj odpowiednio wysoką temperaturę podczas obróbki termicznej (nie mniej niż 70 stopni Celsjusza)
  6. Nie przechowuj już przygotowanej żywności na stole, podawaj posiłki tylko w porze jedzenia, a przed i po umieszczaj wszystkie produkty w lodówce

Przyczyny zatruć latem

Zatrucia to skutek zakażeń drobnoustrojami, które mogą zasiedlać nieświeżą lub źle przechowywaną żywność. Jad kiełbasiany można znaleźć w kiełbasach, ale również innych produktach mięsnych np. wędlinach, konserwach rybnych, konserwach mięsnych, ale również w konserwach warzywnych, wyrobach garmażeryjnych, a nawet domowych przetworach z warzyw i owoców.

„Nazwa jad kiełbasiany może wprowadzać w błąd, gdyż sugeruje, że przyczyną groźnego, czasem śmiertelnego zatrucia są wyłącznie wędliny i mięso, podczas gdy do zatruć dochodzić może również w wyniku spożycia konserwowanych warzyw, ryb, a nawet grzybów i owoców” – jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).

Jad kiełbasiany powoduje rocznie w Polsce kilkadziesiąt przypadków zatrucia, z których niektóre bywają śmiertelne. Zapobiec można, odpowiednio przechowując żywność, kupując z pewnych źródeł, a także właściwie przygotowując przetwory, m.in. gotując je trzykrotnie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki