Andrzej Grabowski po operacji bariatrycznej zaskakuje w Sopocie. Sprawdź, co teraz je popularny aktor

2025-07-07 12:05

Andrzej Grabowski po operacji bariatrycznej całkowicie zmienił styl życia i odżywiania. Znany aktor zdradza, jak wygląda jego dieta po zmniejszeniu żołądka i jakie efekty przyniosła mu walka z otyłością. Czy życie po operacji bariatrycznej rzeczywiście jest łatwiejsze? Sprawdź, co je gwiazda serialu "Świat według Kiepskich"

Andrzej Grabowski po operacji bariatrycznej zaskakuje w Sopocie. Sprawdź, co teraz je popularny aktor
Autor: Getty Image Andrzej Grabowski po operacji bariatrycznej zaskakuje w Sopocie. Sprawdź, co teraz je popularny aktor

Andrzej Grabowski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny filmowej i telewizyjnej, a jego walka z otyłością stała się inspiracją dla wielu osób. Aktor zdecydował się na operację bariatryczną, czyli zabieg chirurgicznego zmniejszenia żołądka, gdy waga przekroczyła 140 kilogramów. Jak sam podkreślał, był to krok nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia – „Mam dwa sztuczne biodra, cały ten ciężar trzeba było dźwigać na tych metalach, kolana odmawiały posłuszeństwa”.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Andrzej Grabowski po zmniejszeniu żołądka – jak wygląda jego życie i dieta?

Życie po zmniejszeniu żołądka wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, ale i korzyściami. Początkowo Grabowski, jak wielu pacjentów po operacji bariatrycznej, musiał zadowolić się bardzo małymi porcjami. Z czasem, jak sam żartuje, „jadł porcje większego ptaka, ale na pewno nie słonia czy lwa jak kiedyś”. Najważniejsza jest świadomość, jak wygląda zdrowa dieta po operacji bariatrycznej i jak unikać powrotu starych nawyków, które mogą skutkować przyrostem masy ciała.

Efekty operacji bariatrycznej u Andrzeja Grabowskiego – czy kilogramy wracają?

Operacja bariatryczna, choć skuteczna w walce z otyłością, nie jest cudownym rozwiązaniem na całe życie. Andrzej Grabowski przyznaje, że początkowo schudł ponad 40 kilogramów – z ponad 140 kg zjechał do „stówki”. Osiągnięcie tak spektakularnego efektu to zasługa nie tylko samego zabiegu, ale także zmiany podejścia do jedzenia i większej dbałości o zdrowie.

Niestety, rzeczywistość okazała się trudniejsza podczas pandemii. Lockdown i samotność sprawiły, że aktor – jak wielu Polaków – zaczął gotować „na pocieszenie” i stopniowo zapełniać zamrażarkę domowymi potrawami. Po jakimś czasie przyszło także podjadanie zapasów, a waga zaczęła nieco rosnąć. Grabowski przyznaje z dystansem, że „trochę przytyłem, ale nadal jestem podobny do człowieka”. To typowy problem osób po bariatrii – powrót kilogramów po operacji bariatrycznej może zdarzyć się każdemu, jeśli nie kontroluje się nawyków żywieniowych.

Dieta po operacji bariatrycznej – co je Andrzej Grabowski?

Dieta po operacji bariatrycznej powinna być bogata w białko, uboga w tłuszcze i węglowodany proste, a przede wszystkim dopasowana do zmienionych możliwości żołądka. Jednak pobyt w Sopocie to dla Andrzeja Grabowskiego nie tylko czas wypoczynku, ale także okazja do kulinarnych odkryć. Jak informuje Super Express, aktor, mimo przebytej operacji zmniejszenia żołądka, nie rezygnuje z ulubionych smaków – tym razem postawił na klasyczny ramen, pełen klusek, mięsa i dodatków.

Operacja bariatryczna – co to jest?

Operacja bariatryczna to chirurgiczna metoda leczenia otyłości, stosowana wtedy, gdy inne sposoby (dieta, ćwiczenia, leki) nie przyniosły efektu lub kiedy nadmierna masa ciała zagraża zdrowiu i życiu. Zabieg polega na zmniejszeniu objętości żołądka (najczęściej poprzez usunięcie jego fragmentu albo założenie specjalnej opaski). Dzięki temu osoba po operacji czuje się syta po zjedzeniu dużo mniejszej ilości jedzenia, rzadziej odczuwa głód i – jeśli stosuje się do zaleceń – chudnie nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Najpopularniejsze typy operacji bariatrycznych to:

  • Sleeve gastrectomy (rękawowa resekcja żołądka) – usunięcie dużej części żołądka, co pozostawia wąski „rękaw”.
  • Gastric bypass – żołądek zostaje podzielony na małą „kieszonkę”, do której prowadzi pokarm, omijając resztę żołądka i część jelit.
  • Opaska żołądkowa (banding) – na żołądek zakłada się specjalną opaskę zmniejszającą ilość jedzenia, które można zjeść na raz.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki