Agresja bez powodu? Sprawdź, czy nie brakuje ci kluczowego składnika

2024-06-14 8:43

Komu choć raz nie zdarzyło się, wybuchnąć, czy poczuć chęć rozszarpania czegoś albo wykrzyczenia kilku wyjątkowo nieprzyjemnych słów? Agresja, także słowna wyzwalana jest przez hormony stresu, a mózg potrzebuje odpowiedniego żywienia, by ograniczyć niechciane napady. Dlatego jeśli w ostatnim czasie częściej budzą się w nas agresywne zachowania, warto przeanalizować dietę.

Agresja bez powodu? Sprawdź, czy nie brakuje ci kluczowego składnika
Autor: Fot. Getty Images

Agresja ma wiele wymiarów, jednak jej celem zawsze jest spowodowanie szkód fizycznych lub psychicznych. Często może się wydawać, że panowanie nad emocjami to wyłącznie kwestia umiejętności, jednak nie zapominajmy, że w tym wszystkim istotna jest rola samego mózgu i to jak funkcjonuje. Naukowcy zwracają uwagę na to, że suplementacja kwasem omega-3 może pomóc obniżyć poziom agresji.

Źródła kwasów omega-3

Omega- 3 na agresję. Przebadali nie tylko więźniów

Grupa naukowców z University of Pennsylvania weryfikowała jak suplementowanie kwasów omega-3 wpływa na poziom przejawianej agresji. W tym celu przeprowadzono trzy analizy, a mianowicie zweryfikowano niezależne próbki, niezależne badania i niezależne laboratoria. 

W sumie sprawdzono 35 niezależnych próbek od 3918 uczestników badań. Wśród nich były dzieci w wieku do 16 lat oraz osoby od 50. do 60. roku życia w tym także więźniowie. Badania prowadzono na przełomie 1996–2024 roku i trwały średnio ok. 16 tygodni.

Udało się im ustalić, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 może zmniejszyć poziom agresji nawet o 28%. Wyniki obejmowały zarówno reaktywne, jak i proaktywne formy agresji. 

- Myślę, że nadszedł czas na wdrożenie suplementacji omega-3 w celu zmniejszenia agresji, niezależnie od tego, czy chodzi o społeczność, klinikę, czy wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych – wskazał neurokryminolog dr Adrian Raine, główny autor metaanalizy.

Ekspert zaznacza również, że choć potrzebne są kolejne badania na szerszą skalę, to już teraz można stwierdzić, że suplementacja kwasami omega-3 może być pomocna w terapii napadów agresji. Stąd warto rozważyć takie działania nie tylko w kontekście dzieci, które wykazują skłonności do agresji, ale także więźniów. Choć z pewnością nie rozwiąże to problemu, to jednak może pomóc i przełożyć się na wiele aspektów życia społecznego.

Jak kwasy omega-3 wpływają na mózg?

Nie jest tajemnicą, że kwasy omega-3 mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Wspomagają pamięć i koncentrację, czy zapobiegają demencji. Tym razem jednak naukowcy ustalili, że to, co jemy, wpływa na chemię mózgu i w pewnym stopniu odpowiada za regulację naszego zachowania. 

- Rodzice szukający leczenia dla agresywnego dziecka powinni wiedzieć, że oprócz innych metod terapeutycznych, jakie otrzymuje ich dziecko, pomocna może być także dodatkowa porcja lub dwie ryby tygodniowo - wyjaśnia dr Raine.

Zdaniem autorów metaanalizy odpowiednia dawka kwasów omega-3 zmniejsza stany zapalne oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie procesów zachodzących w mózgu.

Na ten moment jednak udało się ustalić, że omega-3 znacząco zmniejsza agresywne zachowania, ale w perspektywie krótkoterminowej. Nie mniej biorąc pod uwagę ogromne koszty psychologiczne i ekonomiczne wynikające z występowania przemocy, nawet tak skromne dane mogą być pomocne i mają zastosowanie w różnych populacjach pod względem płci czy wieku.

Przypominamy, że kwasy omega-3 występują naturalnie w takich produktach jak:

  • morskie ryby,
  • siemię lniane,
  • nasiona chia,
  • kalafior,
  • szpinak,
  • orzechy włoskie,
  • dynia,
  • olej lniany,
  • olej rzepakowy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki