7 oznak "cichego zabójcy". Jedna z nich atakuje w nocy

2023-06-13 9:14

Ból, który uniemożliwia zasypianie, może być związany z nowotworem. Nie jest to jednak jedyny objaw raka. Lekarka wyjaśnia, co jeszcze powinno zaniepokoić i kiedy warto iść do lekarza.

7 oznak cichego zabójcy. Jedna z nich atakuje w nocy
Autor: Getty Images 7 oznak "cichego zabójcy". Jedna z nich atakuje w nocy

Kłopoty z zasypianiem dotyczą dużej części społeczeństwa. Przyczyn może być wiele, jednak niektóre z nich bywają naprawdę poważne i należy skonsultować je z lekarzem. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Ból, który atakuje w nocy, może oznaczać raka

Dr Deborah Lee w rozmowie z “The Mirror” wyjaśniła, jak odróżnić niegroźny ból pojawiający się w nocy, od tego, który może oznaczać nowotwór

Na wstępie lekarka zaznaczyła, że nocne bóle nie zawsze są zwiastunem raka. Większość z nich może być wynikiem innych chorób przewlekłych, urazów czy długotrwałego przebywania w niewygodnej pozycji. 

Lekarka zwraca uwagę na pewne znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać, że ból pojawiający się w nocy jest spowodowany chorobą nowotworową.

- Jedną z oznak, że ból może być spowodowany rakiem, jest ból, który pogarsza się w nocy i nie jest związany z urazem - powiedziała.

Oznacza to, że ból powoduje znacznie większy dyskomfort w nocy, ponieważ rak w czasie snu rozwija się szybciej. Lekarka wyjaśniła, z czego to wynika. - Kiedy się położysz, zmienia to rozkład masy guza i otaczających tkanek potencjalnie powodując ból – kontynuowała dr Lee.

Chociaż sam ból niekoniecznie musi wskazywać na raka, według dr Lee istnieją inne objawy, na które należy uważać. Należą do nich:

  • utrata apetytu
  • utrata masy ciała
  • złe samopoczucie
  • zmęczenie i znużenie
  • nudności i wymioty
  • gorączka.

Dr Lee radzi, aby każdy, kto doświadcza bólu niewiadomego pochodzenia, pojawiającego się w dowolnym miejscu ciała przez trzy tygodnie lub dłużej, porozmawiał o tym ze swoim lekarzem rodzinnym.

Odpowiednio wczesne rozpoznanie może pomóc w rozpoczęciu wczesnego leczenia, a tym samym zwiększyć szanse na wyleczenie choroby i powrót do zdrowia.

Co powoduje ból nowotworowy?

Większość bólu nowotworowego jest spowodowana naciskiem guza na kości, nerwy lub inne narządy w ciele. Ból ciała w różnych partiach może być także spowodowany terapią choroby nowotworowej. Jako przykład można tutaj podać chemioterapię, w przebiegu której niektóre leki mogą powodować drętwienie i mrowienie dłoni i stóp lub pieczenie w miejscu wstrzyknięcia leku.

Według Cancer Research UK, stopień natężenia bólu nowotworowego i częstość jego występowania zależy od rodzaju choroby, lokalizacji nowotworu i stopnia zaawansowania, oraz od tego, czy rak lub leczenie uszkodziło nerwy.

Organizacja podkreśla, że ​​istnieją różne rodzaje bólu, które wpływają na nerwy, tkanki miękkie lub kości i każdy z nich jest inny. Możliwe jest także odczuwanie bólu w innej części ciała niż dotknięty chorobowo obszar. Jest to tak zwany ból rzutowany - na przykład powiększona wątroba może powodować ból w prawym ramieniu, ponieważ gdy narząd ten zwiększa swój rozmiar, może powodować ucisk nerwów, które kończą się w ramieniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki