4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem. Gdzie szukać pomocy?

2023-02-03 14:23

Światowy Dzień Walki z Rakiem to okazja, aby dowiedzieć się więcej o diagnostyce i leczeniu chorób onkologicznych. Co roku w Polsce ponad 150 000 osób dowiaduje się, że ma raka. Centrum Kryzysowe, www.centrumkryzysowe.org.pl to platforma internetowa, która prowadzi za rękę pacjentów onkologicznych i ich bliskich podczas diagnozy i leczenia. Sprawdź jakie wsparcie możesz uzyskać.

4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem. Gdzie szukać pomocy?
Autor: Getty Images 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Centrum Kryzysowe to platforma internetowa, gdzie w tej chwili można znaleźć rzetelne i wiarygodne informacje dotyczące 3 obszarów onkologicznych – raka piersi, raka płuca i raka jajnika. Dlaczego akurat te? Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet, rak płuca – najczęściej diagnozowanym u mężczyzn, a rak jajnika bardzo podstępnym, bo długo nie dającym żadnych niepokojących objawów, a przez to diagnozowanym w zaawansowanym stadium. Platformę internetową uruchomiło Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

– Ważne jest, aby od początku właściwie pomóc choremu i aby nie zaginął on w systemie. Centrum Kryzysowe jest ważną inicjatywą, bliską pacjentom i ich rodzinom. W Polsce wprowadzamy opiekę koordynowaną w onkologii, ale cały czas potrzebne jest wsparcie związane z emocjami i właściwe wytłumaczenie pacjentowi, jakie są kolejne kroki. Jeżeli takich inicjatyw jest więcej niż tylko formalne działanie systemu opieki zdrowotnej to bardzo dobrze. Problemów, które wiążą się z nowotworem jest kilka – jak odnaleźć się przy pierwszej diagnozie, jakie decyzje dotyczące leczenia podjąć, co robić, gdy choroba nowotworowa nawraca. Cieszę się, że inicjatywa, jaką jest Centrum Kryzysowe znajduje swój punkt realizacji i będzie dostępna dla pacjentów i ich rodzin – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Żyję z rakiem piersi: "Moment załamania przychodzi, kiedy leczenie się kończy"

Tutaj znajdziesz sprawdzone informacje

Na stronie www.centrumkryzysowe.org.pl można znaleźć bardzo praktyczne informacje dotyczące:

  •  diagnostyki nowotworu (jakie objawy powinny zaniepokoić, jakie badania trzeba wykonać, które zleci lekarz)
  •  leczenia nowotworu (dla każdego podtypu i w zależności od stopnia zaawansowania – od czego zaczyna się leczenie, jakie są jego poszczególne etapy, jakie leki są stosowane)
  •  ośrodków onkologicznych – na stronie znajduje się mapa z listą ośrodków, które specjalizują się w leczeniu danego typu raka. To bardzo ważne, aby trafić tam, gdzie jest odpowiednie zaplecze diagnostyczne, a personel medyczny ma największe doświadczenie. Można wyszukać placówki, np. po liczbie wykonywanych operacji.

Można zadzwonić także na specjalną infolinię pod numerem telefonu 221055530, gdzie pacjenci otrzymają pomoc i wsparcie. Można z niej korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00. Osoby obsługujące infolinię mają przygotowanie psychologiczne.

Centrum Kryzysowe jest na bieżąco aktualizowane, aby informacje były zgodne z najnowszą wiedzą medyczną. Zostanie w tym roku rozbudowane o 3 kolejne nowotwory – raka jelita grubego, raka skóry i nowotwory hematoonkologiczne.

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem organizuje również webinary dla pacjentów.

Jeden z nich odbędzie się 2 lutego 2023 roku w godz. 18:00-20:00 na profilu Stowarzyszenia PARS na FB.

  • Tytuł webinaru: Jak wiedza o chorobie może pomóc i gdzie szukać informacji? Weźmie w nim udział prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej.

Podczas rozmowy będą pokazane korzyści jakie wynikają z posiadania wiedzy na temat swojej choroby oraz gdzie szukać sprawdzonych informacji. Profesor jest autorem książki „Zatrzymany w biegu”, która opowiada o osobistym doświadczeniu choroby onkologicznej. W drugiej części webinaru Elżbieta Majewska i Magda Knefel ze Stowarzyszenia PARS odpowiedzą na pytanie „co może uspokoić emocje towarzyszące chorobie?:” i pokażą praktyczne sposoby na uspokojenie emocji, aby móc lepiej funkcjonować w trakcie choroby.

Drugi webinar odbędzie się 6 lutego 2023 roku w godz. 18:00-20:00 na profilu Stowarzyszenia na FB.

  • Tematem tego spotkania będzie „życie z rakiem i po raku z perspektywy psychoonkologa”, a gościem będzie prof. Krystyna de Walden Gałuszko, specjalista psychiatrii i medycyny paliatywnej, certyfikowany psychoonkolog, kierownik Katedry Psychiatrii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Zdarza się, że doświadczenie choroby przekracza możliwości przystosowania się, w wyniku czego pojawia się lęk, gniew, bunt lub przygnębienie. Podczas spotkania Pani Profesor podpowie w jaki sposób można sobie pomóc oraz kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Czym jest samopomoc i z jakich metod można skorzystać? W drugiej części webinaru Elżbieta Majewska i Magda Knefel ze Stowarzyszenia PARS pokażą praktyczne sposoby na stres – ćwiczenia, które pomogą w obniżeniu poziomu stresu, które można wykonywać samodzielnie oraz w dowolnym momencie i nie wymagają specjalnych przygotowań.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki