35 dni płatnego urlopu dla każdego? To może być rewolucja dla Polaków
Od pewnego czasu wciąż powraca temat 4-dniowego wymiaru pracy. Jednak Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych “Solidarność” ubiega się o wprowadzenie zupełnie innych zmian. W grę wchodzi 35 dni urlopu wypoczynkowego, a wszystko w imię zasady work-life balance.
Długi urlop to marzenie niejednej osoby. Czasem wystarczy także kilka dni odpoczynku, ale żeby móc z niego skorzystać trzeba dysponować odpowiednią pulą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy pracownik ma od 20 do 26 dni płatnego urlopu. Jednak już wkrótce to może ulec zmianie.
35 dni wolnego dla każdego. Pomysł na miarę XXI wieku
W związku z dyrektywą work-life balance, która zakłada równowagę między pracą a życiem prywatnym, wciąż pojawiają się nowe pomysły. Omawiano 4-dniowy czas pracy zamiast dotychczasowego 5-dniowego modelu, ale nie brakowało głosów sprzeciwu, wskazując na kwestie ekonomiczne.
Tym razem to Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych “Solidarność” zaproponowało rozwiązanie, które może ucieszyć wiele osób. Chodzi o to, by wydłużyć zakres urlopu wypoczynkowego do 35 dni rocznie dla każdego pracownika.
Zdaniem związkowców obecne zasady są przestarzałe i dotyczą minionego okresu. Warto wspomnieć, że bieżące przepisy sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Choć w owym czasie gospodarka krajowa wymagała umocnienia, pracy i rozwoju, to obecna sytuacja powinna pozwolić ludziom na więcej odpoczynku.
Solidarność podkreśla, że aktualne rozwiązanie jest przestarzałe i nieadekwatne do realiów gospodarczych. Jak informuje “Fakt” propozycja związkowców trafiła już na biurko Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Dni wolne, a choroba. Na no możemy liczyć?
Choć 35 dni urlopu dla każdego brzmi bardzo pozytywnie, to musimy zaczekać, by poznać stanowisko ministerstwa. Niemniej już dziś przypominamy, że kiedy w grę wchodzi zdrowie i nie możemy udać się do pracy, mamy prawo wykorzystać z takich rozwiązań jak:
- zwolnienie lekarskie,
- zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem lub członkiem rodziny,
- urlop opiekuńczy (5 dni w skali roku),
- urlop od siły wyższej (16 godzin lub 2 dni rocznie),
- urlop na żądanie.
Przypominamy także, że w związku z wejściem w życie dyrektywy unijnej work-life balance zmianie uległ wymiar urlopu rodzicielskiego. Obecnie po urodzeniu jednego dziecka mogą liczyć na 41 dni wolnego, a kiedy na świat przyjdą bliźnięta etc., to wymiar urlopu wynosi 43 dni. Pracownik posiadający dzieci może ubiegać się także o elastyczną organizację czasu pracy, dodatkowe przerwy, czy zmianę rodzaju umowy.