Czy renta wdowia będzie działać wstecz? Jest data wdrożenia projektu

2024-02-08 16:45

Renta wdowia do jeden z projektów Nowej Lewicy, o którym przedstawicielki i przedstawiciele tej partii omawiali podczas ostatniej kampanii wyborczej. Nie każdy wie, że projekt został złożony już w kwietniu 2023 roku. Niestety dopiero po zmianie władzy udało się ponownie zająć tą kwestią. Dziś ministra rodziny, pracy i polityki społecznej podaje termin wdrożenia renty.

Czy renta wdowia będzie działać wstecz? Jest data wdrożenia projektu
Autor: Getty Images Czy renta wdowia będzie działać wstecz? Jest data wdrożenia projektu

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w środę 7 lutego 2024 roku wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem obywatelskiego projektu ustawy w sprawie renty wdowiej do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na oficjalnej stronie Lewicy pojawiło się więcej szczegółów dotyczących renty wdowiej.

Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym na emeryturze będzie ci lżej

Renta wdowia. Na czym polega nowy projekt?

Do tej pory po stracie męża, lub żony osoba, żyjąca osoba mogła ubiegać się o rentę rodzinną. W dużym uproszczeniu polegało to na tym, że np. jeśli kobieta pobierała niższą emeryturę niż mąż, to po jego śmierci mogła wnioskować o wypłacenie jego świadczenia, rezygnując tym samym ze swojej dotychczasowej emerytury. 

Niemniej pieniądze te zazwyczaj i tak są niewielkie, dlatego Lewica złożyła w sejmie projekt dotyczący renty wdowiej. Jak wynika z treści opublikowanej na oficjalnej stronie klubu Lewica, nowe rozwiązanie obejmuje dwa następujące warianty:

  • pozostała przy życiu osoba może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku,
  • pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w minioną środę wskazała, że wskazane rozwiązania są możliwe do wdrożenia w ciągu sześciu miesięcy. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy renta wdowia wiąże się z ograniczeniami. Otóż warto zaznaczyć, że ze świadczenia będą mogły skorzystać nie tylko ci, którzy podlegali ubezpieczeniu w ZUSie.

- Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków, to jest 85 procent wyższego świadczenia. Projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje również, że prawo do tego świadczenia będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi - wyjaśniają autorzy projektu renty wdowiej.

Czy renta wdowia będzie działać wstecz?

Fakt, że osoby, które straciły męża lub żonę, będą mogły liczyć na dodatkowe świadczenie, sprawia, że duża część Polaków zastanawia się, czy renta wdowia ma ograniczenia. 

Jednym z najczęściej powtarzanych pytań jest to, czy renta wdowia będzie działać wstecz. W zasadzie to zrozumiała wątpliwość, w końcu nie od dziś wiadomo, że prawo nie działa zatem jeśli ktoś stracił męża lub żonę przed wejściem w życie ustawy o rencie wdowiej, może liczyć na wsparcie finansowe czy też nie?

- Ten projekt działa wstecz i wszystkie osoby, które owdowiały będą mogły wystąpić o to, żeby naliczyć im tę rentę rodzinną – poinformował Arkadiusz Iwaniak, przedstawiciel Obywatelskiego Projektu Ustawy Renta Wdowia.

Jak informuje Lewica, projekt przewiduje stopniowe wdrażanie renty wdowiej. Oznacza to, że w pierwszych 6 miesiącach wdowa lub wdowiec otrzymaliby 15% emerytury lub renty zmarłego współmałżonka, a w kolejnych 6 miesiącach 20%. Natomiast wskazane 50% byłoby wypłacane dopiero po 12 miesiącach. Warto podkreślić, że łączna kwota świadczenia nie może być wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury, czyli około 8 tys. 900 zł. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki