29-latkę bolał ząb, okazało się, że to objaw guza mózgu. "Byłam gotowa zaplanować swój pogrzeb"

2022-09-14 13:52

Niektóre objawy chorób mogą być nieoczywiste. U Emmy niepozorny ból zęba wcale nie zwiastował problemów w jamie ustnej. Badania ujawniły, że przyczyną dyskomfortu był guz mózgu. Dziś kobieta oczekuje drugiego dziecka, działa na rzecz innych pacjentów i regularnie poddaje się badaniom, choć kiedy poznała diagnozę, zaczęła planować swój pogrzeb.

29-latkę bolał ząb, okazało się, że to objaw guza mózgu. Byłam gotowa zaplanować swój pogrzeb
Autor: Getty Images

Wszystko zaczęło się od bólu zęba. 29-latka udała się do dentysty, by ten sprawdził, czy wszystko jest w porządku. Lekarz uznał, że ból może być spowodowany infekcją i zalecił niewielki zabieg. Jednak to wcale nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Ból zęba był objawem guza mózgu

Po kilku miesiącach Emma nadal nie czuła się najlepiej. Oprócz bólu pojawiły się także zaburzenia widzenia. Te dwa powody skłoniły specjalistów, by wykonać kobiecie badanie rezonansem magnetycznym.

Skany ujawniły, że za jej prawym okiem rozwija się łagodny guz. Lekarze zdecydowali, że kobieta musi mieć operację. I tak prawie rok od pierwszych objawów, dzięki zabiegowi udało się usunąć 70 proc. guza.

Diagnoza – jak dla wielu innych chorych – była dla niej wielkim zaskoczeniem. Dziś Webster spodziewa się drugiego dziecka. Jednak co roku musi wykonywać badania, by sprawdzać, czy guz nie rośnie.

W formie 24: produkty szkodliwe dla mózgu

"Nie mogę uwierzyć, że dotarłam do etapu, w którym jestem"

Emma wyjaśnia: "Nie mogę uwierzyć, że dotarłam do etapu, w którym jestem. Nie zawsze muszę być w szpitalu, kupiliśmy nasz nowy dom, za dwa lata wychodzę za mąż i oczekuję mojego drugiego dziecka".

Choć kobieta miała łagodnego guza mózgu, bardzo bała się o swoje zdrowie. 29-latka wyznała: "Byłam gotowa zaplanować swój pogrzeb". A guzy mózgu wykrywano w jej rodzinie i rodzice bali się, że ją także to spotka.

I rzeczywiście tak się stało. Jednak dzięki leczeniu, długim pobytom w szpitalu, wiele miesięcy po zabiegu kobieta doszła do siebie. Nadal musi wykonywać badania i często nadal odczuwa ból. Mimo to jest szczęśliwa, że tylko tak się to skończyło.

Emma bierze nawet udział w badaniu nad guzami mózgu, by wspierać działania na rzecz pacjentów, takich jak ona.

Co charakteryzuje łagodne guzy mózgu?

Łagodne guzy, inaczej nienowotworowe guzy mózgu, rosną stosunkowo wolno. Mają tendencję do pozostawania w jednym miejscu. Zwykle można je bezpiecznie usunąć podczas operacji.

Jeśli nie uda się usunąć całego guza, istnieje ryzyko, że może nadal rosnąć. W tym przypadku pacjent jest ściśle monitorowany lub poddawany radioterapii. Po zabiegu większość osób może wrócić do normalnego życia.

Objawy łagodnych guzów mózgu obejmują ból głowy, drgawki, nudności, senność, problemy z mową i widzeniem. Na guzy mózgu najbardziej narażone są osoby powyżej 50. roku życia i z historią rodzinną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki