28-letniej polskiej olimpijce usunięto obie piersi: Po operacji całkowicie straciłam pewność siebie

2022-06-20 9:47

Angelika Wątor jest utytułowaną polską szablistką. Pod koniec ubiegłego roku 28-latka musiała przejść poważny zabieg - usunięto jej obie piersi. Początkowo myślała, że przyczyną dolegliwości jest zakażenie COVID-19. Teraz zdecydowała się opowiedzieć o swoich zdrowotnych problemach.

Angelika Wątor
Autor: Facebook

"Musieliśmy wyciąć wszystko"

W rozmowie z TVP Sport 28-latka przyznała, że podczas jednych z zawodów źle się czuła. Angelika wyjaśniła: "Miałam wysoką temperaturę, nie mogłam ruszać ręką. Sądziłam, że zakaziłam się koronawirusem". Kolejnym z symptomów, który przykuł jej uwagę, był nieustający ból piersi. Po konsultacji chirurgicznej okazało się, że musi przejść poważny zabieg.

Kobieta przyznała: "W Polsce po konsultacji na chirurgii ogólnej dowiedziałam się, że trzeba działać szybko. Z końcem listopada byłam operowana. Nie chcę na razie wchodzić w szczegóły i o tym opowiadać. Na to przyjdzie jeszcze pora".

– "Musieliśmy wyciąć wszystko". Myślę, że są to ostatnie słowa, jakie chce usłyszeć kobieta po obudzeniu się z narkozy, podczas takiej operacji jak moja – napisała po zabiegu.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, Rak piersi odc. 8

"Z każdym dniem jest coraz lepiej"

Angelika przyznała, że dopiero po czasie zdała sobie sprawę z tego, jak dotkliwe były dla niej skutki operacji usunięcia obu piersi. Wyznała, że przez okres rekonwalescencji mogła liczyć na wsparcie najbliższych, ale również lekarzy i psychologów.

- Na pewno Sylwester był dla mnie trudnym momentem. To dzień, w którym każdy chce wyglądać dobrze. Załamałam się, gdy zaczęłam szukać kreacji, przymierzać ubrania, które nosiłam przed operacją. Prezentowały się na mnie po prostu źle – wspomina.

28-latka nie ukrywa, jak bardzo zmieniły ją zdrowotne problemy. Sportsmanka tłumaczy: "Po tym wszystkim na pewno jestem mniej przebojowa. Tuż po operacji całkowicie straciłam pewność siebie. Teraz buduję na nowo zupełnie nową Angelikę".

- Z każdym dniem jest jednak coraz lepiej, choć nie ukrywam, że ograniczyłam wyjścia ze znajomymi – dodała Wątor.

Dlaczego piersi bolą?

Za dyskomfort i ból piersi może odpowiadać wiele dolegliwości. Najczęściej ma podłoże fizjologiczne, jednak kobiety zazwyczaj utożsamiają go z nowotworem. Rzeczywiście – ból w tej okolicy może świadczyć o raku piersi.

Ból piersi może sugerować problemy zdrowotne takie jak zaburzenia hormonalne oraz torbiele i cysty. Dyskomfort w tej okolicy może także świadczyć o zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS), ciąży czy menopauzie.

Ważne jest, by znaleźć przyczynę bólu piersi. Jeśli odczuwasz ból w piersiach, okolicy brodawek lub pod pachami, koniecznie skonsultuj ten objaw z lekarzem. Na podstawie badań specjalista będzie w stanie określić przyczynę twoich dolegliwości.