2-letnie dziecko z rozległym udarem. Lekarze z Wrocławia: „Stan był bardzo poważny”
2-latek z udarem trafił do szpitala we Wrocławiu. Dziecko było w ciężkim stanie, a udar rozległy. Lekarze zgodnie przyznają, że tak małego pacjenta z udarem jeszcze nie mieli. Mogą jednak mówić o sukcesie, choć dziecko wymagało wielospecjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Dlaczego tak małe dziecko może mieć udar? Jakie są objawy udaru u dziecka?

2-latek z udarem w szpitalu we Wrocławiu
2-letnie dziecko z udarem niedokrwiennym przyjęto do Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu. Młody pacjent był w ciężkim stanie.
Do placówki trafił z innego dolnośląskiego szpitala. Szpital przy Fieldorfa pełni dyżur udarowy, ale dla dorosłych pacjentów.
U dziecka występował m.in. jednostronny niedowład, a stan w chwili przyjęcia określono jako ciężki. Już wstępne badania wykazały konieczność trombektomii mechanicznej.
Trombektomia mechaniczna to zabieg polegający na usuwaniu skrzeplin z naczyń krwionośnych mózgowia. Lekarze przyznali, że jeszcze nigdy nie wykonywali tego zabiegu u małego dziecka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jesteś młody, więc udar ci nie grozi? Bzdura
Dr Katarzyna Lubkowska z pracowni neuroradiologii zabiegowej w rozmowie z Radiem Wrocław przyznała:
- Była to pierwsza trombektomia mechaniczna wykonana w naszym szpitalu u tak małego pacjenta.
Wykonujemy zabiegów trombektomii około dwustu rocznie, jednak w przeważającej większości u pacjentów dorosłych, niemniej jednak tutaj dziecko kwalifikowało się do takiego leczenia i był to jedyny sposób leczenia, który mógł przynieść korzyść dla pacjenta.
Jaki jest stan 2-latka po udarze?
Dziecko, jak podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami dr Dorota Cichosz kierująca oddziałem neurologii dziecięcej, potrzebowało wielospecjalistycznego leczenia. Jednak dzięki szybkiemu usunięciu skrzeplin z mózgu, można mówić o sukcesie.
- Bezpośrednio po zabiegu trombektomii trafił do oddziału intensywnej terapii dziecięcej, gdzie przebywał przez dobę, a następnie został przekazany do naszego oddziału.
Pod naszą opieką był niecałe trzy tygodnie. Jego stan początkowo był bardzo poważny, udar był rozległy, natomiast na szczęście stopniowo stan się poprawiał
– komentowała dr Cichosz w rozmowie z Radiem Wrocław. Po kilku tygodniach leczenia szpitalnego dziecko trafiło na oddział rehabilitacji w kolejnej placówce.
Chłopca wypisano w stanie bardzo dobrym do domu, a po udarze – dzięki szybkiej i skutecznej pomocy udzielonej przez wrocławskich lekarzy – praktycznie nie ma śladu.
10 produktów szkodliwych dla twojego mózgu
Udar u dziecka - kiedy może się zdarzyć
Udary u dzieci zdarzają się relatywnie rzadko. W związku z tym może dochodzić do opóźnienia, zanim padnie właściwa diagnoza. Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą doświadczać udaru niedokrwiennego (tętniczego lub żylnego) lub krwotocznego.
Wyróżnia się udary okresu noworodkowego (obejmującego także okres okołoporodowy) oraz wieku dziecięcego. U dzieci udary niedokrwienne i krwotoczne występują z podobną częstością, podczas gdy u dorosłych dominują niedokrwienne.
Chłopcy chorują częściej niż dziewczynki. Przeżywalność dzieci jest wyższa, jednak ponad połowa narażona jest na nawroty.
Polecany artykuł:
Jak rozpoznać udar u dziecka
Udar u dziecka bywa rozpoznawany z opóźnieniem ze względu na rzadkość i niespecyficzne objawy. Podstawą diagnostyki jest badanie MR z oceną naczyń (MRA), które jest zalecane jako badanie pierwszego rzutu.
W niektórych przypadkach wykonuje się TK, angiografię, badania laboratoryjne (w tym hemostazy, markerów zapalnych), badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (np. w podejrzeniu zespołu MELAS), EKG, echo serca, a czasem biopsję.
Przyczyny udaru u dzieci
Przyczyny udarów u dzieci są inne niż u dorosłych. Do najczęstszych należą:
- wady serca,
- choroby autoimmunologiczne (np. toczeń, choroba Kawasaki),
- schorzenia hematologiczne,
- cukrzyca,
- migreny,
- infekcje OUN,
- choroby mitochondrialne.
- u noworodków przyczyną mogą być zakrzepy pochodzące z łożyska
- u nastolatków istotnym czynnikiem ryzyka jest zażywanie narkotyków
- czasem przyczyny nie udaje się ustalić mimo dokładnej diagnostyki.
Objawy udaru u dziecka
U niemowląt udar może objawiać się napadem drgawkowym, sennością, drażliwością, zaburzeniami oddychania, wypukłym ciemiączkiem. U starszych dzieci występują:
- nagły ból głowy,
- wymioty,
- trudności w mówieniu,
- niedowład (może być jednostronny),
- drętwienie,
- zaburzenia widzenia
- zaburzenia równowagi,
- nietrzymanie moczu,
- drgawki,
- krótkie utraty przytomności.

Leczenie i rehabilitacja po udarze u dziecka
Leczenie ostrej fazy powinno być rozpoczęte natychmiast i obejmuje: terapię przeciwzakrzepową, przetoczenia, leczenie chirurgiczne, leki przeciwdrgawkowe. Kluczową rolę odgrywa rehabilitacja – im wcześniej rozpoczęta, tym lepsze rokowania.
Zespół specjalistów - neurolog dziecięcy, fizjoterapeuta, logopeda - powinien opracować indywidualny plan terapii, obejmujący odzyskiwanie sprawności ruchowej i komunikacyjnej. Ważne jest też codzienne angażowanie dziecka w aktywności wspierające jego rozwój.