11 milionów Polaków nawet nie wie, że to ma. Objawy pojawiają się za późno

2025-05-22 20:01

Ponad 11 milionów Polaków żyje z tym problemem, często nie wiedząc o jego istnieniu. Objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia serca, nerek lub mózgu. Wystarczy prosty pomiar, by dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka.

11 milionów Polaków nawet nie wie, że to ma. Objawy pojawiają się za późno
Autor: Getty Image 11 milionów Polaków nawet nie wie, że to ma. Objawy pojawiają się za późno

Nadciśnienie tętnicze dotyczy już 11 milionów Polaków – alarmuje NFZ. Coraz częściej choroba diagnozowana jest nie tylko u seniorów, ale także u młodych dorosłych i dzieci. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do zawału serca, udaru i niewydolności nerek.

Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego, obchodzonego 17 maja, Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że nadciśnienie tętnicze dotyka już 11 milionów mieszkańców Polski. To jedno z głównych schorzeń prowadzących do zgonów z powodu chorób układu krążenia. Problem coraz częściej obejmuje nie tylko osoby starsze, ale również młodych dorosłych oraz dzieci.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Nadciśnienie tętnicze – kryteria rozpoznania i zagrożenia zdrowotne

Nadciśnienie diagnozowane jest, gdy wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 140/90 mmHg w co najmniej dwóch niezależnych pomiarach. Choroba może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, dlatego często wykrywana jest przypadkowo – podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w trakcie diagnostyki innych schorzeń. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń naczyń krwionośnych, serca, mózgu, nerek i oczu.

Nadciśnienie pierwotne i wtórne – różnice i przyczyny

Według danych NFZ, 90 proc. przypadków to nadciśnienie pierwotne, czyli samoistne, którego przyczyny nie są do końca poznane. Pozostałe przypadki stanowi nadciśnienie wtórne, będące efektem innych chorób. Najczęściej są to: cukrzyca, przewlekła choroba nerek, zaburzenia hormonalne (np. zespół Cushinga, hiperaldosteronizm), zwężenie aorty oraz obturacyjny bezdech senny.

Nadciśnienie u młodych dorosłych i dzieci – rosnące zagrożenie

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że coraz częściej nadciśnienie diagnozuje się także u osób młodych i u dzieci. Do czynników ryzyka należą obciążenia genetyczne, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, nadmierny stres oraz stosowanie używek. Występowanie chorób układu krążenia w rodzinie dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia w młodym wieku.

Cichy zabójca – profilaktyka i zalecenia kardiologów

Nadciśnienie tętnicze często rozwija się bez żadnych objawów, dlatego bywa nazywane cichym zabójcą. Wiele osób przez lata nie zdaje sobie sprawy z problemu aż do momentu wystąpienia poważnych powikłań jak zawał serca czy udar. Regularne pomiary ciśnienia są więc kluczowe, aby wcześnie wykryć chorobę i zapobiec jej konsekwencjom” – podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego kardiolog prof. Robert Gil.

11 milionów Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze – dane NFZ

Lekarze zalecają regularne pomiary ciśnienia nie tylko w gabinetach lekarskich, ale również samodzielnie w warunkach domowych – najlepiej codziennie o tej samej porze. Dużą rolę odgrywa także styl życia. Najczęściej rekomendowana jest dieta śródziemnomorska, ograniczenie soli, aktywność fizyczna każdego dnia oraz rezygnacja z używek. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na ryzyko wystąpienia nadciśnienia oraz chorób sercowo-naczyniowych.

QUIZ: Te choroby wstrząsnęły „Pierwszą miłością”! Sprawdź, czy wszystko pamiętasz
Pytanie 1 z 10
Na co chorowała Kinga Żukowska (Aleksandra Zienkiewicz)?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki