10 pacjentów poznańskiego szpitala zakażonych superbakterią. Zostali izolowani

2024-07-22 10:59

Superbakteria New Delhi wykryta u 10 pacjentów w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejski im. J. Strusia w Poznaniu. Pacjenci są na tę chwilę izolowani. Trwają ustalenia, jak mogło dojść do zakażenia. Prowadzą je zarówno Placówka, jak i sanepid.

10 pacjentów poznańskiego szpitala zakażonych superbakterią. Zostali izolowani
Autor: fot. Getty Images 10 pacjentów poznańskiego szpitala zakażonych superbakterią. Zostali izolowani

Ognisko zakażenia bakterią New Delhi zostało wykryte na oddziale wewnętrznym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Jak można się dowiedzieć, początkowo lekarze podejrzewali zakażeni tą superbakterią u jednego ze swoich pacjentów. Kiedy ich podejrzenia okazały się być prawdziwe po przeprowadzeniu badań, wszyscy chorzy z pododdziały męskiego zostały poddane testom. O całej sprawie poinformowało Radio Poznań.

10 osób zakażonych superbakterią. Pacjenci poznańskiego szpitala odizolowani

W sumie 10 pacjentów szpitala zostało zakażonych bakterią, z czego żaden z nich nie miał żadnych objawów. Jak można się dowiedzieć, obecnie na oddziale ma pozostawać jeszcze trzech mężczyzn, z czego każdy z nich jest pod stałym nadzorem medycznym.

Radio Poznań donosi, że w sprawie ogniska epidemicznego prowadzone jest dochodzenie zarówno ze strony sanepidu, jak i samego szpitala. W rozmowie z portalem RadioZET.pl Cyryla Frankowska-Staszewska, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu powiedziała, że wraz ze szpitalem szukają i badają jak doszło do infekcji bakterią.

Na razie zakażeni pacjenci trafili do izolowanych sal w szpitalu i są w dobrym stanie.

Bakteria New Delhi

Bakteria New Delhi. Objawy i kto jest najbardziej narażony

Bakteria New Delhi zalicza się do grupy tak zwanych superbakterii. Oznacza to, że jest ona odporna na działanie antybiotyków. Skutkuje to tym, że zakażenie nią może prowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia i życia.

Bakteria New Delhi to potoczna nazwa dla Klebsiella pniumoniae. Jest to pałeczka zapalenia płuc należąca do grupy bakterii jelitowych. Po raz pierwszy jej obecność została stwierdzona w 2008 roku i pacjentów w Indiach. Zaledwie kilka lat później po raz pierwszy dotarła do Polski.

U chorych może ona wywołać szereg objawów. Zalicza się do nich:

  • nagłe osłabienie,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ból w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • kaszel napadowy.

Może również powodować wiele groźnych chorób, jak zapalenie płuc, układu moczowego, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę. Według specjalistów do organizmu człowieka dostaje się ona drogą pokarmową lub poprzez uszkodzone tkanki.

Podkreśla się, że najbardziej narażone na zakażenie są osoby w podeszłym wieku ze względu na osłabiony układ odpornościowy i znacznie częstsze wizyty w szpitalach. W grupie ryzyka znajdują się również pacjenci poddawani zabiegom operacyjnym, przewlekle chorzy i niemowlęta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki