Skręcenia, naciągnięcia, potłuczenia - PIERWSZA POMOC

2007-05-18 13:44

Wystarczy chwila nieuwagi, aby stłuc kolano, skręcić nogę w kostce albo naciągnąć mięsień. Do urazów dochodzi nie tylko na boisku, mogą się przytrafić wszędzie. Warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Skręcenia, naciągnięcia, potłuczenia - PIERWSZA POMOC
Autor: thinkstockphotos.com

Zarówno uprawianie sportów, jak i siedzący tryb życia mogą przyczynić się do urazu. W tym drugim przypadku winę ponoszą zbyt słabe mięśnie, ścięgna i stawy. Wtedy każdy gwałtowniejszy ruch, do którego nie są przygotowane, prowadzi do urazu.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku:

- SKRĘCENIA

Wystarczy, że stopa zsunie się z obcasa czy niefortunnie podeprzesz się ręką, by doszło do nadmiernego rozciągnięcia więzadeł. Najbardziej podatne na takie urazy są stawy skokowy, kolanowy i nadgarstek. Skręcony staw boli i nie można nim poruszać. Gdy dotykasz chorego miejsca, ból się nasila. Staw jest obrzęknięty, po kilku dniach może pojawić się siniak.
Pierwsza pomoc: przez godzinę przykładaj zimny okład lub woreczek z lodem. Aby zmniejszyć obrzęk, staw powinien być w miarę możliwości systematycznie schładzany przez 24 godziny.  Gdy boli noga, warto założyć bandaż elastyczny. W przypadku skręcenia stawu skokowego można posłużyć się opaską uciskową lub specjalnym stabilizatorem. Gojenie nogi przyśpieszy ograniczenie chodzenia, chorą rękę najlepiej umieścić na temblaku.

- NACIĄGNIĘCIA

Są spowodowane nagłym ruchem albo dźwignięciem. To zbyt mocne rozciągnięcie włókien mięśniowych, ścięgien lub więzadeł. Czasem dochodzi nawet do ich zerwania. Naciągnięciu mięśnia zwykle towarzyszy kłujący ból punktowy, który nasila się przy ucisku. O naciągnięciu ścięgna lub więzadła świadczy ostry ból przy zginaniu i prostowaniu stawu.
Pierwsza pomoc: przyłóż zimny okład. Jeżeli po 24 godzinach dolegliwości się zmniejszą, można zastosować ciepły okład. Trzeba też oszczędzać kontuzjowaną rękę albo nogę. Jeśli ból się nasila, idź do lekarza.

- POTŁUCZENIA

Należą do najczęstszych urazów mięśni. Zwykle są skutkiem przewrócenia się albo silnego uderzenia. W wyniku "kontaktu" z twardym podłożem dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń podskórnych. Krew z pękniętych naczyń krwionośnych przedostaje się do tkanek. Silny ból i siniak to typowe objawy kontuzji. Czasem powstaje guz (krwiak), który boli przy dotyku.
Pierwsza pomoc: zimny okład zmniejszy krwawienie podskórne i obrzęk. Chorą rękę czy nogę ułóż wyżej serca - to też ograniczy podskórne krwawienie. Po upływie doby przyłóż na obolałe miejsce ciepły, wilgotny kompres, który rozszerzy naczynia krwionośne i ułatwi gojenie.

miesięcznik "Zdrowie"