Krzysztof Zanussi trafił do szpitala. Słynny reżyser już po pilnej operacji

2024-04-21 12:17

Krzysztof Zanussi miał pojawić się w sobotę 20 kwietnia na projekcji filmu "Morderstwo w Catamout" w ramach festiwalu Script Fiesta, ale życie napisało zupełnie inny scenariusz. Plany pokrzyżował słynnemu reżyserowi wypadek i jego bardzo poważne, zagrażające życiu konsekwencje.

Krzysztof Zanussi trafił do szpitala. Słynny reżyser już po pilnej operacji
Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

O wypadku 84-letniego reżysera poinformowała Irena Strzałkowska, producentka oraz także jedna z prelegentek podczas Script Fiesty, ze sceny w kinie Elektryk.

Jak donoszą media, Krzysztof Zanussi uderzył się w głowę. Niestety, tak niefortunnie, że powstał krwiak mózgu. To stan zagrożenia życia, stąd konieczność natychmiastowej operacji.

Poradnik Zdrowie: udar mózgu - przyczyny, objawy

Krwiak mózgu - jak się objawia i dlaczego jest niebezpieczny

Krwiak mózgu powstaje, gdy pod czaszką dojdzie do pęknięcia naczynia krwionośnego, a wypływająca krew gromadzi się w tkance mózgowej lub pod czaszką. To często skutek urazu głowy, nawet z pozoru niegroźnego i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Krwiak mózgu daje objawy podobne do wstrząśnienia mózgu i innych patologii w obrębie mózgu. Najczęściej pojawia się narastający ból głowy, zawroty, nudności, bełkotliwa mowa, senność i stopniowa utrata przytomności, niedowłady, porażenia kończyn.

W zależności od lokalizacji krwiaka, objawy mogą pojawić się dość szybko, do 72 godzin, ale bywa, że występują nawet kilka tygodni po urazie.

Jeśli u reżysera wystąpiły objawy wkrótce po upadku, prawdopodobnie jest to ostry krwiak podtwardówkowy.

Jak czuje się Krzysztof Zanussi

Według Wirtualnej Polski reżyser wybudził się po operacji w piątek i jest przytomny. Pozostaje pod opieką lekarzy, ale dalsze szczegóły hospitalizacji nie są znane.

Rokowania w przypadku krwiaka mózgu są trudne do przewidzenia, ponieważ zależą od wielu czynników, takich jak rozmiar, lokalizacja zmiany, a nawet stan zdrowia pacjenta przed urazem. Krwiaki podtwardówkowe ostre z reguły mają gorsze rokowanie.

Skuteczne usunięcie krwiaka nie jest równoznaczne z powrotem wszystkich funkcji organizmu do stanu przed urazem. Niejednokrotnie konieczna jest długotrwała, intensywna rehabilitacja.

Kim jest Krzysztof Zanussi

Krzysztof Zanussi to jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów, uznawany za wybitnego twórcę kina europejskiego. To zdobywca Złotego Lwa w Wenecji, Nagrody Jury w Cannes i Złotego Lamparta w Locarno.

Najsłynniejsze filmy reżysera to: "Życie rodzinne" (1970), "Za ścianą" (1971), "Iluminacja" (1972), "Constans" (1980), "Rok spokojnego słońca" (1984), "Stan posiadania" (1989), "Cwał" (1995), Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2000), "Persona non grata" (2005), "Obce ciało" (2014), "Eter" (2018).

Od ponad 40 lat reżyser pozostaje w związku małżeńskim (początkowo mieli tylko ślub kościelny, ktory wówczas nie wiązał się z konsekwencjami prawnymi) z Katarzyną Grocholską-Zanussi, artystką, która przed laty malowała pięknie porcelanowe serwisy na zamówienie bogatych ludzi, m.in. prezydenta Francji Valéry'ego Giscarda d'Estainga. Uprawiała także malarstwo religijne, malowała obrazy dla Watykanu – świętych z polskim rodowodem.

Źródła:

  • Super Express
  • wp.pl
  • Karwacka M. i wsp., Krwiak nad- i podtwardówkowy. Forum Medycyny Rodzinnej, 2007, 3, 1: 236–241.