SCHIZOFRENIA: wczesne objawy

46 komentarze

Objawy wczesnej fazy schizofrenii mogą być bardzo trudne do rozpoznania. Bywa, że są potraktowane jako skutki procesu dojrzewania, przyjmowania narkotyków lub po prostu lenistwa, arogancji i braku wychowania. Sprawdź, jakie są wczesne objawy schizofrenii?

Wczesne objawy schizofrenii wcale nie są łatwe do wychwycenia. Dopiero po pewnym czasie wielu pacjentów może uświadomić sobie, że ich zachowanie było niezwykłe jeszcze na długo przed postawieniem diagnozy. W pierwszej chwili mało kto zdaje sobie sprawę, że dzieje się coś złego.
Jeśli zaczynasz się martwić swoim zachowaniem lub zachowaniem kogoś z twojej rodziny lub przyjaciół, może pomóc lista sygnałów ostrzegawczych, mogących świadczyć o schizofrenii. Powinna ona ułatwić podjęcie decyzji o zwrócenie się o pomoc. Pamiętaj jednak, że u wielu młodych ludzi w okresie dojrzewania czy w pierwszym okresie dorosłego życia mogą pojawić się zmiany w zachowaniu bardzo zbliżone do opisanych poniżej. Niektóre z tych zmian są po prostu związane z procesem dorastania.

Wczesne objawy ostrzegawcze schizofrenii

 • Zmiany nastroju: zmienność nastrojów, nastroje depresyjne, utrata zdolności do płaczu lub przeciwnie nadmierna skłonność do płaczu, wybuchanie śmiechem bez wyraźnej przyczyny lub też utrata zdolności do doznawania pozytywnych uczuć.
 • Doznania zmysłowe: słyszenie głosów, niezwykła wrażliwość na dźwięki lub światło.
 • Zmiany aktywności: nadmierna aktywność lub brak aktywności, nadmierna senność lub niemal całkowita bezsenność.
 • Zmiany w relacjach społecznych: unikanie sytuacji społecznych, rezygnowanie z aktywności życiowej, odrzucanie propozycji wyjścia z domu, utrata chęci do podtrzymywania znajomości, nieadekwatne lub irracjonalne wypowiedzi w trakcie rozmowy, używanie szczególnych słów lub bezsensownych sformułowań.
 • Zmiany w relacjach rodzinnych: prowokowanie ciągłych kłótni, unikanie kontaktów telefonicznych z rodziną, telefonowanie o niezwykłych porach np. w środku nocy.
 • Zmiany w funkcjonowaniu szkolnym lub zawodowym: problemy w koncentracji, spadek poziomu osiągnięć w nauce.
 • Zmiany w zachowaniu: przyjmowanie dziwnych pozycji ciała, długotrwałe wpatrywanie się, pojawienie się dziwnych przekonań religijnych, sięganie po substancje odurzające.
 • Zmiany w wyglądzie: zmiana sposobu ubierania się, zakładanie dziwnych strojów, zmniejszenie dbałości o higienę.

Kiedy zwrócić się o pomoc przy podejrzeniu schizofrenii?

Ponieważ wiele wczesnych objawów schizofrenii może pojawiać się u osób młodych, może być trudno zdecydować, kiedy już czas poprosić o radę specjalistę. Jeżeli dostrzegasz coś niepokojącego w zachowaniu bliskiej ci osoby (lub w swoim własnym), to najlepiej będzie, jeżeli zaufasz swoim uczuciom. Poniżej proponujemy, jak znaleźć najlepsze wyjście w danej sytuacji:

 • jeżeli objawy ograniczają się do zmienności nastrojów i np. późnego wstawania - nie ma powodów do szukania fachowej pomocy
 • jeżeli pojawiają się np. problemy z koncentracją, problemy w szkole, dziwny sposób ubierania się czy wycofanie społeczne - warto poszukać pomocy w szkole lub nawiązać kontakt z grupą wsparcia
 • jeżeli mamy do czynienia z brakiem dbałości o higienę, dziwacznymi zachowaniami, słyszeniem głosów, to konieczny jest kontakt z lekarzem.

Do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli podejrzewasz schizofrenię?

Schizofrenię może rozpoznać wyłącznie lekarz psychiatra. Istnieje bowiem szereg innych stanów chorobowych, które mogą ją przypominać. Lekarz pierwszego kontaktu może podjąć decyzję, czy jego pacjent powinien zgłosić się do specjalisty.

Polecamy
Cyklofrenia czyli choroba afektywna jedno- lub dwubiegunowa

Cyklofrenia czyli choroba afektywna jedno- lub dwubiegunowa

Cyklofrenia to stara, rzadziej używana dziś nazwa określająca chorobę psychiczną, w której cyklicznie pojawiają się fazy depresyjne lub na przemian ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Jak żyć z osobą chorą na schizofrenię? Jak pomóc schizofrenikowi?

Jak żyć z osobą chorą na schizofrenię? Jak pomóc schizofrenikowi?

SCHIZOFRENIĘ powodują zaburzenia w wydzielaniu dopaminy

SCHIZOFRENIĘ powodują zaburzenia w wydzielaniu dopaminy

10 faktów o schizofrenii, które pomogą ci zrozumieć chorujących

10 faktów o schizofrenii, które pomogą ci zrozumieć chorujących

Schizofrenia katatoniczna: przyczyny, objawy i leczenie

Schizofrenia katatoniczna: przyczyny, objawy i leczenie

Aktualizacja: 22.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 46)
mar, 01.10.2016 23.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi to wygląda na schizofrenię... to są urojenia, a tym właśnie się objawia schizofrenia....do lekarza jak najszybciej
 
Mat, 11.08.2016 06.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani mąż ma urojenia prześladowcze a to jest jeden z możliwych objawów schizofrenii, tak samo jak obarczanie winą inne osoby za swoje objawy (bezsenność). Musi Pani iść z mężem do lekarza ponieważ tylko lekarz psychiatra może postawić diagnozę.
 
ja, 14.07.2016 08.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Boję się,że mogę mieć schizofrenię.Źle znoszę realia tego świata,nie ogarniam niczego,zawieszam się,pustka w głowie i świat złożony z miliona kawałków puzzli,ktorych nie jestem w stanie poskładać...
 
NIEZAPOMINAJKA, 15.06.2016 08.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Mam sąsiadkę która niestety jest chora .......Niegdy mnie nie zaczepiała....A od jakiegoś czasu,jestem...k...wą......itp....Stoi pod blokim zaczepia ludzi i ciągle pokazuje coś na mój balkon....Co mam zrobic w tej sytuacji?Rozmawiałam z Jej mężem ale on tak strasznie jej broni że szkoda gadać,nie możemy sobie pozwolic na to aby wszyscy sasiedzi byli szkalowani....Co radzicie????
 
Maq , 10.06.2016 08.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy aby napewno dziwne przekonania religijne i inny " dziwny sposób ubierania świadczą o tym iż ktos cierpi na schizofrenie ? Dla mnie autor dorzucił objawy które nie mają nic wspólnego z tą chorobą. Tak naprawdę można być wierzącym w co się chce, lub niewierzacym. Ubierać się dziwnie bo lubi tak wyglądać i nie mieć problemów że zdrowiem psychicznym rodzaju schizofrenii...pozdrawiam.
 
wisnia, 16.01.2016 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
schizofrenia jest trudnym doświadczeniem zarówno dla chorego jak i rodziny .w wyzdrowieniu pomaga najlepiej wiara i muzyka chociaz zdrowie w wielu przypadkach wynosi sie z domu , polecam ksiazke zycie ze schizofrenia.
 
piterr, 04.01.2016 21.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tez zaluje ze wczesniej nie zaleczylem depresji ehh
 
kira, 29.10.2015 18.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nader czesto wystepują objawy schizy po zażyciu wiekszej dawki narkotyków,łacznie z ciezkim zatruciem i moze to nawet jakis czas potrwać...W Polsce cakiem duzo ludzi jest przetrzymywanych z tego powodu w psychiatrykach i tam trwa ich wieloletnia gehenną,gdyz sędziowie bardzo boja sie tego,,,a lekarze nawet poustapieniu objawów ciagle nie leczą ich jak uzaleznionych Dramat... nie mają czasem gdzie wrócic Leczenie uzaleznien to osobny temat.....
 
kaja, 01.10.2015 13.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tylko, ze maz musi chciec isc do lekarza... na sile sie nie da... takie sa przepisy
 
Peter, 19.09.2015 18.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak najszybciej z mężem do lekarza
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kleszczowe zapalenie mózgu - jak się uchronić? Szybkie usunięcie kleszcza nic nie da! Kleszczowe zapalenie mózgu - jak się uchronić? Szybkie usunięcie kleszcza nic nie da!

Mówi się, że najgroźniejszym zwierzęciem dla człowieka, jakie żyje w Polsce, jest kleszcz. Z pozoru...

więcej

1755

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

1182

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

1126

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

1085

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przedwczesne dojrzewanie płciowe jest poważnym problemem i radzę nie zwlekając zgłosić się do endokrynologa pediatry. Nie zawsze przyczyną jest guz wydzielający hormony. Czasami zaburzenia wynikają z...

Konieczna w opisywanym przypadku jest wizyta u dermatologa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi rogowiec dłoni i stóp, wyprysk hiperkeratotyczny, łuszczycę i grzybicę. W tym celu...

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.