SCHIZOFRENIA: wczesne objawy

41 komentarze

Objawy wczesnej fazy schizofrenii mogą być bardzo trudne do rozpoznania. Bywa, że są potraktowane jako skutki procesu dojrzewania, przyjmowania narkotyków lub po prostu lenistwa, arogancji i braku wychowania. Sprawdź, jakie są wczesne objawy schizofrenii?

Wczesne objawy schizofrenii wcale nie są łatwe do wychwycenia. Dopiero po pewnym czasie wielu pacjentów może uświadomić sobie, że ich zachowanie było niezwykłe jeszcze na długo przed postawieniem diagnozy. W pierwszej chwili mało kto zdaje sobie sprawę, że dzieje się coś złego.
Jeśli zaczynasz się martwić swoim zachowaniem lub zachowaniem kogoś z twojej rodziny lub przyjaciół, może pomóc lista sygnałów ostrzegawczych, mogących świadczyć o schizofrenii. Powinna ona ułatwić podjęcie decyzji o zwrócenie się o pomoc. Pamiętaj jednak, że u wielu młodych ludzi w okresie dojrzewania czy w pierwszym okresie dorosłego życia mogą pojawić się zmiany w zachowaniu bardzo zbliżone do opisanych poniżej. Niektóre z tych zmian są po prostu związane z procesem dorastania.

Wczesne objawy ostrzegawcze schizofrenii

 • Zmiany nastroju: zmienność nastrojów, nastroje depresyjne, utrata zdolności do płaczu lub przeciwnie nadmierna skłonność do płaczu, wybuchanie śmiechem bez wyraźnej przyczyny lub też utrata zdolności do doznawania pozytywnych uczuć.
 • Doznania zmysłowe: słyszenie głosów, niezwykła wrażliwość na dźwięki lub światło.
 • Zmiany aktywności: nadmierna aktywność lub brak aktywności, nadmierna senność lub niemal całkowita bezsenność.
 • Zmiany w relacjach społecznych: unikanie sytuacji społecznych, rezygnowanie z aktywności życiowej, odrzucanie propozycji wyjścia z domu, utrata chęci do podtrzymywania znajomości, nieadekwatne lub irracjonalne wypowiedzi w trakcie rozmowy, używanie szczególnych słów lub bezsensownych sformułowań.
 • Zmiany w relacjach rodzinnych: prowokowanie ciągłych kłótni, unikanie kontaktów telefonicznych z rodziną, telefonowanie o niezwykłych porach np. w środku nocy.
 • Zmiany w funkcjonowaniu szkolnym lub zawodowym: problemy w koncentracji, spadek poziomu osiągnięć w nauce.
 • Zmiany w zachowaniu: przyjmowanie dziwnych pozycji ciała, długotrwałe wpatrywanie się, pojawienie się dziwnych przekonań religijnych, sięganie po substancje odurzające.
 • Zmiany w wyglądzie: zmiana sposobu ubierania się, zakładanie dziwnych strojów, zmniejszenie dbałości o higienę.
Nie przegap

Kiedy zwrócić się o pomoc przy podejrzeniu schizofrenii?

Ponieważ wiele wczesnych objawów schizofrenii może pojawiać się u osób młodych, może być trudno zdecydować, kiedy już czas poprosić o radę specjalistę. Jeżeli dostrzegasz coś niepokojącego w zachowaniu bliskiej ci osoby (lub w swoim własnym), to najlepiej będzie, jeżeli zaufasz swoim uczuciom. Poniżej proponujemy, jak znaleźć najlepsze wyjście w danej sytuacji:

 • jeżeli objawy ograniczają się do zmienności nastrojów i np. późnego wstawania - nie ma powodów do szukania fachowej pomocy
 • jeżeli pojawiają się np. problemy z koncentracją, problemy w szkole, dziwny sposób ubierania się czy wycofanie społeczne - warto poszukać pomocy w szkole lub nawiązać kontakt z grupą wsparcia
 • jeżeli mamy do czynienia z brakiem dbałości o higienę, dziwacznymi zachowaniami, słyszeniem głosów, to konieczny jest kontakt z lekarzem.

Do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli podejrzewasz schizofrenię?

Schizofrenię może rozpoznać wyłącznie lekarz psychiatra. Istnieje bowiem szereg innych stanów chorobowych, które mogą ją przypominać. Lekarz pierwszego kontaktu może podjąć decyzję, czy jego pacjent powinien zgłosić się do specjalisty.

Polecamy
Cyklofrenia czyli choroba afektywna jedno- lub dwubiegunowa

Cyklofrenia czyli choroba afektywna jedno- lub dwubiegunowa

Cyklofrenia to stara, rzadziej używana dziś nazwa określająca chorobę psychiczną, w której cyklicznie pojawiają się fazy depresyjne lub na przemian ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
10 faktów o schizofrenii, które pomogą ci zrozumieć chorujących

10 faktów o schizofrenii, które pomogą ci zrozumieć chorujących

Schizofrenia katatoniczna: przyczyny, objawy i leczenie

Schizofrenia katatoniczna: przyczyny, objawy i leczenie

SCHIZOFRENIĘ powodują zaburzenia w wydzielaniu dopaminy

SCHIZOFRENIĘ powodują zaburzenia w wydzielaniu dopaminy

Aktualizacja: 22.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 41)
wisnia, 16.01.2016 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
schizofrenia jest trudnym doświadczeniem zarówno dla chorego jak i rodziny .w wyzdrowieniu pomaga najlepiej wiara i muzyka chociaz zdrowie w wielu przypadkach wynosi sie z domu , polecam ksiazke zycie ze schizofrenia.
 
piterr, 04.01.2016 21.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tez zaluje ze wczesniej nie zaleczylem depresji ehh
 
kira, 29.10.2015 18.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nader czesto wystepują objawy schizy po zażyciu wiekszej dawki narkotyków,łacznie z ciezkim zatruciem i moze to nawet jakis czas potrwać...W Polsce cakiem duzo ludzi jest przetrzymywanych z tego powodu w psychiatrykach i tam trwa ich wieloletnia gehenną,gdyz sędziowie bardzo boja sie tego,,,a lekarze nawet poustapieniu objawów ciagle nie leczą ich jak uzaleznionych Dramat... nie mają czasem gdzie wrócic Leczenie uzaleznien to osobny temat.....
 
kaja, 01.10.2015 13.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tylko, ze maz musi chciec isc do lekarza... na sile sie nie da... takie sa przepisy
 
Peter, 19.09.2015 18.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak najszybciej z mężem do lekarza
 
Lidia, 14.09.2015 15.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój mąż podejrzewa mnie o zdrady,robi karczemne awantury,ktokolwiek powie mi dzien dobry od razu jest moim kochankiem.Wyjaśnienia nic nie dają.Raz mi ubliża,a zaraz potem mnie przeprasza.Ciągle ma jakieś plany niedostosowane do naszych możliwości by wkrótce je diametralnie zmienić.Ostatnio zaczął podejrzewać naszych sąsiadów ,że go podtruwają jakimś gazem lub chlorem przez dziurkę od klucza.Ciągle musi mieć otwarte okno,aby miec dostęp czystego powietrza.Ma kłopoty ze snem i za to mnie obwinia,że sie w łóżku wiercę.Skonczyło sie separacją łóżkową,ale nie skończyły się jego problemy ze snem.Podejrzewa jakichś nieokreślonych wrogów o zamordowanie swojego brata w szpitalu.Często też mówi szeptem o kimś kto go śledzi i namawia nas na zmianę miejsca pobytu i nazwiska twierdząc,że nasze jest przeklęte.Czy to są objawy schzofrenii? - może mi ktoś pomoże wyjaśnić - z góry dziekuję.
 
Mayhem , 08.09.2015 01.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
oni sami nie wiedza bo to jedna wielka bzdura kazda z tych cech mozna przyporzadkowac kazdemu przestan sluchac tych idiotow oczywiscie ze zalecil mu prozak 70% psychiatrow ma dodatkowe zyski w takiej lub innej formie od koncernow, wyslali kiedys jednego kolesia perfekcyjnie zdrowego do 3 roznych psychologow z ukryta kamera kazdy z nich zalecil mu inne leki i po przynajmiej 3 inne choroby psychiczne, malo tego nie ma psychologa na swiecie ktory moglby zdefiniowac czym jest choroba psychiczna - nie wiem co to samochod ale jestem mechanikiem - totalna bzdura
 
Mayhem, 08.09.2015 01.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
utrata zdolności do płaczu lub przeciwnie nadmierna skłonność do płaczu, wybuchanie śmiechem bez wyraźnej przyczyny lub też utrata zdolności do doznawania pozytywnych uczuć,nadmierna aktywność lub brak aktywności, nadmierna senność lub niemal całkowita bezsenność... takich bzdur to jeszcze nie czytalem nie ma sie co dziwic ze psychologia to jest postrzegana jako zart, wszystkie te cech mozna przyporzadkowac praktycznie kazdemu kwestia subiektywnej oceny jaka kazdy z nas ma
 
16latkapodeprsjiibulimii, 12.07.2015 00.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak jest to już shizofrenia dziecięca.
 
Biker, 21.04.2015 15.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ruch to zdrowie. Samym bieganiem mózgu nie wyleczysz, ja biegałem i nie brałem lekarstw to anioły mi nad głową latały..
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem...

więcej

28273

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

28143

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

24610

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

23031

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Castagnus należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce, a więc przez 3 miesiące. Dolegliwości powinny minąć. Jeśli wrócą, kurację można powtórzyć.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.