Sposoby na podwyższony CHOLESTEROL. Jak go obniżyć, czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Konsultant:dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka
9 komentarze
Autor: Magdalena Wróblewska

Chociaż cholesterol jest człowiekowi niezbędny, jego nadmiar bardzo szkodzi zdrowiu. Czy można obniżyć cholesterol bez leków? Co trzeba zrobić, by utrzymać go w ryzach? Podstawą jest dieta i ruch. Dopiero jeśli to nie pomoże w zbijaniu cholesterolu, sięga się po leki. Podwyższony cholesterol - jak go obniżyć?

Najważniejsza w profilaktyce i zbijaniu podwyższonego cholesterolu jest dieta. Jej istotą jest z jednej strony ograniczenie produktów bogatych w cholesterol, z drugiej dostarczenie takich, które spowodują wzrost frakcji dobrego cholesterolu. Dzięki takiemu doborowi można utrzymać cholesterol w normie, a gdy masz go za dużo – zmniejszyć tę ilość przynajmniej o 15 proc. Najlepiej poprosić dietetyka, żeby ustalił najlepsze dla nas menu, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby organizmu. Dobra dieta musi być odpowiednio wyważona. Lecząc się na własną rękę, można obniżyć nie tylko poziom cholesterolu całkowitego, ale też dobrego.

Nie przegap

 Cholesterol - jajka, podroby i tłuszcze zwierzęce na cenzurowanym

Całkowite wyeliminowanie cholesterolu z jadłospisu nie jest jednak ani możliwe, ani konieczne. Ale jego dawka w pożywieniu nie powinna przekraczać 300 mg (organizm przyswaja 40–50 proc. cholesterolu dostarczonego z jedzeniem). To oznacza, że musisz kierować się zdrowym rozsądkiem. Na czarnej liście czołowe miejsce zajmują jajka, ponieważ ich żółtko to prawdziwa bomba cholesterolowa (niemal całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu). Z drugiej jednak strony dostarcza lecytyny, która zapobiega odkładaniu się go w ściankach naczyń. Dietetycy zezwalają osobom zdrowym na zjedzenie nie więcej niż 3–4 jajek tygodniowo. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu nie powinny zjadać więcej niż 1–2 jajek na tydzień. Obok jajek na cenzurowanym znajdują się wszelkie podroby. Zdrowy człowiek może je jadać raz na miesiąc, ale gdy ma podwyższony cholesterol, musi z nich zrezygnować.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Dina, 18.07.2014 15:26
Chyba idealna na ten temat będzie książka specjalistki od walki z cholesterolem: dr Cabot. Fajna książeczka, ma nawet przepisy na słodkie rzeczy, które są zdrowe i nie obciążają wątroby :) Polecam wszystkim
Nie zarejestrowany, 31.10.2013 15:45
Co to za dobra margaryna która w kubku w Biedronce kosztuje koło 2 zł kilogram.Nie wyrzeknę się masła,to wolę jeść bez masła.Masło dla mnie wystarczy 1 kostka na 2 tygodnie.Czy coś naturalnego to szkodliwe,a margaryna-olej i woda jak to związać i mieć masę to zdrowie.
 

Podstawą dobrej diety jest ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, bo to głównie one powodują podniesienie poziomu cholesterolu we krwi. Zamiast tłustego mięsa i wędlin wybieraj produkty drobiowe bez skórki. Unikaj smalcu, masła, śmietany, pełnotłustego mleka i jego przetworów. Masło wcale nie jest zdrowe. Znajduje się w nim dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, dlatego nie powinno być traktowane jako główne źródło witaminy A. Dzieci mogą jeść niewiele masła, dorośli powinni zrezygnować ze smarowania nim pieczywa. Tłuszcze zwierzęce zastąp olejami i miękkimi margarynami, pamiętając, że łączna ilość nie powinna przekroczyć 2 łyżek dziennie. Szczególne znaczenie mają tłuste ryby morskie – zawierają kwasy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu całkowitego i podwyższają dobrego.

Zdaniem eksperta
maska dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka
dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka,

Rozpoczętej terapii nie wolno przerywać

Zaburzonej gospodarki lipidowej nie można lekceważyć, gdyż prowadzi do poważnych chorób serca i układu krążenia. Dlatego osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi wymagają systematycznego leczenia pod kontrolą lekarza. Dietą można zdziałać wiele. Ale gdy nie pomaga, czasami trzeba włączyć leki. Wiele osób wierzy, że łykając pastylki, będą mogły jeść do woli. Ale dobre leczenie farmakologiczne musi być połączone z dietą. Ponadto należy wiedzieć, że raz podany lek trzeba będzie zażywać do końca życia. Tymczasem pacjenci często odstawiają lekarstwa, gdy stwierdzą, że cholesterol wrócił do normy. Tego nie wolno robić. Pamiętajmy, że działanie preparatów polega na hamowaniu aktywności enzymów potrzebnych do produkcji cholesterolu. Utrzymuje się on na właściwym poziomie dzięki lekom. Z chwilą przerwania kuracji ponownie się podwyższy, i to ze zdwojoną siłą.

2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 21.03.2014

Komentarze (1 - 9 z 9)
Ja, 10.06.2014 12.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie cholesterol LDL ze 121 spadł po dwóch miesiącach do 72. Stosowałem jedynie witaminę C1000mg raz dziennie. Świadomie zrezygnowałem ze stosowania statyn,wiedząc jakie spustoszenie sieje w organiźmie,ale każdy musi sam zdecydować.
 
Lucy, 02.06.2014 18.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
leki zawierające statyny (brałam atorvasterol, sortis 40mg, 1x dziennie) zrujnowały mój organizm. Przejście piechotą 100 m stanowi dla mnie problem z powodu bólu mięśni nóg i pleców. Moja pamięć znacznie się pogorszyła. Co prawda ulotka informacyjna o lekach zawierała ostrzeżenia różnego rodzaju ale nie wiedziałam, że leki spowodują zniszczenia w tak szybkim tempie ( 2 lata).. Pozostałam bez leków z wysokim cholesterolem: cholesterol całkowity 298,3 mg/dl, LDL 215,10 mg/dl, trójglicerydy 185 mg/dl i tak już od lat. Ciekawe jak długo jeszcze mój organizm wytrzyma? (bezsensowne pytanie - prawda?)
 
barbaraka, 30.01.2014 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tutaj jest spis bardzo fajnych naturalnych preparatów na obniżenie cholesterolu - http://www.naturala.pl/tag/156/co_obniza_cholesterol
 
zbigniew, 02.11.2013 13.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy to prawda, że wzrost cholesterolu może mieć wpływ na charakter człowieka, np. raptus,nerwus itp. oraz starzenie się organizmu?
 
dr.agnes, 22.10.2013 19.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kilku lat wiadomo, że jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu w sposób tak istotny jak wcześniej sądzono. Co do margaryn, to nie wszystkie są zdrowe, niektóre posiadają szkodliwe tłuszcze trans, warto więc wybierać te które mają udowodnione działanie przeciwcholesterolowe. Osoby, które dodatkowo mają tendencję do wysokiego poziomu cukru bądź mają cukrzyce powinny raczej unikać owoców i spożywać wiecej warzyw. Aby sprawdzić wyniki badania krwi oraz poczytać o objawach chorób warto odwiedzić stronę http://www.wynikikrwi.pl
 
santorini, 12.05.2013 21.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani dr hab. n. med. M. Kozłowska-Wojciechowska pisze, że raz rozpoczętej kuracji antycholesterolowej nie wolno przerywać... Być może... Tak w każdym razie twierdzą koncerny farmaceutyczne, które - we własnym interesie - w 2004 r. wprowadziły obecnie obowiązujące normy cholestrerolu, stwarzając jednym dokumentem ogromny rynek zbytu dla produkowanych przez siebie leków na obniżenie poziomu cholesterolu. "Ośmiu z dziewięciu lekarzy na panelu, który opracowali nowe wytyczne dla cholesterolu zarabiali pieniądze w firmach, które produkują leki zawierające statyny obniżające poziom cholesterolu. " - to cytat z artykułu dr Mercoli na ten temat. Czy to nie zastanawiające?... I czy nie budzi obaw fakt, że: 1/ "Leki statynowe działają poprzez hamowanie enzymu w wątrobie, który jest potrzebny do produkcji cholesterolu." - cholesterolu tak potrzebnego naszemu organizmowi. 2/ "Leki statynowe hamują nie tylko produkcję cholesterolu, ale całej rodziny substancji pośredniczących, wielu, jeśli nie wszystkich, które pełnią ważne, własne biochemiczne funkcje." 3/ "Leki statynowe zubożają organizm o koenzym Q10." - koenzymu korzystego dla serca i mięśni. 4/ "Statyny aktywują gen atrogin-1, który odgrywa kluczową rolę w atrofii (zaniku) mięśni." 5/ "Bóle mięśni i osłabienie mogą wskazywać, że (...) tkanki ciała są w rzeczywistości niszczone - stan, który może powodować uszkodzenie nerek." To tylko kilka najważniejszych argumentów przemawiających przeciwko stosowaniu leków statynowych, jakie zamieszcza w swoim artykule na stronie http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/08/10/making-sense-of-your-cholesterol-numbers.aspx dr Mercola. Czy przypadkiem nie należałoby uważniej weryfikować tego, co podają nam jako uznany, naukowy i niezaprzeczalny fakt rzeczone koncerny?...
 
Weronika-, 19.01.2013 19.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z cholesterolem trzeba wlaczyć dietą, zrezygnować z produktów, które są źródłem tłuszczów zwierzęcych i wybierać, te o obniżonej jego zawartości. Są też produkty, które idealnie przyczyniają sie do obniżania http://vivalavita.pl/choroba/podwyzszonycholesterol-1.html poziomu złego cholesterolu, podwyższając ten dobry HDL. Zła dieta to główna przyczyna chorób związanych z krążeniem, niestety.
 
Bogusław Wojciechowski, 01.06.2010 05.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
CYTAT;szczególnie znaczenie mają tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, śledż). -Zawierają kwasy omega-3,które obniżają poziom cholesterolu całkowitego i podwyższają dobrego.....koniec cytatu z tej strony.W artykule (leczenie przez jedzenie ) czytamy:Z diety obniżającej cholesterol niestety powinnaś usunąć śledża,łososia,makrele,tuńczyka .-Autorki obie piszą dla miesięcznika Zdrowie. ale pani Justyna Nowacka nie odrobiła lekcji.
 
doris, 31.05.2010 15.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto dodać, że sporo tak ważnych dla naszego organizmu antocyjanów jest w jagodach. Jeśli nie owoce to może w postaci wyciągu z jagód. Ostatnio zakupiłam preparat BB3, czyli wyciąg z jagód o dużej zawartości antocyjanów właśnie.
 
reklama
Najpopularniejsze artykuły
RYBY - przegląd NAJLEPSZYCH dla naszego ZDROWIA RYBY - przegląd NAJLEPSZYCH dla naszego ZDROWIA

Pod względem spożycia ryb jesteśmy w ogonie Europy; statystyczny Polak zjada ich rocznie zaledwie...

więcej

7414

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich (zakrzepica), może się...

więcej

14246

CHOROBY KRWI: anemia, czerwienica, białaczka, hemofilia CHOROBY KRWI: anemia, czerwienica, białaczka, hemofilia

Gdy krew jest zdrowa, narządy wewnętrzne są dobrze odżywione, system obronny działa sprawnie. Ale...

więcej

12106

Pierwsze objawy CHORÓB SERCA i przyczyny ZAWAŁU serca Pierwsze objawy CHORÓB SERCA i przyczyny ZAWAŁU serca

Serce jest najciężej pracującym mięśniem. Nigdy nie odpoczywa. Wierzymy, że nas nie zawiedzie. I...

więcej

9478

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Sierpień 28, 2014

Można schudnąć na samej diecie bez ćwiczeń.Oczywiście lepiej do tego ćwiczyć ale nie kazdy ma czas. Ja przy wnukach nie mam czasu na wygibasy.Udało mi sie schudnąc przed wakacjami 20kg w 2 miesiace na pewnej diecie,ktora dostałam od znajomej z Austrii. Nie bylam na tej diecie głodna...

data

Sierpień 28, 2014

Można schudnąć na samej diecie bez ćwiczeń.Oczywiście lepiej do tego ćwiczyć ale nie kazdy ma czas. Ja przy wnukach nie mam czasu na wygibasy.Udało mi sie schudnąc przed wakacjami 20kg w 2 miesiace na pewnej diecie,ktora dostałam od znajomej z Austrii. Nie bylam na tej diecie głodna...

data

Sierpień 28, 2014

Można schudnąć na samej diecie bez ćwiczeń.Oczywiście lepiej do tego ćwiczyć ale nie kazdy ma czas. Ja przy wnukach nie mam czasu na wygibasy.Udało mi sie schudnąc przed wakacjami 20kg w 2 miesiace na pewnej diecie,ktora dostałam od znajomej z Austrii. Nie bylam na tej diecie głodna...

data

Sierpień 28, 2014

Można schudnąć na samej diecie bez ćwiczeń.Oczywiście lepiej do tego ćwiczyć ale nie kazdy ma czas. Ja przy wnukach nie mam czasu na wygibasy.Udało mi sie schudnąc przed wakacjami 20kg w 2 miesiace na pewnej diecie,ktora dostałam od znajomej z Austrii. Nie bylam na tej diecie głodna...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.