Torbiele Nabotha - przyczyny, objawy i leczenie

2016-01-07 14:14

Torbiele Nabotha (inaczej także gruczoły Nabotha) to torbiele szyjki macicy. Uważane są za zmiany łagodne, jednak mimo to lekarze ciąż spierają się w kwestii leczenia torbieli Nabotha - jedni są za ich usunięciem, inni zalecają jedynie obserwację. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy torbieli Nabotha.

Torbiele Nabotha - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Torbiele Nabotha - przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

  1. Torbiele Nabotha – przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Torbiele Nabotha – objawy
  3. Torbiele Nabotha – diagnostyka
  4. Torbiele Nabotha – leczenie

Torbiele Nabotha (inaczej także gruczoły Nabotha) to torbiele szyjki macicy, które mają postać niewielkich, pojedynczych lub mnogich pęcherzyków, wypełnionych treścią śluzową albo śluzowo-ropną (jeśli dojdzie do zakażenia). Są to zmiany łagodne, jednak mimo to leczenie torbieli Nabotha wciąż stanowi kwestię sporną. Jedni lekarze przekonują, że trzeba je usunąć, inni zalecają jedynie obserwację. Jednak są zgodni co do tego, że należy pobrać materiał z okolicy zmiany do badania cytologicznego.

Torbiele Nabotha – przyczyny i czynniki ryzyka

Torbiele Nabotha powstają na skutek zatkania gruczołów szyjki macicy (które produkują śluz) przez narastający nabłonek. Ma to miejsce zwykle w trakcie leczenia lub gojenia się nadżerki szyjki macicy.

Gruczoły Nabotha najczęściej rozpoznaje się u kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie u tych, które już rodziły. Rzadziej pojawiają się u młodych dziewcząt, a także u kobiet w wieku przed i pomenopauzalnym.

Torbiele Nabotha – objawy

Torbiele Nabotha nie dają żadnych dolegliwości. Najczęściej rozpoznaje się je przypadkowo podczas wizyty u ginekologa, w badaniu kolposkopowym (wziernikowanie szyjki macicy), przeprowadzonym z innego powodu. Większe torbiele mogą być wyczuwalne przez pacjentkę dotykiem.

Torbiele Nabotha – diagnostyka

W przypadku torbieli Nabotha wykonuje się badanie ginekologiczne i cytologię.

Torbiele Nabotha – leczenie

Ginekolodzy wciąż spierają się w sprawie leczenia torbieli Nabotha. Jedni są za ich usunięciem, drudzy – ze względu na łagodny charakter zmiany - zalecają jedynie obserwację. Nieleczone torbiele Nabotha na ogół nie stanowią zagrożenia, gdyż znikają po pewnym czasie, jednak mają tendencję do nawrotów. Jeśli lekarz zdecyduje o konieczności usunięcia torbieli, wówczas nakłuwa się je, usuwa zawartość, a potem opróżnione przymraża się ciekłym azotem (krioterapia) lub wypala za pomocą lasera (laseroterapia) albo prądu (elektroterapia).