CYTOLOGIA – nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie musi oznaczać najgorszego

Konsultant: dr n. med. Marzena Mazurek, II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie
41 komentarze
Autor: Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Nieprawidłowy wynik cytologii nie musi oznaczać najgorszego. Rak szyjki macicy rozwija się bowiem wiele lat, zanim osiągnie stadium zagrażające życiu. Im szybciej zostaną podjęte kroki w walce z tą chorobą, tym większe szanse na wygraną.

Nieprawidłowy wynik cytologii może być źródłem lęku i stresu. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż rak szyjki macicy (RSM) nie rozwija się z dnia na dzień. Od chwili zakażenia wirusem HPV do rozwoju raka inwazyjnego mija 3–10 lat. Jeśli kobieta systematycznie robiła cytologię, ma duże szanse, by całkowicie przezwyciężyć chorobę.

Cytologia – badanie, którego nie wolno lekceważyć

Cytologia jest niezwykle cennym badaniem w profilaktyce i diagnostyce raka szyjki macicy. Pozwala wykryć nie tylko stany zapalne i określić ich przyczynę, ale także uchwycić wczesne zmiany nowotworowe, kiedy nie powodują one żadnych dolegliwości i – co najistotniejsze – kiedy są całkowicie uleczalne. Wartość badania cytologicznego zależy od oceny i interpretacji zmian morfologicznych oraz ich prawidłowej klasyfikacji, która jest cenną informacją dla lekarza prowadzącego o dalszym kierunku leczenia i terminie następnego badania. Obecnie zalecaną w Polsce klasyfikacją wymazów cytologicznych jest opisowy system Bethesda (TBS), choć często jeszcze spotyka się ocenę rozmazów w pięciostopniowej skali Papanicolau (PAP) – uważana jest ona jednak za niewystarczającą, bo nie dostarcza ginekologowi wszystkich informacji istotnych dla dalszego postępowania. 
W programach przesiewowych nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego stanowią od 1 do 8 proc. wszystkich ocenionych rozmazów. W Polsce w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ciągu 2008 r. wśród 795 288 wykonanych badań było 19 296 (2,43 proc.) nieprawidłowych wyników cytologii.

SPRAWDŹ>>System Bethesda - wyniki cytologii system Bethesda

Nie przegap

Nieprawidłowy wynik to początek badań

W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii konieczne jest potwierdzenie lub wykluczenie zmian przednowotworowych i samego raka. W tym celu stosuje się kolejne badania, które pozwalają zweryfikować wynik cytologiczny, a w przypadku stwierdzenia zmian przedrakowych i rakowych umożliwiają szybkie podjęcie leczenia. Przy niejasnych wynikach (ASC-US, LSIL; grupa IIIA) stosuje się dwa powtórne badania cytologiczne w odstępach 6-miesięcznych po uprzednim leczeniu przeciwzapalnym, a także test HR HPV, który służy do wykrywania obecności DNA lub mRNA wysokoonkogennych typów wirusa HPV. W niektórych przypadkach zalecane jest wykonanie kolposkopii.
Jeśli wyniki cytologii nasuwają podejrzenie zmian rakowych i raka (ASC-H, HSIL, AGC; grupa IIIB, IV i V), wykonuje się kolposkopię. To oglądanie szyjki macicy w dużym powiększeniu po uprzednim zastosowaniu próby octowej i próby Schillera, czyli przemyciu szyjki macicy rozcieńczonym kwasem octowym i jodyną. Nieprawidłowe komórki zabarwiają się specyficznie, co pozwala precyzyjnie określić podejrzane miejsca i wskazać, które powinny być zbadane histopatologicznie. Na podstawie uzyskanych w ten sposób wyników stosuje się odpowiednie leczenie w zależności od charakteru zmiany i stopnia jej zaawansowania. Aby jak najdokładniej ustalić stadium choroby, wykonuje się dodatkowo morfologię krwi, badanie moczu, USG przezpochwowe i jamy brzusznej, cystoskopię, rektoskopię i RTG klatki piersiowej.

Leczenie zależy od stadium choroby

Istnieje wiele metod leczenia zmian przedrakowych i rakowych szyjki macicy. W stadium 0 (carcinoma in situ), kiedy rak ograniczony jest do nabłonka, możliwe są następujące sposoby leczenia:

  • Chirurgia laserowa – za pomocą promienia laserowego niszczone są komórki nowotworowe;
  • Kriochirurgia – komórki nowotworowe i zmiany przedrakowe są niszczone poprzez zamrożenie;
  • Usunięcie zmian za pomocą pętli diatermicznej (LEEP), elektrycznej (elektrokonizacja) – za pomocą cienkiego drucika, przez który przepływa prąd elektryczny, wycina się zmieniony fragment szyjki macicy;
  • Chirurgiczna konizacja – usunięcie fragmentu szyjki macicy w kształcie stożka.

Wybór odpowiedniej metody zależy od wieku kobiety oraz planów posiadania dzieci.
W stadiach, gdy rak przekracza błonę podstawną szyjki macicy i nacieka głębsze tkanki (I–IV), a także narządy sąsiadujące, stosowane są:

  • Histerektomia (prosta albo radykalna) – wycięcie macicy; histerektomia prosta polega na usunięciu macicy i szyjki macicy, radykalna obejmuje wycięcie szyjki i trzonu macicy, górnej części pochwy, a także przydatków i okolicz-nych węzłów chłonnych; operację wykonuje się w I i II stadium zaawansowania raka;
  • Radioterapia – zastosowanie wysokich dawek promieniowania, które ogranicza zdolność komórek rakowych do namnażania się (stosuje się brachyterapię – naświetlania wewnętrzne, i teleterapię – naświetlania zewnętrzne); metoda ta może być stosowana wspomagająco przed operacją lub po niej albo samodzielnie lub w połączeniu z chemioterapią w wyższych stadiach zaawansowania raka;
  • Chemioterapia – podawanie leków przeciwnowotworowych, które niszczą komórki rakowe nawet w odległych częściach ciała; stosuje się w przypadku przerzutów do innych narządów.

Szansa na wyleczenie RSM zależy od zaawansowania raka w momencie podjęcia terapii, wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety, a także zastosowania właściwego leczenia.

Po zabiegu: wsparcie psychoonkologa

W trakcie leczenia i po nim niezbędna może okazać się pomoc psychologiczna, bo w przypadku diagnozy, jaką jest rak, niełatwo poradzić sobie samej z trudnymi emocjami towarzyszącymi chorobie. W takiej sytuacji wsparcie bliskich może okazać się niewystarczające, a specjalistyczna pomoc (najlepiej psychoonkologa) pozwala zaakceptować chorobę, zmierzyć się z lękiem, poprawia stan psychiczny i wspomaga proces powrotu do zdrowia.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Ginekolog raz w roku

Rak szyjki macicy może rozwinąć się u każdej kobiety niezależnie od wieku. Szczyt zachorowań przypada między 45. a 59. rokiem życia. Każdego dnia o chorobie dowiaduje się 10 Polek, a 5 z nich umiera, bo zgłosiły się do lekarza zbyt późno. Jednak z medycznego punktu widzenia łatwo ją wykryć: rozwija się w narządzie łatwo dostępnym badaniom, posiada dobrze opisane stany przedrakowe, które można w pełni wyleczyć. Zmiany przedrakowe czy wczesny rak rozwijają się skrycie, bez sygnałów ostrzegawczych. Dopiero w miarę postępu choroby mogą pojawić się nietypowe krwawienia (między miesiączkami, po stosunku, po menopauzie), obfite upławy, bóle w podbrzuszu podczas stosunku albo przy oddawaniu moczu, obrzęki nóg. Często dopiero te dolegliwości skłaniają do wizyty u ginekologa, ale wtedy okazuje się, że szanse na wyleczenie drastycznie maleją.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Cytologia - wskazania do badania. Jak się przygotować do cytologii?

Cytologia - wskazania do badania. Jak się przygotować do cytologii?

Bezpłatna cytologia - gdzie wykonać bezpłatne badanie cytologiczne

Bezpłatna cytologia - gdzie wykonać bezpłatne badanie cytologiczne

Cytologia po polsku, czyli badanie, które nie ratuje życia, choć powinno [WYWIAD]

Cytologia po polsku, czyli badanie, które nie ratuje życia, choć powinno [WYWIAD]

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.01.2016

Komentarze (1 - 10 z 41)
kel, 25.05.2016 19.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zaczęło sie od częstomoczu 35 razy na dzien co 20 min tak ze wiekszośc to ja dnia spedziłam na bieganiu do wc zanim poszłam do lek rodzinnego wykonałam na własna rękę bad krwi i moczu na elektrolity nerki cukrzyce tarczyce wśród nich bakterie w moczu lek rodzinny dgy usłyszał o czestomoczu wysłal mnie do ginekologa tam spr ciąży nie ma cytologia dobra II grupa potem urolog stwierdził parcie naglace wczesniej samodzielnie kupiłam 6 op furagin i żurawine troche pomogło w usg nic nie wyszło zapobiegawczo dostałam lek na zatrzymanie moczu i sprzeczałam sie z urologiem chorego moczu zatrzymac nie zgodziłam sie zazadałam antybiotyku odmówił wysłał na posiew moczu i 3 dni zapisywałam ile wypiłam ile wysikałam zawsze wysikałam wiecej i dodatkowo towarzyszyły mi silne bóle w dolnych partaiach kregosłupa az do drugiej cytologii po 2 latach stan przedrakowy i nadal sikam często i juz sama nie wiem podejrzewam ze cos uciska mnie ze ciagle sikam pewnie guz i taki mam dzień mamy dzisiaj pamiatka po zdradach meza za pózno sie rozwiodłam apel do zon nie wybaczaj zdrady ratuj swoje zdrowie
 
etie, 05.01.2016 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cytologia II,robiona w III a we IX krawienie z dróg rodnych i rak szyjki macicy. IIB. Żaden z lekarzy nie widział guza,ginekolog tez nic nie widział. Guz miał wymiary 77x44x33mm uciskał pęcherz moczowy,stąd miałam diagnozy zapalenie pecherza moczowego. np w VIII. Gdybym nie krwawiła nie wiedziałabym bo dopiero tk wykazało guza a usg nie o dziwo nie. To jak lekarze robią badania. Byłam swiadkiem jak wykonanywano mojej córce usg brzucha i adpecji medycyny,przyszli lekarze mieli braki z anatomii nie umieli wskazć organów na monitorze.
 
kaska90, 11.12.2015 10.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mowiac szczerze to zawsze bagatelizowalam kwestie ginekologiczne, choc na badania cytoogiczne chodzilam ... rok temu mialam II, teraz niespodziewanie wyszla III. dzis ie do gina .... moze wiecie jeakie sa dalsze kroki ..... powtorna cytologia czy juz jakis zabieg ??????
 
monia, 18.11.2015 08.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
właśnie odebrałam tel. z Przychodni - proszę do lekarza cyt. IIIB trzeba pobrać wycinek .... boję się
 
georgina, 12.10.2015 20.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
telefon, dzwoni połozna informuje mnie, że lekarz jutro chce mnie widzieć. Co roku robiłam badania i było ok. Jestem przerażona.Boję sie jutra.
 
Ja., 20.09.2015 00.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sytuacja identyczna jak moja - rok temu I, teraz III. 17 września zostałam poddana zabiegowi pobrania wycinków z szyjki macicy. Zabieg został przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym i z całą stanowczością stwierdzam, że nie taki diabeł straszny, jak go ... Da się przeżyć, choć stres jest. Ale myślę, że oczekiwanie na wyniki jest większym stresem. Powodzenia i zdrowia !
 
ania, 17.09.2015 23.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja rok temu miałam cytologie gr I, a teraz wyszło mi III i nietypowe komórki nabłonka płaskiego, mam skierowanie na dalsze badania, jestem załamana
 
Lena, 20.08.2015 12.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
HPV UJEMNY , A JEDNAK MA PODEJRZENIA RAKA SZYJKI MACICY
 
iwonqa77, 02.08.2015 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja co roku robiłam cytologie,zawsze było ok. I Co?????????????w tym roku wyszła 3-ka miałam zabieg łyżeczkownia,a po wyniku wycinku wyszedł rak......Pozdrawiam.
 
iwonqa77, 02.08.2015 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja co roku robiłam badania cytologiczne i co?????????????? dwa dni temu dowiedziałam się że mam raka...Pozdrawiam.
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

41445

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

37276

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

33542

Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą...

więcej

31616

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Zaleca się, aby stosować tabletki antykoncepcyjne w sposób ciągły przez 3-4 cykle. Stałe przyjmowanie może bardzo zahamować wydzielanie hormonów na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym i spowodować...

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.