CYTOLOGIA – nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie musi oznaczać najgorszego

Konsultant: dr n. med. Marzena Mazurek, II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie
50 komentarze
Autor: Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Nieprawidłowy wynik cytologii nie musi oznaczać najgorszego. Rak szyjki macicy rozwija się bowiem wiele lat, zanim osiągnie stadium zagrażające życiu. Im szybciej zostaną podjęte kroki w walce z tą chorobą, tym większe szanse na wygraną.

Nieprawidłowy wynik cytologii może być źródłem lęku i stresu. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż rak szyjki macicy (RSM) nie rozwija się z dnia na dzień. Od chwili zakażenia wirusem HPV do rozwoju raka inwazyjnego mija 3–10 lat. Jeśli kobieta systematycznie robiła cytologię, ma duże szanse, by całkowicie przezwyciężyć chorobę.

Cytologia – badanie, którego nie wolno lekceważyć

Cytologia jest niezwykle cennym badaniem w profilaktyce i diagnostyce raka szyjki macicy. Pozwala wykryć nie tylko stany zapalne i określić ich przyczynę, ale także uchwycić wczesne zmiany nowotworowe, kiedy nie powodują one żadnych dolegliwości i – co najistotniejsze – kiedy są całkowicie uleczalne. Wartość badania cytologicznego zależy od oceny i interpretacji zmian morfologicznych oraz ich prawidłowej klasyfikacji, która jest cenną informacją dla lekarza prowadzącego o dalszym kierunku leczenia i terminie następnego badania. Obecnie zalecaną w Polsce klasyfikacją wymazów cytologicznych jest opisowy system Bethesda (TBS), choć często jeszcze spotyka się ocenę rozmazów w pięciostopniowej skali Papanicolau (PAP) – uważana jest ona jednak za niewystarczającą, bo nie dostarcza ginekologowi wszystkich informacji istotnych dla dalszego postępowania. 
W programach przesiewowych nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego stanowią od 1 do 8 proc. wszystkich ocenionych rozmazów. W Polsce w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ciągu 2008 r. wśród 795 288 wykonanych badań było 19 296 (2,43 proc.) nieprawidłowych wyników cytologii.

SPRAWDŹ>>System Bethesda - wyniki cytologii system Bethesda

Nieprawidłowy wynik to początek badań

W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii konieczne jest potwierdzenie lub wykluczenie zmian przednowotworowych i samego raka. W tym celu stosuje się kolejne badania, które pozwalają zweryfikować wynik cytologiczny, a w przypadku stwierdzenia zmian przedrakowych i rakowych umożliwiają szybkie podjęcie leczenia. Przy niejasnych wynikach (ASC-US, LSIL; grupa IIIA) stosuje się dwa powtórne badania cytologiczne w odstępach 6-miesięcznych po uprzednim leczeniu przeciwzapalnym, a także test HR HPV, który służy do wykrywania obecności DNA lub mRNA wysokoonkogennych typów wirusa HPV. W niektórych przypadkach zalecane jest wykonanie kolposkopii.
Jeśli wyniki cytologii nasuwają podejrzenie zmian rakowych i raka (ASC-H, HSIL, AGC; grupa IIIB, IV i V), wykonuje się kolposkopię. To oglądanie szyjki macicy w dużym powiększeniu po uprzednim zastosowaniu próby octowej i próby Schillera, czyli przemyciu szyjki macicy rozcieńczonym kwasem octowym i jodyną. Nieprawidłowe komórki zabarwiają się specyficznie, co pozwala precyzyjnie określić podejrzane miejsca i wskazać, które powinny być zbadane histopatologicznie. Na podstawie uzyskanych w ten sposób wyników stosuje się odpowiednie leczenie w zależności od charakteru zmiany i stopnia jej zaawansowania. Aby jak najdokładniej ustalić stadium choroby, wykonuje się dodatkowo morfologię krwi, badanie moczu, USG przezpochwowe i jamy brzusznej, cystoskopię, rektoskopię i RTG klatki piersiowej.

Leczenie zależy od stadium choroby

Istnieje wiele metod leczenia zmian przedrakowych i rakowych szyjki macicy. W stadium 0 (carcinoma in situ), kiedy rak ograniczony jest do nabłonka, możliwe są następujące sposoby leczenia:

  • Chirurgia laserowa – za pomocą promienia laserowego niszczone są komórki nowotworowe;
  • Kriochirurgia – komórki nowotworowe i zmiany przedrakowe są niszczone poprzez zamrożenie;
  • Usunięcie zmian za pomocą pętli diatermicznej (LEEP), elektrycznej (elektrokonizacja) – za pomocą cienkiego drucika, przez który przepływa prąd elektryczny, wycina się zmieniony fragment szyjki macicy;
  • Chirurgiczna konizacja – usunięcie fragmentu szyjki macicy w kształcie stożka.

Wybór odpowiedniej metody zależy od wieku kobiety oraz planów posiadania dzieci.
W stadiach, gdy rak przekracza błonę podstawną szyjki macicy i nacieka głębsze tkanki (I–IV), a także narządy sąsiadujące, stosowane są:

  • Histerektomia (prosta albo radykalna) – wycięcie macicy; histerektomia prosta polega na usunięciu macicy i szyjki macicy, radykalna obejmuje wycięcie szyjki i trzonu macicy, górnej części pochwy, a także przydatków i okolicz-nych węzłów chłonnych; operację wykonuje się w I i II stadium zaawansowania raka;
  • Radioterapia – zastosowanie wysokich dawek promieniowania, które ogranicza zdolność komórek rakowych do namnażania się (stosuje się brachyterapię – naświetlania wewnętrzne, i teleterapię – naświetlania zewnętrzne); metoda ta może być stosowana wspomagająco przed operacją lub po niej albo samodzielnie lub w połączeniu z chemioterapią w wyższych stadiach zaawansowania raka;
  • Chemioterapia – podawanie leków przeciwnowotworowych, które niszczą komórki rakowe nawet w odległych częściach ciała; stosuje się w przypadku przerzutów do innych narządów.

Szansa na wyleczenie RSM zależy od zaawansowania raka w momencie podjęcia terapii, wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety, a także zastosowania właściwego leczenia.

Po zabiegu: wsparcie psychoonkologa

W trakcie leczenia i po nim niezbędna może okazać się pomoc psychologiczna, bo w przypadku diagnozy, jaką jest rak, niełatwo poradzić sobie samej z trudnymi emocjami towarzyszącymi chorobie. W takiej sytuacji wsparcie bliskich może okazać się niewystarczające, a specjalistyczna pomoc (najlepiej psychoonkologa) pozwala zaakceptować chorobę, zmierzyć się z lękiem, poprawia stan psychiczny i wspomaga proces powrotu do zdrowia.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Ginekolog raz w roku

Rak szyjki macicy może rozwinąć się u każdej kobiety niezależnie od wieku. Szczyt zachorowań przypada między 45. a 59. rokiem życia. Każdego dnia o chorobie dowiaduje się 10 Polek, a 5 z nich umiera, bo zgłosiły się do lekarza zbyt późno. Jednak z medycznego punktu widzenia łatwo ją wykryć: rozwija się w narządzie łatwo dostępnym badaniom, posiada dobrze opisane stany przedrakowe, które można w pełni wyleczyć. Zmiany przedrakowe czy wczesny rak rozwijają się skrycie, bez sygnałów ostrzegawczych. Dopiero w miarę postępu choroby mogą pojawić się nietypowe krwawienia (między miesiączkami, po stosunku, po menopauzie), obfite upławy, bóle w podbrzuszu podczas stosunku albo przy oddawaniu moczu, obrzęki nóg. Często dopiero te dolegliwości skłaniają do wizyty u ginekologa, ale wtedy okazuje się, że szanse na wyleczenie drastycznie maleją.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.01.2016

Komentarze (1 - 10 z 50)
cate, 27.07.2017 13.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zrób jak najszybciej, musisz być zdrowa żeby pomóc córce.
 
Podejrzana, 23.06.2017 22.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mam NF1 i mam plamienie między miesiączkami, takie jakby świeżej krwi. Byłam u ginekologa i nic nie wykryła, a także miałam usg dopochwowe i nic. Boli mnie brzuch. A plamienia się powtarzają. Miesiączki bardzo obfite. Mam dwie córeczki. Jedna kończy roczek. Cytologii jeszcze nie robiłam, bo młodsza córka ma problemy z sercem.
 
Dominika33, 29.03.2017 19.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam Wasze historie i jestem poruszona. Nie sądziłam, że badanie cytologiczne jest takie ważne. Aktualnie mam 35 lat i nigdy nie robiłam cytologii, ale bardzo szybko się to zmieni. O istnieniu takiego badania poinformowała mnie znajoma, więc postanowiłam poczytać o tym. Trzeba zacząć trochę bardziej o siebie dbać.
 
Ewelina, 11.01.2017 13.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
agnieszka-grosicka@wp.pl napisz do mnie mam kilka pytań
 
Przed ostatnia szansa..., 06.01.2017 09.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej!! Dziewczyny ja mam 24 lata , mialam juz Raka nablonka wycieli mi szyjke jak mialam 19 lat , teraz znow mam III w cutologi musze udac sie na zabieg w celu kolejnego badania jesli bedzie cos nie tak to kolejny raz bede miala wycieta szyjke. Wiecie czym to wszystko jest powodowane bo moj byly a wtedy obecny chlopak mnie zdradzal i sprzedal mi to swinstwo . Ludzie z tym zyja czasami sie virus HPV nieuaktywnia ale niestety moje spadki odpornosci w ostatnim czasie spowodowaly nagla reaktywacje wirusa . Ja jestem zalamana mam ju jedno dziecko teraz zastanawiam sie szybko nad drugim bo jesli tak dalej pojdzie lekarz powiedzial ze moga byc takie skutki zakladajac najgorsze ze pozniej nie ebde miec wogle organow rozrodczych. Dotek mam jeszcze cyste na jajniku 2,7 mm niby nie ma nic wspolnego ale w takim wieku to mozna sie zalamac. DLATEGO MOZECIE SIE SMIAC MWOIC ZE TO NIE TO ALE OD PARU LAT MLODE DZIEWCZYNY ZACZYNAJA NA TO CHOROWAC . CZEGO? ZAUWAZCIE SPRAWDZCIE STATYSTYKI TERAZ CORAZ MLODSZE OSOBY UPRAWIAJA SEKS NIE ZABEZPIECZAJA SIE ROZNOSZA CHOROBY MAJA ZAPALENIA I DALEJ IDA Z KOLEJNA OSBA SPIA I PRZENOSZA TO. fACECI SA NA TYLE ODPORNI ZE U NICH ZAPALENIE SIE NIE UJAWNIA UPLAWAMI JAK U NAS U NICH TEGO NIE WIDAC. zARAZAJA NAS I TAK DALEJ I DALEJ. jESLI MASZ WIRUSA HPV NIE PRZENOS GO DALEJ ZABEZPIECZAJ SIE !! I TO SAMO DOTYCZY WSZYSTKICH KTORZY SA ZDROWI MOZE TO GLUPIE ALE CZY WARTO ZAUFAC KOMUS I BEDZIE CIE TO KOSZTOWAC RAKA POZNIEJ? I TAK PEWNIE NIE DOTRZE TO DO INNYCH . JA ZAUFALAM I TERAZ MAM .
 
mała, 09.09.2016 12.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w tym roku 2016.lipiec USG pochwowe wykazało ze mam narośl na jajniku w wielkości 37mm i zażywałam tabletki Orgametril przez 10 dni i potem za miesiąc czyli w sierpniu miałam znów robione USG pochwowe i znów ta narośl na lewym jajniku w wielkości 17mm. i znów te same tabletki. w sierpniu była robiona cytologia i jest wynik. dzwonili do mnie 8.09 bym się wstawiła w przychodni do lekarza pilnie i termin mam na 27.09 bo wynik cytologii jest nie dobry, bo jest stan zapalny. a od kilku miesięcy boli mnie brzuch dołem i jajniki. a moja mama i babcia zmarli na nowotwór jajnika. jestem załamana cierpię na nerwiakowłókniakowatość. miałam już 2 operacje na brzuch w 2012 i 2013 r. miałam guza w przesztrzeni zaotrzewnej między wątrobą a nerką a później w miednicy małej do przodu przyścianie lewobocznej pęcherza moczowego. CZYLI NOWOTWÓR ŁAGODNY A CHEMIOTERAPII NIE MIAŁAM. ALE JESTEM POD KONTROLĄ ONKOLOGA.. ONKOLOG MI GADAŁ ZE TA CHOROBA MOZE ZROBIOĆ MI PRZERZUTY WSZĘDZIE NP. DO MÓZGU, KRĘGOSŁUPA, GAŁEK OCZNYCH ITD
 
mr, 29.06.2016 21.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gdyby było źle natychmiast byś była poinformowana......co nie zwalnia cie z tego zeby wynik koniecznie obejrzal lekarz!!
 
mmm, 27.06.2016 11.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w marcu robiłam cytologię w przychodni, i do tej pory nie odebrałam, najpierw zapomniałam a teraz mi trochę wstyd.. jak myślicie czy gdyby było coś nie tak to ktoś by do mnie zadzwonił??
 
Kobieto, 16.06.2016 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo proszę, pisz po polsku! Używaj dużych liter, przecinków i unikaj tych przeklętych skrótów. A jeśli już musisz ich używać, stawiaj po nich kropki!
 
Zaniepokojona, 01.06.2016 16.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja dzis bylam po wyniki i mam nieprawidlowa cytologie mam dodatkowe badania bo mam nieprawidlowe komorki najprawdopodobniej nowotworowe. Do czasu badan bede umierala ze strachu.............
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

248

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

213

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

207

PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny? PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być...

więcej

203

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.