Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania

12 komentarze
Autor: Ewa Ostrowicka

Rak jelita grubego to jeden z  najczęściej występujących nowotworów. Rak jelita grubego rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy i jest typowym przykładem nowotworu złośliwego.

Rak jelita grubego rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych rak tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

Rak jelita grubego: czynniki ryzyka

  • wiek – ryzyko rozwoju raka jelita grubego wzrasta z wiekiem. Większość przypadków występuje u osób po 50 roku życia lub starszych,
  • dieta -  dieta bogata w czerwone mięso, niskie spożycie owoców i warzyw, mała zawartość błonnika w diecie mogą zwiększyć ryzyko zachorowań na raka jelita grubego,
  • waga – szczuplejsi ludzie są mniej narażeni na rozwój raka jelita grubego niż osoby otyłe,
  • aktywność fizyczna – brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego,
  • alkohol i palenie papierosów - duże spożycie alkoholu i palenie papierosów może zwiększyć  szanse zachorowania na raka jelita grubego,
  • historia rodziny i odziedziczone warunki -  jeśli w rodzinie jest lub był bliski krewny z rakiem jelita grubego, lub polipowatością to jest to czynnik wysokiego ryzyka rozwoju choroby.
Nie przegap

Rak jelita grubego - leczenie. Doustna chemioterapia w leczeniu raka jelita grubego

Skuteczne leczenie raka jelita grubego to istotny problem. Każdego roku na raka jelita grubego zachorowuje 1,2 mln osób na świecie, z czego aż 60 proc. w krajach wysokorozwiniętych. Co niepokojące, Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie. Tylko w województwie mazowieckim w ciągu ostatnich 11 lat z powodu raka jelita grubego zmarło ponad 15 tys. osób.

Objawy raka jelita grubego

We wczesnej fazie rak jelita grubego przebiega bezobjawowo. Niepokojące objawy raka pojawiają się bardziej zaawansowanej fazie choroby i są to zaburzenia perystaltyczne: zaparcia, biegunki, krwawienia z odbytu, długie cienkie stolce, ciemne plamy krwi w stolcach, uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty, nudności, trudności w przełykaniu, częste bolesne oddawanie gazów, pieczenie w okolicy serca, utrata apetytu i masy ciała. Rak jelita grubego prawie zawsze rozwija się z polipów (nieprawidłowe narośla w jelicie) okrężnicy lub odbytnicy. Zmiany te, są zmianami przedrakowymi i rozrastają się bardzo powoli, potrzebują od 10 do 20 lat aby zrakowieć. Regularne badania przesiewowe pozwalają na zidentyfikowanie i usunięcie polipów zanim staną się nowotworami. Badania przesiewowe pozwalają również znaleźć raka jelita grubego we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne.

Badania profilaktyczne w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego

W Polsce badaniem przesiewowym w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego jest kolonoskopia. Ogromną zaletą  tego badania jest to, że wystarczy ją zrobić raz na 10 lat (trwają dyskusje, że może nawet rzadziej), po czym o grożącym niebezpieczeństwie można na owe 10 lat zapomnieć. Kolonoskopia pozwala bowiem od razu usunąć istniejące polipy i poddać badaniu histopatologicznemu. Zabieg ich usuwania jest zupełnie bezbolesny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 02.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 12)
desmede, 27.10.2015 20.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to ja mam pytanie o odżywianie . lat temu zdiagnozowana polipowatość rodzinna na całym jelicie - w większości to już nie polipy a zaawansowane gruczolaki. organizm odrzuca każde jedzenie - nie ważne co zjem, za chwilę zwracam na WC. po kilka (4-6) razy na dzień, jak się zdarzy. wieczna biegunka od 'x' lat. nie ma znaczenia co jem i o której porze. nic nie pomaga, nawet naturalne ziółka, błonniki, dieta
 
Misza, 01.10.2015 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@~Kraulik Co tu dużo mówić, po prostu dopóki nie zostanie rozwiązana sprawa niskiej bioretencji, nie ma najmniejszego sensu kupowania jakichkolwiek suplementów. Chociaż cieszę się , że są ludzie którzy nie poddają się tak jak ty , i nie idą na skróty :D kupując pierwszy lepszy preparat
 
Kraulik, 27.09.2015 20.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ta slyszalem, ze te suplementy sie kiepsko wchlaniaja, ale i tak wole jesc przyprawe niz kupowac kota w worku.
 
oleńka, 14.09.2015 20.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytałam wiele dobrego o działaniu kurkumy w profilaktyce nowotworowej, a w szczególności z rakiem jelita. Ponoć można stosować jakieś nalewki czy kapsułki z kurkumą. Ale trzeba sprawdzać skład i procent wchłanialności, bo nie każdy produkt się dobrze wchłania. Jeśli stawiamy na przyprawę, albo korzeń kurkumy to należy dodać pieprz i odrobinę oliwy z oliwek, aby się dobrze wchłaniało.
 
ptak, 10.09.2015 10.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja robiłam kolo w Szprotawie. Dostałam łózko na jeden dzień, jednorazowe szorty, zastrzyk na spanie i obudziłam się po całym badaniu. Niestety, w chwili obecnej walczę z nowotworem, czeka mnie kolejny cykl chemii. Polecam jednak Szprotawę- super komfort psychiczny
 
Bela, 01.09.2015 22.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam wykonaną kolonoskopię na NFZ w NOWEJ SOLI - nie chciano mi podać znieczulenia- to była jakaś masakra! Myślałam,że mnie rozerwie-ból okropny! nigdy więcej nic nie zrobię w tym szpitalu!
 
czary, 12.05.2015 01.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Doktor Gordon dawno nie żyje!!!!!!!!
 
martajarocha@wp.pl, 27.02.2015 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja mama zachorowala na raka jelita grubego czekamy na badania zporadni proktologicznej
 
kossakowska dietetyk, 26.12.2014 04.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Państwa, poszukuję osób zainteresowanych zupełnie darmowymi badaniami raka za pomocą żywienia. Jestem mgr inż. technologii żywności i żywienia człowieka i okrutnie interesuję się naturalnymi metodami raka. W swoim gronie mam 2 osoby, które udało mi się wyleczyć z tej okropnej choroby. Rak to nie sąd, to po prostu zwykła choroba, którą można wyleczyć i jest na nią lekarstwo, jednak oficjalnie nie jest ukazane na światło dzienne. I ja też je znam. Dlaczego natomiast lekarze nie przekażą tych cennych informacji pacjentom? Ponieważ koncerny farmaceutyczne są tak ułożone, że mają nas napędzać do walki z nowotworem za pomocą chemioterapii. Sama nazwa wskazuje - chemia - coś sztucznego, złego, syntetycznego. Jest kilka banalnych składników, na które mam dowody -które bezpowrotnie usuwają komórki rakowe z organizmu człowieka, a nie rozsiewieają ich po całym organizmie tak, aby za kilka lat znów urosły. Całe nasze pożywienie jest dziś skonstruowane tak, abyśmy chorowali jak najczęściej, tak aby na nas zarobić. Moje badania, które planuję stworzyć są po to - aby ukazać światłu dziennemu - że żywność, czyli to, co dostarczamy każdej komórce naszego ciała jest tak ważne. Jedzeniem możemy wyleczyć cały nasz organizm, a musimy tylko bardzo chcieć. Poszukuję do swojego darmowego projektu osób w początkowym i zaawansowanym stadium raka. Proszę o zgłaszanie się tylko osób naprawdę chcących wziąć udział w tym programie, który może ewentualnie pomóc, a nie zaszkodzić. Takich, które mają świadomość, że 91% onkologów nie zgodziłoby się na chemię, w momencie wykrycia nowotworu w swoim organizmie. Zainteresowane osoby proszę o kontakt mailowy: sliwinska.justyna@intera.pl Do udziału zachęcam również osoby oczekujące na chemię, które są stanie zrobić badania przed i po zastosowaniu mojej diety.
 
kosakowska dietetyk, 26.12.2014 02.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam jestem osobą totalnie prywatną i poszukuję osób, które są zainteresowane zupełnie darmowym, żywieniowym sposobem leczenia nowotworu. Każdy kęs buduje każdą naszą komórkę. Każdy kęs wpływa na rozwój albo hamowanie raka. Rak jest chorobą, jak każda inna! Czyli jak każdą inną można ją wyleczyć bez chemii! Nawet sama nazwa - chemia - powinna szokować jako coś niezdrowego, niszczącego organizm i tak właśnie jest. Chemia niszczy komórki rakowe poniekąd, ale niszczy też wszystkie inne naszego organizmu, przez co nie ma siły walki z rakiem. Jestem mgr inż. technologii żywności i żywienia człowieka i ogromie interesuję się leczeniem nowotworu za pomocą żywności. Na dziś posiadam 2 ewidentne dowody na skuteczność mojej terapii - 1 osoba wyzdrowiała w 100 % bez stosowania chemioterapii, a jedynie mojej diety - druga osoba stosowała się połowicznie, a jednak nowotwór diametralnie się cofa. Jestem dietetykiem, który doszedł do wielu nieoficjalnych źródeł, które za pomocą żywienia pomagają w zabiciu komórek nowotworowych. Nie są one oficjalne, ponieważ chemioterapia jest najlepszym aktualnym biznesem farmacji. Na studiach lekarskich, czy dietetycznych informacje są wyselekcjonowane, tak aby zachować biznes, który świetnie funkcjonuje = chemioterapię. Jest mnóstwo bardzo skutecznych sposobów, które potrafią zabić komórki rakowe. Dzisiejsza żywność jest zaprojektowana tak, aby coraz więcej z nas chorowało - czy nie zauważyliście, że jest coraz więcej zachorowań młodych ludzi na raka?? Nie wierzę, jeśli nie. Dlatego proszę o kontakt osoby zainteresowane zabijaniem komórek rakowych żywnością. Planuję zrobić doświadczenia na kilku osobach i udowodnić w ten sposób, że rak cofa się na skutek mojej diety - zostało to już potwierdzone badaniami na 2 osobach - jednak nieoficjalnych. Dążę do tego, aby przekonać większą grupę ludzi do moich badań. Poszukuję osób, które są w stanie bardzo skrupulatnie stosować moje zalecenia i dietę. Udział w moich badaniach, dieta i zalecenia są oczywiście darmowe, a mogą pomóc tak wielu osobom. Jedynym warunkiem jest niestety choroba nowotworowa - w stadium zaawansowanym lub początkowym. Celem jest udowodnienie badaniami skuteczność niektórych składników codziennego pożywienia. Osoby zainteresowane proszę o kontakt na maila - sliwinska.justyna@interia.pl Pozdrawiam!
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu

Guzy mózgu najczęściej zdarzają się u dzieci i osób starszych. Od wczesnego rozpoznania raka mózgu...

więcej

24232

RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani

Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka krtani. To rodzaj nowotworu,...

więcej

24620

CZERNIAK szybko wykryty JEST NIEGROŹNY CZERNIAK szybko wykryty JEST NIEGROŹNY

Czerniak to najbardziej złośliwy nowotwór skóry. Jeśli jednak czerniak zostanie wcześnie wykryty,...

więcej

25048

PRZEWLEKŁE ZAPALENIE ŻOŁĄDKA: przyczyny, objawy, leczenie

Przewlekłe zapalenie żołądka może być wywołane zarówno przez bakterie jak i przez leki. Może też...

więcej

24916

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Najlepszym rozwiązaniem protetycznym są implanty. W pani przypadku minimum dwa. To będzie podstawa do pracy protetycznej na implantach. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem komfortowym, zęby są...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.