Rak jelita grubego - leczenie. Doustna chemioterapia w leczeniu raka jelita grubego

2019-05-10 11:25

Skuteczne leczenie raka jelita grubego to istotny problem. Każdego roku na raka jelita grubego zachorowuje 1,2 mln osób na świecie, z czego aż 60 proc. w krajach wysokorozwiniętych. Co niepokojące, Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie. Tylko w województwie mazowieckim w ciągu ostatnich 11 lat z powodu raka jelita grubego zmarło ponad 15 tys. osób.

Rak jelita grubego - leczenie. Doustna chemioterapia w leczeniu raka jelita grubego
Autor: thinkstockphotos.com Skuteczne leczenie raka jelita grubego to istotny problem. Każdego roku na raka jelita grubego zachorowuje 1,2 mln osób na świecie, z czego aż 60 proc. w krajach wysokorozwiniętych. Co niepokojące, Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie. Tylko w województwie mazowieckim w ciągu ostatnich 11 lat z powodu raka jelita grubego zmarło ponad 15 tys. osób.

Spis treści

  1. Raka jelita grubego można leczyć w domu: doustna chemioterapia
  2. Zalety chemioterapii doustnej
  3. Zobacz, co warto wiedzieć o profilaktyce, diagnozie i leczeniu raka jelita grubego

Rak jelita grubego to złośliwy rozrost komórek błony śluzowej okrężnicy lub odbytnicy. Zwykle rak rozwija się z niezłośliwych zmian zwanych gruczolakami, które w początkowych stadiach mają formę polipów. W większości przypadków polipy nie powodują żadnych objawów. Niewykryte i nieusunięte zmiany polipowate mogą z czasem przekształcić się w raka.

Raka jelita grubego można leczyć w domu: doustna chemioterapia

Podstawową metodą leczenia jest resekcja, czyli chirurgiczne usunięcie guza. Pozostałe metody leczenia nowotworu to chemioterapia oraz naświetlanie, czyli radioterapia. Już od ponad 10 lat jedną z dostępnych w Polsce metod leczenia nowotworu jelita grubego jest także tzw. chemioterapia doustna.

Dzięki tej formie chemioterapii, osoby chore spędzają na wizytach u lekarza i w szpitalu nawet 85 proc. mniej czasu. Mogą przyjmować lek w domu, będąc jednocześnie pod stałą kontrolą lekarza onkologa. Chemioterapia doustna ogranicza także szereg uciążliwości spowodowanych nie tylko przebiegiem choroby, ale także częstymi hospitalizacjami związanymi z koniecznością regularnego poddawania się chemioterapii dożylnej.

Zalety chemioterapii doustnej

– Leczenie w domu pomaga również uniknąć stresu związanego z hospitalizacją, oczekiwaniem na badania czy staniem w kolejkach. Chemioterapia doustna pozwala choremu przechodzić jedną z trudniejszych faz terapii w znanym mu otoczeniu i wśród najbliższych. Co istotne, leczenie w domu wymaga o wiele rzadszych wizyt w szpitalu, nie narażając osłabionego organizmu chorego na dodatkowe zagrożenia. Obecność i wsparcie członków rodziny często daje chorym siłę do walki  z chorobą, pomagając im w wyznaczeniu celów terapii oraz utrzymaniu pozytywnego nastawienia – mówi Elżbieta Pożarowska, psycholog i psychoterapeuta z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Korzyści dla pacjentów wynikające ze stosowania chemioterapii doustnej wskazują także lekarze onkolodzy.

– Z punktu widzenia lekarza, możliwość leczenia doustnego jest niezwykle cenną opcją terapii i należy ją wykorzystywać we wszystkich sytuacjach, gdy dysponujemy skuteczną i mało toksyczną formą leczenia doustnego. Moim zdaniem stosowanie terapii doustnej znacznie poprawia komfort leczenia chorego, zmniejszając konieczność hospitalizacji. Niewątpliwie również koszty leczenia doustnego są mniejsze, co w dobie ciągłych trudności z finansowaniem procedur leczniczych ma w naszym kraju niemałe znaczenie – tłumaczy dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Zobacz, co warto wiedzieć o profilaktyce, diagnozie i leczeniu raka jelita grubego

Materiały prasowe