Kolonoskopia – po badaniu. Czego spodziewać się po kolonoskopii?

Po badaniu jakim jest kolonoskopia, mogą wystąpić przejściowe dolegliwości bólowe, które nie są dolegliwościami rzadkimi. Dolegliwości te, w dużym stopniu zależą od wrażliwości samego pacjenta, ale i również od stopnia trudności badania - czy wykonywano jakieś zabiegi podczas badania i czy wprowadzono dużo powietrza.

kolonoskopia
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Samopoczucie po kolonoskopii. Jak czuje się pacjent po badaniu?
  2. Zalecenia po kolonoskopii
  3. Dolegliwości po kolonoskopii
  4. Powikłania po kolonoskopii
Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Samopoczucie po kolonoskopii. Jak czuje się pacjent po badaniu?

Kolonoskopia to badanie, przed którym wielu pacjentów czuje obawy. Strach i niepewność może dotyczyć tego, jak przebiega kolonoskopia, czy kolonoskopia boli, a także tego, co dzieje się po kolonoskopii. Samopoczucie po kolonoskopii może zależeć od kilku czynników, takich jak:

  • ogólny stan zdrowia pacjenta
  • przyczyna, dla której przeprowadzano badanie kolonoskopowe
  • zastosowane znieczulenie przy kolonoskopii
  • emocje towarzyszące kolonoskopii, gdyż silny stres może spowodować objawy psychosomatyczne.

Może zdarzyć się, że pacjent po kolonoskopii poczuje się lepiej niż przed badaniem, ponieważ przekonuje się, że kolonoskopia nie była tak trudnym doświadczeniem, jak się obawiał. Jednak samopoczucie pacjentów po kolonoskopii mogą pogarszać dolegliwości, które pojawiają się po kolonoskopii, jak:

  • bóle brzucha po kolonoskopii
  • bóle odbytu po kolonoskopii
  • gazy i wzdęcia po kolonoskopii
  • zaburzenia wypróżniania i zaparcia po kolonoskopii.

Zalecenia po kolonoskopii

Zalecenia po kolonoskopii obejmują informacje, co jeść po kolonoskopii. Oprócz diety po kolonoskopii zalecenia wskazują, kiedy można zjeść posiłek po kolonoskopii, a nawet kiedy można wypić kawę po kolonoskopii. Postępowanie po kolonoskopii obejmuje również przeciwwskazania. Odradza się wodorowy test oddechowy w ciągu 4 tygodni po kolonoskopii.

Kiedy posiłek po kolonoskopii?

Dieta przed kolonoskopią powoduje, że już po badaniu pacjenci chcieliby jak najszybciej zjeść coś smacznego (lub po prostu coś zjeść po poście). Kiedy można jeść po kolonoskopii? Czy po kolonoskopii również konieczna jest dieta? Zgodnie z zaleceniami lekarzy, przez ok. 2 godziny po kolonoskopii należy się wstrzymać od jedzenia. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że po kolonoskopii zdarzają się bóle brzucha, co może powodować dyskomfort podczas i po jedzeniu.

Dieta po kolonoskopii. Co można jeść po badaniu?

Po kolonoskopii można zjeść lekkostrawny posiłek. Natomiast należy unikać produktów, które zawierają dużo błonnika, jak np. pieczywo pełnoziarniste. Nie należy sięgać po posiłki ciężkostrawne, słodycze, kawę czy alkohol.

Kiedy kawa po kolonoskopii?

Po kolonoskopii zaleca się napoje, które działają łagodząco i regenerująco na jelita. Co można pić po kolonoskopii? Najlepsze będą takie napoje jak woda, niesłodzone herbaty, a także buliony. Natomiast należy unikać napojów, które są gazowane, słodkich soków, a także właśnie kawy. Niestety kawa może działać drażniąco na jelita. Kiedy można wypić kawę po kolonoskopii? Należy odczekać co najmniej 24 godziny, a nawet kilka dni.

Czy po kolonoskopii można iść do pracy? Ile zwolnienia po kolonoskopii?

Powrót do pracy po kolonoskopii jest możliwy po co najmniej dniu na zwolnieniu. Długość zwolnienia L4 po kolonoskopii zależy m.in. od samopoczucia pacjenta, a także od tego, jakie zostało zastosowane znieczulenie.

Jeśli kolonoskopię wykonano w znieczuleniu dożylnym, to po wybudzeniu pacjenta, powinien on wrócić do domu pod opieką osoby towarzyszącej. Nie powinien też prowadzić pojazdów mechanicznych, co oznacza, że po kolonoskopii nie można odjechać swoim samochodem. Kolejnych 12 godzin po badaniu kolonoskopowym w narkozie należy też unikać pracy wymagającej precyzji.

Jeśli pacjent był badany przy pomocy kolonoskopii bez znieczulenia, może to i tak po powrocie do domu należy kilka godzin odpoczywać. W zależności od samopoczucia, jeśli np. pojawiają się bóle brzucha po kolonoskopii, to może być wskazanie do dłuższego zwolnienia L4 po kolonoskopii. Rytm wypróżnień może być zaburzony nawet przez kilka dni.

Czy po kolonoskopii można prowadzić samochód?

Prowadzenie samochodu po kolonoskopii jest możliwe tylko dla pacjentów, którzy wykonali kolonoskopię bez znieczulenia. Narkoza lub dożylne znieczulenie to czynniki, które są przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu po zabiegu.

Natomiast w przypadku kolonoskopii bez znieczulenia, teoretycznie można prowadzić samochód, ale wskazane jest wstrzymanie się przez co najmniej 12 godzin. Zanim siądziemy za kółkiem, należy się jednak upewnić, czy dolegliwości po kolonoskopii, jak bóle brzucha lub bóle odbytu nie są na tyle dokuczliwe, żeby uniemożliwić prowadzenie samochodu.

Należy też uwzględnić samopoczucie po kolonoskopii, które jest indywidualną kwestią. U niektórych osób złe samopoczucie po kolonoskopii trwa nawet kilka dni, podczas których wskazany jest odpoczynek i unikanie wysiłku czy pozycji siedzącej.

Kiedy można pić alkohol po kolonoskopii?

Ze względu na fakt, że alkohol może działać drażniąco na układ pokarmowy, zaleca się, aby po kolonoskopii wstrzymać się ze spożywaniem alkoholu przez co najmniej 12 godzin. Dotyczy to szczególnie osób, które miały zastosowane znieczulenie dożylne lub wziewne, gdyż alkohol w połączeniu ze środkami znieczulającymi, może powodować skutki uboczne. Należy też pamiętać, że spożywanie alkoholu jest zabronione podczas stosowania leków przeciwbólowych.

Kiedy wypróżnienie po kolonoskopii?

Dyskomfort i zaburzenia trawienia po kolonoskopii mogą utrzymywać się przez kilka dni. Po badaniu kolonoskopowym możliwe jest zaparcie, które ustępuje zwykle po dobie do maksymalnie kilku dni.

U części pacjentów po kolonoskopii utrzymuje się biegunka przez kilka dni. Może to być efekt podrażnienia jelit, jak również skutek zastosowanych przed kolonoskopią leków na przeczyszczenie. Rytm wypróżnień i ich konsystencja regulują się po kilku dniach po kolonoskopii. W razie wystąpienia niepokojących symptomów, jak np. krwawe stolce po kolonoskopii, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dolegliwości po kolonoskopii

Kolonoskopia jako badanie przeprowadzane wewnątrz jelita pacjenta może powodować dyskomfort i bóle utrzymujące się przez kilka dni. Do dolegliwości, jakie pojawiają się po kolonoskopii, zalicza się m.in. ból brzucha po kolonoskopii, zaparcia po kolonoskopii, biegunkę po kolonoskopii, wzdęcia po kolonoskopii lub ból odbytu po kolonoskopii.

Ból brzucha po kolonoskopii. Jak długo może boleć brzuch po badaniu?

Ze względu na inwazyjność badania kolonoskopowego, może ono sprzyjać występowaniu bólu brzucha po kolonoskopii. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Ból brzucha po kolonoskopii może być też powodowany wtłoczeniem powietrza do jelit. Jeśli ból brzucha nasila się, zamiast słabnąć, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogło dojść do np. perforacji jelit.

Zaparcia po kolonoskopii

Po badaniu kolonoskopowym może pojawić się zaparcie. Problem zwykle ustępuje po maksymalnie kilku dniach.

Biegunka po kolonoskopii

Wskutek podrażnienia jelit u pacjentów po kolonoskopii może występować biegunka. Może to być także efekt stosowanych środków przeczyszczających.

Ból odbytu po kolonoskopii

Ból odbytu po kolonoskopii zwykle jest łagodny, gdyż wprowadzone urządzenia mają niewielką średnicę zbliżoną do średnicy palca wskazującego. Stosuje się też odpowiednie środki łagodzące dolegliwości bólowe w trakcie i po badaniu kolonoskopowym. Można przez kilka dni po kolonoskopii stosować maści do smarowania odbytu, żeby unikać bólu i podrażnień podczas wypróżniania.

Wzdęcia po kolonoskopii

Wprowadzone podczas kolonoskopii powietrze jest konieczne dla uwidocznienia całego światła jelita i wszelkich zmian patologicznych. Właśnie to powietrze może powodować odczuwanie wzdęć, gazów, bólów brzucha nawet do kilku godzin po kolonoskopii. Ilość wprowadzanego powietrza zależy od kilku rzeczy, np. od stopnia przygotowania do kolonoskopii, czyli oczyszczenia jelita. Więcej powietrza wprowadzane jest np. przy polipektomii, czyli przy usuwaniu polipów z jelita grubego. Powietrze to endoskopista zabiera aparatem w trakcie wycofywania aparatu, z czasem wydostaje się na zewnątrz (gazy), a także ulega wchłonięciu. Po badaniu pacjent powinien skorzystać z toalety, gdzie będzie mógł usiąść na sedesie i przyjmując pozycję jak do oddawania stolca, ułatwi wydostanie się powietrza z jelit na zewnątrz.

Wzdęcia to naturalny skutek wtłoczonego do jelit powietrza. Wzdęcie po kolonoskopii może utrzymywać się do kilku dni. Istotna jest rola właściwie dobranej diety, która pozwoli szybciej zregenerować się jelitom. Umiarkowany ruch sprzyja również pozbywaniu się z jelit nagromadzonych gazów.

Czasami, kiedy wzdęcie brzucha po kolonoskopii utrzymuje się i powietrze bardzo rozpiera, podawane są doustnie środki rozkurczowe i łagodzące wzdęcia, np. No-Spa, Espumisan, Ulgix Wzdęcia. Jeśli farmakologia zawodzi, zakładana jest w pozycji leżącej, na boku, kanka doodbytnicza (cienka rurka gumowa, silikonowa), która rozwiera zwieracze odbytu i tym samym pobudza do odprowadzenia zalegających gazów. Kanka wprowadzana jest delikatnie na głębokość 4-5 cm i pozostaje tam od 15 do 30 minut.

Powikłania po kolonoskopii

Powikłania po kolonoskopii są rzadkie, ale mogą się zdarzyć. Najczęściej występujące powikłania po kolonoskopii to: krwawienia z odbytu, krew w stolcu, zatrzymanie wypróżnień, gorączka. Mogą być to objawy m.in. perforacji jelita i wymagają konsultacji medycznej.

Kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, w trakcie którego może dojść do podrażnienia jelita. Reakcją na ten stan może być wystąpienie biegunki utrzymującej się do kilku dni po badaniu. Luźne stolce mogą być związane również z działaniem leku przeczyszczającego używanego do przygotowania się do badania np. Fortransu. W takim przypadku należy zażyć lekarstwo na zatrzymanie biegunki, np. Loperamid, i dużo pić płynów.

Gdy wymienione wyżej dolegliwości są bardzo nasilone, nie zmniejszają się i utrzymują kilka dni po badaniu, lub pojawiają się inne niepokojące objawy takie jak: krwawienia z odbytu w ilości więcej niż pół szklanki; ból brzucha; krew w lub na stolcu; brak perystaltyki; twardy, napięty brzuch; wysoka gorączka; należy skonsultować się z lekarzem. Nie można przeoczyć bowiem poważnych powikłań po kolonoskopii. Zdarzają się one zwłaszcza podczas kolonoskopii zabiegowych, czyli polipektomii, poszerzania zwężeń w jelicie itp.

Krwawienie po kolonoskopii

Do najczęstszych powikłań po kolonoskopii należy krwawienie. Uważa się, że błona śluzowa jelit ulega szybkiej regeneracji, więc po kilku dniach uszkodzenia powinny się zagoić. Jeśli krwawienie ustaje, a w stolcu utrzymuje się krew, może być to znak, że doszło do perforacji jelit. Może wówczas być potrzebna operacja niwelująca poważne skutki uboczne kolonoskopii.

Gorączka po kolonoskopii

Gorączka po kolonoskopii może być skutkiem powikłań np. perforacji jelit. Nie zawsze występuje od razu po badaniu. Podwyższona temperatura może się pojawić nawet kilka dni po kolonoskopii. Jeśli pacjent zauważa u siebie dreszcze, czarne stolce, smoliste stolce, krwawe stolce, twardość i napięcie brzucha, to znak, że musi udać się do lekarza w trybie pilnym.

Niekiedy gorączka występuje niezależnie od przeprowadzonej kolonoskopii np. wskutek infekcji, którą pacjent zaraził się w terminie zbliżonym do badania kolonoskopowego.