Międzybłoniak opłucnej: złośliwy nowotwór płuc. Objawy przyczyny i leczenie

2013-04-22 11:49

Międzybłoniak opłucnej jest rzadkim nowotworem złośliwym wywodzącym się z powierzchownych komórek błony wyściełającej jamę opłucnej. Czasem rozwija się również w osierdziu i otrzewnej. Międzybłoniak opłucnej częściej atakuje osoby powyżej 60. roku życia, a mężczyźni chorują 3-5 razy częściej niż kobiety.

Międzybłoniak opłucnej: złośliwy nowotwór płuc. Objawy przyczyny i leczenie
Autor: Photos.com Międzybłoniak opłucnej jest rzadkim nowotworem złośliwym wywodzącym się z powierzchownych komórek błony wyściełającej jamę opłucnej. Czasem rozwija się również w osierdziu i otrzewnej. Międzybłoniak opłucnej częściej atakuje osoby powyżej 60. roku życia, a mężczyźni chorują 3-5 razy częściej niż kobiety.

Za jedną z głównych przyczyn powstawania międzybłoniaka opłucnej jest kontakt z azbestem. Nowotwór ten dotyka najczęściej pracowników zakładów przetwarzających azbest, stoczniowców, kolejarzy, mechaników pojazdów samochodowych czy pracowników przemysłu budowlanego i grzewczego. W większości przypadków międzybłoniak rozwija się kilka lat od momentu narażenia organizmu na zachorowanie. Nowotwór ma agresywny przebieg, dominuje naciekanie miejscowe (ściana klatki piersiowej, płuco, śródpiersie).

Międzybłoniak opłucnej: rodzaje

Wyróżnia się dwa typy tego nowotworu:

  • Postać ograniczoną, która rozwija się najczęściej tylko w obrębie jednego worka opłucnowego. Postać ta nie daje przerzutów i rośnie stosunkowo powoli. Operacyjne usunięcie guza gwarantuje wyleczenie
  • Postać rozległą, wyjątkowo złośliwą. Taki guz rośnie szybko, prowadząc nawet do zarośnięcia całej jamy opłucnej. Najwięcej tkanki nowotworowej gromadzi się nad przeponą i w obrębie bruzd międzypłatowych. Rozrastający się nowotwór uciska płuco i ogranicza jego ruchomość. Przerzuty pojawiają się bardzo szybko i atakują naczynia chłonne i krwionośne

Międzybłoniak opłucnej: objawy

Najczęstszym objawem klinicznym jest ból w klatce piersiowej. Może mu towarzyszyć silny kaszel oraz duszność, którą powoduje wysięk do jamy opłucnej. Czasem chory obserwuje gwałtowny spadek masy ciała oraz krwioplucie. W bardziej zaawansowanych stadiach obserwuje się zniekształcenie i unieruchomienie klatki piersiowej po stronie guza.

Punkcja opłucnej wykryje międzybłoniaka

Podstawą do zdiagnozowania międzybłoniaka opłucnej jest wykonanie punkcji opłucnej i stwierdzenie w zawartym tam płynie komórek nowotworowych. W diagnostyce pomaga też badanie histopatologiczne wycinka guza. Zalecaną metodą pobierania wycinka jest wideotorakoskopia, która dodatkowo pozwala ocenić miejscowy zasięg nowotworu. W niektórych przypadkach trzeba przeprowadzić otwartą biopsję chirurgiczną.

Międzybłoniak opłucnej: leczenie

Wyleczenie złośliwego międzybłoniaka opłucnej (typ rozległy) praktycznie jest niemożliwe, pewną szansę daje doszczętny zabieg operacyjny, czyli usunięcie całej opłucnej (pleurektomia) lub usunięcie opłucnej i płuca (pleuropneumonektomia). W leczeniu stosuje się też radioterapię jako leczenie dodatkowe lub w przypadku osób nie niekwalifikujących się do operacji. Przy zaawansowanym nowotworze stosuje się chemioterapię.

Ważne

Leczenie międzybłoniaka opłucnej terapią eksperymentalną

W przypadku międzybłoniaka opłucnej stosuje się też tzw. fototerapię dynamiczną. Polega ona na wprowadzeniu do organizmu fotouczulaczy - leków, które pod wpływem światła o określonej długości fali, wydzielają toksyczne związki niszczące komórki.