Miałam raka macicy i operację usunięcia macicy (histerektomię)

22 komentarze
Autor: Danuta Świątek , korespondentka z Nowego Jorku

Kiedy dowiedziałam się, że mam raka macicy, młodsza córeczka miała 6, jej starsza siostra zaledwie 21 miesięcy. Pierwszym objawem raka było krwawienie z macicy. Przetrwałam. Nie dałam się chorobie. Konieczna była operacja usunięcia macicy (histerektomia).

Rak macicy ujawnił się nagle, konieczna była histerektomia, ale udało się! Natalie urodziła się zdrowa. Ważyła 3,8 kg. Mój drugi poród zniosłam nieźle i bez komplikacji. Ze szpitala Roosevelt na Manhattanie wyszłam po 36 godzinach od porodu. Mała rosła jak na drożdżach. Czułam się szczęśliwa i zmęczona. Nic dziwnego, bo przecież w domu była jeszcze jedna córeczka, która skończyła zaledwie 15 miesięcy. Zajęcia wokół nich nie brakowało.
Pierwsze krwawienie z macicy pojawiło się dwa miesiące po porodzie. Trwało 12 dni. Zaniepokojona poszłam do lekarza. Mój ginekolog po badaniu stwierdziła, że nie widzi nic podejrzanego.- Dopóki karmisz piersią, to macica może być rozregulowana. Możesz plamić i nawet krwawić. Nie przejmuj się – usłyszałam.
Starałam się nie przejmować, chociaż krwawiłam. Raz mniej, raz bardziej. Czułam się słabo. Po kolejnych dwóch tygodniach wybrałam się do innego ginekologa. Zrobiła mi USG brzucha. - Masz hyperplasia – powiedziała.
Nie wiedziałam, co to znaczy. W domu od razu wrzuciłam hasło do Internetu i znalazłam, że to przerost błony śluzowej macicy. Dowiedziałam się, że na 100 kobiet z tą chorobą, tylko u dwóch, może trzech przeradza się ona w raka macicy. Mały procent. Moja szansa, żebym znalazła się w tej grupie jest minimalna – pocieszałam się. Zwłaszcza, że wyniki biopsji były optymistyczne. Żadnych rakowych komórek.

Czeka mnie operacja usunięcia macicy

Dwumiesięczna kuracja zastrzykami niosła nadzieję. Wstrzymywała krwawienia na kilka dni. Musiałam przestać karmić Natalie piersią, żeby sztuczny hormon nie dostawał się do jej organizmu. Najpierw czułam się winna, potem myślałam, że to przecież dla ratowania mojego zdrowia. Dobiła mnie jednak rozmowa z ginekologiem.
- Masz 50 procent szansy, że uratujemy macicę. Widzę nowe ogniska choroby. Nie wiem, dlaczego twój organizm nie odpowiada na kurację – usłyszałam pewnego dnia.
- Co mam robić? – zapytałam. - Profilaktycznie usunąć macicę - padła odpowiedź. Zrobiło mi się ciemno w oczach. Ja przecież mam tylko 41 lat!

Zdaniem eksperta
Sharon Quayle, Klinika Nyack, Nowy Jork, USA

Po 6 tygodniach od histerektomii może zacząć życie seksualne. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z pooperacyjną menopauzą, objawiającą się między innymi suchością pochwy warto wydłużyć grę wstępną i używać środków nawilżających.
Czasami kobiety, które przed operacją nie zdążyły urodzić dzieci skarżą się, utraciły swoją kobiecość. Ale większość czuje ulgę,ponieważ operacja likwiduje przykre dolegliwości np. silne krwawienia. Po operacji bardzo zalecam ruch - jazdę na rowerze, bieganie, gimnastykę - cokolwiek, co pomoże utrzymać organizm w dobrej kondycji, bez nadwagi.

Historia chorób rodziny nie pracowała na moją korzyść. Moja mama miała usunięte wszystkie organy kobiece w wieku 50 lat. Podobnie było z jej młodszą siostrą. Obie cierpiały z powodu wielkich mięśniaków. A druga siostra mamy umarła na raka jajników. Przez tydzień podejmowałam decyzję. Mój mąż mówił, żebym robiła to, co uważam za słuszne. Byłam przybita. Intuicja mówiła mi, że muszę zrobić wszystko, żeby żyć dla moich dwóch malutkich córeczek. Zgodziłam się na operację.
Do sali operacyjnej weszłam sama. Miałam założony rozpinany fartuch. Skarpetki na nogach i czepek na głowie. Anestezjolog kazał mi wejść na stół. Wąski i długi. Nad nim wisiała wielka lampa. Gdy leżałam, słyszałam stukot narzędzi operacyjnych, które układały na bocznym stole dwie pielęgniarki.- Czuję się jakbym była w kuchni restauracyjnej – powiedziałam. Anestezjolog roześmiał się.
Obudziłam się po czterech godzinach. Ujrzałam nad sobą twarz mojej ginekolog. - Usunęłam również jajniki. Nie wyglądały zdrowo – powiedziała. Zakręciło się mi w głowie. Przecież miała usunąć tylko macicę. Ale nie miałam siły mówić. Zasnęłam.
Ze szpitala, w którym spędziłam 48 godzin, pamiętam zatroskaną twarz męża i prywatną pielęgniarkę. Poradziła ją znajoma, która przeszła podobną operację. Szpital bez oporów zgodził się i dał numer telefonu do biura usług prywatnych pielęgniarek. Wybraliśmy asystentkę pielęgniarki za 250 dolarów na 12 godzin. Pielęgniarka z pełnymi kwalifikacjami kosztuje trzy razy tyle. Sonia była z Jamajki. Pomagała mi wstać do łazienki. Myła mnie. Trzymała za rękę. Podawała lód do ssania.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 18.10.2013 20:54
witam mam 25 lat ostatnio wybrałam się do lekarza by zrobić nadżerkę bo z nią zwlekałam pojawił się był brzucha i ból podczas stosunku pani doktor stwierdziła zapalenie macicy i przepisała leki teraz czekam na wyniki za 5 tyg dowiem się jak jest moja sytuacja najbardziej to mnie dobija tao ze mam dwoje dzieci jedno 5 drugie 2 i co przez sama siebie możne odebrałam im mnie bo zawsze była wymówka ze by nie iść do lekarza . :(
Nie zarejestrowany, 10.07.2010 20:28
jestem 4 miesiace po histerektomi i zaczelam plamic cienmy kolor prosze o rade
 

Po operacji usunięcia macicy (histerektomii)

Do domu wróciłam obolała. Leżałam w łóżku i patrzyłam w telewizor. Nie mogłam trzymać malutkiej Natalie, która wyciągała do mnie ręce. Mama posadziła ją obok mnie na łóżku, bo przez 6 tygodni od operacji nie wolno mi było nic dźwigać. Nie mogłam jeść. Nie mogłam spać. Czekałam niecierpliwie na wyniki badań patologicznych mojej usuniętej macicy i jajników. Wreszcie przyszły po 10 dniach od operacji. Ginekolog kazała mi usiąść. Mój mąż trzymał mnie za rękę.
- Jajniki są OK. Ale znaleziono mały guzek w ścianie macicy. Mniejszy niż 2,1 milimetra. - To był rak – powiedziała patrząc mi w oczy. I podsunęła mi pudełko z papierowymi chusteczkami do nosa.
Onkolog uznał, że rak był na tyle mały, że nie trzeba podawać chemii, ani naświetlać. Operacja załatwia sprawę. 
Teraz co 4 miesiące chodzę na kontrolne badania do Nowojorskiego Instytutu Raka. Minęły dwa lata od operacji. Zaczynam wracać do siebie.

Problem

Problem

W USA przeprowadza się rocznie ponad 600 tys. zabiegów histerektomii. Co trzecia kobieta po 60 roku życia przeszła taką operację. Histerektomia może być częściowa (usuwa się górną część macicy, a zostawia jej szyjkę), całkowita (usuwa się macicę i jej szyjkę) i radykalna (wyjęte zostają: macica, szyjka i część pochwy). Podczas operacji może też być usunięty jeden albo oba jajniki.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 15.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 22)
Agnessssssss , 03.07.2014 12.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
stachurska76@o2.pl
 
Agnessssssss, 03.07.2014 12.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj, Ja jestem podobnym przypadkiem, ok 3 miesiące temu cytologia wyszła źle podobnie prawie tak samo jak u ciebie, skierowano mnie na kolposkopię tam wyszło że to stan przed nowotworowy i skierowano mnie na elektrokonizację( pod pełną narkozą wycięcie stożka ze zmianami), da się to przeżyć nie bój się tego,w badaniu histopatologicznym wyszło rak płasko nabłonkowy z możliwą mikro inwazją, teraz wykonano mi CT macicy i narządów nic nie wykryto żadnych zmian ogniskowych ale mimo to lekarze mają podzielone zdania,niektórzy twierdzą że powinnam wyciąć macicę dla bezpieczeństwa, inni że tez jajniki, a inni że w moim wieku lat 37 i przy tylko podejrzeniu mikro inwazji w tak wczesnym stadium na razie kontrola badania obserwowanie ale wszystko może się zdarzyć ...cóż idę jeszcze gdzieś na konsultację , chcę na własną rękę zrobić cytologię po tym zabiegu co miałam, i może raz jeszcze kolposkopię, troszkę boli mnie podbrzusze ale w stresie po za tym nic nie czuję,cóż to moja sytuacja ...ważne - jest szansa na wyzdrowienie nawet jeżeli w ostateczności trzeba będzie usunąć macicę .Myslę że masz podobne wczesne stadium co ja, idż na kolposkopie szybko to nic nie bolia daje wiedzę a zamiast wycinka spytaj o elektrokonizację. napisz jak chcesz stachurska@o2.pl
 
abi-agulka, 22.05.2014 12.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie mam 35 lat i 5-letniego synka, od 4 lat nie robiłam cytologii aż w końcu się zebrałam i ją wykonałam. Kilka dni temu zadzwoniła do mnie pani z przychodni i kazała w ciągu godziny przyjechać po odbiór wyników cytologii. Jechałam z płaczem, bo wiem że jak zadzwonią, to znaczy że jest źle. I jest źle - lekarz podał mi kartkę z rozpoznaniem HSIL.CIN3.CIS. Neoplazja śródnabłonkowa wysokiego stopnia HSIL obejmująca dysplazja gradus mediocris CIN2, dysplazja gradus marioris CIN 3,Carcinoma in situm CIS i skierował mnie do poradni na kolposkopię i na pobranie wycinka. Umieram ze strachu, czy komuś się to przytrafiło, proszę o jakąkolwiek poradę, bo nie wiem co mnie czeka.Czy to już koniec???
 
Ewa 30 lat, 09.02.2014 15.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam!Tydzień temu mialam robiona biopsje macicy,dlatego bo lekarz wykryl u mnie przerost endometrium.Mam dziwne miesiączki,ktore trwaja 2 dni,albo 3 dni mam okres pożniej mam przerwe 3,4 dniową i okres znow sie pojawja.Srasznie się boje mam dzieci.Jeżeli wyniki będą ok.to co dalej?Jakie leczenie?
 
Kasia kraków, 22.01.2014 11.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam pytanie do To ja. Ja wiem że to było w 2009 roku. A jak jest teraz? Wyzdrowiałaś całkiem? jestem załamana. moja mama dostała też takie wyniki gruczolakorak g2. Czeka na wizyte u onkologa na ustalenie metody leczenia
 
Gosia, 28.05.2013 08.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, u mnie stwierdzono przerost endometrium, pobrano wycinek, badanie nic nie wykazało. Wtedy bardzo się ucieszyłam, dostawałam leki i myślałam, że wszystko wróci do normy. Po kilku miesiącach sytuacja zaczęła się powtarzać. Kolejny wycinek okazał się bez jakichkolwiek zmian, cała ta sytuacja trwała trzy lata. Dopiero kiedy zmieniłam lekarza, zrobiono mi kolejne badania i okazało się, że to nowotwór. Przeszłam operację, brachyterapię i radioterapię. Udało się, minęło już siedem lat czuję się dobrze, ale wciąż jestem pod stałą opieką lekarzy onkologów, pozdrawiam.
 
ewa, 07.05.2013 09.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
trzeba wierzyc ze bedzie dobrze,przeciez wiara przenosi gory.wlasnie dowiedzialam sie ze moja starsza siostra ma raka zlosliwego bez przerzutow.byla na skrobance profilaktycznej i wyslali wycinek do badania.czeka na operacje usuniecia macicy.Boze spraw zeby bylo dobrze to jedyna moja siostra.
 
dora, 01.03.2012 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po operacji macicy mam raka i przechodze biochoterapie nie wiem czy to jest dobrze że mam brzuch jak kupa kamieni
 
Małgorzata, 08.12.2011 08.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ufajcie swojej intuicji,a nie lekarzom!
 
teresa, 10.07.2010 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 4 miesiace po histerektomi i zaczelam plamic cienmy kolor prosze o rade
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani

Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka krtani. To rodzaj nowotworu,...

więcej

24620

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17, czyli amigdalina, w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na...

więcej

25957

RAK WĄTROBY to często nowotwór złośliwy - wszystko o raku wątroby RAK WĄTROBY to często nowotwór złośliwy - wszystko o raku wątroby

Rak wątroby jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych. W 95 proc. są to nowotwory...

więcej

27607

Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka

Najpierw był pieprzyk o nieregularnym kształcie, potem zniknął, pozostała po nim biała plamka. Po...

więcej

21417

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Lordozę lędźwiową ma fizjologicznie każdy człowiek - rozumiem, że chodziło ci o ewentualną hiperlordozę (czyli jej pogłębienie). Kwestia odstającego brzucha może mieć związek z tzw. zespołem...

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie powinny przekraczać jednorazowej dawki 1000 mg witaminy C.

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

Grupy wsparcia
data

Marzec 29, 2015

Mam wrażenie, że to była przenośnia z tą alergią, bo stwierdziła, że unika chemicznych suplementów, ale za to pije ten AloeLive BIO, który jest w zasadzie naturalnym wyrobem :)

data

Marzec 29, 2015

http://maciejszramka.bodybyvi.com/ Dni nareszcie stają się coraz dłuższe, robi się cieplej, przyroda budzi się do życia. To czas, by zrzucić ciepłe ubrania i cieszyć się słońcem. Ale wiem, co teraz powiesz: najpierw to ja muszę zrzucić zimowe zapasy tłuszczu, zanim zrzucę...

data

Marzec 28, 2015

ja schudłam 4 kg i sie bardzo ciesze bo moge robic to na co mam ochote..

data

Marzec 29, 2015

Według mnie jest to ściema jak połowa reklamowanych produktów w TV, luzdie nie dajcie sobie też wmówić tych wszystkich szajstw, chemia to chemia. Lepiej wyjść i pobiegąć :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.