Qigong i tai chi - chiński sposób na menopauzę

25 komentarze
Autor: Barbara Jagas

W medycynie chińskiej nie ma terminu menopauza. Koniec miesiączkowania traktuje się jak naturalną kolej rzeczy. Co więcej, kobiety ćwiczące qigong i tai chi nie znają takich objawów jak: uderzenia gorąca, oblewanie się potem, kołatanie serca. Zamiast walczyć z objawami przekwitania cieszą się doskonałą formą.

Menopauza nie będzie problemem, jeśli będziesz uprawiać chińską gimnastykę - qigong lub tai chi. Takie połączenie świadomego oddechu z ruchem pomaga zachować zwinne i silne ciało oraz jasny umysł. - Nie wiem, co to znaczy mieć objawy przedmenopauzalne, chociaż skończyłam 50 lat – mówi Katarzyna Miernicka, doświadczona nauczycielka qigong i tai chi z Warszawy. – Owszem, odczuwam czasami nagłe zmiany temperatury i ciśnienia w ciele. Ale zazwyczaj wtedy, gdy pozwalam sobie na odstępstwo w diecie i np. napije się kawy, która mi nie służy.

Qigong i tai chi zamiast HTZ?

Małgorzata przyszła na zajęcia tuż po sześćdziesiątce. Pod okiem lekarza medycyny chińskiej odstawiła HTZ, a instruktorka tai chi uczyła ją ćwiczeń wyciszających i równoważących energię. – Na początku nie czułam się najlepiej, niektóre dolegliwości związane z przekwitaniem wróciły, i to ze zdwojona siłą. Ale postanowiłam nie poddawać się i nie rezygnować z zajęć, wiedząc, że te nieprzyjemne i nasilone objawy są tymczasowe i prędzej czy później przejdą – tłumaczy.
Po roku systematycznej gimnastyki wszystkie dolegliwości minęły. Teraz Małgosia praktykuje qigong i każdy swój dzień zaczyna od Żurawia, ćwiczeń oddechowych i tzw. odtruwających.
56-letniej Lidii z warszawskiego Tarchomina najbardziej służą silnie energetyzujące i podnoszące witalność formy qigong: Osiem Kawałków Brokatu i cudownie kobiecy Jeleń. – To sekwencje ruchów, trwające nawet 15 minut – tłumaczy Katarzyna Miernicka.
Lidka brała przez parę lat środki przeciwbólowe z powodu silnego reumatyzmu. Teraz ćwiczy codziennie, zgodnie ze wskazówkami swojej mistrzyni, a robi to od trzech lat. Od dwóch lat nie wie, co to są bóle stawów, które tak kiedyś jej dokuczały. Od pół roku nie bierze też sztucznych hormonów, bo nie musi.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Co to jest qigong?

To rodzaj chińskiej gimnastyki, z której wywodzi się tai chi. Opiera się ona na przekonaniu, że nasze ciała tak jak cały wszechświat przenika energia zwana qi lub chi. Celem ćwiczeń jest zharmonizowanie trzech elementów: ruchu, oddechu i stanu umysłu. Tylko wtedy utrzymujemy równowagę psychofizyczną i jesteśmy zdrowi.

Dorocie kilka lat po menopauzie zaczęły dokuczać intensywne bóle barków i kręgosłupa. Były tak silne, że musiała zrezygnować z dobrze płatnej posady, bo nie mogła wytrzymać cały dzień przy komputerze. Jednak od kiedy trafiła na zajęcia z qigong, wszystko się zmieniło. – Nauczyłam się tam porannego automasażu, który świetnie pobudza i rozciąga nie tylko mięśnie, ale również ścięgna i stawy – opowiada. – Już po kilku miesiącach ćwiczeń dolegliwości ustąpiły, ruchy ciała odzyskały dawną swobodę, a ja stałam się mniej gwałtowna – opowiada pani Dorota. Teraz znowu może pracować przy komputerze, ale każdy dzień zaczyna od qigong i kilku dodatkowych ćwiczeń na kręgosłup, które zaproponowała jej Katarzyna Miernicka.

Qigong i tai chi - aktywność, która nie męczy

Kiedy patrzymy na osoby ćwiczące tai chi lub qigong, widok przypomina poruszanie się zwierząt, trochę też balet, tyle że wszystko odbywa się spokojniej. Może więc nieprzypadkowo poszczególne formy, czyli serie płynnych ruchów, noszą takie nazwy jak: Wąż Płynący W Dół Strumienia, Chwyć Ogon Jaskółki lub Złoty Kogut Stoi Na Jednej Nodze.
Zazdrościmy Chinkom ich kondycji i gibkiego ciała, braku siwych włosów mimo zaawansowanego wieku.
– Tylko że one gimnastykują się od najmłodszych lat – wyjaśnia Katarzyna Miernicka. Według medycyny chińskiej aktywność fizyczna jest dla nas korzystna tylko wtedy, gdy po niej czujemy radość, jesteśmy zrelaksowani, a nie zmęczeni.
– Męczące ruchy powodujące napięcie, stres i ból są dla nas niezdrowe – mówi Katarzyna Miernicka. – Choć trudno w to uwierzyć, nadmierny i niewłaściwy wysiłek fizyczny przyśpiesza starzenie się i skraca życie. Natomiast wszystko, co zgodne z naturą, jest dla nas dobre. Także menopauza, której nie należy demonizować, a jedynie zaakceptować. Chińska medycyna uważa koniec miesiączkowania za coś tak naturalnego, jak wypadanie zębów mlecznych.

Menopauza to czas radosnego odpoczynku

– Kończy się miesiączka, to świetnie! Moje ciało może wreszcie odpocząć – śmieje się Katarzyna Miernicka. – Nie będzie już musiało wydatkować ogromnych ilości energii na comiesięczne przygotowanie do poczęcia dziecka. Teraz tę energię będę mogła wykorzystać do innych aktywności, które również przynoszą radość – mówi Katarzyna. I tak jest w Azji, gdzie menopauza jest witana przez kobiety z entuzjazmem, w przeciwieństwie do nas, Europejek, które się jej obawiamy, bo wmówiono nam, że coś wraz z nią tracimy. W starożytnych Chinach wymyślono nawet specjalne ćwiczenia qigong na zatrzymanie miesiączki i zalecano je tym kobietom, które z natury były słabe lub musiały mieć przerwę między kolejnymi porodami.

Qigong, tai chi i dieta

Zarówno Wschód, jak i Zachód dawno już ogłosiły, że pokarm jest lekarstwem.
Jesteśmy zdrowi, według chińskiej medycyny, gdy mamy w organizmie zachowana równowagę zasadowo-kwasową. A ta zależy od tego, co jemy. – Generalnie ludzie Zachodu są zakwaszeni – twierdzi Katarzyna Miernicka i powołuje się w tym stwierdzeniu na najnowsze badania niezależnych lekarzy i biochemików. Najbardziej zakwaszające organizm produkty, to: mięso, alkohol, cukier, przetworzone produkty i napoje gazowane, także kawa i herbata. Warto je ograniczyć.

Qigong, tai chi i nastawienie do życia

Oprócz regularnej gimnastyki i zdrowej diety ważne jest nastawienie do życia. – Jakie jest twoje myślenie: negatywne, pozytywne, zbyt krytyczne, chorobliwie nieśmiałe czy nadmiernie przebojowe? – pyta Katarzyna Miernicka.
– Nasz charakter i nawyki myślenia również przyczyniają się do powstawania niektórych dolegliwości – tłumaczy. Jak to zmienić? – Zacznij dbać o samorozwój, obserwuj i dociekaj, nie zajmując się innymi – odpowiada. – Wiele razy widziałam, jak w miarę treningu tai chi jedni ludzie łagodnieją, a inni nabierają brakującego im poczucia pewności. Takie ćwiczenia są ogromną pomocą w pracy nad sobą – mówi pani Katarzyna i zachęca: – Warto stosować się do zaleceń tej starożytnej i sprawdzonej wiedzy. Może wtedy nawet nie zauważymy, jak przeszłyśmy klimakterium... Nie spostrzeżemy, jak minie ten okres, wciąż jeszcze funkcjonujący w naszej zachodniej mentalności jako ten wstydliwy i niepożądany dla nas, kobiet, i nierzadko uważany za porażkę. To od nas zależy, czy potraktujemy go jako porażkę, czy może jako początek nowego i ważnego etapu życia.

Zobacz także
drukuj

Aktualizacja: 09.06.2014

reklama
Zakwaszenie organizmu:
objawy, zapobieganie
Zakwaszenie organizmu: objawy, zapobieganie
Najpopularniejsze artykuły
Przepis na syrop z sosny. Jak zrobić syrop z młodych pędów sosny? Przepis na syrop z sosny. Jak zrobić syrop z młodych pędów sosny?

SYROP Z SOSNY znany jest jako lekarstwo na kaszel i przeziębienie. Skuteczność syropu sosnowego...

więcej

11957

Biegunka - domowe sposoby na biegunkę

Domowe sposoby na biegunkę pomogą nam szybko uporać się z tą uciążliwą dolegliwością. Biegunka o...

więcej

9151

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Czym złagodzić skutki opalania? Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Czym złagodzić skutki opalania?

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne są alternatywą dla specjalnych kremów czy maści...

więcej

7450

ŻYWORÓDKA dobra nie tylko na trądzik. Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne żyworódki pierzastej ŻYWORÓDKA dobra nie tylko na trądzik. Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne żyworódki pierzastej

Żyworódka pierzasta to roślina, która ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes. Dzięki...

więcej

5216

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Niestety, w powyższej sprawie wiele zależy od postępowania urzędniczego w NFZ. Oddział Wojewódzki NFZ istotnie doręcza świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed dniem...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 23, 2014

Chciałabym obronić delikatnie kilkudniowej diety. Niektórzy mają problemy metaboliczne i taka dieta "ruszy", potem długotrwały plan żywieniowy i będzie ok. Oczywiście nie jakieś typu kopenhaska, najlepiej opracowana przez lekarza, typu oczyszczająca Dąbrowskiej (mała książeczka dla...

data

Lipiec 21, 2014

Powiem Ci Małgorzato że miałam bardzo podobną historię, z tą różnicą że nie mam męża, ale to nie istotne,najważniejsze jest to że schudłam 11 kilogramów i to właśnie dzięki slimcea

data

Lipiec 21, 2014

Może przypomnienie w kalendarzu w komórce?

data

Lipiec 22, 2014

Dla odchudzających się polecam przydatny ranking tabletek odchudzających http://track.ranking-tabletek.com/product/Ranking-tabletek-odchudzajacych/?pid=141&uid=2186

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.