Podagra: przyczyny, objawy, leczenie podagry

8 komentarze
Autor: Monika Majewska

Podagra to choroba metaboliczna, której istotą jest zapalenie tkanek słabo unaczynionych - najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Nieleczona podagra może doprowadzić do poważnych w skutkach powikłań, dlatego konieczna jest jak najszybsza diagnoza. Jakie są przyczyny i objawy podagry? Na czym polega leczenie tej choroby metabolicznej? Jakie leki są stosowane w trakcie terapii?

Podagra to inaczej dna moczanowa. Istotą podagry jest specyficzny stan zapalny tkanek słabo unaczynionych - najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Szacuje się, że obecnie z podagrą zmaga się 2 procent populacji. Jak wynika z badań, najczęściej dotyka ona osoby po 60. roku życia, zwłaszcza mężczyzn.

Podagra: przyczyny

Podagra to choroba metaboliczna, której przyczyną jest hiperurykemia, czyli nadmiar kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy jest produkowany ponad normę przez organizm lub niedostatecznie wydalany przez nerki z organizmu, a następnie odkładany w tkankach i stawach.

Nadmierna produkcja kwasu moczowego przez organizm może być wynikiem uwarunkowanego genetycznie braku enzymu biorącego udział w dalszych przemianach tego związku. Przyczyną mogą być także choroby rozrostowe szpiku kostnego, łuszczyca oraz zażywanie niektórych leków (np. salicylanów, sulfonamidów czy niektórych leków moczopędnych).

Z kolei do upośledzenia wydalania kwasu moczowego przez nerki przyczyniają się choroby tego narządu, takie jak np. kłębuszkowe zapalenie nerek.

Jednak do nagromadzenia się kwasu moczowego w organizmie dochodzi najczęściej w wyniku stosowania niewłaściwej diety, bogatej w puryny, których źródłem jest przede wszystkim alkohol i czerwone mięso) i niezdrowego, głównie siedzącego trybu życia, który sprzyja spowalnianiu przemiany materii, a co za tym idzie - zatrzymywaniu kwasu moczowego w organizmie.

Podagra: objawy

Objawy podagry to:

  • nagły, intensywny ból, który nasila się i po pewnym czasie staje się trudny do zniesienia
  • zaczerwienienie i obrzęk chorego miejsca
  • rozgrzanie miejsca zmienionego zapalnie

Ich wystąpienie spowodowane jest przez guzki dnawe (nazywane guzkami artretycznymi), które odkładają się w tkankach słabo unaczynionych, takich jak stawy, ścięgna czy więzadła. Najczęściej pojawiają się w okolicach stopy – w stawie śródstopno-paliczkowym palucha (z tego powodu podagra nazywana jest również "paluchem w sidłach").

Inne niecharakterystyczne objawy rzutu choroby to objawy grypopodobne, takie jak podwyższona temperatura czy dreszcze. Warto wiedzieć, że każdy następny rzut choroby trwa coraz dłużej, a okresy między napadami zwykle są coraz krótsze.

Podagra: diagnostyka

Wstępną diagnozę stawia się w oparciu o wywiad z chorym i badanie przedmiotowe, a także wyniki badania określającego poziom kwasu moczowego w surowicy. Wyniki powyżej 6 mg% u kobiet i 7 mg% u mężczyzn mogą wskazywać na podagrę.

Podagra - leczenie

Podagra jest chorobą nieuleczalną. Stosuje się tylko leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie dokuczliwych objawów, a także leczenie profilaktyczne.

  • leczenie objawowe

Najczęściej zalecana jest zmiana diety na ubogą w tłuszcze i białka. Z jadłospisu należy wyeliminować także kawę i alkohol.

SPRAWDŹ >> Jaką dietę stosować w przypadku podagry?

Kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, stosuje się leczenie ortopedyczne i rehabilitacyjne, by przywrócić sprawność niekształconym stawom.

  • profilaktyka

Niewskazana jest ekspozycja na niskie temperatury. Chory nie powinien być narażony na wysiłek fizyczny. Bardzo ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała.

To ci się przyda

To ci się przyda

Co robić w przypadku ataku podagry?

W przypadku ataku podagry, należy jak najszybciej unieruchomić dotknięty staw i podać leki przeciwzapalne oraz zmniejszające stężenie kwasu moczowego we krwi.

Podagra: jakie leki stosuje się w terapii?

W przypadku nagłego ataku bólu można zastosować leki zawierające kolchicynę. Gdy chory bardzo źle toleruje podany lek, wskazane jest zastosowanie leków sterydowych.

Profilaktycznie stosuje się leki przeciwzapalne i obniżające poziom stężenia kwasu moczowego we krwi.

Podagra: powikłania

Nieleczona podagra może doprowadzić do ostrego lub przewlekłego zapalenia stawów (a w konsekwencji do zniekształcenia i zesztywnienia stawów), niewydolności nerek czy nadciśnienia tętniczego.

Polecamy
Dieta niskopurynowa: zasady. Co można jeść na diecie ubogopurynowej?

Dieta niskopurynowa: zasady. Co można jeść na diecie ubogopurynowej?

Dieta niskopurynowa to dieta lecznicza, która jest przeznaczona przede wszystkim dla osób zmagających się z dną moczanową (artretyzmem). Dieta niskopurynowa ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.07.2017

Komentarze (1 - 8 z 8)
sołtys, 10.02.2017 11.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko warto dodać, ze przeciwbóle pomagają doraźnie. Mnie tak naprawdę uratował lek urarthone i będę zawsze go polecać, bo dna to dziadostwo! Po 2 miesiącach badania wykazały idealny stan kwasu moczowego w organizmie i bóle nie nawracają. Cóż można chcieć więcej.
 
zimek66, 10.10.2016 09.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam,ja mam pytanie czy na atak podagry ma też wpływ zakwaszenie organizmu?
 
chack, 26.01.2016 01.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
MEMENTO MORI to najlepszly lek
 
YANMAN, 29.12.2015 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
codziennie na czczo pół godziny przed jedzeniem pić 1/5 szklanka wody z 1 łyżką świeżego soku z imbiru Tabletki można odłożyć i zapomnieć o dnie moczanowej i jej nawrotach
 
lola, 06.09.2015 16.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
paracetamol nie jest lekiem przeciwzapalnym, a przeciwbolowym, ale jak pomaga to ok
 
dedek6, 08.06.2015 07.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Miewam ten problem regularnie, co jakieś 0,5 roku od kilkunastu lat. Uwielbiam piwo i wieprzowinę. Nieleczona wyłącza mnie z życia na jakiś tydzień, oczywiście mam wszystkie objawy: opuchlizna "wędrująca w dół", niesamowity ból przy najlżejszym dotyku, zapalenie - stopa wręcz parzy itd i itp. Większość zainteresowanych zapewne odczuwa pierwsze dolegliwości rankiem w łóżku, zwykle są przyczyną przebudzenia. Stosuję wtedy, najszybciej, jak to możliwe tabletkę paracetamolu - tani, dostępny, podręczny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Hamuję rozwój stanu zapalnego i co dziwne kryształki kwasu moczowego także gdzieś nikną. Odkryłem to, po kilku latach katuszy, a zwykle pomagają 1-2 tabletki (???). dedek6@o2.pl
 
Robson, 21.05.2015 21.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poczytajcie też : [url= http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/dna-moczanowa-podagra-artretyzm-przyczyny-objawy-leczenie_33631.html?page=0&Dna moczanowa[/url] To ta sama choroba, ale inna nazwa. Opis trochę się różni np odnośnie picia kawy. Więc nie wiadomo czy można pić czy nie? Przy podagrze piszą , że nie a przy dnie , że puryny zawarte w kawie nie są rozkładane do kwasu moczanowego. Pewnie co lekarz to inne zdanie.
 
lil, 07.11.2014 10.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pigwa W spożywaniu pigwy nie ma żadnych ograniczeń ani dla zdrowych, ani dla chorych, ponieważ można ją zjadać zarówno na surowo, jak też jako mus pigwowy. Sprawdziła się wspaniale przy reumatyzmie i podagrze, bowiem jest wstanie obniżyć poziom kwasu moczowego. Kto cierpi na podagrę, niech często zjada owoce pigwy, gotowane lub suszone, a one tak dokładnie wypłuczą z niego szkodliwą substancję, ze podagra nie będzie już atakować jego systemu nerwowego ani atakować i niszczyć jego stawów. W terapii reumatyzmu mus z pigwy lub marmoladę z pigwy spożywa się razem z proszkiem z nasion selera na chlebie. Dzięki tej kuracji znikają nie tylko bóle reumatyczne, lecz również obniża się poziom kwasu moczowego. Miąższ pigwy ma działanie przeciwzapalne w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych oraz biegunkach, a w przemyśle farmaceutycznym stosowany jest do produkcji emulsji i eliksirów. Ponieważ pigwa ma dużą zawartość żelaza, działa krwiotwórczo przy anemii.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

246

Stawy - jak zatrzymać degradację stawów? Stawy - jak zatrzymać degradację stawów?

Z powodu stawów cierpią młodzi, starsi, wysportowani i „kanapowcy”. O tym, jak chorują...

więcej

235

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

213

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

187

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.