Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem:3-4.10.2014

Sprawdź, gdzie zbieramy »

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Konsultant:dr n. med. Adam Ogonowski, specjalista ortopedii, traumatologii i rehabilitacji medycznej, Centrum Attis w Warszawie
176 komentarze
Autor: Kamila Karwowska

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy siedzisz lub leżysz, w nocy. Przyczyną bólu pięty może być tzw. ostroga piętowa, powstała w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w okolicy kości piętowej.

Ostroga piętowa zwykle dokucza osobom uprawiającym niektóre sporty, np. tenis, siatkówkę czy bieganie. Ale występuje również często u ludzi starszych, u których stopy z różnych powodów ulegają deformacji. Najczęściej ból pięty (z tyłu lub w środku) wywołują ostroga piętowa i ostroga Haglunda.

Jak rozwija się ostroga piętowa?

Przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym (na rys. oznaczone jest ono 1) – a więc strukturą, która napina się i rozluźnia przy każdym naszym kroku. Taki stan zapalny powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Zbyt ciężkie ciało powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, przez co rozcięgno piętowe naciąga się jeszcze bardziej. Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą. W bardzo podobny sposób tworzy się ostroga Haglunda. Choroba wynika z nieprawidłowego kształtu kości piętowej w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa (na rysunku oznaczone jest ono nr 2). Jej górna część jest nadmiernie zaostrzona i z takim defektem najczęściej się rodzimy. Kiedy nosimy za małe buty lub pantofle z twardym zapiętkiem, drażnimy tę okolicę. A to wywołuje stan zapalny i ból pięty.

Nie przegap

Kciuk narciarza: uraz ścięgna. Przyczyny, objawy leczenie

Kciuk narciarza to uraz, który powstaje w wyniku zerwania ścięgna w okolicy stawu międzypaliczkowego (tzw. dalszego)  położonego najbliżej czubka palca. Jeśli uraz jest poważny, nie można wyprostować palca i pozostaje on zakrzywiony jak ptasi szpon. 

Problem

Problem

Inne przyczyny dolegliwości

Niemal identyczne dolegliwości jak ostroga piętowa powoduje zespół cieśni kanału stępu. Nie wynikają one jednak z drażnienia rozcięgna, tylko gałęzi nerwowej, która unerwia okolice guza piętowego. Częstą przyczyną zespołu cieśni jest koślawość stopy. W takiej sytuacji lekarz zaleca wkładki i fizjoterapię – laser, jonoforezę i ultradźwięki. Przy zespole cieśni kanału stępu nie stosuje się fali uderzeniowej. Operację wykonuje się nieco częściej niż w przypadku ostrogi piętowej lub Haglunda. Polega ona na przecięciu troczka zginaczy i uwolnieniu z wszelkich ucisków nerwu piszczelowego tylnego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 15.09.2014 23:44
ja nie wiem czy te domowe sposoby pomagają....ale teraz leczę się u doktora Więcka w krakowie, metoda uderzeniowa....nie jest to miłe ani przyjemne, ale widać efekty - co chyba jest najważniejsze:)
Nie zarejestrowany, 02.09.2014 11:47
Mam prawie 70 lat - sam siebie wykurowałem i to tak szybko, że nie poznałem problemu ostróg w całej rozciągłości (ale bolało mnie przez miesiąc bardzo). Istnienie ostrogi piętowej mam stwierdzone radiologicznie. Nie wiem jak teraz, bo potem juz nie robiłem prześwietleń. Ten środek na ostrogi (i nie tylko na nie) propaguję gdzie się da, zwłaszcza wśród znajomych rolników z bazaru, dla których jest to duży problem. Pomaga ten środek nawet po nieudanych zabiegach fizjoterapeutycznych. Ten środek to żel solankowy ..... B I S Z O L I N .... wyprodukowany na bazie biszofitu, soli wydobywanej z głębokości ok 2 km z wyschniętych pokładów morza prehistorycznego. Trzeba niewielką ilość lekko wmasowywać w miejsca bolące 2-3 razy dziennie po 3 minuty ( d o s u c h a ). Na BISZOLIN reaguję znakomicie, efekt w moim przypadku daje kilka wcierań (np. na bóle kolanowe po przeforsowaniu się albo na korzonki). Mojej znajomej fantastycznie pomógł na bóle zwyrodnienieniowe kręgosłupa. Jest on dostępny w niektórych sklepach zielarskich. Niestety w aptekach sprzedawano mi nędzne, oszukancze podróbki o nazwie bisholin, nie mające nic wspólnego z biszolinem. Więcej informacji jest w Internecie. Polecam też opinie na forach internetowych, często wręcz entuzjastyczne.
 

Leczenie ostrogi piętowej

Ból pięty spowodowany ostrogą nie przejdzie sam, trzeba poszukać pomocy u ortopedy. Lekarz przeprowadzi wywiad i zbada stopę, naciskając ją i opukując. Ważne jest bardzo dokładne zlokalizowanie miejsca bólu – przy ostrodze piętowej pojawia się on w środku pięty, od strony podeszwy, zaś przy ostrodze Haglunda czuć ból stopy z tyłu, ponad piętą. Następnie robi się prześwietlenie.

Dopiero mając pełny obraz choroby, można rozpocząć leczenie. Przy ostrodze piętowej zaczyna się od odciążenia pięty. Służą temu wkładki do butów z otworem w miejscu wyrośli kostnej. Jeśli stopa jest zdeformowana z powodu otyłości lub koślawa, stosuje się odpowiednie wkładki i... dietę. Najlepsze efekty daje fizjoterapia – ćwiczenia rozciągające rozcięgno i zabiegi pod okiem rehabilitanta. Z bardzo dobrym skutkiem stosuje się falę uderzeniową, która powoduje rozrost sieci naczyń krwionośnych w chorej okolicy, oraz ultradźwięki. Niekiedy wykonuje się blokadę (tzw. terapia neuralna), która likwiduje ból pięty. Ostrogę Haglunda leczy się podobnie. Nie stosuje się blokady, żeby nie uszkodzić ścięgna Achillesa.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 16.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 176)
Zbyszek, 27.09.2014 17.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam ostrogi piętowe . Kupiłem orginalny ruski Biszolin stosuje regularnie już 3 tygodnie i żadnego efektu ,ani trochę polepszenia, Myślę że to kit albo nie działa na ostrogi .Nie polecam strata pieniędzy.
 
polo, 25.09.2014 09.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co sądzicie o bisholin na ostrogę?
 
Anna, 21.09.2014 21.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lek kanadyjski SierraSil, ktory mi pomogl.
 
Anna, 21.09.2014 21.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzieki tabletka sprowadzonym z Kanady nazwa SierraSil, moja ostroga zostala wyleczona.Polecam kazdemu, ktory cierpi.Wiem, bo trzymalo mnie przez rok.Moj znajomy tez dzieki nim sie wyleczyl.
 
RYSZARD, 17.09.2014 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do wyprobowania:200g oczyszczonej terpentyny , 200g octu 10%, 1 jajko całe.Wszystko wlac do butelki i wymieszać aż będzie biała masa.Tym smarować bolace miejsce.
 
łucjałucja, 15.09.2014 23.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a tego to za bardzo nie wiem, natomiast sama miałam ostrogi i mam nadal ale jestem w trakcie leczenia u dr więcka z krakowa, falą uderzeniową...nie jest to przyjemne ale całe szczeście widać efekty!:)
 
łucjałucja, 15.09.2014 19.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak dobrze, że nie jestem sama z ostrogami....ja jestem w trakcie leczenia falą uderzeniową i całe szczeście widać pierwsze efekty..a to chyba dlatego że trafiłam do dr więcka w karkowie...bo wcześniejsze spotkania u innych lekarzy były bezowocne
 
cierpiąca, 15.09.2014 09.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy przyczyna bólu piety moze byc haluks?
 
claus, 02.09.2014 11.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam prawie 70 lat - sam siebie wykurowałem i to tak szybko, że nie poznałem problemu ostróg w całej rozciągłości (ale bolało mnie przez miesiąc bardzo). Istnienie ostrogi piętowej mam stwierdzone radiologicznie. Nie wiem jak teraz, bo potem juz nie robiłem prześwietleń. Ten środek na ostrogi (i nie tylko na nie) propaguję gdzie się da, zwłaszcza wśród znajomych rolników z bazaru, dla których jest to duży problem. Pomaga ten środek nawet po nieudanych zabiegach fizjoterapeutycznych. Ten środek to żel solankowy ..... B I S Z O L I N .... wyprodukowany na bazie biszofitu, soli wydobywanej z głębokości ok 2 km z wyschniętych pokładów morza prehistorycznego. Trzeba niewielką ilość lekko wmasowywać w miejsca bolące 2-3 razy dziennie po 3 minuty ( d o s u c h a ). Na BISZOLIN reaguję znakomicie, efekt w moim przypadku daje kilka wcierań (np. na bóle kolanowe po przeforsowaniu się i grze na betonie w kosza, po biegach, albo też na korzonki). Mojej znajomej fantastycznie pomógł na bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jest on dostępny w niektórych sklepach zielarskich. Niestety w aptekach sprzedawano mi nędzne, oszukańcze podróbki o nazwie bisholin, nie mające nic wspólnego z biszolinem. Więcej informacji jest w Internecie. Polecam też opinie na forach internetowych, często wręcz entuzjastyczne.
 
mikos, 18.08.2014 23.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zanim zdecydują się Państwo na zabieg operacyjny proponuje spróbować leczenia metodą ESWT. Jest niezwykle skuteczna mam kilka osób w swoim otoczeniu, które uzyskały całkowite zniesienie bólu!!!! Istnieją dwa rodzaje głowic różnią się sposobem wytwarzania fali. Najskuteczniejsza jest głowica FSW. Ja znalazłem tylko jedno takie urządzenie w Polsce, znajduje się ono w Silesia Sport Clinic w Chorzowie (woj. Śląskie). Już po pierwszym zabiegu występuje zmniejszenie dolegliwości a robi się ok 4 zabiegów. Nie jest to tania metoda bo zabieg kosztuje 160 zł ale jest nieinwazyjna i naprawdę skuteczna. Więcej informacji można znaleźć na stronce ostrogipietowe.pl
 
następne »
strona 1 z 18
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie choroby nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie choroby nadgarstka

Długotrwała praca przy komputerze może być  przyczyną ostrego bólu nadgarstka. To skutek...

więcej

15007

ZWYRODNIENIE STAWÓW KOLANOWYCH - przyczyny i leczenie ZWYRODNIENIE STAWÓW KOLANOWYCH - przyczyny i leczenie

Zwyrodnienie stawów kolanowych dotyka co piątego Europejczyka. Specjaliści szacują, że tylko ok. 40...

więcej

11292

Woda w kolanie - diagnoza i leczenie. Domowe sposoby na wodę w kolanie

Woda w kolanie to bolesna dolegliwość, która prowadzi do dysfunkcji stawu kolanowego. W takim...

więcej

12903

Ból karku – ćwiczenia rozciągające na ból karku Ból karku – ćwiczenia rozciągające na ból karku

Długa praca przy komputerze, ślęczenie nad papierami, a nawet spanie na niewłaściwej poduszce mogą...

więcej

11777

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Październik 01, 2014

Ja już jestem po kuracji limvena na której schudłam 13 kiloragmów, nie mam najmniejszego problemu z utrzymaniem wagi

data

Październik 01, 2014

Mam 17 lat mierze 167 cm i waze 48 kg. Ludzie mówią po co się odchudzasz... A ja na to ze po prostu dobrze mi z niedowaga. Rano mocna kawa bez cukru i mleka i papieros w szkole nie jadam śniadan kiedy wracam jem polowe tego co na talerzu i czasami po 3 godz jakaś kolacja...nie jadam dużo...

data

Październik 01, 2014

Ludzie, zastanówcie się, co piszecie! 20 kg w 2 miesiące to może schudnąć osoba, która waży 150 kg! Przeważnie jeśli nie macie aż takiej nadwagi, to żeby schudnąć zdrowo (!!!) i skutecznie, potrzebujecie kilku miesięcy. Utrata 1 kg tygodniowo może nie jest super efektowna od razu, ale...

data

Październik 01, 2014

a co to znaczy zgodnie z zaleceniemi? byłaś na diecie która jest dołączona do opakowania Ja właśnie z dietą mam największy problem tnz. szybko mi się nudzi i nie potrafię wytrwać do końca ale ponoć po Novoslimie jest lepiej...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.