Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Konsultant: dr n. med. Adam Ogonowski, specjalista ortopedii, traumatologii i rehabilitacji medycznej, Centrum Attis w Warszawie
212 komentarze
Autor: Jolanta Dyjecińska, Kamila Karwowska

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy siedzisz lub leżysz, w nocy. Przyczyną bólu pięty może być tzw. ostroga piętowa, powstała w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w okolicy kości piętowej.

Ostroga piętowa zwykle dokucza osobom uprawiającym niektóre sporty, np. tenis, siatkówkę czy bieganie. Ale występuje również często u ludzi starszych, u których stopy z różnych powodów ulegają deformacji. Najczęściej ból pięty (z tyłu lub w środku) wywołują ostroga piętowa i ostroga Haglunda.

Jak rozwija się ostroga piętowa?

Przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym – a więc strukturą, która napina się i rozluźnia przy każdym naszym kroku. Taki stan zapalny powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Zbyt ciężkie ciało powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, przez co rozcięgno piętowe naciąga się jeszcze bardziej. Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą. W bardzo podobny sposób tworzy się ostroga Haglunda. Choroba wynika z nieprawidłowego kształtu kości piętowej w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa (na rysunku oznaczone jest ono nr 2). Jej górna część jest nadmiernie zaostrzona i z takim defektem najczęściej się rodzimy. Kiedy nosimy za małe buty lub pantofle z twardym zapiętkiem, drażnimy tę okolicę. A to wywołuje stan zapalny i ból pięty.

Nie przegap

Kciuk narciarza: uraz ścięgna. Przyczyny, objawy leczenie

Kciuk narciarza to uraz, który powstaje w wyniku zerwania ścięgna w okolicy stawu międzypaliczkowego (tzw. dalszego)  położonego najbliżej czubka palca. Jeśli uraz jest poważny, nie można wyprostować palca i pozostaje on zakrzywiony jak ptasi szpon. 

Problem

Problem

Inne przyczyny dolegliwości

Niemal identyczne dolegliwości jak ostroga piętowa powoduje zespół cieśni kanału stępu. Nie wynikają one jednak z drażnienia rozcięgna, tylko gałęzi nerwowej, która unerwia okolice guza piętowego. Częstą przyczyną zespołu cieśni jest koślawość stopy. W takiej sytuacji lekarz zaleca wkładki i fizjoterapię – laser, jonoforezę i ultradźwięki. Przy zespole cieśni kanału stępu nie stosuje się fali uderzeniowej. Operację wykonuje się nieco częściej niż w przypadku ostrogi piętowej lub Haglunda. Polega ona na przecięciu troczka zginaczy i uwolnieniu z wszelkich ucisków nerwu piszczelowego tylnego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 21.02.2015 12:49
Witam,mam,ostroge pietowa w czwartek dostałam zastrzyk sterydy Diprophos 6,43 w pięte ivczuje ulgę. POZDRAWIAM
Nie zarejestrowany, 23.01.2015 15:13
Ja od kilku miesięcy sport uprawiam w obuwiu gdzie mam wkładki robione u ortopedy (w JKB Komfort) i czuję ulgę, o wiele lepiej mi się w nich ćwiczy, więc jak Twój specyfik nie poskutkuje to możesz spróbować :)
 

Leczenie ostrogi piętowej

Ból pięty spowodowany ostrogą nie przejdzie sam, trzeba poszukać pomocy u ortopedy. Lekarz przeprowadzi wywiad i zbada stopę, naciskając ją i opukując. Ważne jest bardzo dokładne zlokalizowanie miejsca bólu – przy ostrodze piętowej pojawia się on w środku pięty, od strony podeszwy, zaś przy ostrodze Haglunda czuć ból stopy z tyłu, ponad piętą. Następnie robi się prześwietlenie. Dopiero mając pełny obraz choroby, można rozpocząć leczenie.

Nie usuwa się ostrogi piętowej chirurgicznie. Takie operacje nie likwidowały bólu, a nawet wręcz nasilały dolegliwości.

W zapaleniu przyczepu rozcięgna podeszwowego duże znaczenie ma noszenie wygodnego obuwia (przede wszystkim na niskim obcasie, z elastyczną i dobrze amortyzującą wstrząsy podeszwą), ale choroby nie wyleczy. Leczenie rozpoczyna się od podawania doustnych leków przeciwzapalnych. Żele i maści o takim działaniu nie dają efektów, ponieważ nie są w stanie przeniknąć przez 2–3-centymetrową warstwę tkanki tłuszczowej na spodzie pięty. Podstawę terapii stanowi jednak rehabilitacja. Obejmuje fizykoterapię (jonoforeza, pole magnetyczne, ultradźwięki) oraz kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Chory pod okiem fizjoterapeuty wykonuje zestaw ćwiczeń, które potem sam powtarza w domu przez kilka, kilkanaście tygodni. Pozytywne efekty daje również terapia manualna (specjalny masaż), ponieważ poprawia ukrwienie i odżywienie okolic rozcięgna, co przyspiesza proces jego gojenia. Dobrym uzupełnieniem farmakoterapii i fizykoterapii jest noszenie wkładek ortopedycznych, a także podpiętek żelowych. Te drugie zaleca się tylko w ostrej fazie stanu zapalnego. Nie należy nosić ich zbyt długo, ponieważ następstwem tego może być przykurcz ścięgna Achillesa. Leczenie trwa co najmniej 3, a niekiedy nawet 6 miesięcy. Nie likwiduje narośli, a jedynie stan zapalny – przyczynę cierpienia. Ostrogę Haglunda leczy się podobnie, ale nie stosuje się blokady, żeby nie uszkodzić ścięgna Achillesa.

Gdy zwykła terapia nie pomaga

Powodem bólu pięty mogą też być np. neuralgie. Dlatego gdy klasyczne leczenie nie pomaga, poszerza się diagnostykę. W przypadku wykluczenia innych przyczyn dolegliwości przez kolejne 3 miesiące zaleca się zakładanie na noc specjalnych ortez, które rozciągają ścięgno Achillesa i rozcięgno podeszwowe. Gdy ból nie ustąpi,można wykorzystać w leczeniu falę uderzeniową (ESWT). Blokuje bodźce bólowe, działa przeciwzapalnie, pobudza gojenie się tkanek. Niekiedy do leczenia schorzenia wykorzystuje się przyspieszające gojenie się i regenerację tkanek czynniki wzrostu. Pozyskuje się je z krwi chorego i zagęszczone wstrzykuje pod kontrolą USG w okolice przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Polecamy
Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu nie jest niczym niezwykłym, jednak nie należy ich lekceważyć. Przyczyny bólu pięty po bieganiu mogą być ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 16.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 212)
kozaczek, 08.05.2015 20.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja w prawej piecie mialem ze 2 razy taki bol ale krotko okolo 3-4 dni i juz pol roku mam spokoj z prawa pieta, martwi mnie jednak lewa, od okolo 2 miesiecy boli non stop i to coraz gorzej, musze sie wybrac do lekarza, problem tylko ze nie moge sobie pozwolic na chorobowe bo nie przezyje za taka wyplate ;(
 
ips-uwr, 23.04.2015 18.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry, w ramach pracy magisterskiej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzę badania nad wpływem czynników osobowych na postrzeganie bólu. Celem badania jest pogłębienie naszej wiedzy na ten temat, aby móc w przyszłości tworzyć efektywniejsze i bardziej spersonalizowane terapie bólu. Badanie to ma charakter w pełni anonimowy, poufny i niekomercyjny. Jeśli cierpisz na jakiś rodzaj bólu przewlekłego, proszę, poświęć ok 20-25 minut na wypełnienie załączonych kwestionariuszy. Jeśli ten problem nie dotyczy Ciebie, a kogoś kogo znasz - proszę podeślij mu to badanie. Link do badania: http://goo.gl/forms/HAIg5Oztr4
 
Kamyk, 12.04.2015 22.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Ból pięty spowodowany ostrogą nie przejdzie sam, trzeba poszukać pomocy u ortopedy." tak napisano wyżej W moim przypadku jednak ustąpił samoistnie po ok 2 tygodniach i wszystko wróciło do normy. Nie warto faszerować się tabletkami (także tymi z Kanady) Szkoda żołądka i wątroby. Przeczekać stan zapalny. Organizm sam się upora z chorobą i wzmocni się w ten sposób. Pamiętajmy że wszystkie choroby wynikają z niezdrowego pokarmu. A jaki pokarm jest zdrowy? ten który jest najmniej przetworzony i bezmięsny. Jedząc mięso przejmujemy energię zabijanych zwierząt która kumuluje się w naszym ciele i niszczy je ! Polecam pokarm roślinny + jaja, miód oraz mleko świeże (nie to z kartonika!) Ser żółty bez podpuszczkowy. Nie pić w ogóle alkoholu i nie palić tytoniu. Unikać stresu jak ognia ! i mikrofalówek. Uwierzyć w swoją wewnętrzną siłę w swoją moc, kochać ludzi i przyrodę. Wtedy będziemy zdrowi. Unikać lekarzy jak ognia. Dla większości z nich jesteśmy tylko frajerami niestety... Andrzej Kamiński z Gdyni
 
Izabela, 03.04.2015 20.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie ma czegos takiego ?
 
Agata, 22.03.2015 23.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na bóle piety - ostrogare
 
Aga , 14.03.2015 12.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam pierwszą serię i od razu ból mniejszy. Duża ulga! Zapominam że bolały mnie stopy. Czuję, że po drugiej serii będzie juz całkiem dobrze :-)
 
Ajsza, 24.02.2015 13.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam w tamtym roku ogromny ból pięty .Nie mogłam chodzic.Każdy krok byl dla mnie straszny.I tak przez pół roku nic nie pomogło.Dopiero fala uderzeniowa dała efekt .Już po czwartym zabiegu mi ulżyło Wybralam ich siedem na osiem ,bo tyle można wybrac jednorazowo.Rewelacja.Już osiem miesięcy nie wiem co znaczy ostroga. Spróbujcie ,ele to badzo bolesny 3 minutowy zabieg raz w tygodniu
 
Piotrek, 21.02.2015 14.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tata ma ta ostrogę cierpi bo nie moze chodzić możesz mi pomoc peter.p2@wp.pl
 
Aldona , 16.02.2015 23.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo dobre efekty dają zabiegi refleksoterapii (warto udać się do refleksologa). Oczywiście potrzebna będzie cała seria. Dobry, znający się na rzeczy refleksolog wytłumaczy jak robić kompresy z oleju rycynowego na noc. Metoda dla cierpliwych ale bez chemii czy nie daj Boże blokad, które w efekcie mogą doprowadzić do rozwalenia ścięgna Achillesa.
 
Dana, 15.02.2015 22.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziś minął 12 dzień odkąd skonczylam chodzić na zabiegi (laser, ultradźwięki i cwiczenia). I jest masakra. Nogi bola tak niemilosiernie, ze nie mogę chodzić. Niestety ciężar ciała nie pomaga :( a do tego mam ciężką prace chodzącą (pokojówka). Może ktoś ma jakąś nie droga porade.
 
następne »
strona 1 z 22
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
KRĘGOSŁUP: 4 najczęstsze przyczyny bólu pleców KRĘGOSŁUP: 4 najczęstsze przyczyny bólu pleców

Zwykle dolegliwości kręgosłupa fundujesz sobie na własne życzenie. Nieprawidłowa postawa ciała,...

więcej

24828

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka - objawy i rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

30233

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

44429

Podagra: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie podagry? Jakie leki są stosowane w terapii? Podagra: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie podagry? Jakie leki są stosowane w terapii?

Podagra to choroba metaboliczna, której istotą jest zapalenie tkanek słabo unaczynionych -...

więcej

21810

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Takie wypełnienia mają działanie profilaktyczne, ale nie stymulujące. Poza tym mają wysoki współczynnik ścieralności.

Jeśli nauczyciel otrzyma termin wyjazdu do sanatorium uzdrowiskowego w innym terminie niż okres wakacji, może skorzystać z urlopu bezpłatnego lub wykorzystać na wyjazd urlop dla podratowania zdrowia...

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać takie objawy, jak pani napisała. Nie ma innego sposobu, aby przekonać się, czy obniżony nastrój jest wynikiem stosowania tabletek, jak odstawić je na jakiś czas.

Grupy wsparcia
data

Maj 23, 2015

- masz taką świetną figurę. Jak to robisz, że tak wyglądasz? - to proste. Wystarczy wcześniej wstawać... - ale ja wcześnie wstaję! - ...od stołu.

data

Maj 23, 2015

"Oglądam" w ppv na kompie sd 360p , pierwszy i ostatni raz wydałem 40pln na tego typu gónwo , co kilka minut ścinka , buforowanie, (nie mam problemu z łączem, sprawdzałem) inni użytkownicy zgłaszają takie same problemy w mini zakładce ksw girls oglądamy puste krzesła. Nie przychylne...

data

Maj 22, 2015

Myslę że jak moja koleżanka która zawsze miała problem z nadwagą i schudła na figurenie to chyba każdemu może ona pomóc.

data

Maj 23, 2015

Od 3 dni zażywam Green Barley Slim, póki co nie widzę żeby coś kilogramy leciały, no ale to dopiero 3 dzień ;) Dam znać po 2 tygodniach, bo jakoś nie jestem do końca przekonana.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.