Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Konsultant: dr n. med. Adam Ogonowski, specjalista ortopedii, traumatologii i rehabilitacji medycznej, Centrum Attis w Warszawie
272 komentarze
Autor: Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Kamila Karwowska

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy siedzisz lub leżysz, w nocy. Przyczyną bólu pięty może być tzw. ostroga piętowa, powstała w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w okolicy kości piętowej.

Ostroga piętowa zwykle dokucza osobom uprawiającym niektóre sporty, np. tenis, siatkówkę czy bieganie. Ale występuje również często u ludzi starszych, u których stopy z różnych powodów ulegają deformacji. Najczęściej ból pięty (z tyłu lub w środku) wywołują ostroga piętowa i ostroga Haglunda.

Jak rozwija się ostroga piętowa?

Przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym – a więc strukturą, która napina się i rozluźnia przy każdym naszym kroku. Taki stan zapalny powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Zbyt ciężkie ciało powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, przez co rozcięgno piętowe naciąga się jeszcze bardziej. Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą. W bardzo podobny sposób tworzy się ostroga Haglunda. Choroba wynika z nieprawidłowego kształtu kości piętowej w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa (na rysunku oznaczone jest ono nr 2). Jej górna część jest nadmiernie zaostrzona i z takim defektem najczęściej się rodzimy. Kiedy nosimy za małe buty lub pantofle z twardym zapiętkiem, drażnimy tę okolicę. A to wywołuje stan zapalny i ból pięty.

Nie przegap

Kciuk narciarza: uraz ścięgna. Przyczyny, objawy leczenie

Kciuk narciarza to uraz, który powstaje w wyniku zerwania ścięgna w okolicy stawu międzypaliczkowego (tzw. dalszego)  położonego najbliżej czubka palca. Jeśli uraz jest poważny, nie można wyprostować palca i pozostaje on zakrzywiony jak ptasi szpon. 

Problem

Problem

Inne przyczyny dolegliwości

Niemal identyczne dolegliwości jak ostroga piętowa powoduje zespół cieśni kanału stępu. Nie wynikają one jednak z drażnienia rozcięgna, tylko gałęzi nerwowej, która unerwia okolice guza piętowego. Częstą przyczyną zespołu cieśni jest koślawość stopy. W takiej sytuacji lekarz zaleca wkładki i fizjoterapię – laser, jonoforezę i ultradźwięki. Przy zespole cieśni kanału stępu nie stosuje się fali uderzeniowej. Operację wykonuje się nieco częściej niż w przypadku ostrogi piętowej lub Haglunda. Polega ona na przecięciu troczka zginaczy i uwolnieniu z wszelkich ucisków nerwu piszczelowego tylnego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 18.04.2016 15:22
Witam. Mam na imię Krzysztof. Mam 43 lata. Pięć lat temu zachorowałem na Ostrogę Haglunda. Przez ten okres czasu przeszedłem szereg róznych zabiegów włącznie z chirurgiczną operacją usunięcia ostrogi. Zapraszam na mojego bloga, gdzie opisuję w jaki sposób zachorowałem, objawy, leczenie, rehabilitacja. Jest to choroba przewlekła , która stwarza bardzo duzo problemów z ogólnie mówiąc życiem. Tak było w moim przypadku. Problemy z chodzeniem, problemy z chodzeniem do pracy, kłopoty finansowe, prywatne zabiegi. Stres i kłopoty z własnym nastawieniem. Śmiało powiem, że przewlekła choroba , którą niewątpliwie jest Ostroga Haglunga, przynajmniej w moim wydaniu, ciągnie się latami i może doprowadzić człowieka nawet do stanów depresji lub samej depresji. Przez pięc lat przeszedłem bardzo dużo i musiałem rozwiązać bardzo dużo problemów. Zapraszam na bloga, na którym opisuje co robiłem i robię aby pokonać problemy i chorobę http://www.ostrogahaglunda.blogspot.co.uk
grunka, 25.07.2015 11:48
ja polecam dr Więcka - on pomaga przy tego rodzaju schorzeniach! jest dobrym specjalistą!
 

Leczenie ostrogi piętowej

Ból pięty spowodowany ostrogą nie przejdzie sam, trzeba poszukać pomocy u ortopedy. Lekarz przeprowadzi wywiad i zbada stopę, naciskając ją i opukując. Ważne jest bardzo dokładne zlokalizowanie miejsca bólu – przy ostrodze piętowej pojawia się on w środku pięty, od strony podeszwy, zaś przy ostrodze Haglunda czuć ból stopy z tyłu, ponad piętą. Następnie robi się prześwietlenie. Dopiero mając pełny obraz choroby, można rozpocząć leczenie.

Nie usuwa się ostrogi piętowej chirurgicznie. Takie operacje nie likwidowały bólu, a nawet wręcz nasilały dolegliwości.

W zapaleniu przyczepu rozcięgna podeszwowego duże znaczenie ma noszenie wygodnego obuwia (przede wszystkim na niskim obcasie, z elastyczną i dobrze amortyzującą wstrząsy podeszwą), ale choroby nie wyleczy. Leczenie rozpoczyna się od podawania doustnych leków przeciwzapalnych. Żele i maści o takim działaniu nie dają efektów, ponieważ nie są w stanie przeniknąć przez 2–3-centymetrową warstwę tkanki tłuszczowej na spodzie pięty. Podstawę terapii stanowi jednak rehabilitacja. Obejmuje fizykoterapię (jonoforeza, pole magnetyczne, ultradźwięki) oraz kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Chory pod okiem fizjoterapeuty wykonuje zestaw ćwiczeń, które potem sam powtarza w domu przez kilka, kilkanaście tygodni. Pozytywne efekty daje również terapia manualna (specjalny masaż), ponieważ poprawia ukrwienie i odżywienie okolic rozcięgna, co przyspiesza proces jego gojenia. Dobrym uzupełnieniem farmakoterapii i fizykoterapii jest noszenie wkładek ortopedycznych, a także podpiętek żelowych. Te drugie zaleca się tylko w ostrej fazie stanu zapalnego. Nie należy nosić ich zbyt długo, ponieważ następstwem tego może być przykurcz ścięgna Achillesa. Leczenie trwa co najmniej 3, a niekiedy nawet 6 miesięcy. Nie likwiduje narośli, a jedynie stan zapalny – przyczynę cierpienia. Ostrogę Haglunda leczy się podobnie, ale nie stosuje się blokady, żeby nie uszkodzić ścięgna Achillesa.

Gdy zwykła terapia nie pomaga

Powodem bólu pięty mogą też być np. neuralgie. Dlatego gdy klasyczne leczenie nie pomaga, poszerza się diagnostykę. W przypadku wykluczenia innych przyczyn dolegliwości przez kolejne 3 miesiące zaleca się zakładanie na noc specjalnych ortez, które rozciągają ścięgno Achillesa i rozcięgno podeszwowe. Gdy ból nie ustąpi,można wykorzystać w leczeniu falę uderzeniową (ESWT). Blokuje bodźce bólowe, działa przeciwzapalnie, pobudza gojenie się tkanek. Niekiedy do leczenia schorzenia wykorzystuje się przyspieszające gojenie się i regenerację tkanek czynniki wzrostu. Pozyskuje się je z krwi chorego i zagęszczone wstrzykuje pod kontrolą USG w okolice przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Polecamy
Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu nie jest niczym niezwykłym, jednak nie należy go lekceważyć. Przyczyny bólu pięty po bieganiu mogą być ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 272)
TomekWini, 24.04.2016 11.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Metoda ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku po prostu rewelacyjna. Tylko nie wolno używać do tego młodego wiosennego czosnku, bo jest bardzo intensywny i poparzył mi skórę. Na nogę już nie mogłem stanąć nawet na palcach. Postanowiłem spróbować nocne okłady czosnkiem. Pierwszego wieczoru nasmarowałem piętę maścią ALOE MSM GEL z Forever i obłożyłem drobno posiekanym czosnkiem i zabandażowałem na noc. Rano po obudzeniu byłe zaskoczony.. ból osłabł o 60%!!!! Mogłem chodzić na palcach! W ciągu dnia smarowałem żelem i dodatkowo maścią propolisową. Wieczorem kolejny okład, ale tym razem z czosnku zrobiłem papkę wymieszaną z maściami! Po drugiej nocy noga przestała boleć i nawet mogłem na niej podskakiwać!. Trzeciej nocy użyłem młodego czosnku i o 3 w nocy musiałem zdjąć opatrunek, bo paliła mnie bardzo skóra, ale nie ta na pięcie tylko ta pomiędzy piętą a palcami. jest delikatniejsza i została poparzona. Dzisiaj jest 4 dzień od zastosowania czosnku i ból ustąpił w 100%. Sam jestem w szoku i niezmiernie zadowolony, że po 3 miesiącach w piekielnym bólu znowu chodzę i nie kuleję jak ofiara wojny! Teraz jeszcze zastosuję przez ok 7 dni tą metodę i przypuszczam, że na długi czas zapomnę (mam nadzieję, że na zawsze) o tej nie przyjemnej dolegliwości. Dodam przy okazji, że maścią propolisową w ciągu 14 dni wyleczyłem sobie torbiel galaretowatą o wielkości 4.5 cm nad koleniem. A lekarz skierował mnie już na operację kolana i zapowiadał mi, że po tym zabiegu 6 mies będę chodził o kulach! Każda wizyta u lekarza kosztowała mnie 100zł (bez paragonu) , wbijał mi w kolano za każdym razem igłę 7cm na maxa i wstrzykiwał jakieś sterydy, które g..no pomogły! Maść za 15zł w aptece zmieniła stan rzeczy już w pierwszych 24h używania, a w 14 dni torbiel zniknęła! Szkoda, że jakoś lekarzowi nie zależało na wyleczeniu i nie powiedział mi o propolisie tylko kazał przyjść prywatnie na koleją wizytę co 2 tygodnie!! Przypuszczam, że w połączeniu z czosnkiem zadziałałoby jeszcze szybciej! Dzięki Panie Krzysztofie za wskazanie metody z czosnkiem! Wielkie dzięki!!!!! Pozdrawiam Serdecznie. Tomek.. chodzący już jak normalny człowiek!
 
Jan, 24.04.2016 08.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A co ty umiesz?Piszesz że nie umiesz chodzić ,nie umiesz się dotknąć.
 
Iwona Wowk, 18.04.2016 17.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę pani pisze pani o maści ja również mieszkam w niemczech bardzo panią proszę o pomoc proszę o podanie mi nazwy tej maści i jej koszt to sobie również kupie bo jeszcze trochę to na kolanach będę chodziła z góry dzięki za pomoc
 
Krzysiek, 18.04.2016 14.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam na imię Krzysztof. Mam 43 lata. Pięć lat temu zachorowałem na Ostrogę Haglunda. Przez ten okres czasu przeszedłem szereg róznych zabiegów włącznie z chirurgiczną operacją usunięcia ostrogi. Zapraszam na mojego bloga, gdzie opisuję w jaki sposób zachorowałem, objawy, leczenie, rehabilitacja. Jest to choroba przewlekła , która stwarza bardzo duzo problemów z ogólnie mówiąc zyciem. Tak było w moim przypadku. Problemy z chodzeniem, problemy z chodzeniem do pracy, kłopoty finansowe, prywatne zabiegi. Stres i kłopoty z własnym nastawieniem. Smiało powiem, że przewlekłą choroba , którą jest niewatpliwie Ostroga haglunga, przynajmniej w moim wydaniu, ciagnie sie latami i moze doprowadzic człowieka nawet do stanów depresji lub samej depresji. Przez piec lat przeszdłem bardzo duzo i musiałem rozwiazac bardzo duzo problemów. Zapraszam na bloga, na którym opisuje co robiłem i robię aby pokonac problemy i chorobę http://www.ostrogahaglunda.blogspot.co.uk oraz facebook https://www.facebook.com/Przez-%C5%BCycie-z-ostrogami-1828361404057689/
 
Belladonna, 09.04.2016 04.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
sa dobre jedynie na stluczenia i skrecenia
 
anan8, 07.04.2016 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do jakiego lekarza udała się córka?
 
re, 04.04.2016 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
corka miala ostrogi Halunga i miala operacje i nie ma juz
 
Ada, 27.03.2016 22.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ktos moze probował okłady z kapusty? Mam ochotę wypróbowac i liczę na skuteczność.
 
Belladonna, 25.03.2016 18.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moi drodzy kilka lat temu mialam okropne bole piet ,najgorzej bylo rano ,gdy mialam wstac z lozka ,chodzilam na palcach -potem jakos sie dalo wytrzymac ,ale uczucie parzenia i jakby tysiaca gwozdzi w pietach bylo strazsne , pamietam to do dzis . Napisze co mnie pomoglo i nigdy juz nie wrocilo . pierwsze to wyrzucilam obuwie plaskie ,wydeptane i twarde ,drugie to drewniana lyzka kantem dosc mocno codziennie wieczorem uderzalam w piety ok 15 min kazda i PRZESZLO Pozdrawiam i zycze powodzenia
 
anonim, 22.03.2016 09.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a czego nie zrozumiałeś? mr Mariuszmaxkolanko?
 
następne »
strona 1 z 28
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

46923

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

33655

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

30453

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

27351

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna. Oczywiście dużo zależy przede wszystkim od osoby, która ją wykonuje i jakości sprzętu. Głównymi skutkami ubocznymi, jakie pojawiają się przy nieumiejętnym...

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Obecność pokarmu w piersiach jest fizjologiczna w ciąży. Nie należy ściskać brodawek ani ściągać pokarmu, ponieważ to może indukować czynność skurczową macicy.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.