Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Konsultant: dr n. med. Adam Ogonowski, specjalista ortopedii, traumatologii i rehabilitacji medycznej, Centrum Attis w Warszawie
280 komentarze
Autor: Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Kamila Karwowska

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy siedzisz lub leżysz, w nocy. Przyczyną bólu pięty może być tzw. ostroga piętowa, powstała w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w okolicy kości piętowej.

Ostroga piętowa zwykle dokucza osobom uprawiającym niektóre sporty, np. tenis, siatkówkę czy bieganie. Ale występuje również często u ludzi starszych, u których stopy z różnych powodów ulegają deformacji. Najczęściej ból pięty (z tyłu lub w środku) wywołują ostroga piętowa i ostroga Haglunda.

Jak rozwija się ostroga piętowa?

Przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym – a więc strukturą, która napina się i rozluźnia przy każdym naszym kroku. Taki stan zapalny powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Zbyt ciężkie ciało powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, przez co rozcięgno piętowe naciąga się jeszcze bardziej. Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą. W bardzo podobny sposób tworzy się ostroga Haglunda. Choroba wynika z nieprawidłowego kształtu kości piętowej w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa (na rysunku oznaczone jest ono nr 2). Jej górna część jest nadmiernie zaostrzona i z takim defektem najczęściej się rodzimy. Kiedy nosimy za małe buty lub pantofle z twardym zapiętkiem, drażnimy tę okolicę. A to wywołuje stan zapalny i ból pięty.

Nie przegap

Kciuk narciarza: uraz ścięgna. Przyczyny, objawy leczenie

Kciuk narciarza to uraz, który powstaje w wyniku zerwania ścięgna w okolicy stawu międzypaliczkowego (tzw. dalszego)  położonego najbliżej czubka palca. Jeśli uraz jest poważny, nie można wyprostować palca i pozostaje on zakrzywiony jak ptasi szpon. 

Problem

Problem

Inne przyczyny dolegliwości

Niemal identyczne dolegliwości jak ostroga piętowa powoduje zespół cieśni kanału stępu. Nie wynikają one jednak z drażnienia rozcięgna, tylko gałęzi nerwowej, która unerwia okolice guza piętowego. Częstą przyczyną zespołu cieśni jest koślawość stopy. W takiej sytuacji lekarz zaleca wkładki i fizjoterapię – laser, jonoforezę i ultradźwięki. Przy zespole cieśni kanału stępu nie stosuje się fali uderzeniowej. Operację wykonuje się nieco częściej niż w przypadku ostrogi piętowej lub Haglunda. Polega ona na przecięciu troczka zginaczy i uwolnieniu z wszelkich ucisków nerwu piszczelowego tylnego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 21.10.2016 19:37
W ogóle nie mogłam chodzić. Moje leczenie blokady, laser i ultradźwięki, ale pomogło na krótko. Potem kupiłam sobie Ostrogovnik. Każdej nocy dałam go na piętę a na to skarpetkę przez trzy tygodnie w nocy. W pierwszym tygodniu pięta bolała więcej - katastroficznie. W dwa tygodnie problem zniknął całkowicie. Do dziś mam spokój.
m_michalsky, 19.09.2016 18:02
Ostrogi piętowe u sportowców są rzeczą niezwykle częstą, szczególnie jeśli uprawiamy sport amatorsko, niepoprawnie technicznie. Każdy ból, który nie ustaje powinien zostać zgłoszony lekarzowi pierwszego kontaktu. Zdrowia!
 

Leczenie ostrogi piętowej

Ból pięty spowodowany ostrogą nie przejdzie sam, trzeba poszukać pomocy u ortopedy. Lekarz przeprowadzi wywiad i zbada stopę, naciskając ją i opukując. Ważne jest bardzo dokładne zlokalizowanie miejsca bólu – przy ostrodze piętowej pojawia się on w środku pięty, od strony podeszwy, zaś przy ostrodze Haglunda czuć ból stopy z tyłu, ponad piętą. Następnie robi się prześwietlenie. Dopiero mając pełny obraz choroby, można rozpocząć leczenie.

Nie usuwa się ostrogi piętowej chirurgicznie. Takie operacje nie likwidowały bólu, a nawet wręcz nasilały dolegliwości.

W zapaleniu przyczepu rozcięgna podeszwowego duże znaczenie ma noszenie wygodnego obuwia (przede wszystkim na niskim obcasie, z elastyczną i dobrze amortyzującą wstrząsy podeszwą), ale choroby nie wyleczy. Leczenie rozpoczyna się od podawania doustnych leków przeciwzapalnych. Żele i maści o takim działaniu nie dają efektów, ponieważ nie są w stanie przeniknąć przez 2–3-centymetrową warstwę tkanki tłuszczowej na spodzie pięty. Podstawę terapii stanowi jednak rehabilitacja. Obejmuje fizykoterapię (jonoforeza, pole magnetyczne, ultradźwięki) oraz kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Chory pod okiem fizjoterapeuty wykonuje zestaw ćwiczeń, które potem sam powtarza w domu przez kilka, kilkanaście tygodni. Pozytywne efekty daje również terapia manualna (specjalny masaż), ponieważ poprawia ukrwienie i odżywienie okolic rozcięgna, co przyspiesza proces jego gojenia. Dobrym uzupełnieniem farmakoterapii i fizykoterapii jest noszenie wkładek ortopedycznych, a także podpiętek żelowych. Te drugie zaleca się tylko w ostrej fazie stanu zapalnego. Nie należy nosić ich zbyt długo, ponieważ następstwem tego może być przykurcz ścięgna Achillesa. Leczenie trwa co najmniej 3, a niekiedy nawet 6 miesięcy. Nie likwiduje narośli, a jedynie stan zapalny – przyczynę cierpienia. Ostrogę Haglunda leczy się podobnie, ale nie stosuje się blokady, żeby nie uszkodzić ścięgna Achillesa.

Gdy zwykła terapia nie pomaga

Powodem bólu pięty mogą też być np. neuralgie. Dlatego gdy klasyczne leczenie nie pomaga, poszerza się diagnostykę. W przypadku wykluczenia innych przyczyn dolegliwości przez kolejne 3 miesiące zaleca się zakładanie na noc specjalnych ortez, które rozciągają ścięgno Achillesa i rozcięgno podeszwowe. Gdy ból nie ustąpi,można wykorzystać w leczeniu falę uderzeniową (ESWT). Blokuje bodźce bólowe, działa przeciwzapalnie, pobudza gojenie się tkanek. Niekiedy do leczenia schorzenia wykorzystuje się przyspieszające gojenie się i regenerację tkanek czynniki wzrostu. Pozyskuje się je z krwi chorego i zagęszczone wstrzykuje pod kontrolą USG w okolice przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Polecamy
Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu nie jest niczym niezwykłym, jednak nie należy go lekceważyć. Przyczyny bólu pięty po bieganiu mogą być ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 280)
Adi, 03.10.2016 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta bezmięsna likwiduje to dziadostwo skutecznie.
 
INKA, 27.09.2016 18.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wizyta u lekarza koszt 85 zł,maść Fastum i leki struktum 500mg.na odbudowę chrząstki pięty i lek przeciwbólowy Meloxistad 15 mg.-koszt 120złDostałam również skierowanie odpłatnie na lampy Solux,masaż wirnikowy.a tutaj na Forum czytam o czosnku i jestem mile zaskoczona dziękuję bardzo za te informacje Panie Tomku skorzystam na pewno z dobrych rad,Lekarze tylko ciągną ile można,a przecież jest jeszcze medycyna naturalna,w którą mocno wierzę Przy okazji napiszę o dobrych właściwościach alg morskich,poprawiłam sobie obraz krwi przy znacznej anemi Pozdrawiam serdecznie,kto czyta nie błądzi
 
Antoni, 26.08.2016 18.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na laser trzeba mieć skierowanie od lekarza specjalisty ds. rehabilitacji. Miałem to naświetlanie. Pomaga i w ogóle nie boli.
 
Sinti32, 21.08.2016 08.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziękuję bardzo za miksturke nspewno spróbuję nie ma to jak po domowemu
 
Magda, 18.06.2016 00.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie si ę dowiedziałam o ostrogach dolnych. Mam pytanie, gdzie można się udać, aby wykonać to naświetlanie laserem i czy to boli???
 
Marzena, 15.06.2016 13.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, przypadkiem trafiłam na temat ostrogi. Chodzi mi o tę od strony podeszwy, moje na zdjęciach RTG wyglądją jak groty strzały. Pierwsza wyrosła mi 16 lat temu. Z bólem ledwie dowlokłam sie do lek.POZ. Doświadczona Pani doktor skierowała mnie na RTG, a po obejrzeniu zdjęcia natychmiast wysłała na serie naświetlań laserem. Po 1szym zabiegu odczułam znaczną ulgę, a po 8miu ból zniknął. Niestety kilka lat później ostroga pojawiła się na drugiej stopie. Inna już lekarka skierowała mnie na RTG i .... do ortopedy (termin za 2 tyg.), chociaz tłumaczyłam, że potrzebuję skierowania na laser. Bezskutecznie. Zrobiłam zdjęcie i tego samego dnia pojechałam taxi do najblizszego gab. z laserem prywatnie (8zł/zabieg). Po 10 min naświetlania byłam już w stanie wrócić pieszo te 150m do domu. I tak jak poprzednio z każdym zabiegiem było coraz lepiej.Tym razem wystarczyło ich pięć. Od tej pory stosuję na co dzień, także w domu tylko obuwie z grubszą podeszwą lub z miękkimi grubymi wkładkami, albo też podpiętki z kauczuku. Jeśli zmuszona jestem raz na rok włożyć szpilki - ostrogi zaraz o sobie przypominają i robię wszystko, żeby natychmiast zdjąć buty - cały czas pamiętam ten potworny ból i nie chcę go znowu znosić. Polecam laser!! Ps. Pierwszej ostrogi dorobiłam się chodząc kilometrami po twardych drogach w nieodpowiednim obuwiu, drugiej chodząc mniej, ale z dużą nadwagą; musiałam schudnąć!
 
MAGDA, 05.06.2016 22.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam a ja stosuję owies z obierkami z ziemniaków -biorę ok 3szklanek suchego owsa 2 garście obierek z ziemniaków i gotuję to ok 10 min i jeszcze 1 szklanka wody w miarę jak jest nie za gorące przesypuję to do jakiegośc pojemnika wkładam piętę i tak siędzę jak zrobi się zimne ;)
 
Elka, 30.05.2016 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
rzeczywiście odpowiednie obuwie ma znaczenie - wiem bo sama kiedyś się z tym problemem zmagałam, okropny ból pięt zniknał dzięki właściwemu leczeniu zastosowanemu przez dr Więcka. gdyby nie on to pewnie do dnia dzisiejszego bym sie męczyła z bólem
 
TomekWini, 24.04.2016 11.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Metoda ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku po prostu rewelacyjna. Tylko nie wolno używać do tego młodego wiosennego czosnku, bo jest bardzo intensywny i poparzył mi skórę. Na nogę już nie mogłem stanąć nawet na palcach. Postanowiłem spróbować nocne okłady czosnkiem. Pierwszego wieczoru nasmarowałem piętę maścią ALOE MSM GEL z Forever i obłożyłem drobno posiekanym czosnkiem i zabandażowałem na noc. Rano po obudzeniu byłe zaskoczony.. ból osłabł o 60%!!!! Mogłem chodzić na palcach! W ciągu dnia smarowałem żelem i dodatkowo maścią propolisową. Wieczorem kolejny okład, ale tym razem z czosnku zrobiłem papkę wymieszaną z maściami! Po drugiej nocy noga przestała boleć i nawet mogłem na niej podskakiwać!. Trzeciej nocy użyłem młodego czosnku i o 3 w nocy musiałem zdjąć opatrunek, bo paliła mnie bardzo skóra, ale nie ta na pięcie tylko ta pomiędzy piętą a palcami. jest delikatniejsza i została poparzona. Dzisiaj jest 4 dzień od zastosowania czosnku i ból ustąpił w 100%. Sam jestem w szoku i niezmiernie zadowolony, że po 3 miesiącach w piekielnym bólu znowu chodzę i nie kuleję jak ofiara wojny! Teraz jeszcze zastosuję przez ok 7 dni tą metodę i przypuszczam, że na długi czas zapomnę (mam nadzieję, że na zawsze) o tej nie przyjemnej dolegliwości. Dodam przy okazji, że maścią propolisową w ciągu 14 dni wyleczyłem sobie torbiel galaretowatą o wielkości 4.5 cm nad koleniem. A lekarz skierował mnie już na operację kolana i zapowiadał mi, że po tym zabiegu 6 mies będę chodził o kulach! Każda wizyta u lekarza kosztowała mnie 100zł (bez paragonu) , wbijał mi w kolano za każdym razem igłę 7cm na maxa i wstrzykiwał jakieś sterydy, które g..no pomogły! Maść za 15zł w aptece zmieniła stan rzeczy już w pierwszych 24h używania, a w 14 dni torbiel zniknęła! Szkoda, że jakoś lekarzowi nie zależało na wyleczeniu i nie powiedział mi o propolisie tylko kazał przyjść prywatnie na koleją wizytę co 2 tygodnie!! Przypuszczam, że w połączeniu z czosnkiem zadziałałoby jeszcze szybciej! Dzięki Panie Krzysztofie za wskazanie metody z czosnkiem! Wielkie dzięki!!!!! Pozdrawiam Serdecznie. Tomek.. chodzący już jak normalny człowiek!
 
Jan, 24.04.2016 08.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A co ty umiesz?Piszesz że nie umiesz chodzić ,nie umiesz się dotknąć.
 
następne »
strona 1 z 28
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

119349

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

84290

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

79044

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy? BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból stopy to dolegliwość, której przyczyny mogą być nie tylko miejscowe, związane z samą stopą. Ból...

więcej

70873

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Łupież pstry diagnozujemy na podstawie obrazu klinicznego, badania w lampie Wooda i ewentualnie mikologicznego. Podstawą rozpoznania łuszczycy jest badanie histopatologiczne.

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Po 7 dniach od zamrażania nadżerki mogą pojawiać się plamienia, ale nie bóle w nadbrzuszu.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.