Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Konsultant: dr n. med. Adam Ogonowski, specjalista ortopedii, traumatologii i rehabilitacji medycznej, Centrum Attis w Warszawie
294 komentarze
Autor: Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Kamila Karwowska

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy siedzisz lub leżysz, w nocy. Przyczyną bólu pięty może być tzw. ostroga piętowa, powstała w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w okolicy kości piętowej.

Ostroga piętowa zwykle dokucza osobom uprawiającym niektóre sporty, np. tenis, siatkówkę czy bieganie. Ale występuje również często u ludzi starszych, u których stopy z różnych powodów ulegają deformacji. Najczęściej ból pięty (z tyłu lub w środku) wywołują ostroga piętowa i ostroga Haglunda.

Jak rozwija się ostroga piętowa?

Przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym – a więc strukturą, która napina się i rozluźnia przy każdym naszym kroku. Taki stan zapalny powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Zbyt ciężkie ciało powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, przez co rozcięgno piętowe naciąga się jeszcze bardziej. Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą. W bardzo podobny sposób tworzy się ostroga Haglunda. Choroba wynika z nieprawidłowego kształtu kości piętowej w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa (na rysunku oznaczone jest ono nr 2). Jej górna część jest nadmiernie zaostrzona i z takim defektem najczęściej się rodzimy. Kiedy nosimy za małe buty lub pantofle z twardym zapiętkiem, drażnimy tę okolicę. A to wywołuje stan zapalny i ból pięty.

Nie przegap

Kciuk narciarza: uraz ścięgna. Przyczyny, objawy leczenie

Kciuk narciarza to uraz, który powstaje w wyniku zerwania ścięgna w okolicy stawu międzypaliczkowego (tzw. dalszego)  położonego najbliżej czubka palca. Jeśli uraz jest poważny, nie można wyprostować palca i pozostaje on zakrzywiony jak ptasi szpon. 

Problem

Problem

Inne przyczyny dolegliwości

Niemal identyczne dolegliwości jak ostroga piętowa powoduje zespół cieśni kanału stępu. Nie wynikają one jednak z drażnienia rozcięgna, tylko gałęzi nerwowej, która unerwia okolice guza piętowego. Częstą przyczyną zespołu cieśni jest koślawość stopy. W takiej sytuacji lekarz zaleca wkładki i fizjoterapię – laser, jonoforezę i ultradźwięki. Przy zespole cieśni kanału stępu nie stosuje się fali uderzeniowej. Operację wykonuje się nieco częściej niż w przypadku ostrogi piętowej lub Haglunda. Polega ona na przecięciu troczka zginaczy i uwolnieniu z wszelkich ucisków nerwu piszczelowego tylnego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 21.03.2017 11:50
Z tego co piszesz wychodzi na to, ze jak najbardziej mozliwa jest ostroga. Mi bardzo pomógł z tym problemem dr Kołodziejski z Poradni na Targówku. Dobrał mi specjalne wkładki do obuwia takiego, które nosze na codzień jak i do biegania. Tak nie wiele a taka ogromna różnica. Nie ma co zwlekać z takimi przypadłościami bo można sobie bardziej zaszkodzić
Nie zarejestrowany, 12.03.2017 13:22
Cześć. Mam 32 lata i jestem aktywny fizycznie- biegam odkąd pamiętam. Od jakiegoś czasu odczuwam bardzo silny ból pięty, czasem stanąć wogóle na niej nie mogę. Czy to może być ta ostroga? Do jakiego lekarza się wybrać?
 

Leczenie ostrogi piętowej

Ból pięty spowodowany ostrogą nie przejdzie sam, trzeba poszukać pomocy u ortopedy. Lekarz przeprowadzi wywiad i zbada stopę, naciskając ją i opukując. Ważne jest bardzo dokładne zlokalizowanie miejsca bólu – przy ostrodze piętowej pojawia się on w środku pięty, od strony podeszwy, zaś przy ostrodze Haglunda czuć ból stopy z tyłu, ponad piętą. Następnie robi się prześwietlenie. Dopiero mając pełny obraz choroby, można rozpocząć leczenie.

Nie usuwa się ostrogi piętowej chirurgicznie. Takie operacje nie likwidowały bólu, a nawet wręcz nasilały dolegliwości.

W zapaleniu przyczepu rozcięgna podeszwowego duże znaczenie ma noszenie wygodnego obuwia (przede wszystkim na niskim obcasie, z elastyczną i dobrze amortyzującą wstrząsy podeszwą), ale choroby nie wyleczy. Leczenie rozpoczyna się od podawania doustnych leków przeciwzapalnych. Żele i maści o takim działaniu nie dają efektów, ponieważ nie są w stanie przeniknąć przez 2–3-centymetrową warstwę tkanki tłuszczowej na spodzie pięty. Podstawę terapii stanowi jednak rehabilitacja. Obejmuje fizykoterapię (jonoforeza, pole magnetyczne, ultradźwięki) oraz kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Chory pod okiem fizjoterapeuty wykonuje zestaw ćwiczeń, które potem sam powtarza w domu przez kilka, kilkanaście tygodni. Pozytywne efekty daje również terapia manualna (specjalny masaż), ponieważ poprawia ukrwienie i odżywienie okolic rozcięgna, co przyspiesza proces jego gojenia. Dobrym uzupełnieniem farmakoterapii i fizykoterapii jest noszenie wkładek ortopedycznych, a także podpiętek żelowych. Te drugie zaleca się tylko w ostrej fazie stanu zapalnego. Nie należy nosić ich zbyt długo, ponieważ następstwem tego może być przykurcz ścięgna Achillesa. Leczenie trwa co najmniej 3, a niekiedy nawet 6 miesięcy. Nie likwiduje narośli, a jedynie stan zapalny – przyczynę cierpienia. Ostrogę Haglunda leczy się podobnie, ale nie stosuje się blokady, żeby nie uszkodzić ścięgna Achillesa.

Gdy zwykła terapia nie pomaga

Powodem bólu pięty mogą też być np. neuralgie. Dlatego gdy klasyczne leczenie nie pomaga, poszerza się diagnostykę. W przypadku wykluczenia innych przyczyn dolegliwości przez kolejne 3 miesiące zaleca się zakładanie na noc specjalnych ortez, które rozciągają ścięgno Achillesa i rozcięgno podeszwowe. Gdy ból nie ustąpi,można wykorzystać w leczeniu falę uderzeniową (ESWT). Blokuje bodźce bólowe, działa przeciwzapalnie, pobudza gojenie się tkanek. Niekiedy do leczenia schorzenia wykorzystuje się przyspieszające gojenie się i regenerację tkanek czynniki wzrostu. Pozyskuje się je z krwi chorego i zagęszczone wstrzykuje pod kontrolą USG w okolice przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Polecamy
Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu nie jest niczym niezwykłym, jednak nie należy go lekceważyć. Przyczyny bólu pięty po bieganiu mogą być ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 294)
Hogata..., 05.02.2017 14.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ból proszę Pani....Ból.
 
Retoryk krakowski, 29.01.2017 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aggii zostawiam mejla do korespondencji qazer@spoko.pl
 
Aggii , 27.01.2017 09.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czzy moglbys zdradzic co to jest prosze!
 
Retoryk krakowski, 12.01.2017 22.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
10 lat walki z bólem,jonoforezy,magnetroniki,ultradźwięki,tensy,lasery,terapie manualne,fale uderzeniowe i jaki efekt? Końcowy efekt to masę zmarnowanego czasu, kilka tysięcy w plecy i pogorszający się stan z roku na rok.Aż któregoś razu los się do mnie uśmiechną i sam odkryłem czym to cholerstwo leczyć.Dziwi mnie to że nikt jeszcze nie odkrył takiego działania tej rośliny,a przeszukałem cały internet pod tym kontem.
 
ostrogonow, 05.01.2017 22.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niech Pani nie wierzy w to leczenie czosnkiem! Ja też to tutaj wyczytałem i zastosowałem. W nocy mało z bólu się nie ze//rałem! zciągnąlem ten czosnkowy okład natychmiast. Poczekałem do rana a ano zobaczyłem całą piętę w bąblach! Jak od oparzenia! Narobiło mi to ogromnej biedy! Kląłem tego dowcipnisia w żywy kamień i klnę go do dziś! Tak samo niejaka P.Basia i jej Loratadyna Pylox na alergię g/wno prawda żarłem to dwa miesiące i tylko przewlokłem chorobę! Pzdr.
 
Bogdan, 29.12.2016 17.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DOMOWY 100% SPOSÓB NA OSTROGĘ . NA WATĘ WLAĆ PARĘ KROPLI OLEJKU KAMFOROWEGO , WATĘ POŁOŻYĆ NA PIĘTĘ I WŁOŻYĆ DO WORECZKA . CHORE MIEJSCE WYGRZEWAĆ NA PODUSZCE ELEKTRYCZNEJ PRZED SPANIEM PRZEZ KILKA DNI . BUL MINIE NA 200%
 
Eliza, 12.11.2016 22.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponownie proszę o przepis na miksturę czosnkową która przynosi ulgę w cierpieniu przy ostrogach piętowych. Jest kilka wpisów z prośbą o przepis a odpowiedzi brak. Nie mogę znaleźć przepisu a uważam że powinnam ponieważ w dniu 6.11.2016 r. godz. 9;47 jest komentarz "Krak" z podziękowaniem za poradę z czosnkiem. W imieniu wszystkich cierpiących proszę o podanie przepisu.
 
Eliza, 12.11.2016 21.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo proszę o podanie przepisu na miksturę z czosnku na ostrogę piętową. Mam nadzieję że mikstura ta będzie skuteczna. Z góry bardzo serdecznie dziękuję.
 
M, 10.11.2016 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę podać mi miksturę z czosnku.
 
Monika, 10.11.2016 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę podać mi ta miksturę z czosnku.Dzieki
 
następne »
strona 1 z 30
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

627

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy? BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból stopy to dolegliwość, której przyczyny mogą być nie tylko miejscowe, związane z samą stopą. Ból...

więcej

608

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

600

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

544

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Sama endometrioza, nie ma niekorzystnego wpływu na rozwój ciąży, a ciąża z kolei hamuje rozwój endometriozy.

Konieczna w opisywanym przypadku jest wizyta u dermatologa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi rogowiec dłoni i stóp, wyprysk hiperkeratotyczny, łuszczycę i grzybicę. W tym celu...

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.