Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

2015-05-26 11:28 ap

Ból pięty po bieganiu nie jest niczym niezwykłym, jednak nie należy go lekceważyć. Przyczyny bólu pięty po bieganiu mogą być różne, więc jeśli domowe sposoby nie pomagają, to zawsze należy skontaktować się z lekarzem ortopedą. Jakie są przyczyny bólu pięty po bieganiu? Jak leczy się ból pięty po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu jest bardzo dokuczliwy, często uniemożliwia normalne chodzenie. Leczenie bólu pięty jest zwykle uzależnione od tego, co go powoduje. Stąd tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Ból pięty po bieganiu: przyczyny

  • Przyczyny bólu pięty mogą trojakiego rodzaju: miejscowe, przeniesione lub ogólnoustrojowe. Przyczyny miejscowe bólu pięty to najczęściej: ostroga piętowa, entezopatia rozcięgna podeszwowego, zmiany pozapalne, zmiany pourazowe, złamania przeciążeniowe, zmiany zwyrodnieniowe stawów stępu, ubytek ciała tłuszczowego pięty, neuropatie z usidlenia (nerw podeszwowy).
  • Przyczyny przeniesione bólu pięty to najczęściej: zaburzenia osi kończyny i sąsiednich stawów, zaburzenia krążenia tętniczego i żylnego, wady statyczne stóp, patologie kręgosłupa i miednicy, zespoły ciasnoty powięziowej, nierównowaga mięśniowa, przykurcz Achillesa, zapalenie kaletki maziowej lub ścięgna piętowego Achillesa.
  • Przyczyny ogólnoustrojowe bólu pięty to najczęściej: cukrzyca, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, osteoporoza (złamania powolne), nadwaga.

Ból pięty po bieganiu: leczenie

Jeśli ból pięty nie mija, koniecznie idź do ortopedy, który oprócz innych badań zleci wykonanie usg i w zależności od jego wyników zaproponuje dalsze leczenie. Stosuje się zwykle leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz rehabilitację i fizykoterapię (laser, ultradźwięki, jonoforezy, krioterapia). Często również zaleca się ortezy lub wkładki ortopedyczne. Fizjoterapeuta nauczy cię tez ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu.

Zabieg chirurgiczny może być konieczny, gdy trzeba uwolnić usidloną gałązkę nerwową czy napięte pasmo więzadłowe, usunąć ostrogę piętową czy dokonać korekcji statycznej deformacji stopy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
pauluś
|

wczoraj wreszcie poszłam biegac, co prawda wyładować nerwy, ale spodobało mi sie, nie chciałam sie nadwyręzać więc biegałam na przemian z marszem, ale dzis rano obudziłam sie z bólem pięty dopóki nie poszłam na miasto ból był do zniesienia teraz jak wróciłam cieżko mi nawet po mieszkaniu chodzić ;/
pomocy!!!!

wsparcie
|

Czy możesz polecić jakieś cwiczenia rehabilitacyjne?

Marta
|

Z mojej strony mogę polecić Ci wypróbowany żel dip rilif. Jest wskazany w miejscowym leczeniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ale wizyta u ortopedy była by najlepszym wyjściem mimo wszystko:-)

sikret
|

Czy on nadal przyjmuje? slyszy sie o tym lekarzu dobre rzeczy, a ja teraz mam z ostroga problemy i slyszalem o badaniu fala uderzeniowa

Monka
|

Ja mialam wspanialego ortopede. dr Rafal Wiecek z Krakowa

Maciej
|

Leczenie urazów stanu zapalnego ścięgna Ahillesa zastrzykami, zabiegami, maściami itp. jest totalną ściemą i....marketingiem? Straciłem duuuuużo kasy, czasu i zdrowia na tego typu zabiegach, a rozwiązanie było o wiele bliżej- rehabilitacja, rehabilitacja i jeszcze raz rehabilitacja!