Ból pięty, zimne stopy, swędzenie i skurcze łydek. Jakim chorobom towarzyszą?

2022-05-13 9:08

Powodem spuchniętych kostek u nóg jest zwykle brak ruchu, wiele godzin spędzonych przy biurku. Ale o czym może świadczyć swędzenie łydek, silny ból pięty czy skurcze łydek? Jeśli masz takie objawy, sprawdź jaka to choroba.

zbliżenie na kobiece łydki i stopy
Autor: Getty Images

Często bagatelizujemy dolegliwości nóg. Gdy dokucza nam swędzenie łydek, podejrzewamy uczulenie na proszek lub płyn do płukania. Gdy odczuwamy ból pięty - winą obarczamy niewygodne obuwie. A przyczyny tych dolegliwości mogą być zupełnie inne.

Swędzenie łydek

Gdy dręczy w nocy, bywa objawem schorzeń wątroby. Zmiana zabarwienia skóry łydek na sinoczerwone i podwyższenie ciepłoty świadczy o rozwoju zakrzepicy. W każdym przypadkach należy się zgłosić po pomoc do lekarza.

Skurcze łydek

Najczęściej świadczą o niedoborze magnezu. Ból pomogą złagodzić masaże oraz regularne przyjmowanie magnezu z witaminą B, by lepiej się wchłaniał. Do masażu warto używać maści z wyciągiem z liści winogron lub kasztanowca. Skurcz bywa też objawem niewydolności żył, zapowiedzią żylaków lub miastenii, czyli nadmiernej męczliwości mięśni szkieletowych. Przyczyną drętwienia i sztywnienia łydek podczas odpoczynku może być tzw. zespół niespokojnych nóg, często łączący się z niedoborem żelaza.

Silny ból pięty

Jeżeli nie ma na niej np. odcisków, przyczyną bólu może być ostroga piętowa. To zwyrodnienie kostek tworzących piętę. Konieczne jest leczenie ortopedyczne i noszenie wkładek odciążających piętę podczas chodzenia.

Poradnik Zdrowie: wpływ magnezu na organizm

Zimne stopy

Zwykle sygnalizują problemy układu krążenia. Podobne podejrzenia nasuwa opuchlizna wokół kostek i bladość skóry. Ale przyczyną bólu i opuchnięć, zwłaszcza rano, mogą być też choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów stopy. Gdy puchnie i boli tylko paluch, istnieje duże prawdopodobieństwo dny moczanowej, choroby, która polega na odkładaniu się w stawie kryształków moczanów.