Rośliny lecznicze: terminy zimowych zbiorów roślin leczniczych

2014-12-03 12:43

Spacer w przepięknym zimowym plenerze można połączyć ze zbieraniem roślin leczniczych – jemioły czy jałowca. Na pozyskiwanie kory, np. z brzozy i wierzby, bardzo dobrym okresem jest zwłaszcza koniec zimy.

Rośliny lecznicze: terminy zimowych zbiorów roślin leczniczych
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. 7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu
  2. Właściwości lecznicze jałowca, jemioły, sosny, wierzby, kasztanowca, kaliny, kruszyny i jesionu

Rośliny lecznicze, z których pozyskuje się surowce podczas zimowych miesięcy, zwykle znajdują zastosowanie w domowej apteczce. Tylko niektórych, np. jałowca, można używać również w kuchni. Poszczególne części roślin najlepiej pozyskiwać przy stosunkowo ciepłej i słonecznej pogodzie. Termin i sposób zbioru zależy oczywiście od części rośliny, który zamierzamy zebrać.

Termin zimowych zbiorów roślin leczniczych

GATUNEK CZĘŚĆ ROŚLINY TERMIN ZBIORÓW WARUNKI SUSZENIA
Jałowiec owoce XI-XII w temp. do 35 st. C
Jemioła ziele XI-II w temp. do 25 st. C
Sosna pąki, młode pędy II-III w temp. do 35 st. C
Wierzba kora II-IV w temp. pokojowej
Kasztanowiec kora II-IV w temp. pokojowej
Kalina kora II-IV w temp. pokojowej
Kruszyna kora II-IV w temp. pokojowej
Jesion kora II-IV w temp. pokojowej

Korę najlepiej jest pozyskiwać w czasie, gdy roślina po okresie zimowego spoczynku już puści soki. Wtedy między korą a drewnem pojawia się miazga, która pozwala na łatwiejsze oddzielenie surowca. Taki okres korzystny dla zbiorów przypada zwykle na koniec zimy (po roztopach) i początek wiosny. Korę należy pozyskiwać z młodszych gałęzi, ostrożnie zdejmując ją nożem.

Niestety, zgodnie z prawem w przypadku wielu drzew i krzewów rosnących w stanie naturalnym korę można pozyskiwać jedynie z gałęzi ściętych po wyrębach, ewentualnie trzeba porozumieć się ze służbami leśnymi. Oczywiście nie należy przesadzać z okorowaniem roślin, ponieważ może to doprowadzić do ich uschnięcia.

Choć dotyczy to tylko nielicznych roślin, zimą można zbierać także owoce. W przypadku jałowca powinny to być owoce w pełni dojrzałe – wtedy łatwo odpadają i zbiór przebiega bez większych problemów. Gorzej jest w przypadku jemioły. Pomimo że jemiołę łatwo można strącić lub w inny sposób oddzielić od rośliny-żywiciela, zwykle niestety wyrasta wysoko na koronach drzew. Zbiór wykonuje się więc z użyciem drabin, długich sekatorów oraz tyczek. Natomiast pączki (w tym przypadku sosny) należy zbierać, gdy rozwinęły się częściowo, ale nie zaczęły jeszcze pękać. Wtedy bowiem zawierają najwięcej wartościowych substancji.

7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu

7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu

Właściwości lecznicze jałowca, jemioły, sosny, wierzby, kasztanowca, kaliny, kruszyny i jesionu

Jałowiec – owoce działają moczopędnie, bakteriobójczo, żółciotwórczo i odkażająco. Wspomagają leczenie niewydolności wątroby, stanów zapalnych dróg moczowych i zaburzeń trawienia. Łyżkę owoców wystarczy zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem przez ok. 15 minut. Jałowiec jest też cenioną przyprawą.

Jemioła – wspomaga leczenie nadciśnienia, miażdżycy i zaburzeń rytmu serca. Domowym sposobem z ziela przyrządza się macerat. Łyżkę rozdrobnionej jemioły należy zalać ciepłą wodą i macerować (np. mieszając) przez ok. 20 minut. Po przecedzeniu pić szklankę dziennie.

Sosna – z pączków warto przyrządzić syrop na dolegliwości oskrzeli, gardła, krtani i na kaszel. 50 g świeżych pączków należy zmiażdżyć i zasypać cukrem. Po 2 lub 3 tygodniach dokładnie wymieszać i odstawić na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie syrop jest gotowy do użycia.

Wierzba – odwary z kory stosuje się na gorączkę, reumatyzm, przy grypie, katarze i przeziębieniu. Łyżkę kory należy zagotować w szklance wody i trzymać na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 5 minut. Po wystygnięciu pić szklankę dziennie.

Kasztanowiec – korę kasztanowca stosuje się w mieszance z korą kruszyny oraz zielem bratka. Preparat działa na hemoroidy.

Kalina – z kory nie tylko przyrządza się odwary, ale można też wyprodukować nalewkę. Picie nalewki z kaliny pomaga przy bolesnej miesiączce i dolegliwościach jelit, woreczka żółciowego oraz układu moczowego. 100 g rozdrobnionej kory należy zalać 0,5 l wódki i 0,5 l wody. Całość szczelnie zamknąć w pojemniku i przez 2 tygodnie codziennie wstrząsać. Po przecedzeniu lek na bazie alkoholu jest gotowy do użycia. Należy przechowywać go w lodówce.

Kruszyna – zwykle jest stosowana jako naturalny środek przeczyszczający. Łyżkę rozdrobnionej kory należy zalać wodą i gotować przez 15 minut. Po wystygnięciu tak przygotowany odwar jest gotowy do użycia.

Jesion – odwar z kory jest stosowany w zaburzeniach trawienia, przeciw wzdęciom, jako środek na gorączkę i reumatyzm. Łyżkę rozdrobnionej kory należy zalać szklanką wody i gotować przez 5 minut. Pić szklankę dziennie.

miesięcznik "Zdrowie"