Bolesne miesiączki - przyczyny bólu brzucha podczas okresu

Konsultant: Marek Marcyniak, Klinika Ginekologii i Położnictwa AM w Warszawie
57 komentarze
Autor: Iwona Konarska

Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet. Ból brzucha w trakcie miesiączki bywa nie do zniesienia. Tylko co czwarta młoda kobieta ma bezbolesne menstruacje. Pozostałym co miesiąc cierpienie odbiera chęć do życia na kilka dni. Skąd się biorą bolesne miesiączki?

Bolesne miesiączki to prawdziwa zmora dla wielu kobiet. Ból brzucha jest sygnałem, że zbliża się krwawienie. W ciągu pierwszej doby miesiączki osiąga apogeum, przez następne 2 dni maleje. Czasem trwa nawet kilka dni. Nie pomoże nadzieja, że jego ataki będą słabnąć z wiekiem i po pierwszej ciąży. Ból promieniuje do pleców, pachwin, ud, przenosi się do krzyża, atakuje głowę. Może być tępy i ciągły albo powracać w regularnych odstępach.

Bolesne miesiączki: nie tylko ból brzucha

Miesiączkowe cierpienie działa na zasadzie domina: wywołuje kolejne dolegliwości. Na długiej liście znajdują się nudności, wymioty, biegunka, konieczność częstego oddawania moczu, znużenie lub drażliwość przechodząca w wybuchy złości i płaczu, napady duszności, przyspieszone tętno, a także obniżona koncentracja i wolniejsze reakcje. W tych krytycznych dniach spada odporność, włosy i paznokcie są bardziej łamliwe. Zdarzają się nawet omdlenia, a całość określana jest jako pełnoobjawowy zespół bolesnego miesiączkowania. Bywa, że ból nasila się z powodu stosowania antykoncepcji w postaci spirali domacicznej.

Nie przegap

Obfite miesiączki. Skąd wiesz, że masz obfite miesiączki? Jak zmierzyć utratę krwi?

Wydaje ci się, że masz obfite miesiączki, ale nie wiesz, jak to potwierdzić? Faktycznie nie jest łatwo stwierdzić, jak dużo krwi traci się w czasie miesiączki. Są jednak pewne sposoby, ułatwiające stwierdzenie, czy ma się obfite miesiączki czy też są one w normie.

Bolesne miesiączki pierwotne, czyli hormonalne

– Bolesne miesiączkowanie dzieli się na pierwotne i wtórne – mówi dr Marek Marcyniak z Kliniki Ginekologii i Położnictwa AM w Warszawie. Pierwotne pojawia się przeważnie 2–3 lata od pierwszego krwawienia, po utrwaleniu się regularnych, comiesięcznych owulacji. Jest więc charakterystyczne dla dziewcząt w wieku 15–20 lat. Bolesne miesiączki najbardziej dają się we znaki kobietom w wieku 23–27 lat. Można uznać, że jest to wówczas zjawisko powszechne, ponieważ problem dotyka aż 75 proc. nastolatek i młodych kobiet – tak wynika z badania Instytutu SMG/KRC sprzed 2 lat.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
 

– Ból jest wywołany skutkami burzy hormonalnej, nadprodukcją prostaglandyn, czyli substancji powstających w macicy pod wpływem progesteronu. Ich nadmiar powoduje złuszczenie błony śluzowej macicy i jej intensywne, bolesne skurcze – mówi dr Marcyniak. W dodatku wysoki poziom prostaglandyn oznacza zwiększenie wrażliwości na bodźce bólowe. Ważną przyczyną bólu jest również zachwianie proporcji pomiędzy poszczególnymi typami prostaglandyn, a ponadto zaburzenia metabolizmu.

Bolesne miesiączki wtórne, czyli organiczne

Przyczyną bolesnych miesiączek mogą być stany chorobowe, i to nie tylko w obrębie macicy. Mówimy wtedy o tzw. wtórnym bolesnym miesiączkowaniu. Często jest ono skutkiem stanu zapalnego (szczególnie przewlekłego), który powoduje nieprawidłowe zrosty między narządami znajdującymi się w miednicy mniejszej.
Przyczyną bólu może być też endometrioza – gdy śluzówka (z łac. endometrium) macicy znajduje się poza nią, wewnątrz jamy brzusznej. Reaguje ona na hormony tak samo jak ta wyściełająca macicę, a więc w trakcie miesiączki złuszcza się i krwawi. Winne dolegliwościom mogą być również mięśniaki. Obecność tych łagodnych guzków zmienia kurczliwość poszczególnych fragmentów macicy, a to może być przyczyną bólu.
– Wymienić też trzeba anomalie rozwojowe macicy – tyłozgięcie, nadmierne przodozgięcie lub niedorozwój macicy, kiedy trzon jest mniejszy niż szyjka macicy – mówi dr Marcyniak. Takie wtórne problemy ma co czwarta kobieta uskarżająca się na bolesne miesiączki.
Bolesne miesiączki mogą też być sygnałem niedoczynności tarczycy, niska bowiem aktywność tarczycy może powodować nieregularność i zaburzenia miesiączki oraz ból. Przy niedoborze hormonów tarczycy, na zasadzie sprzężenia zwrotnego, zwiększa swoją aktywność przysadka. Jej intensywniejsza praca wiąże się z kolei z większą produkcją estrogenów.
Jeśli kobieta ma bolesne, nieregularne miesiączki po 45. roku życia, może to być sygnał zbliżającej się menopauzy.

Ważne

Ważne

Idź do ginekologa, gdy:

  • menstruacja pojawia się częściej niż co 21 dni;
  • występuje nagły ból w dolnej części brzucha niezwiązany z miesiączką;
  • krwawieniu towarzyszy biegunka, wysypka lub nudności;
  • ból pojawia się 5–7 dni przed miesiączką i nie ustępuje po jej zakończeniu;
  • występuje kilkugodzinna (ok. 6 godzin) fala krwawienia (praktycznie może oznaczać to zmienianie podpasek typu maksi co godzinę);
  • miesiączka trwa dłużej niż 10 dni;
  • ból powoduje rezygnację z normalnego trybu życia;
  • ból pojawia się nagle, po wcześniejszych, prawie bezbolesnych miesiączkach.

Bolesne miesiączki - sprawdzone sposoby na przetrwanie

Jest wiele metod łagodzenia skurczów wywołanych prostaglandynami. – Na szczęście dostępne leki przeciwbólowe pomagają aż w 70 proc. przypadków. Można je stosować profilaktycznie, już na kilka dni przed spodziewaną miesiączką, tak żeby zmniejszyć intensywność skurczów macicy – mówi dr Marcyniak. Początek bólu to ostatni moment na zażycie takiego leku, bo w jego apogeum preparaty uśmierzające są już mniej skuteczne. W przypadku kobiet z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy polecany jest paracetamol, który najmniej drażni błonę śluzową. 
W trakcie miesiączki można dodatkowo stosować ziołowe środki uspokajające i rozkurczowe – wyciąg z korzenia kozłka, mieszanki zawierające melisę, dziurawiec, korzeń mącznicy, rumianek, szyszki chmielu.
Bywa, że ból łagodzą miejscowe okłady (rozgrzewające lub chłodzące), delikatny masaż podbrzusza (z użyciem olejku lawendowego, który ma działanie rozkurczowe). Można spróbować niezbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych (np. łagodny taniec brzucha), bo wzmacniają i uelastyczniają mięśnie dna macicy. Z diety trzeba wyeliminować kawę i colę, bo kofeina nasila skurcze macicy. Niewskazane są potrawy ciężko strawne, słone i ostro przyprawione, gdyż wzdęcie dodatkowo obciąży obolały brzuch. Zakazana jest sauna, opalanie i solarium, bo wysoka temperatura może doprowadzić do krwotoku. 
Ginekolog może też zaproponować stosowanie niskohormonalnych środków antykoncepcyjnych. Pod wpływem hormonów zmniejsza się bowiem synteza prostaglandyn w macicy, a tym samym siła jej skurczów, więc ból ustępuje lub bardzo łagodnieje.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zaburzenia MIESIĄCZKI: bolesne miesiączki, obfite krwawienia, plamienia, zatrzymanie okresu

Zaburzenia MIESIĄCZKI: bolesne miesiączki, obfite krwawienia, plamienia, zatrzymanie okresu

Okres - 7 najcześciej zadawanych pytań

Okres - 7 najcześciej zadawanych pytań

Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji

Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji

Miesiączka - prawdy i mity o menstruacji

Miesiączka - prawdy i mity o menstruacji

Jak przesunąć miesiączkę (okres)? Jak opóźnić lub przyspieszyć okres?

Jak przesunąć miesiączkę (okres)? Jak opóźnić lub przyspieszyć okres?

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 11.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 57)
Co miesiac to samo, 13.04.2016 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiem dokładnie jak to jest od kiedy mam okres tj.od 7 klasy szkoły podstawowej co miesiąc mam wymioty straszny ból brzucha omdlenia.Ratowalam się pyralgina w zastrzyku z nospa bo ketonal nie pomaga oczywiście mama wyzwala pogotowie bo tak bolalo.Byłam u ginekologa zbadala mnie i przepisala tabletki anty kiedyś brałam i muszę przyznać że brałam jedna tabletkę albo wcale niestety okres zanikl całkowicie i przestałam brać antykoncepcję teraz jest z powrotem to samo ból ale nie chce brać ich bo jestem przy tuszy.Nie mam lewego jajnika bo w wieku 8 lat został usunięty.Rodzilam dwa razy miało być lapiej może jest ale wyklucza mnie na dwa dni z pracy.pozdrawiam
 
Monika, 16.03.2016 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 34 lata i niestety problem bolesnych miesiączek nie zniknął. Dzieci nie rodziłam -może to dlatego. Ale mam takie bolesne miesiaczki od samego poczatku. Dopóki nie odkryłam ketonalu musiałam zwalniać się z pracy, szkoły. Omdlenia z bólu, wymioty, biegunka i ból tak silny, że nie raz klęczałam na podłodze i ryczałam z bólu. Każdy dotyk czy próba zmiany pozycji powodował kolejny mocny skurcz. Jak czytam o poradach typu: "taniec brzucha" to mi się śmiać przez płacz chce. To chyba dla kogoś kogo delikatnie pobolewa. Mój ból promieniuje do pleców i nóg. Wypróbuję z tym siemieniem lnianym. Wszystkiego się trzeba łapać jeśli miałoby pomóc. Całe szczęście u mnie to zawsze tylko przez pierwszych kilka godzin tak jest (5-8). Potem już na 2 nospach i ibupromie max da się wytrzymać (patrząc po koleżankach to moje "da się wytrzymać" dla nich jest już masakrą, ale jak się ktoś przyzwyczai do mocnego bólu to potem byle co nie zwala z nóg :) ). Lekarz nic nie stwierdził. Zdrowa i po prostu "taka uroda".
 
Elf, 20.09.2015 10.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam tak bolesne miesiączki, że aż mnie mdliło z bólu, brałam leki przeciwbólowe. No nie do zniesienia i poszłam w końcu za namową koleżanki do ginekologa i przepisał mi tabletki antykoncepcyjne o przedłużonym schemacie działania, więc krwawienie mam teraz tylko raz na kwartał i stało się mnie bolesne do wytrzymania ;)
 
luli, 13.09.2015 15.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
słuchajcie dziewczyny w temacie bolesnych i/lub obfitych miesiączek obejrzyjcie filmik, trzeba w you tube wpisać "surojedzenie miesiączki".https://www.youtube.com/watch?v=GC-_S_-x268 Nie wiem czy to prawda, ale jak ktoś przeżywa taki koszmar co miesiąc (ja również) to warto spróbować, ja zaczęłam parę dni temu, pomału (nie radykalnie) zaczynam zmieniać swoje odżywianie, jeśli to ma mi pomóc w złagodzeniu miesiączek to będę się bardzo starała, bo bóle mam ogromne, cała się telepię i oblewają mnie poty, do tego problemy z jelitami wtedy mam. Więcej surowego jedzenia, mniej przetworzonego i gotowanego. zaczynam od 1 w pełni surowego posiłku. poczytajcie o suro-jedzeniu. Bo naprawdę coś w tym jest, że to chodzi o jedzenie w tym bólu. Skoro kobietom przechodzi po zmianie odżywiania.
 
alaka, 09.09.2015 12.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W młodości miałam tak bolesne okresy, że mdlałam, a raz nawet karetka zabrała mnie ze szkoły do szpitala. Teraz jest lepiej, bo już nie mdleję, ale ból jest cały czas bardzo silny, zwłaszcza przez pierwsze trzy dni. Dodam, że okres nigdy nie trwa u mnie krócej niż tydzień. Do tego krwawienie jest krwotoczne. Byłam u lekarza, ale nie zdiagnozował jakiejś konkretnej przyczyny.
 
Czami, 26.07.2015 01.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moje bóle miesiączkowe oraz krwawienie są bardzo silne. Jestem pod opieką ginekologa i stosuję leki hormonalne, jednak bez pyralginy przez pierwsze 2 dni krwawienia ciężko mi funkcjonować. Stosuję pyralginę sprint, bo wolę formę rozpuszczalną od łykania tabletek no i u mnie zdecydowanie szybciej ona działa.
 
SIEMIE LNIANE, 24.07.2015 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
MOZE KTOS SPROBUJE KLEIK Z SIEMIA LNIANEGO. TEZ NIE WIERZYLAM ZE TAKIE COS MOZE POMOC A JEDNAK. MI NAPRAWDE POMOGL DZIEWCZYNY. RAZ NA SPRAWDZENIE CZY TO OBY NA PEWNO SIEMIE MI POMAGA ZROBILAM SOBIE MIESIECZNA PRZERWE OD NIEGO I NIESTETY ZNOWU MUSIALAM PODAWAC SOBIE ZASTRZYK Z KETANOLEM;/ (TABLETKI JUZ NIE DZIALAJA TAK SZYBKO A BOL JEST ZINTESYFIKOWANY DO GRANIC MOZLIWOSCI..) ZALUJE ZE PRZESTALAM JE PIC. TYLKO PAMIETAJCIE MUSI BYC GESTE:P PITE PRZEZ DLUZSZY OKRES CZASU. POWODZENIA!!!
 
anomin, 15.07.2015 09.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Częstym przypadkiem jest po prostu brak wapnia w organizmie. W momencie ubytku krwi ubywa wraz nią część wapnia w przypadku niedoboru spowodowanego często dietą m.in. spożywaniem mleka i zbyt małą ilością warzyw. Ponieważ we krwi poziom wapnia musi być stały to w momencie ubytku krwi i "produkowaniu" nowej niezbędne jest wapno, jeśli jest go zbyt mało nasza biologia radzi sobie pobierając je bezpośrednio z kości co jest procesem bardzo szybkim i niestety bolesnym. Podobne podłoże ma ból u dzieci w okresie szybkiego wzrostu jego przyczyną jest migracja brakującego wapnia. Niestety lobby mleczne każe nam karmić dzieci mlekiem, które zamiast być źródłem wapnia powoduje de facto jego ubytek. W jednym i drugim wypadku wystarczy podać suplement wapnia (najlepiej jakieś dobre otrzymane ze skorupiaków nie chemiczne co pozwala na szybkie wchłanianie). Z moich obserwacji po podaniu wapnia u wszystkich osób (próba zaledwie kilkunastu) po krótkim okresie czasu (15 min do 1 godz.) ból ustępował. Myślę, że warto spróbować.
 
Megi, 14.07.2015 12.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja niestety od kiedy pamietam mam bardzo bolesny okres. Pierwsze dni jestem całkowicie wylaczona z życia. Ból brzucha to mało powiedziane (próbowałam rożnych środków przeciwbólowych nic nie pomaga nawet w połowie złagodzić tego co czuje...) zawsze leżę w łożku zapłakana pomimo tego, ze wzięłam środki przeciwbólowe, wstaje tylko do toalety (nie raz juz z bólu zemdlałam). Do tego towarzyszą mi takie dolegliwości jak nudności, wymioty, biegunka czy zaparcia. Żyć nie umierać. Każdego miesiąca przeszukuje internet by choć trochę ulżyć sobie w te dni i próbuje rożnych metod wczytanych w internecie - niestety nic nie pomaga. Dodam, ze mam dopiero 20lat. Miesiączka trwa u mnie zawsze 5 dni, pierwsze trzy dni to prawdziwy koszmar a pozostałe dwa są tylko o jakieś 15% lżejsze i to tez nie zawsze... ;( ostatnio od kilku miesięcy okres mi sie spóźnia lub spieszy o 2-3 dni... Wiem co wiele z Was pomyśli, ze powinnam pójść do lekarza jednak trafiłam na dwóch ignorantów którzy stwierdzili, ze taka moja natura i chcieli przepisać anty na co nie wyrazilam zgody, nawet nie zostałam zbadana... (Zrobiono mi tylko cytologię której winik zaginął o dziwo...) i rowniez byłam u kobiety która mnie wyrzuciła za drzwi i nie chciała przyjąć prywatnie... Eh... Zazwyczaj biorę nimesil i ketonal, ale nie wiele to pomaga. A koleżanki ktore nigdy nie miały chociaz w 1% tak bolesnego okresu jak ja czy inne dziewczyny ktore mają z tym problem w te dni bym zabiła za głupie komentarze... Pozdrawiam wszystkie dziewczyny, ktore mają podobny problem. Jeśli uda mi sie to jakoś zwalczyć albo jeśli dowiem sie jaka jest przyczyna dam znać ;)
 
Aneta , 03.07.2015 17.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mam tak, przy okresie leże płacze i nie mogę się ruszyć dzis dostałam okres w pracy to aż zemdlałam nie miałam możliwości się położyć ponieważ pracuje jako fryzjerka wziełam 2 tabletki i przyjechałam do domu położyłam się spać po 3h przeszo
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, czyli podwójna miesiączka - objawy, leczenie, diagnoza. Czy można mieć podwójną...

więcej

18064

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy może mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają...

więcej

16459

Upławy: o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy? Upławy: o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy?

Biała, żółtozielonkawa, szara, a także różowa lub brązowa wydzielina z pochwy to upławy. Zmieniona...

więcej

14854

Torbiele jajników – groźne czy nie? Torbiele jajników – groźne czy nie?

Torbiele jajników mogą mieć panie w każdym wieku. I choć nie zawsze cysty nie wymagają leczenia,...

więcej

14291

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Książeczkę ciążową powinna mieć Pani założoną na pierwszej lub drugiej wizycie. Zakres zalecanych badań do wykonania w ciąży znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wszystkie badania na...

Odradzałbym stosowanie kwasów we własnym zakresie, nawet przy niewielkich stężeniach można sobie zrobić krzywdę - np. doprowadzić do powstania przebarwień, które bardzo trudno później usunąć....

Tak, kardiomiopatia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Nie zawsze ujawnia się jednak już przy urodzeniu, a często - w zależności od rodzaju - w wieku późniejszym. Natomiast co do kwestii...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.