O czym świadczą szumy uszne? Jakie choroby mogą być przyczyną szumów usznych?

maska lek. med. Grzegorz Bornstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: lek. med. Grzegorz Bornstern, specjalista chorób wewnętrznych
84 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Szumy uszne nie są wywoływane przez żadne dźwięki, nie mają wpływu na stan słuchu, nie pogarszają go ani nie poprawiają. Szumy uszne to zjawisko akustyczne, słyszane tylko przez osobę, której dotyczy. Jest wiele przyczyn szumów usznych i wiele schorzeń, którym szumy uszne towarzyszą.

Szumy uszne powodują, że człowiek nie jest w stanie odpocząć, zrelaksować się, zasnąć, a w konsekwencji również pracować. Natrętny szum uszny, słyszany ciągle w głowie doprowadza niektóre osoby do takiego napięcia nerwowego, że nie mogą one normalnie funkcjonować. Izolują się od otoczenia, rujnują życie swoje i rodziny. W dodatku ludzie ci boją się, że szumy są sygnałem rozwijającej się w głowie ciężkiej choroby. Ten strach stale im towarzyszy. Bywa, że trzeba zażywać środki psychotropowe, by poradzić sobie z lękami.

Szumy uszne wywołane przez nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy sprawia, że we krwi krąży więcej hormonów tarczycowych, które pobudzają układ krwionośny do intensywnej pracy. To powoduje, że podnosi się ciśnienie i przyspiesza tętno. Taki stan nazywamy krążeniem hiperkinetycznym. Gdy krew pod znacznie zwiększonym niż zwykle ciśnieniem i przy częściej kurczącym się sercu przepływa przez tętnice znajdujące się w okolicach skroni, słyszymy szum lub dzwonienie w uszach.

Jeśli podejrzewasz, że możesz chorować na tarczycę, bo obserwujesz u siebie spadek wagi, zbytnią nerwowość, bezsenność - idź do lekarza. Zleci on odpowiednie badania i rozpoczniesz leczenie.

Szumy uszne: niska krzepliwość krwi

Szumy uszne występują razem z ogólnym zmęczeniem, sennością. Wywołuje je przyspieszona czynność serca (tachykardia), które częściej kurcząc się, chce nadrobić niedobór krwi w organizmie, czy mówiąc inaczej - jego niedostateczne zaopatrzenie w tlen. Podobnie jak w przypadku nadczynności tarczycy, przepływającą szybko przez tętnice skroniowe krew "słyszymy" jako niemiły szum.

Bez pomocy lekarza się nie obejdzie. Zanim postawi on diagnozę, nie przyjmuj niesteroidowych leków przeciwzapalnych, bo rozrzedzają krew. Unikaj masaży, stawiania baniek, bo możesz doprowadzić do wewnętrznych wylewów. Niska krzepliwość krwi nie zawsze oznacza poważne kłopoty (przewlekłe zapalenie miąższu wątroby, mocznica czyli końcowe stadium niewydolności nerek). Zwykle świadczy o niedoborze witaminy K lub wapnia, które pełnią ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.

Nie przegap

Otoemisja akustyczna - badanie słuchu

Otoemisja akustyczna (emisja otoakustyczna, OAE) to nieinwazyjne, obiektywne, łatwe badanie słuchu, pozwalające wykryć niedosłuch odbiorczy pochodzenia ślimakowego. Jeśli ucho środkowe funkcjonuje prawidłowo, dźwięk dociera do ucha wewnętrznego. Jak przebiega to badanie audiologiczne?

Szumy uszne: nadużywanie leków

Dokuczliwy szum uszny utrzymuje się zwykle w czasie kuracji i kilka dni lub tygodni po jej zakończeniu. Najczęściej szumy wywołują antybiotyki (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna). Ale podobny efekt przyniesie również nadużywanie kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryny) i innych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Jeśli wiesz, które antybiotyki wywołują u ciebie szumy uszne, w razie konieczności zastosowania takiego leczenia poproś lekarza o inny lek. Rozsądnie korzystaj z leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jeśli musisz je przyjmować, zawsze zaczynaj od najmniejszych dawek lub ściśle określonych przez lekarza. Rozważ używanie plastrów przeciwbólowych.

Szumy uszne: miażdżyca

Szumy uszne mogą być również spowodowane miażdżycą. Kiedy ścianki tętnic od środka zarastają blaszką miażdżycową zbudowaną z cholesterolu i innych lipidów - zmniejsza się ich wewnętrzna średnica. Krew musi się przeciskać przez naczynia ze zwiększoną siłą, co odczuwamy m.in. w postaci szumów usznych pojawiających się po wysiłku fizycznym lub wyjątkowo pracowitym dniu.

Idź do lekarza i powiedz o swoich podejrzeniach. Poproś o skierowanie na badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów (profil lipidowy). Ogranicz jedzenie tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów. Jedz więcej warzyw i owoców, zacznij się regularnie gimnastykować lub jeździć na rowerze.

Jak się pozbyć szumów usznych?

Szumy uszne: silny stres

Szum w uszach lub tzw. dzwonienie pojawia się zwykle wieczorem lub zaraz po położeniu się do łóżka. Nie towarzyszy temu ból ani zawroty głowy, ale nie można spokojnie zasnąć.

Jeśli odkryjesz przyczynę silnego stresu, staraj się ją wyeliminować. Po powrocie z pracy lub załatwieniu domowych spraw odpręż się. Idź na spacer lub spotkaj się z życzliwymi ci ludźmi. Nie rozmawiaj bez przerwy o pracy i kłopotach. Naucz się relaksować. Jeśli nie możesz zasnąć, włącz radio lub płytę z odprężającą muzyką. Nie pij po południu kawy i mocnej herbaty.

Szumy uszne: nadmiar hałasu

Osoby stale przebywające w hałasie, słuchające głośnej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki, często odczuwają dokuczliwy szum w uszach, gdy panuje cisza. Zwykle jest to skutek silnego podrażnienia nerwów słuchowych lub postępującego ich uszkodzenia.

Zrezygnuj z noszenia słuchawek i głośnego odsłuchiwania muzyki. W domu czy w samochodzie nie włączaj głośno radia. Niech płynie z niego łagodna muzyka, która pozwoli uspokoić psychikę. Jeśli po kilku tygodniach takiej domowej terapii nie zauważysz poprawy - idź do laryngologa, by sprawdził, czy nie doszło do poważniejszego uszkodzenia słuchu.

Szumy uszne: nadciśnienie

Nadciśnienie jest nie tylko przyczyną szumów usznych, ale tez wyraźnie odczuwanego pulsowania. Chorzy opisują ten stan jako przepychanie waty przez głowę. przy wysokim ciśnieniu oprócz szumów usznych często pojawia się też ból umiejscowiony z tyłu głowy. Dolegliwości nasilają się po wysiłku fizycznym, zmniejsza się wydolność fizyczna. nadciśnienie to niebezpieczna choroba, bo nie boli, ale podstępnie niszczy wewnętrzne narządy, zwłaszcza nerki i oczy. Często występuje równocześnie z cukrzycą.

Przez kilka dni mierz sobie ciśnienie. Jeżeli jego wartości przekraczają 140/90 mm Hg, jak najszybciej idź do lekarza i podejmij leczenie. Na początek wystarczy zmiana diety na tzw. dietę śródziemnomorską (dużo ryb, warzyw, owoców, oliwy) i spora dawka ruchu. Jeśli lekarz przepisze ci leki, przyjmuj je regularnie. Nie odstawiaj ich nawet wtedy, gdy ciśnienie wróci do normy. To właśnie regularne zażywanie leków sprawia, że ciśnienie krwi utrzymuje się na właściwym poziomie.

Szumy uszne: dokąd po pomoc?

W przypadku, gdy szumy uszne trwają stale lub dłużej niż 5 minut, trzeba zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu lub otolaryngologa. Możesz też zwrócić się do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu - Klinika Szumów Usznych: www.ifps.org.pl

Szumy uszne to problem, który dotyka już 17 proc. dorosłych Polaków

Źródło: biznes.newseria.pl

Polecamy
SZUM w USZACH - metody leczenia

SZUM w USZACH - metody leczenia

Szum w uszach to uciążliwa dolegliwość, która męczy, psuje humor, powoduje problemy z koncentracją, odpoczynkiem, a także zasypianiem. Przyczyny powstawania ...

Ocena: 3.8
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 11.04.2018

Komentarze (1 - 10 z 84)
Dariusz, 04.05.2018 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Cały czas tu sie pisze o szumie w uszach.A czy ktoś ma pisk w uszach(głowie)? Jeste dźwięk o czestotliwości moim zdaniem jakieś 12 khz.Trwa już lata.W dzień i w nocy.Jak tatkam uszy to i tak go słyszę bo mam go w głowie.Ma ktoś coś takiego albo wie co to jest?Może poratuje jakimś sposobem na pozbycie sie go lub chociaz napisze co to może być.Dziękuję. monitoringwesela@tlen.pl
 
Triaulanga, 08.12.2017 11.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Złapał mnie szum wczoraj i nie puścił całą noc - stosuję 3 dniowy ścisły post - z oczyszczeniem jelita. Za dużo jadłem przez ostatnie dni i za dużo miałem słuchawkę w lewym uchu.
 
Nika, 13.10.2017 11.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zawsze tylko praca, po powrocie do pracy. A co jeśli moim stresem jest to, że nikt mnie nie chce zatrudnić?
 
Zbigniew , 25.09.2017 12.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam szumy uszne od ponad 20-lat, od spłycenia kręgosłupa szyjnego. To jest nieuleczalne, muszę z tym żyć. Fizykoterapia to "pic na wodę, fotomontaż". Nakładam słuchawki i tonuje głośność do szumów. Można też włączać radio. Pozdrawiam.
 
juska_kluska, 09.06.2017 14.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też miałam szumy uszne i okazało sie,że były spowodowane stresem. Ogólnie w większości przypadków to tylko i wyłącznie stres. Mi doraźnie pomagało picie melisy, bo uspokaja.
 
Lulasz, 15.05.2017 01.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Muslisz ze szumy moga byc powiazane z rzs Ja tez mam szymy i rzs?
 
ola, 04.05.2017 10.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
szumi,czasem piszczy,mam to od 15lat,najpierw sie leczyłam(niby) chodzac po rożnych lekarzach,dostawałam jakieś suplemnty,straciłam tylko kupe kasy,czasu,zaczelo mi sie to po niedoleczonym bólu ucha. i tak zostało ,po prostu przyzwyczaiłam sie do tego,jak jestem czymś zajęta wtedy nie myśle o tym gorzej jak siadam do odpoczynku,zasypiam przy ulubionej muzyce,zapomonam o szumach.kieruję myśli w przyjemne rzeczy,a tarczycę mam chora noi co z tego,rza niedoczynność innym razem nadczynność,ups.ostatnio mi powiedział lekka nadczynnośc,kupa śmiechu,muszę zmienić lekarza.
 
Daro, 03.04.2017 11.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po roku słuchania codziennie po kilka godzin bialego szumu z generatorów(nawet podczas snu) szumy ustapily mi naszczescie. Dziekuje Ci Panie Boże
 
mareks, 22.03.2017 10.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od 2005 roku mam nieustające szumy uszne.Proszę o pomoc .mareksmolinski22@gmail.com
 
., 22.03.2017 00.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Widzisz, ale miałaś ślyszeć:)
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nadmierne pocenie się może być objawem choroby Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo...

więcej

161

NIEDOBÓR WITAMINY B12 - objawy i przyczyny niedoboru witaminy B12 NIEDOBÓR WITAMINY B12 - objawy i przyczyny niedoboru witaminy B12

Objawy niedoboru witaminy B12 mogą przypominać objawy wielu chorób. Niedobór witaminy B12...

więcej

139

PODATNOŚĆ NA SINIAKI - o czym świadczy? Na jakie choroby wskazują sińce na ciele? PODATNOŚĆ NA SINIAKI - o czym świadczy? Na jakie choroby wskazują sińce na ciele?

Podatność na siniaki może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi i związanych z nimi hemofilii...

więcej

134

Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

134

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.