REZONANS MAGNETYCZNY (MRI): wskazania i przebieg badania

61 komentarze
Autor: lek. med. Grzegorz Prasałek

Rezonans magnetyczny (MRI) to nowoczesne i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Jakie mogą być wskazania do wykonania rezonansu? Jak przygotować się do MRI i jak przebiega to badanie?

Rezonans magnetyczny (inaczej MRI – z ang. magnetic resonance imaging) wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się wszystko, także ludzkie ciało. Do wykonania badania potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. Wykorzystuje się wiele typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola. Im większa moc magnesu, tym lepsze wyniki. Jedynie aparaty wytwarzające bardzo silne pole magnetyczne pozwalają na wykonywanie spektroskopii, badań czynnościowych czy ultraszybkich badań naczyniowych. Aby uzyskać dobry odbiór sygnału z ciała ludzkiego, system MRI musi być odizolowany od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Dlatego aparat MRI umieszczony jest w tzw. klatce Faradaya. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się dwa rodzaje aparatów MRI: otwarte – umożliwiające dostęp do pacjenta z trzech stron, i zamknięte – pacjent umieszczany jest w tunelu magnesu.

Rezonans magnetyczny - badanie bezpieczne i bezbolesne

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Po jego zakończeniu można prowadzić samochód. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego. W ciągu kilku ostatnich lat zostało przeprowadzonych około kilka milionów badań bez wystąpienia znanych efektów ubocznych. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki, o to, czy można je brać przed badaniem i po nim, musi zapytać lekarza kierującego na rezonans. Idąc na badanie, lepiej zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, gdyż może to mieć wpływ na wytwarzanie obrazu. Nie trzeba być na czczo. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, temperatura może dochodzić do 25-26˚C, należy więc ubrać się lekko. Nie zdejmuje się ubrania, ale pacjenci powinni zdjąć wszystkie przedmioty metalowe (nawet usuwalne protezy dentystyczne), bo mogą wpływać na tworzenie się obrazu. Należy też poinformować lekarza o metalowych implantach.

Rezonans magnetyczny: wskazania

Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego. Szczegółowe wskazania do badania MRI to:

» ze strony ośrodkowego układu nerwowego:

 • choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
 • choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)
 • nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach
 • ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu itp.)
 • guzy kanału kręgowego (rdzenia kręgowego)
 • ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
 • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym
 • zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu;

» ze strony tkanek miękkich:

 • guzy tkanek miękkich (zapalne, nowotworowe)
 • urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł);

» ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy:

 • guzy serca
 • choroby dużych naczyń
 • guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej
 • nowotwory narządów rodnych u kobiet
 • nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn.

Rezonans magnetyczny: przebieg badania

Pacjent jest umieszczany na wysuwanym stole w centrum skanera MRI. Powinien ułożyć się bardzo wygodnie, bo musi leżeć nieruchomo, żeby obraz nie był zniekształcony. Jeśli z powodu choroby pacjent nie jest w stanie spokojnie leżeć, należy podać mu leki uspokajające lub nawet zastosować znieczulenie ogólne. Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja.

W zależności od typu urządzenia całkowita procedura może trwać 10-30 lub 30-90 minut.

Znajdujący się wewnątrz magnesu pacjent cały czas ma kontakt z personelem (przez mikrofon i kamerę telewizyjną). Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut. W tym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Niekiedy na czas badania pacjent ma zakładane słuchawki tłumiące hałas. Gdy trzeba wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na odpowiednią pozycję, ale pacjent cały czas trwa w bezruchu.

W niektórych przypadkach wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący w celu poprawienia jakości obrazu. Zastosowanie kontrastu umożliwia nie tylko ocenę struktury, ale też funkcji tkanek i narządów. Za jego pomocą bada się np. wydzielanie nerkowe, ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i narządów. Kontrasty MRI są bezpieczne, mogą być stosowane nawet u pacjentów z alergią na kontrast używany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MRI nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i są w całości wydalane.

Rezonans magnetyczny: przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca. Wytwarzane przez aparat MRI pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent z rozrusznikiem nie może nawet wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes. Podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów.

Ostrożność należy zachować w przypadku osób, które z powodu przebytego urazu mogą mieć metaliczne ciała obce, np. opiłki żelaza w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej.

Gdy podejrzewa się obecność ciała obcego, wskazana jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Względnym przeciwwskazaniem do badania MRI jest antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna (jeśli jest wykonana z metalu), sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe oraz metaliczne implanty ortopedyczne: sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory. Kobiety w ciąży koniecznie powinny poinformować o swoim stanie lekarza prowadzącego badanie.

Rezonans magnetyczny: badanie obrazowe [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 61)
Filip, 15.08.2017 22.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej Dokładnie na filmiku możecie zobaczyć jak wygląda przebieg badania rezonansu magnetycznego i jak należy się przygotować do takiego badania. Poniżej link https://youtu.be/Ws1xFZ7yMbw
 
Grzechu, 14.07.2017 03.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też miałem dzisiaj zdjęcia MRI. nie taki diabeł straszny jak go malują. Lekarz przepisujący scan, pytał czy nie mam klaustrofobii. Podobno przy badaniu wychodzi. dostałem do ręki gumową gruszkę i w drogę. Chyba mam ukryte ADHD bo 15 minut w bezruchu dłużyło się baaardzo! Dziękuję Pani doktor że wyjaśniła mi w czym problem. Dla walczących rada - myśleć pozytywnie!
 
Janina, 17.06.2017 19.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam ja miałam dzisiaj resonans magnetyczny, samo badanie nie było uciążliwe nawet w tym hałasie ze słuchawkami na uszach zasnęłam na moment ale po badaniu byłam osłabiona. Miałam uczucie gorąca pod czaszką w okolicach potylicy i parzenie skóry. Teraz po 9 godz powoli się uspakają ale ból głowy się nadal utrzymuje. Dziwne to uczucie jak się wjeżdża do tej wąskiej tuby i wszędzie ciasno. Pozdrawiam
 
Emilio, 30.05.2017 21.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Wszystkich! Na wstępie chciałbym wyrazić swój smutek z powodu dolegliwości wypowiadających się tu osób i życzyć wszystkim dużo zdrowia. W szczególności Pani chorej na nowotwór... ;/ Trzymam kciuki za walkę i oby zakończyła się zwycięstwem... Orientuje się ktoś może jak wygląda sprawa z więziennymi tatuażami gdzie używa się tuszy, które zawierają metale ciężkie? :( Kiedyś oglądałem odcinek Dr Hause'a w którym badali jakiegoś kryminalistę, który był pokryty takimi właśnie tatuażami i tam skończyło się na tym, że pole magnetyczne rozerwało mu te tatuaże co naraziło go na wielki ból jak i ewentualność uszkodzenia urządzenia za parę milionów... Młodzieńcza głupota sprawiła, że mam takie badziewie na ręce, a muszę się przebadać... Z góry dziękuję za ewentualną odpowiedź i życzę wszystkiego dobrego.
 
Mija, 27.04.2017 11.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam sie z toba, choruje na raka i pobytow w tych tubach zaliczylam kilka.No lezenie na tapczanie z pilotem to nie jest,ale ikompania karna tez nie.Mi to najbardziej chce sie krecic ,kiedy trzeba lezec cicho,no ale to juz kwestia psychologiczna
 
lezsek, 03.04.2017 13.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałem badanie z kontrastem i bez, trwało 30 min, najbardziej bolał mnie kręgosłup, trochę nudno , ale generalnie oK, po badaniu, żadnych problemów
 
Joanna, 18.03.2017 20.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam wczoraj na badaniu. Bałam się okropnie bo niepotrzebnie czytałam komentarze. To nic strasznego ! Dźwięki nie takie okropnie głośne , wręcz ciekawe. Liczyłam sobie powoli i nie otwieralam oczu. Jest nawiew i wcale nie jest gorąco. Dodam że ogólnie to jestem panikara a ani razu nie pomyślałam o naciśnięciu gruszki. Ciekawe że najgorsze komentarze piszą mężczyźni .
 
Goga, 25.02.2017 20.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam w nodze drut ze stali chirurgicznej, a na rezonans jestem umówiona za kilka dni. Czy ktoś z metalem w ciele, miał robione takie badanie ?
 
Ja, 17.02.2017 13.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam rezonans magnetyczny piersi z kontrastem. Czułam jak go podawali, bo takie nieprzyjemne uczucie w żyle było. To stukanie w środku maszyny przypominało muzykę techno :) Po badaniu czułam się dobrze, sama wróciłam do domu autem. Dopiero po 6ciu godzinach od badania zaczęłam się czuć słabo. Przespałam 10 godzin i obudziłam się z potwornym bólem głowy. Na szczęście po tabletce, po godzinie przeszło :)
 
xyz, 15.02.2017 00.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hałas potworny, nie do wytrzymania /zatyczki w ogóle nie chronią przed hałasem. Gorąco i człowiek wychodzi mocno rozbity wewnętrznie./
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

279

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

247

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

241

PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny? PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być...

więcej

228

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.