REZONANS MAGNETYCZNY (MRI): wskazania i przebieg badania

55 komentarze
Autor: lek. med. Grzegorz Prasałek

Rezonans magnetyczny (MRI) to nowoczesne i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Jakie mogą być wskazania do wykonania rezonansu? Jak przygotować się do MRI i jak przebiega to badanie?

Rezonans magnetyczny (inaczej MRI – z ang. magnetic resonance imaging) wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się wszystko, także ludzkie ciało. Do wykonania badania potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. Wykorzystuje się wiele typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola. Im większa moc magnesu, tym lepsze wyniki. Jedynie aparaty wytwarzające bardzo silne pole magnetyczne pozwalają na wykonywanie spektroskopii, badań czynnościowych czy ultraszybkich badań naczyniowych. Aby uzyskać dobry odbiór sygnału z ciała ludzkiego, system MRI musi być odizolowany od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Dlatego aparat MRI umieszczony jest w tzw. klatce Faradaya. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się dwa rodzaje aparatów MRI: otwarte – umożliwiające dostęp do pacjenta z trzech stron, i zamknięte – pacjent umieszczany jest w tunelu magnesu.

Rezonans magnetyczny - badanie bezpieczne i bezbolesne

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Po jego zakończeniu można prowadzić samochód. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego. W ciągu kilku ostatnich lat zostało przeprowadzonych około kilka milionów badań bez wystąpienia znanych efektów ubocznych. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki, o to, czy można je brać przed badaniem i po nim, musi zapytać lekarza kierującego na rezonans. Idąc na badanie, lepiej zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, gdyż może to mieć wpływ na wytwarzanie obrazu. Nie trzeba być na czczo. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, temperatura może dochodzić do 25-26˚C, należy więc ubrać się lekko. Nie zdejmuje się ubrania, ale pacjenci powinni zdjąć wszystkie przedmioty metalowe (nawet usuwalne protezy dentystyczne), bo mogą wpływać na tworzenie się obrazu. Należy też poinformować lekarza o metalowych implantach.

Rezonans magnetyczny: wskazania

Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego. Szczegółowe wskazania do badania MRI to:

» ze strony ośrodkowego układu nerwowego:

 • choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
 • choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)
 • nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach
 • ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu itp.)
 • guzy kanału kręgowego (rdzenia kręgowego)
 • ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
 • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym
 • zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu;

» ze strony tkanek miękkich:

 • guzy tkanek miękkich (zapalne, nowotworowe)
 • urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł);

» ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy:

 • guzy serca
 • choroby dużych naczyń
 • guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej
 • nowotwory narządów rodnych u kobiet
 • nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn.

Rezonans magnetyczny: przebieg badania

Pacjent jest umieszczany na wysuwanym stole w centrum skanera MRI. Powinien ułożyć się bardzo wygodnie, bo musi leżeć nieruchomo, żeby obraz nie był zniekształcony. Jeśli z powodu choroby pacjent nie jest w stanie spokojnie leżeć, należy podać mu leki uspokajające lub nawet zastosować znieczulenie ogólne. Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja.

W zależności od typu urządzenia całkowita procedura może trwać 10-30 lub 30-90 minut.

Znajdujący się wewnątrz magnesu pacjent cały czas ma kontakt z personelem (przez mikrofon i kamerę telewizyjną). Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut. W tym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Niekiedy na czas badania pacjent ma zakładane słuchawki tłumiące hałas. Gdy trzeba wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na odpowiednią pozycję, ale pacjent cały czas trwa w bezruchu.

W niektórych przypadkach wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący w celu poprawienia jakości obrazu. Zastosowanie kontrastu umożliwia nie tylko ocenę struktury, ale też funkcji tkanek i narządów. Za jego pomocą bada się np. wydzielanie nerkowe, ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i narządów. Kontrasty MRI są bezpieczne, mogą być stosowane nawet u pacjentów z alergią na kontrast używany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MRI nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i są w całości wydalane.

Rezonans magnetyczny: przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca. Wytwarzane przez aparat MRI pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent z rozrusznikiem nie może nawet wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes. Podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów.

Ostrożność należy zachować w przypadku osób, które z powodu przebytego urazu mogą mieć metaliczne ciała obce, np. opiłki żelaza w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej.

Gdy podejrzewa się obecność ciała obcego, wskazana jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Względnym przeciwwskazaniem do badania MRI jest antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna (jeśli jest wykonana z metalu), sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe oraz metaliczne implanty ortopedyczne: sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory. Kobiety w ciąży koniecznie powinny poinformować o swoim stanie lekarza prowadzącego badanie.

Rezonans magnetyczny: badanie obrazowe [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 10.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 55)
Joanna, 18.03.2017 20.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam wczoraj na badaniu. Bałam się okropnie bo niepotrzebnie czytałam komentarze. To nic strasznego ! Dźwięki nie takie okropnie głośne , wręcz ciekawe. Liczyłam sobie powoli i nie otwieralam oczu. Jest nawiew i wcale nie jest gorąco. Dodam że ogólnie to jestem panikara a ani razu nie pomyślałam o naciśnięciu gruszki. Ciekawe że najgorsze komentarze piszą mężczyźni .
 
Goga, 25.02.2017 20.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam w nodze drut ze stali chirurgicznej, a na rezonans jestem umówiona za kilka dni. Czy ktoś z metalem w ciele, miał robione takie badanie ?
 
Ja, 17.02.2017 13.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam rezonans magnetyczny piersi z kontrastem. Czułam jak go podawali, bo takie nieprzyjemne uczucie w żyle było. To stukanie w środku maszyny przypominało muzykę techno :) Po badaniu czułam się dobrze, sama wróciłam do domu autem. Dopiero po 6ciu godzinach od badania zaczęłam się czuć słabo. Przespałam 10 godzin i obudziłam się z potwornym bólem głowy. Na szczęście po tabletce, po godzinie przeszło :)
 
xyz, 15.02.2017 00.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hałas potworny, nie do wytrzymania /zatyczki w ogóle nie chronią przed hałasem. Gorąco i człowiek wychodzi mocno rozbity wewnętrznie./
 
davidjezz, 31.01.2017 12.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie zgadzam się z tym, że nie ma skutków ubocznych. Miałem wczoraj rezonans głowy, bez kontrastu. Po badaniu wyszedłem mocno skołowany, z zawrotami głowy i nudnościami. Nie dało się prowadzić auta. Uczucie podobne do tego, jakie się ma po zaprzestaniu kręcenia się w kółko. Takie uczucia utrzymywały się koło 2-3 godzin po badaniu. Potem wszedł ból głowy jak na kacu. Następna godzina z życiorysu. Potem już było ok.
 
krystek , 19.01.2017 10.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
właśnie wróciłam z rezonansu , dwie koleżanki mi powiedziały że źle to zniosły , a jedna nie wytrzymała i przerwała badanie . A Ja całkiem dobrze to badanie odebrałam , było trochę stuku puku , strzelanie jak z karabinu maszynowego ,to jednak mi się zachciało tam w środku spać , bo wolałam mieć oczy zamknięte , bo to jest niskie . jestem zadowolona z tego badania , bo nic mnie nie bolało , a sobie poleżałam . Nie bójcie się , jest spoko :-)
 
Rumi, 14.12.2016 13.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W moim przypadku.Wjechałem do tuby pobrzęczało z 20 minut,podali mi kontrast,pobrzęczało jeszcze z 15 minut i koniec :)
 
mila, 14.11.2016 17.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam pytanie miał ktoś z was robiony rezonans stawu biodrowego jeśli tak proszę napisie jak to wygląda
 
witos, 13.11.2016 08.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy ktos mial rezonans odcinka ledzwiowego z kontrastem podanym do rdzenia kregoslupa ?czeka mnie ta przyjemnosc w tym tygodniu i mam obawy co do takiego sposobu.Poprzednie rezonanse przebiegaly bezproblemowo troszke muzyki i po wszystkim ,mialem robione co rok od 5 lat nie ma strachu
 
ania, 09.11.2016 21.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam dziś kolejny, już czwarty rezonans, tym razem z kontrastem. Ludzie przestańcie narzekać Pani przykryła mnie kocykiem, poinstruowała co się będzie działo....40 minut i po robocie. Owszem stuka i puka, ale przynajmniej nie boli. Mam problemy z kręgosłupem i ciężko wyleżeć nieruchomo i dałam radę.Wjazd do wąskiego tunelu miły nie jest, ale spokój i opanowanie, miarowe oddechy. to trudne nie jest...
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

2451

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

2219

Kreatynina - normy w badaniu krwi Kreatynina - normy w badaniu krwi

Kreatynina jest produktem metabolizmu, występuje we krwi i moczu, z którym jest wydalana. Badanie...

więcej

2028

Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy

Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz...

więcej

1978

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Konieczna w opisywanym przypadku jest wizyta u dermatologa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi rogowiec dłoni i stóp, wyprysk hiperkeratotyczny, łuszczycę i grzybicę. W tym celu...

Jeśli czuje się Pani dobrze, nie ma gorączki, bólów brzucha ani objawów zapalenia pochwy, to, że Pani współżyła nie miało wpływu na Pani zdrowie. Szansa na ciążę jest minimalna.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.