REZONANS MAGNETYCZNY (MRI): wskazania i przebieg badania

44 komentarze
Autor: lek. med. Grzegorz Prasałek

Rezonans magnetyczny (MRI) to nowoczesne i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Jakie mogą być wskazania do wykonania rezonansu? Jak przygotować się do MRI i jak przebiega to badanie?

Rezonans magnetyczny (inaczej MRI – z ang. magnetic resonance imaging) wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się wszystko, także ludzkie ciało. Do wykonania badania potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. Wykorzystuje się wiele typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola. Im większa moc magnesu, tym lepsze wyniki. Jedynie aparaty wytwarzające bardzo silne pole magnetyczne pozwalają na wykonywanie spektroskopii, badań czynnościowych czy ultraszybkich badań naczyniowych. Aby uzyskać dobry odbiór sygnału z ciała ludzkiego, system MRI musi być odizolowany od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Dlatego aparat MRI umieszczony jest w tzw. klatce Faradaya. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się dwa rodzaje aparatów MRI: otwarte – umożliwiające dostęp do pacjenta z trzech stron, i zamknięte – pacjent umieszczany jest w tunelu magnesu.

Rezonans magnetyczny - badanie bezpieczne i bezbolesne

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Po jego zakończeniu można prowadzić samochód. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego. W ciągu kilku ostatnich lat zostało przeprowadzonych około kilka milionów badań bez wystąpienia znanych efektów ubocznych. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki, o to, czy można je brać przed badaniem i po nim, musi zapytać lekarza kierującego na rezonans. Idąc na badanie, lepiej zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, gdyż może to mieć wpływ na wytwarzanie obrazu. Nie trzeba być na czczo. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, temperatura może dochodzić do 25-26˚C, należy więc ubrać się lekko. Nie zdejmuje się ubrania, ale pacjenci powinni zdjąć wszystkie przedmioty metalowe (nawet usuwalne protezy dentystyczne), bo mogą wpływać na tworzenie się obrazu. Należy też poinformować lekarza o metalowych implantach.

Rezonans magnetyczny: wskazania

Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego. Szczegółowe wskazania do badania MRI to:

» ze strony ośrodkowego układu nerwowego:

 • choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
 • choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)
 • nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach
 • ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu itp.)
 • guzy kanału kręgowego (rdzenia kręgowego)
 • ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
 • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym
 • zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu;

» ze strony tkanek miękkich:

 • guzy tkanek miękkich (zapalne, nowotworowe)
 • urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł);

» ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy:

 • guzy serca
 • choroby dużych naczyń
 • guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej
 • nowotwory narządów rodnych u kobiet
 • nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn.

Rezonans magnetyczny: przebieg badania

Pacjent jest umieszczany na wysuwanym stole w centrum skanera MRI. Powinien ułożyć się bardzo wygodnie, bo musi leżeć nieruchomo, żeby obraz nie był zniekształcony. Jeśli z powodu choroby pacjent nie jest w stanie spokojnie leżeć, należy podać mu leki uspokajające lub nawet zastosować znieczulenie ogólne. Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja.

W zależności od typu urządzenia całkowita procedura może trwać 10-30 lub 30-90 minut.

Znajdujący się wewnątrz magnesu pacjent cały czas ma kontakt z personelem (przez mikrofon i kamerę telewizyjną). Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut. W tym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Niekiedy na czas badania pacjent ma zakładane słuchawki tłumiące hałas. Gdy trzeba wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na odpowiednią pozycję, ale pacjent cały czas trwa w bezruchu.

W niektórych przypadkach wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący w celu poprawienia jakości obrazu. Zastosowanie kontrastu umożliwia nie tylko ocenę struktury, ale też funkcji tkanek i narządów. Za jego pomocą bada się np. wydzielanie nerkowe, ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i narządów. Kontrasty MRI są bezpieczne, mogą być stosowane nawet u pacjentów z alergią na kontrast używany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MRI nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i są w całości wydalane.

Rezonans magnetyczny: przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca. Wytwarzane przez aparat MRI pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent z rozrusznikiem nie może nawet wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes. Podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów.

Ostrożność należy zachować w przypadku osób, które z powodu przebytego urazu mogą mieć metaliczne ciała obce, np. opiłki żelaza w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej.

Gdy podejrzewa się obecność ciała obcego, wskazana jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Względnym przeciwwskazaniem do badania MRI jest antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna (jeśli jest wykonana z metalu), sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe oraz metaliczne implanty ortopedyczne: sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory. Kobiety w ciąży koniecznie powinny poinformować o swoim stanie lekarza prowadzącego badanie.

Rezonans magnetyczny: badanie obrazowe [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 10.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 44)
Krupeczka, 07.08.2016 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Tarnowie przed wjazdem do tunelu z rezonansem, na uszy zakładają słuchawki i puszczana jest muzyka, aby zagłuszyć ten rumor z rezonansu.
 
paweł, 07.07.2016 12.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mialem 1 raz w zyciu rezonans szyi , tak sie bałem, rece miałem mokre, wszedzie opisauja ze to takie nowoczesne i hoho a przezylem prawie szok, działa jak sieczkarnia, głosne dzwieki magnesów jak na produkcji, nie mila pielegniarka co obsluguje, moja klamra od spodni cały czas miała wibracje, caly czas mialem tetno podwyzszone od tego stresu, jeju dobrzeze trwalo nie pol godz tylko 14 minut. pozatym to dobre badanie dobrze przeswietla. ale technika jecsze duzo duzo do zrobienia
 
Piotr, 20.05.2016 22.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem 2 takie badania (głowy) "klatka" ma wbudowane lusterko dzięki czemu operatorzy komputera widzą nasze oczy i my ich chyba też chociaż ja miałem zamknięte, wszystko zależy od skanera MRI - stare są mniej komfortowe, zwykle większe i tunel jest ciasny Nowy skaner Siemens Magnetom np. Espree jest bardzo krótki (125cm) a tunel ma aż 70cm srednicy do tego bardzo ładny design np. Magnetom Aera albo Vectra są bardzo ładne, rzeczywiście w środku jest dziwnie ciepło ale myślę że to wina pola magnetycznego, to chyba jedno z "najprzyjemniejszych" badań lekarskich jeśli nie mamy klaustrofobii. Hałas jest, ale te dźwięki są nawet fajne, najlepiej jest posłuchać ich na Youtube - wtedy będziemy przygotowani i każdy kolejny dźwięk nie będzie nas zaskakiwal. Te dźwięki mają nas "zdenerwować" ponieważ "wkurzają" - pobudza to komórki do świecenia (chyba) podobne dźwięki wydaje zestw dla dzieci "sekrety elektroniki"
 
Karolina, 13.05.2016 06.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
badanie faktycznie bezbolesne, ale bardzo szokujące, z powodu małej przestrzeni. te dźwięki o natężeniu wirującej pralki - hmm, no nie wiem czy to można tak porównać, gdyż mimo, założonych słuchawek nadal słyszałam bardzo głośny dźwięk. moje badanie trwało całe 1,5h, a miałam badaną miednicę mniejszą. po podaniu kontrastu nic mi się nie działo, później miałam lekkie zawroty głowy.
 
Młody, 23.12.2015 17.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Badanie z kontrastem (głowy) to pełne 30 min, na szczęście po ok 20 minutach jest wyjazd na podanie kontrastu, zawsze to chwila oddechu. Generalnie nie jest źle, w środku czuć delikatny powiew świeżego letniego powietrza, leży się dość wygodnie, głowa jest lekko usztywniona gąbkami, a dźwięki urządzenia na które wielu tak narzeka są w porządku. Uważam że jak by była tam grobowa cisza to dopiero byłby zgon. Dają niby zatyczki no ale całkiem to one ruchów maszyny nie wygłuszają. Pierwsze badanie miałem robione 10 lat temu i powiem wam że jeśli chodzi o komfort pacjenta to niewiele się przez ten czas zmieniło. Baa 10 lat temu w rezonansie słuchałem sobie radia, nie wiem skąd ta muzyka leciała ale była. Po 10 latach myślałem że będzie TV i będzie sobie można wybrać film a tu się okazało że nawet radia nie ma ;)
 
starsza pani, 03.12.2015 19.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wystarczy mocne postanowienie o nieotwieraniu oczu i powolne skrupulatne liczenie - ja doliczylam do 500 i zdziwilam sie, ze to koniec. Nie przesadzajcie moi drodzy. Zeby wszystko tak "bolało" świat byłby piekny
 
Witold, 03.12.2015 17.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam rozrusznik i drutowany mostek po operacji serca (wszczepione zastawki) a symptomy wskazują na potrzebę mri oun
 
iczyn , 05.11.2015 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja przeżyłam 2 tego typu badania -i ten drugi musiłam przerwać-nacisnęłam gruszkę ,bo nie wytrzymałam ,miałam MR głowy .Moja głowa obłożona była jakimiś rurkami ,coś jak " głowa w klatce"i jeszcze w tym tunelu ,czułam że sie dusze, otworzyłam oczy -no i szok, dosłownie jak w trumnie-ale nie panikujcie ,da sie przeżyć ,żadnych skutków ubocznych,są o wiele gorsze cierpienia ludzi,to jest "pikuś"tylko mocna psychikę trzeba mieć.-powodzenia
 
Gosia, 27.10.2015 22.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam dziś rezonans kręgosłupa , badanie nie jest przyjemne , dla mnie wręcz przerażające.. miałam trzy ataki paniki i o mały włos nie przerwałam badania. Ta ciasnota i brak przestrzeni jest straszna , do tego dźwięki które wydaje maszyna są bardzo głośnie można się wystraszyć mimo słuchawek na uszach dźwięki zagłuszały muzykę w słuchawkach :( Jedyne co trzymało mnie psychicznie to wyobrażałam sobie zegar i każdą minutę którą już mam za sobą, ciągle powtarzałam sobie w myślach że ten dźwięk to już 5min a ten dźwięk to na pewno połowa badania, więc jak połowę wytrzymałam to wytrwam do końca... takim sposobem dotrwałam, ale nie chciałabym przechodzić tego kolejny raz. Aaaaa i oczy ciągle zamknięte , bo bałam się,że jak otworzę i zobaczę ścianę 10cm przed oczami to wpadnę w panikę.
 
Basia z Uk, 05.10.2015 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja w UK bylam u mojego GP i dostalam skierowanie na badanie rezonans magnetyczny MRI glowy czekalam 1miesiac i jakies 2 tygodnie na niego w miedzy czasie wykonalam 2 badania krwi i mialam 2 wizyty u GP. Dzis jestem po rezonansie z kontrastem i za tydzien maja przyjsc wyniki do mojego GP z tym MRI wiec bede wiedziala co jest, oby nic:) Za nic nie place wszystko jest z mojego ubezpieczenia NHS w UK ( kasa chorych angielska), moja lekarka pierwszego kontaktu GP bardzo madra i mila kobieta. Zalezy na jakiego lekarza sie trafi. Ja zanim ja znalazlam bylam u dwoch lekarek co tylko paracetamol przypisywaly a jedna to mi powiedziala w twarz ze 15min mojej wizyty minelo i ze nastepny pacjent czeka wiec nawet nie wysluchala do konca co mnie boli, kazala zapisac sie na nastepna wizyte (za tydzien). Wiec ludzie zmieniajcie lekarzy jak widzicie ze im nie zalezy na waszym zdrowiu, bo zdrowie jest tylko jedno.!!!
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

106510

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

93649

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

82589

Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą...

więcej

80267

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Półpasiec nie zawsze wiąże się z bólem, choć jest to bardzo częsty objaw w tej chorobie. Niestety nie jest możliwe zweryfikowanie rozpoznania lekarskiego bez badania dermatologicznego. Sugeruję w...

W 14. tygodniu ciąży czynność serca płodu jest wyższa niż w terminie porodu. Przyśpieszenie czynności serca podczas poruszania się jest zjawiskiem prawidłowym i świadczy o dobrostanie płodu. Z całą...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.