Biopsja piersi czyli precyzyjna diagnostyka zmian w piersi

60 komentarze
Autor: Monika Majewska

Biopsja piersi jest to jedyne badanie umożliwiające precyzyjną diagnostykę zmian w piersi. Wykonuje się je, aby ocenić podejrzane zmiany wykryte podczas mammografii lub podczas samobadania piersi. Biopsja polega na pobraniu tkanki do badań histopatologicznych. Określa, czy zmiany w piersiach są łagodne, czy też jest to rak piersi.

Biopsja piersi to badanie pomagające wykryć raka piersi. Biopsję piersi można wykonać na sali operacyjnej lub ambulatoryjnie, w minimalnie inwazyjny sposób. Wyróżnia się cztery rodzaje biopsji piersi - chirurgiczną (otwartą), cienko- i gruboigłową oraz mammotomiczną.

Biopsja chirurgiczna (otwarta - OSB)

Biopsja chirurgiczna polega na wycięciu zmiany z piersi w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym. Wykonuje się ją w celu usunięcia guzków łagodnych i torbieli. Rzadziej jest stosowana w celu usunięcia zmiany o charakterze nowotworu złośliwego.

Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia skóry nad zmianą. Następnie wycina się zmianę i zszywa ranę.

Po zabiegu pacjentka wraca na salę chorych. Po upływie 2-3 godzin od wybudzenia może opuścić szpital.

Ten typ biopsji zapewnia stuprocentową trafność postawionej diagnozy, jednak kobiety często skarżą się na ból oraz blizny i deformacje piersi.

Biopsja cienkoigłowa (BAC)

Biopsja cienkoigłowa polega na pobraniu zmiany za pomocą cienkiej igły (0,6-0,7 mm) w znieczuleniu miejscowym. Wskazaniami do jej wykonania są wykrycie zmiany niezłośliwej w badaniach obrazowych, wznowa miejscowa raka. Ewentualnie można ją wykonać w celu diagnostyki guzów o zaawansowaniu miejscowym i regionalnym, pozyskania materiału do oznaczenia stanu receptorów (ER, PgR) w raku piersi. Ponadto ma zastosowanie także lecznicze, gdyż można ją wykorzystać w celu uwolnienia płynu z torbieli.

Lekarz za pomocą USG uwidacznia podejrzaną zmianę w piersi, a następnie wprowadza w nią cienką igłę. Pobrany w ten sposób materiał rozprowadza się na szkiełku laboratoryjnym, wykonuje rozmaz, a następnie odpowiednio konserwuje. Potem zabezpiecza się go w suchym pojemniku i wysyła do badania mikroskopowego.

Metoda jest szybka i mało uciążliwa, nie jest jednak dokładna (szacuje się, że ok. 20 proc. wyników jest fałszywych!). Za pomocą cienkiej igły można pobrać do badania jedynie materiał komórkowy, który jest absolutnie niewystarczający do prawidłowej, pełnej i jednoznacznej oceny diagnostycznej.

Zdaniem eksperta
maska ginekolog-położnik, dr n.med. Jacek Tulimowski
ginekolog-położnik, dr n.med. Jacek Tulimowski

Biopsja nie jest niebezpieczna

To przekonanie wzięło się z przeszłości, z tych czasów, kiedy mówiło się, że "rak się boi noża". A jak się boi, to ucieka w głąb ciała, lepiej go więc nie wycinać. To bzdura.  Kilkadziesiąt lat temu, kiedy operacje onkologiczne wykonywało się zbyt późno, kiedy rak poczynił już ogromne spustoszenia w organizmie, kiedy nie było takich metod i terapii jak teraz, owszem, zdarzało się, że chory umierał podczas zabiegu. Ale biopsja to konieczna procedura diagnostyczna, zwłaszcza przy podejrzeniu raka piersi, szyjki macicy, sromu. Wynik otrzymuje się po kilku dniach i w ciągu 2 tygodni można operować. Tak więc komórki nowotworowe, nawet gdyby miały się rozsiać po biopsji, nie zdążyłyby tego zrobić tak, żeby choremu zaszkodziło to bardziej niż gdyby biopsja nie została zrobiona i cała diagnostyka znacznie by się opóźniła.

Biopsja gruboigłowa (BG)

Biopsja gruboigłowa polega na pobraniu z piersi w znieczuleniu miejscowym za pomocą igły trzech-sześciu cienkich wycinków tkankowych o długości 1,5-2 cm. W związku z tym, że pojedyncze preparaty tkanki pobiera się kilkukrotnie, badanie to wymaga kilku wkłuć.

Najczęściej jest wykonywana wtedy, gdy wyniki biopsji cienkoigłowej nie są jednoznaczne.

W przeciwieństwie do BAC, biopsja gruboigłowa pozwala na pobranie większych ilości tkanki, a co za tym idzie - daje lepsze możliwości oceny pobranych tkanek.

Biopsja mammotomiczna

Biopsja mammotomiczna to jedna z najnowocześniejszych metod diagnozowania raka piersi. Polega na pobraniu fragmentu podejrzanej zmiany metodą próżniową. Lekarz wbija igłę w zmianę w piersi, a następnie jej fragment zostaje wessany do specjalnego otworu znajdującego się w igle i przesłany do badania histopatologicznego. Przeprowadza się ją w warunkach ambulatoryjnych (trwa ok. 20 - 30 minut). Po zabiegu pacjentka może od razu iść do domu.

To badanie piersi pozwala na bardzo precyzyjną diagnostykę zmian w piersi. Stosuje się tylko niewielkie znieczulenie miejscowe, nie zakłada się szwów, jedynie plaster i opatrunek uciskowy, który zdejmuje się po 1 dobie (w związku z tym po biopsji mammotonicznej) pacjentka nie skarży się na blizny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 60)
anda, 17.03.2016 18.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
też miałam biopsję gruboigłową. po niej zalecenie wycięcia zmiany w całości i powtórne badanie histopatologiczne. Rozpoznanie- Ognisko atypowych rozrostów komórek nabłonkowych bardzo drobne, lużno leżące. Wskazane wycięcie zmiany w całości do badania histopatologicznego. Kategoria B3. Trochę się boję.
 
Meg, 09.04.2015 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam trzy biopsje cienkoigłowe bez znieczulenia. Oszczędności? Teraz mam mieć gruboigłową i aż się boję...
 
donia75, 08.02.2015 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam robioną biopsje gruboigłową na Garbarach w Poznaniu.Fantastyczni lekarze,znieczulenie miejscowe,zero bólu a po zabiegu tylko mały siniak...nie ma czego się bać.
 
marcik, 22.11.2014 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
sam zabieg biopsji mammotomicznej nie bolał dzięki znieczuleniu, natomiast to co działo się działo po, to prawdziwa masakra, wyciek krwi z brodawki, powiększenie i potworny ból.
 
teseczka, 28.10.2014 14.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też jestem po biopsji gruboigłowej u mnie nazwano to mammotomią.Robił mi to lekarz w Szczecinku- w Poradni Onkologicznej,dr Kłyś i jestem zadowolona z ,,obsługi''.Teraz mam jeszcze zsinienie i lekkiego krwiaka pod skórą, ale lekarz zapewniał mnie że to normalne.. JA staram się ufać lekarzom;)
 
aedis, 22.10.2014 23.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Ja mialam kilka biopsji cienkoigłowych (ból znikomy-jak zwykly zastrzyk), operację piersi (jak po kazdej operacji-bol jest) oraz dwie biopsje mamotomiczne, z czego pierwsza przebiegła super (lekki dyskomfort przy podawaniu znieczulenia i tyle), natomiast odtatnia to byl jakiś koszmar. Najpierw nie mozna bylo znieczulic piersi bo byla zbyt zbita, potem podano mi znieczulenie juz przez igłę do biopsji - niestety po raz pierwszy w zyciu poryczałam sie z bólu. Nie mam pojecia dlaczego znieczulenie nie zadziałalo. Pierwszy i mam nadzieje ostatni raz w zyciu doznalam takeigo bólu, za 2 tyg mam kolenjna biopsję mamotomiczna podczas ktorej ma byc wyciety kolejny góz - mam nadzieję że znieczulenie zadziała. Czy to mozliwe aby organizm nie reagował na lignokainę??
 
Renia, 18.02.2012 20.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam wyznaczoną biopsję na 24.02.2012r w bydgoskim onkologu.Nie wiem jaka to biopsja bo na skierowaniu nie ma określenia ale po USG otrzymałam od razu BIRADS 4a.Boję się,że mnie trafiło.Od 1994r regularnie robiłam mammografię i USG, czasami 4 razy w roku bo mam takie mastopatyczne piersi, pełne torbielek i zwłóknień.Teraz wyszedł jakiś cień o bardzo równych i gładkich obrysach a to znamionuje raka złośliwego. Boję się i jestem tak zestresowana,że nie umiem myśleć.
 
natasza, 17.02.2012 08.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja tez miałam biopsję gruboigłową po wyjściu z gabinetu zrobiło mi się słabo i tak do wieczora. po sciągnięciu bandaża elastycznego zemdlałam. po dwóch dniach już wszystko było ok.
 
Maria, 12.01.2012 19.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzisiaj w Paryzu wykonano mi biopsje mammotoniczna w znieczuleniu miejscowym W miejsce w ktorym pobrano mi wycinek wprowadzono 1 mm tytanu w celu precyzyjnego okreslenia ewentualnej interwencji chirurgicznej Mam nadzieje ze nie bedzie konieczna Pozdrawiam serdecznie wszystkie pacjentki po biopsji
 
Teresa , 18.12.2011 18.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po biopsji gruboigłowej i nie wiem kiedy mam zdjąć plastry z miejsca po biopsji, proszą o odpowiedź
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

209

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

176

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

175

PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny? PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być...

więcej

165

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.