STRES W PRACY - jak praca wpływa na nasze zdrowie psychiczne

14 komentarze

Coraz częściej praca pochłania nas bez reszty. Ciągle o niej myślimy i stresujemy się z jej powodu, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Co jest powodem stresu w pracy i kto cierpi z jego powodu najbardziej? Jakie są skutki stresu?

Jak wynika z badań stres w pracy odczuwa aż 85% aktywnych zawodowo Polaków. Tylko 11% pracowników traktuje pracę jako spełnienie marzeń i źródło przyjemności, a dla ponad 60% jest przede wszystkim sposobem zarobienia na życie. Najwyższy procent zestresowanych pracą Polaków mieszka w Warszawie.

Stres w pracy - kto i czym się stresuje w pracy?

Najgorzej radzą sobie ze stresem osoby zamknięte w sobie, pesymiści, a także te, które każdą porażkę przeżywają jak osobisty dramat. Optymiści do tego samego problemu podejdą jak do kolejnego wyzwania. 
Polacy są umiarkowanie zadowoleni ze swojej pracy. Lepiej oceniają ją osoby dobrze wyedukowane, reprezentanci wyższych klas społecznych i menedżerowie. Najwięcej zastrzeżeń mają osoby słabiej wykształcone, z niskim poziomem dochodów.
55% ankietowanych skarży się na przemęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków. Wielu pracowników cierpi również z powodu niekomfortowych warunków pracy – uciążliwego hałasu czy też zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur (43%). U 25% respondentów stres jest wywołany koniecznością zostawania w pracy po godzinach.

Nie przegap
Zdaniem eksperta
Ewa Woydyłło, psycholog

Stres rośnie wprost proporcjonalnie do ilości zadań i ustawicznego skracania czasu na ich realizację. Im więcej i szybciej musimy pracować, tym bardziej ryzykujemy. Popełniamy błędy, spóźniamy się, jesteśmy przemęczeni i wskutek tego odczuwamy rosnący stres, a w ślad za nim rozmaite dolegliwości psychosomatyczne. Stres jednej osoby udziela się otoczeniu. Wtedy łatwiej o konflikty, kłótnie i nieporozumienia.

Stres w pracy - co Polacy myślą o pracy?

  • Pozytywnie

Ponad 80% deklaruje, że ma jasno określone obowiązki i dobrze sobie radzi z trudnościami
56% czuje się docenianych
59% robi to, co lubi
55% przyznaje, że w czasie wolnym nie myśli o pracy

  • Negatywne

49% badanych traktuje pracę po godzinach i w weekendy jako naturalny stan
41% deklaruje, że zły dzień ma swoje odzwierciedlenie w ich życiu prywatnym
29% ankietowanych przyznaje, że znajomi zarzucają im brak czasu na spotkania towarzyskie
15% badanych przyznało, że obawia się powiększyć rodzinę ze względu na pracę.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
ariana, 05.09.2015 22:52
Niestety tez z doswiadczenia wiem, ze nie warto anagzowac sie w prace ponad nasze sily. Od wrzesnia odeszlam z pracy i jestem zadowolona ze swojje decyzji- teraz mam nadzieje ze uda mi sie ogarnac te kwestie mojego zycia, ktore zaniedbalam na rzecz pracy :/ W tym zdrowie- zarowno te fizyczne, jak i psychiczne. Na razie zazywam revitasens, mam nadzieje ze bede czula sie coraz lepiej!
Redakcja, 20.01.2015 16:08
''Coraz częściej praca pochłania nas bez reszty. Ciągle o niej myślimy i stresujemy się z jej powodu, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Co jest powodem stresu w pracy i kto cierpi z jego powodu najbardziej? Jakie są skutki stresu?'' STRES W PRACY - jak praca wpływa na nasze zdrowie psychiczne Stres w pracy – jak oswoić szefa i kolegów Jak postępować w relacjach z SZEFEM? - krótki poradnik
 

Geografia stresu w pracy

Najczęściej z powodu stresu w pracy cierpią mieszkańcy centralnej i zachodniej części Polski. Natomiast najmniej stresującą pracę mają mieszkańcy na wschodzie i południu Polski. Najwyższy procent zestresowanych pracą Polaków mieszka w Warszawie. Stolica skupia aż 94% zestresowanych pracowników!
Warszawiacy najczęściej narzekają na przemęczenie(74%), przeciążenie pracą (50%), zbyt wysokie wymagania pracodawcy (30%), pracę po godzinach – 28% ankietowanych. Jako objawy stresu i przemęczenia najczęściej wymieniane są bóle głowy (50%) i pleców (29%), kłopoty z zasypianiem (25%).
22% mieszkańców Warszawy w celu odstresowania zajmuje się tym, co sprawia im przyjemność, albo czymś, co odwróci ich uwagę od stresującej sytuacji, a 18% słucha wyciszającej muzyki lub sięga po papierosy (16%).
Marzenia dotyczą przede wszystkim wynagrodzenia (33%): 9% marzy o skróceniu czasu pracy, ale 14% nic by nie zmieniło. Choć 79% pracujących warszawiaków ma jasno określone obowiązki, a 61% czuje się docenianych w pracy, to jednak 33% ankietowanych obawia się utraty zatrudnienia, a 48% respondentów pracę po godzinach i w weekendy postrzega jako naturalne zjawisko. 60% mieszkańców Warszawy twierdzi, że zły dzień w pracy odbija się negatywnie na domownikach, natomiast przyjaciele 32% ankietowanych zarzucają im brak czasu.

Objawy stresu w pracy

Jak dowodzą wyniki badania  najczęstszymi dolegliwościami związanymi z wykonywaną pracą są:

  • zmęczenie (69%)
  • bóle pleców (42% - najbardziej charakterystyczna dolegliwość dla osób po 50. roku życia)
  • bóle głowy (40%  - wskazywane głównie przez kobiety, osoby w wieku 25–39 lat, pracujące w biurach i na kierowniczych stanowiskach)
  • kłopoty z zasypianiem (22%)
  • bóle żołądka (17%)
  • kłopoty z sercem (8% - głównie osoby starsze, po 50. rż. i pracujące jednocześnie w kilku miejscach).

* Dane pochodzą z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Syndrom poniedziałku - jak pokonać niedzielny lęk przed nadchodzącym tygodniem

Syndrom poniedziałku - jak pokonać niedzielny lęk przed nadchodzącym tygodniem

Jak postępować w relacjach z SZEFEM? - krótki poradnik

Jak postępować w relacjach z SZEFEM? - krótki poradnik

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? [opisy konkretnych sytuacji]

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? [opisy konkretnych sytuacji]

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 14)
Dominika Wiśniewska, 30.11.2015 23.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dlatego warto inwestować w przeróżne formy relaksu w pracy. Masaż krzesełkowy wielu osobom może wydawać się śmieszny lub też nieskuteczny, a jest wręcz przeciwnie. Jest to jedna z szybszych i bardziej skutecznych metod na pozbycie się uporczywego napięcia i stresu.
 
ja, 01.11.2015 20.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój szef pomniejsza moją rolę w pracy, praktycznie nie mam własnego życia ,coraz większe stawia mi poprzeczki i myśli ,że tak ma być , przyzwyczaiłam go do tego ,że zawsze wywiązuję się z obowiązków,zaczynam się dusić w pracy a nie należę do osób ani skrytych ,ani pesymistycznych, mówię o co mi chodzi, jakim jest szefem, ale to walka z wiatrakami. Wstaję rano i mam wrażenie jakbym miała 80 lat. Chyba muszę się ewakuować z pracy.
 
Mario, 31.08.2015 05.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto wejść na ic strone, duzo informacji na temat walki ze stresem w pracy, zwłaszcza dla kobiet
 
bila, 08.07.2015 20.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
stres w pracy to prawie norma w dzisiejszych czasach, byle umieć go zagospodarować. Żeby się wyspać i nie myśleć wieczorami za dużo biorę Destresan Noc, naprawdę działa nie tracę czasu przeznaczonego nasen
 
Amelia, 28.05.2015 02.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@Agnieszka, mi na stresy w pracy pomogl wysilek fizyczny. musialam sobie troche przeorganizowac dzien, zeby znalezc czas, ale sie udalo. po pracy odreagowuje na aerobiku (2x/tyg) a w sobote biegam. To pomaga nie tylko się wyluzować i ochłonąć, ale i spalić kalorie. Po co brac jakies tabletki. Z resztą statystyki mówią, że wiekszosc ludzi tak robi. Czytalam o tym chociazby na tej stronie http://www.strefa-kobiet.pl/artykul/stres-przyczyny-objawy-skutki
 
AOF, 13.03.2015 11.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapraszamy wszystkich zestresowanych na szkolenie "MÓJ STRES - MOGĘ NIM ZARZĄDZAĆ!" Już 27 marca w Krakowie! Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym! Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły na temat szkolenia na stronie internetowej ART OF FINANCE.
 
olka, 27.01.2015 09.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
znalazłam zestawienie - na co ludzie najbardziej narzekają. U mnie to mobbing - czuję się tak zastraszona, że mam problem z koncentracją http://www.informacjehandlowe.pl/raporty/2194-najczestsze-przyczyny-stresu-w-pracy
 
Lucyna, 18.12.2014 00.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lęk mój powszedni.. tak mogłabym jeszcze niedawno powiedzieć.. co się zmieniło ? a no moje podejście..przez 20 lat żyłam z tranem za ściana.. moim mężem.. nie miałam siły by odejść , w pracy też nie było nie najlepiej.. znosiłam to wszystko cierpliwie.. aż przyszedł moment aż dostałam zawału.. nie mówiąc o tym ze w wieku 40 lat byłam siwa jak gołąbek... a wszystko z winy stresu... gdybym tylko wiedziała , że terapia i cudowny lek, nervomix control, lek o dziwo ziołowy ! postawią mnie na nogi i dadzą siłę walki , dawno bym już zrobiła coś , cośkolwiek by wziąć życie w swoje ręce...
 
Kaja, 14.05.2014 11.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niestety to prawda, że przenosimy potem do domu wszystkie złe emocje...ale te dobre też! Problemem jest tutaj bezrobocie, więc poleca przeczytać http://www.praca.blog.gowork.pl/jak-wplywa-na-nas-brak-pracy/
 
taka jedna, 02.02.2011 21.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stres w pracy przenosi się na każde inne pole, to jest po prostu masakra, jak partner przychodzi do domu razem z tym stresem na plecach i ofbija się to na reszcie domowników .
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skutki stresu, czyli co ci może grozić, gdy żyjesz w ciągłym napięciu Skutki stresu, czyli co ci może grozić, gdy żyjesz w ciągłym napięciu

Skutki przewlekłego stresu to osłabienie układu odpornościowego, zaostrzanie objawów wielu chorób...

więcej

28270

Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ

Wypróbuj cztery ćwiczenia dla mózgu, wzmacniające pamięć. W czasach, kiedy bombardowani jesteśmy...

więcej

21174

Jak się wyspać? Jak długo musisz spać, by być w formie? Jak się wyspać? Jak długo musisz spać, by być w formie?

Jak długo spać, by się wyspać? Sen to bardzo indywidualna sprawa. Jednym, wystarcza 5 godzin snu,...

więcej

17402

9 sposobów na zmęczenie: co robić, żeby poradzić sobie z wyczerpaniem 9 sposobów na zmęczenie: co robić, żeby poradzić sobie z wyczerpaniem

Aromaterapia, dodające sił napoje, regenerująca dieta czy choćby sen to tylko niektóre sposoby na...

więcej

15736

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Determinacja w zdobywaniu wiedzy i dążeniu do rozwoju jest niezwykle cenną cechą jednak, kiedy Pani sama czuje, że konsekwencje potrzeby ciągłego uczenia się negatywnie na Panią wpływają, warto...

Z pewnością jeśli samopoczucie męża się pogarsza i widzi Pani różnicę, że jest coraz gorzej, że są zmiany nastroju, należy się temu przyjrzeć. Przyczyny mogą być różne. Zalecałabym najpierw zrobić...

Nie zajmuję się snami i ich analizą więc w tej kwestii nie jestem w stanie Panu pomóc. Myślę jednak, że przechodzi Pan żal po stracie. Jest Pan w trakcie godzenia się z odejściem swojej byłej...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.