Krwawienie z nosa u dziecka - przyczyny i postępowanie

21 komentarze

Krwawienie z nosa u dzieci to niegroźna przypadłość, zwykle spowodowana przeziębieniem, katarem czy intensywnym kaszlem. W nielicznych przypadkach krew z nosa może być pierwszym widocznym symptomem poważniejszej choroby. Czasem w leczeniu krawień z nosa potrzebne jest wykonanie drobnych zabiegów.

Przyczyną problemu jest plamka Kiesselbacha, czyli skupienie naczyń krwionośnych znajdujące się w przednim odcinku przegrody nosa. Wystarczy uszkodzenie okrywjącej to miejsce błony śluzowej (np. z powodu urazu, dłubania palcem, wprowadzenia ciała obcego), żeby doszło do krwawienia z nosa. Może ono towarzyszyć wysokiej gorączce, nieżytowi nosa (katar infekcyjny) i zapaleniu zatok (wówczas występuje przekrwienie błony śluzowej nosa). Bywa także skutkiem ciężkich napadów kaszlu, np. przy krztuścu. Następuje wówczas raptowny wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych nosa. Na szczęście takie krwawienia występują u dziecka nie częściej niż kilka razy w roku i są zazwyczaj niewielkie.

Tego nie rób

Tego nie rób

U dzieci mających skłonności do krwawienia z nosa trzeba pamiętać o zakazie podawania salicylanów jako środków przeciwgorączkowych (Polopiryna, Aspiryna, Calcypiryna, Asprocol, Sachol). Preparaty te zmniejszają krzepliwość krwi i wręcz same mogą spowodować krwotoki z nosa. By „zbić” gorączkę, należy sięgnąć np. po pyralginę, propyphenazon, paracetamol.

Krwawienie z nosa u dzieci - postępowanie

Nie należy kłaść dziecka (ani osoby dorosłej) płasko na plecach. Po pierwsze bowiem, ułatwia to napływ krwi do uszkodzonych naczyń i nasila krwotok z nosa. Po wtóre zaś pacjent dławi się krwią, która zamiast wypłynąć na zewnątrz, spływa mu do gardła przez tylne nozdrza. Jak zatem pomóc dziecku? Powinno ono siedzieć, a jeszcze lepiej stać. Mokrą, zimną chusteczką (chłód powoduje dodatkowe obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza krwawienie) obejmujemy nos dziecka i bardzo mocno uciskamy przez 2-3 minuty. Ucisk palcem wskazującym i kciukiem powinien być bardzo silny, pomimo protestów malucha. Uciśnięcie w ten sposób naruszonych naczyń krwionośnych odcina dopływ krwi i powoduje wytrworzenie skrzepu "korkującego" uszkodzenie. Niekiedy zabieg taki należy powtórzyć kilka razy. Po zatamowaniu krwawienia delikatnie myjemy dziecko, potem osuszamy nozdrza i dbamy, aby przez minimum pół godziny nie dotykało noska. W wypadku suchego powietrza w domu korzystnie działa natłuszczanie przy pomocy pałeczki z watą przedsionka nosa maścią witaminową (do kupienia bez recepty).

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 22.01.2013 18:47
Moj mąz jak był małym dzieckiem to w pewnym okresie dzieciństwa zaczęła mu leciec krew z nosa trwało to do 28 roku życia. Lekarze badali i nic. Okazało się w końcu że to pewna forma nadciśnienia - za dużo czerwonych ciałek krwi. W 28 roku samo minęło i nigdy sie już nie pojawiło, problem taki też miała jego matka więc może to byc dziedziczne. Teraz ma to prawdopodobnie nasz syn od pewnego czasu ma te objawy.
Nie zarejestrowany, 13.06.2011 20:56
mój 3 i pół letni synek od kilku miesięcy krwawi dość obficie z noska,na początku zdarzało się to raz,dwa razy w miesiącu...teraz 2 razy w tygodniu..nasz lekarz rodzinny stwierdził,że dziecko jest alergikiem i to przez to... dzięki Wam wiem już gdzie się udać i będe się upierać o skierowania do specjalistów... DZIEKUJE!!!!
 

Krwawienie z nosa u dziecka - kiedy do lekarza

Powtarzające się krwawienia są wskazaniem do wizyty u lekarza. Zazwyczaj zleca on badania krzepliwości krwi (bardzo rzadko ujawniają się tu jakieś odchylenia) i konsultację laryngologa (najczęściej stwierdza on tylko prosty przerost plamki Kiesselbacha). Powszechną praktyką laryngologiczną jest przyżeganie splotu Kiesselbacha przy użyciu kwasu trójchlorooctowego (TCA) lub azotanu srebra (lapis). Niszczą one przerośnięte naczynia, ale te, niestety, często regenerują się. W rzadkich przypadkach konieczny jest drobny zabieg operacyjny (odwarstwienie błony śluzowej lub usunięcie jej fragmentu). Gdy krwawienie jest obfite i nie pomagają domowe sposoby, trzeba szukać pomocy w izbie przyjęć oddziału laryngologii, gdzie wykonywana jest tzw. tamponada przednia lub tylna nosa. Zabieg ten polega na wprowadzaniu warstw wyjałowionej tasiemki uciskających miejsce krwawienia. Pacjent po wykonaniu tamponady musi pozostać w szpitalu. Tampony usuwa się lub tylko zmienia, jeśli krwawienie jeszcze nie ustąpiło całkowicie, nie rzadziej niż co 2–3 dni. Należy też zwracać uwagę na bóle uszu po założeniu tamponady tylnej. Nierzadkim powikłaniem bowiem jest wówczas zapalenie ucha środkowego z powodu uniedrożnienia trąbek słuchowych. Po wszystkim warto poprosić pediatrę o wyrównanie ewentualnej niedokrwistości dziecka.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Jeśli krwawienia się utrzymują przez dłuższy czas, to idź z dzieckiem do lekarza. Krwista wydzielina z nosa towarzyszy bowiem chorobom powodującym większą kruchość naczyń krwionośnych lub przebiegającym z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Należą do nich między innymi: białaczki, hemofilia, niedobór płytek krwi, niedobory witamin (K i C), marskość i ostre schorzenia wątroby, uogólnione zakażenia, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby nerek (np. nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego, mocznica w niewydolności nerek). Krwisto-ropna wydzielina (z obu dziurek) występuje w kile wrodzonej, a jednostronna – w przypadku choroby zakaźnej, jaką jest błonica nosa. Krwotoki towarzyszą też łagodnym lub złośliwym miejscowym nowotworom nosa (polipy, włókniaki, mięsaki).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 17.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 21)
wiolcia , 18.07.2014 20.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie sluchaj sie lekarzy moj syn tez byl u laryngologow byl spokoj dopoki sie krwia nie zalal byl w szpitlu na izbie ,bedzie mial badaia ogolne krwi i zobacza czy nie ma uszkodzonych naczynek wiec tylko badania ogolne pomoga zaobserwowac co twojemu synkowi jest ,pozdrawiam
 
ewa, 04.07.2014 09.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój syn ma 5 lat, od 2 lat walcze z tym krwawieniem z nosa. Byłam już u dwóch laryngologów - dostaje leki i maść, miał tzw. przypalanie noska, ale to pomaga na chwile. Krwotoki robią się coraz obfitsze, czasem aż sama jestem przestraszona jak mu ta krew tak mocno leci, na dodatek zauważyłam że krew mu zaczyna lecieć jak boli go głowa lub gdy jest mu gorąco. Może ktoś wie co powinnam zrobić, jakie badania przeprowadzić, bo ci laryngolodzy mówią że niektóre dzieci tak mają i tyle, nie potrafią nawet wyjaśnić dlaczego tak się dzieje.
 
aisha, 01.04.2014 20.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od dziecka borykam się z tym problemem, ale dopiero kilka lat temu udało mi się go pokonać. Znajoma poleciła mi maść do nosa o nazwie RINOPANTEINA. Stosuję ją zazwyczaj na noc. I odkąd zaczęłam stosować krwawienie ustępuje na dłuższy czas tzn. na kilka tygodni. Kiedy krwawienia znowu się pojawią wystarczy zastosować i znów parę tygodni spokoju. Od jakiegoś czasu krwawienia pojawiają się u mojego synka. Po zastosowaniu tej maści i u niego krwawienia ustąpiły, a budził się co rano usmarowany jak Indianin. Maść nie jest niemiecka, jest niedroga i dostępna w każdej aptece. POLECAM Z CAŁEGO SERCA.
 
ania, 05.02.2014 22.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mój synek rowniez ma krawawienia z noska i szukam złotego środka na ten problem ale lekarze u których byłam i mówiłam o problemie i o tym ze dziecko także gorączkuje przy tym nawet nie wspomnieli zeby nie stosowac środków przeciwgorączkowych które mają w składzie substancje zmniejszające krzepliwość krwi.MASAKRA!
 
Emilia, 31.01.2014 22.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To TOTALNY SZOK!!! Zeby dziecko nie bylo przyjete zgodnie. System szpitala czy tez lecznictwa w Polsce jest coraz gorszy. Za co oni biora pieniadze, za siedzenie I czytania gazet czy za przyjmowanie I leczenie dzieci i doroslych? W glowie sie nie miesci!!!
 
Łucja, 27.12.2013 17.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój synek ma prawie 4 latka i też borykam się z tym problemem. Kazdej nocy boje się ze obudzi się zalany krwią. Nie wiem co już mam robić,zaczęło sie jakiś rok temu.
 
asix, 12.08.2013 20.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam KRWOTOKI przez kilka lat, w wieku około 9-13. zazwyczaj latem i zazwyczaj w nocy. ale w dzień również, okropne jeśli jesteś gdzieś poza domem, bawisz się a tu ci chlust krew. a w nocy budziłam się i wiedziałam że dostanę krwotoku i po kilku sekundach krew wybuchała. jak z kranu, tak się lała. byłam dwa lub trzy razy na kauteryzacji, ryczałam jak cholera. okropny ból. faktycznie, krwotoki ustąpiły na jakiś miesiąc. dostawałam również takie gąbeczki, które musiałam ciąć 1cm na 1cm i wkładać do nosa, i szybko krwawienie ustępowało. potem i tak je wyjmowałam, mimo ze powinny się rozpuścić, ale jak raz tak zrobiłam że zostawiłam, to w następnym krwawieniu one wyszły - wcale się nie rozpuściły do końca. nie mogłam wychodzić na dwór w wakacje na upały. masakra. na szczęście już to ustąpiło. teraz mam 20 lat i mega się cieszę że to już mnie nie dotyczy:)
 
aneta., 01.07.2013 22.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Okropnosc! mojemu dziecku (ma 3 latka) lala sie krew z nosa, pojechalismy na pogotowie. pracownice ktore nas rejstrowaly czytaly gazety 'ogrody' a lekarze nie zbadali dziecka ani nie opatrzyli, nie bylo specjalisty, wyslali do prywatnego. SZOK!!! to jest szpital czy jak to nazwac!!! Takich przyjmuja do pracy?
 
Magda, 28.05.2013 11.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak byłam mała też miałam problemy, bo przy każdej grypie, kichaniu, kaszlu, a nawet kiedy byłam zdrowa, leciała mi krew z nosa. Miałam krwotoki nawet codziennie. Mama powtarzała, że jak dorosnę wówczas to się zmieni i rzeczywiście ustąpiło. Zawsze robiono mi zimne okłady na karku, czole, ściskałam nos, głowę lekko przechylałam do przodu i następowało zahamowanie krwotoku.
 
iwona n s, 22.05.2013 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mojej córce bez przerwy leci krew z nosa nigdzie nie mogę z nią wyjść bo potrzebuje tony chusteczek byłyśmy już u laryngologa miała wypalane dziurki i guzik pomogło jak leciało z nosa tak leci jeszcze bardziej kupowalam maść Emofi x trochę pomogło ale na drugi dzień znowu to samo podaje jej rutinoscorbin wapno wit i nic a lekarka rodzinna mówi że to jej taki urok to ja dziękuje za taki urok co dziecko mi się może wykrwawić ci nasi lekarze są do kitu.Słyszałam o bardzo dobrym lekarzu dr Kubiak z Głogowa mam nadzieję że on nam pomoże.pozdrawiam mamy z tym problemem.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
9 pytań o ZĄBKOWANIE 9 pytań o ZĄBKOWANIE

Ząbkowanie może być uwarunkowane rodzinnie, dlatego jeśli martwisz się, że twoje dziecko jeszcze...

więcej

8817

Ostra biegunka u dziecka - kiedy przyczyną jest wirus, a nie zatrucie? Ostra biegunka u dziecka - kiedy przyczyną jest wirus, a nie zatrucie?

Każdy rodzaj infekcji jest dla dzieci oraz ich rodziców przykrym doświadczeniem. Szczególnie, gdy...

więcej

6031

Ospa wietrzna - choroba wieku dziecięcego Ospa wietrzna - choroba wieku dziecięcego

Ospa wietrzna jest jedną z chorób najbardziej zakaźnych. Ospa najczęściej dotyka dzieci wieku...

więcej

5709

Tygodniowy jadłospis dla kobiet w ciąży Tygodniowy jadłospis dla kobiet w ciąży

Ciąża nie oznacza, że możesz jeść do woli wszystko to, na co masz ochotę. Liczy się jakość, a nie...

więcej

10173

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Chyba chodzi o wodniaka jajowodu. Wodniak jajowodu najczęściej związany jest ze stanem zapalnym przydatków, w wyniku którego dochodzi do powstania zrostów zamykających jajowód. W jego świetle...

Grupy wsparcia
data

Wrzesień 17, 2014

Gratuluje dziewczyny , ale ja nie mam tak dużego samozaparcia , dlatego stosuje inny sposób aby moja waga stała na jednym poziomie , czyli 52 kg przy zwroscie 162 cm . Jem praktycznie wszystko ( z wykluczeniem tłustego np. boczek , ale tylko dlatego że nie lubię go,) gotowane na parze ....

data

Wrzesień 17, 2014

A ja na poprawę energii pije slim coffee classoc. Od rana daje porządny zastrzyk energii na cały dzień.

data

Wrzesień 17, 2014

Polecam osobiście wszystkim szybką i skuteczną dietę http://www.expressdiet.pl

data

Wrzesień 17, 2014

A ja trochę z innej strony, otóż ja nie stosuje żadnej diety , nie łykam żadnych proszków , nie katuje się nadmiernym wysiłkiem gdy nie mam na to ochoty . Ja po prostu do odchudzania stosuje parowar , garnki do smażenia i dyszenia beztłuszczowego. Łącznie z męzem mamy więcej energii i...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.