Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens?

71 komentarze
Autor: Anna Jaworska, lekarz rodzinny

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy, potwierdzający ciążę w domu, to już powszechna praktyka. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że test ciążowy wypada pozytywnie? Kiedy powinnam zrobić test ciążowy? Podpowiadamy, kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy, by jego wynik był miarodajny.

Test ciążowy odpowie ci na pytanie: czy jestem w ciąży? Spacer do apteki, chwila niepewności w domowej toalecie i… wszystko jasne. Niewiadomą zastąpiła pewność, którą daje  ogólnodostępny test ciążowy, wykorzystujący obecność (lub brak) pewnej substancji w kobiecym organizmie. Tym tajemniczym związkiem jest hormon gonadotropina kosmówkowa, w skrócie hCG (od ang. human chorionic gonadotropin). Beta-hCG jest jednym z najwcześniej wykrywanych hormonów ciążowych. Powstaje w organizmie kobiety, umożliwiając rozwój zarodka. Hormon można wykrywać zarówno w moczu, stosując dostępne domowe testy ciążowe, jak i we krwi (to badanie wykonywane jest w laboratorium, po pobraniu krwi żylnej).

Test ciążowy wiarygodny po około 10 dniach

Wiele kobiet – zarówno te, które starają się o dziecko, jak i panie, którym przydarzyła się niespodzianka podczas intymnego zbliżenia – najchętniej zaraz po stosunku chciałyby wiedzieć, czy są w ciąży. Niestety, nie ma metody, która w kilka godzin po stosunku wykryje ciążę. Niezbędne jest kilkudniowe oczekiwanie, ponieważ wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około sześciu dni, po czym następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Dopiero po tym wydarzeniu hormon beta-hCG pojawia się we krwi i w moczu. Zwykle następuje to między 8. a 10. dniem od zapłodnienia. A to oznacza, że wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji. Dlatego na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wręcz stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki, czyli średnio 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej. Wcześniej test może być słabo dodatni (druga kreseczka jest ledwo widoczna), co czasem kobiety błędnie odczytują jako ujemny. Zatem, aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie dawać się ponieść emocjom i nie spieszyć się z wykonaniem domowego testu. Decydując się na test wcześniej, np. 6–7 dni po stosunku, dla pewności lepiej powtórzyć go kilka dni później, zwłaszcza jeśli miesiączka nie pojawia się w przewidywanym terminie.

Sprawdź: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Nie przegap

Test ciążowy wykorzystuje zmiany hormonalne

W miejscu uwolnienia komórki jajowej w jajniku powstaje ciałko żółte ciążowe. Produkuje progesteron – hormon, który przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja i umożliwia jego dalszy rozwój (od ok. 12. tygodnia ciąży jego funkcję przejmuje łożysko). Z kolei trofoblast – warstwa komórek błony płodowej zarodka, z której w przyszłości utworzy się łożysko – produkuje beta-hCG, a ten hormon pobudza ciałko żółte do produkcji wspomnianego progesteronu. Ponieważ do chwili wytworzenia łożyska z trofoblastu ciałko żółte musi produkować progesteron, a zapotrzebowanie na ten hormon rośnie wraz z kolejnymi tygodniami ciąży, także stężenie beta-hCG stale się zwiększa. Dlatego monitorując poziom beta-hCG, można oceniać wiek ciąży i jej przebieg. Badanie stężenia beta-hCG może także służyć do rozpoznawania zagrażającego poronienia. Jest także wykorzystywane w diagnostyce prenatalnej wad płodu (w teście potrójnym z alfafetoproteiną i estriolem).

Test ciążowy a stężenie hormonu beta-hCG

Beta-hCG można wykrywać już 9.-11. dnia od zapłodnienia. Jego stężenie rośnie, początkowo podwajając się co 2 lub 3 dni. Maksymalną wartość osiąga między 40. a 90. dniem ciąży (8.–12. tydzień). Następnie maleje. Normy stężenia beta-hCG w zależności od czasu trwania ciąży są dość szerokie, więc trudno się nimi kierować z zegarmistrzowską precyzją w ocenie wieku malca. Gdy jednak stężenie beta-hCG jest zbyt niskie lub wysokie, powinno to budzić niepokój:

  • Zbyt niskie beta-hCG może świadczyć o zagrażającym poronieniu lub ciąży pozamacicznej (przyrost beta-hCG jest wtedy o wiele wolniejszy).
  • Zbyt wysokie beta-hCG czasem bywa przyczyną nowotworu rozwijającego się z trofoblastu. Ponieważ jednak przekroczenie normy następuje także w ciąży mnogiej, lepiej nie wpadać od razu w panikę. Trzeba spokojnie poczekać i wyjaśnić tę kwestię z lekarzem.
  • Pozytywny wynik testu, mimo braku ciąży, jest możliwy, gdy: kobieta przyjmuje leki przeciwdepresyjne, jest w okresie okołomenopauzalnym, cierpi na choroby nerek lub tarczycy.

Test ciążowy w laboratorium

Test ciążowy wykrywający hCG we krwi, przeprowadzony w laboratorium, potwierdza ciążę właściwie ze stuprocentową pewnością. Można go wykonać tydzień po zapłodnieniu. Dzięki ustaleniu stężenia hormonu można nawet określić przybliżony wiek ciąży. Jeśli badanie da wynik pozytywny, ciążę powinien mimo wszystko potwierdzić lekarz. Natomiast jeśli wyniki testów są negatywne, a nie pojawia się miesiączka, trzeba szybko skonsultować się z lekarzem. Przyczyny mogą być różne, np. zmiana klimatu, silne emocje, intensywne uprawianie sportu, ale także ciąża pozamaciczna.

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Jak wykonać test ciążowy?

Jak wykonać test ciążowy?

TEST CIĄŻOWY - jak działają testy ciążowe i jak ich używać

TEST CIĄŻOWY - jak działają testy ciążowe i jak ich używać

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 20.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 71)
Ona 18, 06.05.2016 08.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej. Otóż wspulzylam dwa razy z wytryskiem po dwóch dniach miesiaczki czy jest jakieś prawdopodobieństwo ciąży??
 
Angelika, 06.04.2016 11.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Monika witaj w klubie.Jestem w tej samej sytuacji co Ty.Staram się z mężem o dziecko i również pracuje w biedronce.Teraz każdy mój ruch w pracy jest bardzo przemyślany bo pojawia się ta myśl czy może nie jestem już w ciąży
 
Monika, 25.03.2016 20.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam stosunek był 12.03. w moim kalendarzyku wyszło ze akurat miałam dni płodne jednak mam niereguralone cykle wiec za bardzo niewiem kiedy najlepiej zrobić test zalezy mi na jak najszybszym wykryciu ciąży . Pracuje w biedronce więc różnie może byc
 
taaa, 07.03.2016 08.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kilkunastu lat używam tylko gumek i nie wiem co można zrobić genialnego aby gumka pękła...dla mnie to jest niemożliwe!!! Chyba że twoja ma kolczyk na .... :D W internecie znajdziesz różne testy gumek....zobacz sobie jak są mocne
 
Logika, 29.02.2016 09.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba być idiotą żeby robić test on-line.
 
gosc, 22.02.2016 20.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Test wykryl ciaze po 8 dniach. Najpierw blada kreska widoczna pod swiatlo. Wynik byl watpliwy. Baaardzo. Dopiero po 16 dniach wyarzny plus w kolejnym tescie.
 
ona, 11.02.2016 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Naucz się zakładać gumki lub kupuj dobrej jakości
 
Misiaa, 04.02.2016 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A próbowałyście testu online http://darmowetesty.pl/darmowy-test-ciazowy-online ?
 
lolekj, 23.01.2016 00.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Partnerka brała tabletki anty "ovulastan"przez rok odstawila je 25.12.15r one podobno działają jeszcze przez jakiś tam czas jednak ze po odstawieniu okres mize sie opoznic pobic o 5dni ... 19.01.16r podczas stosunku pękła prezerwatywa skończyłem w niej 4 godziny po stosunku zdążyła tabletkę "po... eskatelle" rzien pozniej znow pekla prezerwatywa ale wyszedłem z niej i " skończyłem na materac ..." prawidlowo okresu powinna dostac wczoraj 22.01.16r Ale nadal nic mówi ze boli ją podbrzusze co robic czekać kupić test kiedy będzie miarodajny wynik testu z apteki .. pomocy
 
Paula, 10.12.2015 13.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wierzyć w ich miarodajność ? Ostatnio spotkałam się z testami w tzw. markecie Chińskim, kosztowały ok. 6 zł. Proszę Was lepiej idźcie do ginekologa i tam szukajcie informacji. Ewentualnie zobaczcie inne sposoby jakie polecają specjaliści tu http://pramed.pl/specjalizacje/ginekolog-szczecin/
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

31126

Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju? Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się...

więcej

18109

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

17298

Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

15216

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Obecność pokarmu w piersiach jest fizjologiczna w ciąży. Nie należy ściskać brodawek ani ściągać pokarmu, ponieważ to może indukować czynność skurczową macicy.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.