Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

78 komentarze
Autor: Anna Jaworska, lekarz rodzinny

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy, potwierdzający ciążę w domu, to już powszechna praktyka. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że test ciążowy wypada pozytywnie? Kiedy powinnam zrobić test ciążowy? Podpowiadamy, kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy, by jego wynik był miarodajny.

Test ciążowy odpowie ci na pytanie: czy jestem w ciąży? Spacer do apteki, chwila niepewności w domowej toalecie i… wszystko jasne. Niewiadomą zastąpiła pewność, którą daje  ogólnodostępny test ciążowy, wykorzystujący obecność (lub brak) pewnej substancji w kobiecym organizmie. Tym tajemniczym związkiem jest hormon gonadotropina kosmówkowa, w skrócie hCG (od ang. human chorionic gonadotropin). Beta-hCG jest jednym z najwcześniej wykrywanych hormonów ciążowych. Powstaje w organizmie kobiety, umożliwiając rozwój zarodka. Hormon można wykrywać zarówno w moczu, stosując dostępne domowe testy ciążowe, jak i we krwi (to badanie wykonywane jest w laboratorium, po pobraniu krwi żylnej).

Test ciążowy wiarygodny po około 10 dniach

Wiele kobiet – zarówno te, które starają się o dziecko, jak i panie, którym przydarzyła się niespodzianka podczas intymnego zbliżenia – najchętniej zaraz po stosunku chciałyby wiedzieć, czy są w ciąży. Niestety, nie ma metody, która w kilka godzin po stosunku wykryje ciążę. Niezbędne jest kilkudniowe oczekiwanie, ponieważ wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około sześciu dni, po czym następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Dopiero po tym wydarzeniu hormon beta-hCG pojawia się we krwi i w moczu. Zwykle następuje to między 8. a 10. dniem od zapłodnienia. A to oznacza, że wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji. Dlatego na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wręcz stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki, czyli średnio 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej. Wcześniej test może być słabo dodatni (druga kreseczka jest ledwo widoczna), co czasem kobiety błędnie odczytują jako ujemny. Zatem, aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie dawać się ponieść emocjom i nie spieszyć się z wykonaniem domowego testu. Decydując się na test wcześniej, np. 6–7 dni po stosunku, dla pewności lepiej powtórzyć go kilka dni później, zwłaszcza jeśli miesiączka nie pojawia się w przewidywanym terminie.

Test ciążowy wykorzystuje zmiany hormonalne

W miejscu uwolnienia komórki jajowej w jajniku powstaje ciałko żółte ciążowe. Produkuje progesteron – hormon, który przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja i umożliwia jego dalszy rozwój (od ok. 12. tygodnia ciąży jego funkcję przejmuje łożysko). Z kolei trofoblast – warstwa komórek błony płodowej zarodka, z której w przyszłości utworzy się łożysko – produkuje beta-hCG, a ten hormon pobudza ciałko żółte do produkcji wspomnianego progesteronu. Ponieważ do chwili wytworzenia łożyska z trofoblastu ciałko żółte musi produkować progesteron, a zapotrzebowanie na ten hormon rośnie wraz z kolejnymi tygodniami ciąży, także stężenie beta-hCG stale się zwiększa. Dlatego monitorując poziom beta-hCG, można oceniać wiek ciąży i jej przebieg. Badanie stężenia beta-hCG może także służyć do rozpoznawania zagrażającego poronienia. Jest także wykorzystywane w diagnostyce prenatalnej wad płodu (w teście potrójnym z alfafetoproteiną i estriolem).

Doktor Grzegorz Południewski: Testy ciążowe mogą być fałszywie ujemne

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Test ciążowy a stężenie hormonu beta-hCG

Beta-hCG można wykrywać już 9.-11. dnia od zapłodnienia. Jego stężenie rośnie, początkowo podwajając się co 2 lub 3 dni. Maksymalną wartość osiąga między 40. a 90. dniem ciąży (8.–12. tydzień). Następnie maleje. Normy stężenia beta-hCG w zależności od czasu trwania ciąży są dość szerokie, więc trudno się nimi kierować z zegarmistrzowską precyzją w ocenie wieku malca. Gdy jednak stężenie beta-hCG jest zbyt niskie lub wysokie, powinno to budzić niepokój:

  • Zbyt niskie beta-hCG może świadczyć o zagrażającym poronieniu lub ciąży pozamacicznej (przyrost beta-hCG jest wtedy o wiele wolniejszy).
  • Zbyt wysokie beta-hCG czasem bywa przyczyną nowotworu rozwijającego się z trofoblastu. Ponieważ jednak przekroczenie normy następuje także w ciąży mnogiej, lepiej nie wpadać od razu w panikę. Trzeba spokojnie poczekać i wyjaśnić tę kwestię z lekarzem.
  • Pozytywny wynik testu, mimo braku ciąży, jest możliwy, gdy: kobieta przyjmuje leki przeciwdepresyjne, jest w okresie okołomenopauzalnym, cierpi na choroby nerek lub tarczycy.

Test ciążowy w laboratorium

Test ciążowy wykrywający hCG we krwi, przeprowadzony w laboratorium, potwierdza ciążę właściwie ze stuprocentową pewnością. Można go wykonać tydzień po zapłodnieniu. Dzięki ustaleniu stężenia hormonu można nawet określić przybliżony wiek ciąży. Jeśli badanie da wynik pozytywny, ciążę powinien mimo wszystko potwierdzić lekarz. Natomiast jeśli wyniki testów są negatywne, a nie pojawia się miesiączka, trzeba szybko skonsultować się z lekarzem. Przyczyny mogą być różne, np. zmiana klimatu, silne emocje, intensywne uprawianie sportu, ale także ciąża pozamaciczna.

Warto wiedzieć

Ważne

Pasta do zębów zamiast testu ciążowego?

Niektórzy przekonują, że można rozpoznać ciążę przy pomocy pasty do zębów. Wystarczy połączyć trochę moczu z pastą do zębów i poczekać na reakcję. Pozytywnym wynikiem w tym przypadku ma być zmiana zabarwienia pasty albo to, że zacznie się pienić. Jeśli nie stanie się nic, to znaczy, że kobieta nie jest w ciąży. Co na to nauka? - Musowanie i pienienie się pasty do zębów jest wynikiem reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy kwasem występującym w moczu a węglanem wapnia, składnikiem pasty. Im więcej kwasu w moczu, tym pasta bardziej musuje. Bycie w ciąży nie ma tu żadnego znaczenia - przekonuje Stuart Gale, właściciel Oxford Online Pharmacy.  Z kolei profesor Mark Kilby z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists dodaje - Nie ma żadnego dowodu na to, że pasta do zębów jest w stanie wykryć obecność tego hormonu w moczu i kobiety w żadnym wypadku nie powinny polegać na domowych metodach wykrywania tego, czy są w ciąży.

Źródło:

1. What Is The Toothpaste Pregnancy Test And Does It Work?, www.huffingtonpost.co.uk/entry/what-is-the-toothpaste-pregnancy-test-and-does-it-work_uk_59157f0de4b0031e737cc472

2. BIZARRE THEORY Women are using TOOTHPASTE to tell if they’re pregnant – but read this before peeing on your toothbrush! www.thesun.co.uk/living/3543906/toothpaste-diy-pregnancy-test/

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 26.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 78)
king, 20.03.2017 18.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do 3ego tygodnia po owulacji poziom hcg jest poniżej 5 wiec myślę że wszystko jest w porządku u ciebie. Pozdrawiam!
 
antianet, 18.03.2017 16.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie. Od kilku miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Niestety przez długi czas nic się nie zmieniało. Ostatnio poszłam do mojego lekarza i dostałam serię lekarstw i zastrzyków które miały wspomóc mój organizm w zajściu w ciążę. Tydzień temu w piątek miałam owulację. Lekarz zalecał mi abym wykonała test ciążowy dopiero wtedy kiedy w wyznaczonym terminie nie dostanę okresu. Niestety nie wytrzymałam i mimo zaleceń mojego lekarza wykonałam 3 testy ciążowe dzień po dniu i wszystkie wyszły pozytywnie !!!! Zadzwoniłam do mojego lekarza powiedziałam co zrobiłam i kazał zrobić mi test ciążowy z krwi. Otrzymałam wynik badania i wyszło mi beta-HCG 4,39 czyli sporo poniżej normy. Czy jest szansa że testy z moczu się nie myliły ?
 
Mona, 20.09.2016 22.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczynko ile Ty masz lat? Po komentarzu sadze, ze niewiele. Najpierw dorosnij, a potem uprawiaj sex, bo sex nie jest dla dzieci.
 
tiga, 15.09.2016 13.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam w piatek mialam ostatni dzien okresu kochalismy sie aczkolwiek wytrysk byl na zewnatrz teraz czuje mdlosc po 6 dniach ale nic nie wykazalo czy moglo dojsc do zaplodnieniaobilam testi r
 
Asia, 22.08.2016 10.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, 4,5 miesiąca temu urodziłam. Od trzech dni mam lekkie nudności, ból głowy i przy gwałtownych zmianach pozycji zawroty głowy. Czy to mogą być objawy ciąży? Test robiłam 2 dni temu i wyszedł negatywny. Czy test HCG będzie teraz już wiarygodny?
 
Kate, 15.07.2016 20.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jest możliwe
 
paulina, 26.05.2016 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak już mdłości mogą by więc nie udawaj mądrzejsze ja mam 2 dzieci i zajazdy razem miałam 4 dni po juz delikatne mdłości więc to możliwe a jak nie wiesz to się nie wypowiadaj bo po co na temat który nie masz pojęcia i nie zapominaj że każdy jest inny i każda ciaza inna
 
Ona 18, 06.05.2016 08.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej. Otóż wspulzylam dwa razy z wytryskiem po dwóch dniach miesiaczki czy jest jakieś prawdopodobieństwo ciąży??
 
Angelika, 06.04.2016 11.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Monika witaj w klubie.Jestem w tej samej sytuacji co Ty.Staram się z mężem o dziecko i również pracuje w biedronce.Teraz każdy mój ruch w pracy jest bardzo przemyślany bo pojawia się ta myśl czy może nie jestem już w ciąży
 
Monika, 25.03.2016 20.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam stosunek był 12.03. w moim kalendarzyku wyszło ze akurat miałam dni płodne jednak mam niereguralone cykle wiec za bardzo niewiem kiedy najlepiej zrobić test zalezy mi na jak najszybszym wykryciu ciąży . Pracuje w biedronce więc różnie może byc
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

154

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

148

Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? To musi się stać, by doszło do zapłodnienia Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? To musi się stać, by doszło do zapłodnienia

Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Często nie wiemy, czy doszło do zapłodnienia. Niby wszystko jest...

więcej

122

Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju? Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się...

więcej

121

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Do miesiączki, która powinna pojawić się 4-6 tygodni po poronieniu, nie radzę współżyć. Po miesiączce radzę zgłosić się na badanie do lekarza prowadzącego i porozmawiać o optymalnym czasie na...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.