Kiedy zrobić test ciążowy - Po ilu dniach od stosunku można wykonać test aby było on miarodajny?

2022-05-11 13:56

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Wiele kobiet wykonuje test ciążowy dzień po stosunku, a niektóre nawet kilka godzin po intymnym zbliżeniu. Jednak nie ma to najmniejszego sensu. Wtedy test ciążowy i tak nic nie wykaże. Po jakim czasie można zrobić test ciążowy, by dał wiarogodny wynik? Podpowiadamy, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Kobieta z testem ciążowym siedzi na łóżku
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można wykonać test ciążowy?
  2. Test ciążowy bada stężenia hormonu beta-hCG
  3. Po jakim czasie test ciążowy wykryje hormon beta-hCG?
  4. Kiedy wykonać test ciążowy w laboratorium?
Testy ciążowe. Dlaczego lepiej wykonywać te z surowicy krwi?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach zrobić test ciążowy? Wiele kobiet – zarówno te, które starają się o dziecko, jak i panie, którym przydarzyła się niespodzianka podczas intymnego zbliżenia – najchętniej zaraz po stosunku chciałyby wiedzieć, czy są w ciąży.

Jednak czy wykonanie testu ciążowego zaraz po stosunku ma sens? Po jakim czasie najlepiej zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można wykonać test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy? Niestety, nie ma metody, która w kilka godzin po stosunku wykryje ciążę. Niezbędne jest kilkudniowe oczekiwanie, ponieważ wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około 6 dni, po czym następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Dopiero po tym wydarzeniu hormon beta-hCG pojawia się we krwi i w moczu.

Zwykle następuje to między 8. a 10. dniem od zapłodnienia. Po ilu dniach zrobić test ciążowy? Wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji.

Dlatego na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wręcz stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki, czyli średnio 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej. Wcześniej test może być słabo dodatni (druga kreseczka jest ledwo widoczna), co czasem kobiety błędnie odczytują jako ujemny. Zatem, aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie dawać się ponieść emocjom i nie spieszyć się z wykonaniem domowego testu.

Decydując się na test wcześniej, np. 6–7 dni po stosunku, dla pewności lepiej powtórzyć go kilka dni później, zwłaszcza jeśli  miesiączka nie pojawia się w przewidywanym terminie.

Test ciążowy bada stężenia hormonu beta-hCG

W miejscu uwolnienia komórki jajowej w jajniku powstaje ciałko żółte ciążowe. Produkuje progesteron – hormon, który przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja i umożliwia jego dalszy rozwój (od ok. 12. tygodnia ciąży jego funkcję przejmuje łożysko).

Z kolei trofoblast – warstwa komórek błony płodowej zarodka, z której w przyszłości utworzy się łożysko – produkuje beta-hCG, a ten hormon pobudza ciałko żółte do produkcji wspomnianego progesteronu. Ponieważ do chwili wytworzenia łożyska z trofoblastu ciałko żółte musi produkować progesteron, a zapotrzebowanie na ten hormon rośnie wraz z kolejnymi tygodniami ciąży, także stężenie beta-hCG stale się zwiększa.

Dlatego monitorując poziom beta-hCG, można oceniać wiek ciąży i jej przebieg. Badanie stężenia beta-hCG może także służyć do rozpoznawania zagrażającego poronienia.

Jest także wykorzystywane w diagnostyce prenatalnej wad płodu (w teście potrójnym z alfafetoproteiną i estriolem).

Po jakim czasie test ciążowy wykryje hormon beta-hCG?

Beta-hCG można wykrywać już 9.-11. dnia od zapłodnienia. Jego stężenie rośnie, początkowo podwajając się co 2 lub 3 dni. Maksymalną wartość osiąga między 40. a 90. dniem ciąży (8.–12. tydzień). Następnie maleje.

Normy stężenia beta-hCG w zależności od czasu trwania ciąży są dość szerokie, więc trudno się nimi kierować z zegarmistrzowską precyzją w ocenie wieku malca. Gdy jednak stężenie beta-hCG jest zbyt niskie lub wysokie, powinno to budzić niepokój:

  • zbyt niskie beta-hCG może świadczyć o zagrażającym poronieniu lub ciąży pozamacicznej (przyrost beta-hCG jest wtedy o wiele wolniejszy)
  • zbyt wysokie beta-hCG czasem bywa przyczyną nowotworu rozwijającego się z trofoblastu. Ponieważ jednak przekroczenie normy następuje także w ciąży mnogiej, lepiej nie wpadać od razu w panikę. Trzeba spokojnie poczekać i wyjaśnić tę kwestię z lekarzem
  • pozytywny test ciążowy mimo braku ciąży, jest możliwy, gdy: kobieta przyjmuje leki przeciwdepresyjne, jest w okresie okołomenopauzalnym, cierpi na choroby nerek lub tarczycy

    SPRAWDŹ: Jak wykonać test ciążowy?

      Kiedy wykonać test ciążowy w laboratorium?

      Test ciążowy wykrywający hCG we krwi, przeprowadzony w laboratorium, potwierdza ciążę właściwie ze stuprocentową pewnością. Można go wykonać tydzień po zapłodnieniu lub wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy ciąży. Dzięki ustaleniu stężenia hormonu można nawet określić przybliżony wiek ciąży.

      Jeśli badanie da wynik pozytywny, ciążę powinien mimo wszystko potwierdzić lekarz. Natomiast jeśli wyniki testów są negatywne, a nie pojawia się miesiączka, trzeba szybko skonsultować się z lekarzem. Przyczyny mogą być różne, np. zmiana klimatu, silne emocje, intensywne uprawianie sportu, ale także ciąża pozamaciczna.

      Warto wiedzieć

      Pasta do zębów zamiast testu ciążowego?

      Niektórzy przekonują, że można rozpoznać ciążę przy pomocy pasty do zębów. Wystarczy połączyć trochę moczu z pastą do zębów i poczekać na reakcję. Pozytywnym wynikiem w tym przypadku ma być zmiana zabarwienia pasty albo to, że zacznie się pienić. Jeśli nie stanie się nic, to znaczy, że kobieta nie jest w ciąży.

      Co na to nauka?

      - Musowanie i pienienie się pasty do zębów jest wynikiem reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy kwasem występującym w moczu a węglanem wapnia, składnikiem pasty. Im więcej kwasu w moczu, tym pasta bardziej musuje. Bycie w ciąży nie ma tu żadnego znaczenia - przekonuje Stuart Gale, właściciel Oxford Online Pharmacy. 

      Z kolei profesor Mark Kilby z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists dodaje - Nie ma żadnego dowodu na to, że pasta do zębów jest w stanie wykryć obecność tego hormonu w moczu i kobiety w żadnym wypadku nie powinny polegać na domowych metodach wykrywania tego, czy są w ciąży.

      Źródło:

      1. What Is The Toothpaste Pregnancy Test And Does It Work?, www.huffingtonpost.co.uk/entry/what-is-the-toothpaste-pregnancy-test-and-does-it-work_uk_59157f0de4b0031e737cc472

      2. BIZARRE THEORY Women are using TOOTHPASTE to tell if they’re pregnant – but read this before peeing on your toothbrush! www.thesun.co.uk/living/3543906/toothpaste-diy-pregnancy-test/

      miesięcznik "M jak mama"