Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens?

48 komentarze
Autor: Anna Jaworska, lekarz rodzinny

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy, potwierdzający ciążę w domu, to już powszechna praktyka. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że test ciążowy wypada pozytywnie? Kiedy powinnam zrobić test ciążowy? Podpowiadamy, kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy, by jego wynik był miarodajny.

Test ciążowy odpowie ci na pytanie: czy jestem w ciąży? Spacer do apteki, chwila niepewności w domowej toalecie i… wszystko jasne. Niewiadomą zastąpiła pewność, którą daje  ogólnodostępny test ciążowy, wykorzystujący obecność (lub brak) pewnej substancji w kobiecym organizmie. Tym tajemniczym związkiem jest hormon gonadotropina kosmówkowa, w skrócie hCG (od ang. human chorionic gonadotropin). Beta-hCG jest jednym z najwcześniej wykrywanych hormonów ciążowych. Powstaje w organizmie kobiety, umożliwiając rozwój zarodka. Hormon można wykrywać zarówno w moczu, stosując dostępne domowe testy ciążowe, jak i we krwi (to badanie wykonywane jest w laboratorium, po pobraniu krwi żylnej).

Test ciążowy wiarygodny po około 10 dniach

Wiele kobiet – zarówno te, które starają się o dziecko, jak i panie, którym przydarzyła się niespodzianka podczas intymnego zbliżenia – najchętniej zaraz po stosunku chciałyby wiedzieć, czy są w ciąży. Niestety, nie ma metody, która w kilka godzin po stosunku wykryje ciążę. Niezbędne jest kilkudniowe oczekiwanie, ponieważ wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około sześciu dni, po czym następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Dopiero po tym wydarzeniu hormon beta-hCG pojawia się we krwi i w moczu. Zwykle następuje to między 8. a 10. dniem od zapłodnienia. A to oznacza, że wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji. Dlatego na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wręcz stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki, czyli średnio 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej. Wcześniej test może być słabo dodatni (druga kreseczka jest ledwo widoczna), co czasem kobiety błędnie odczytują jako ujemny. Zatem, aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie dawać się ponieść emocjom i nie spieszyć się z wykonaniem domowego testu. Decydując się na test wcześniej, np. 6–7 dni po stosunku, dla pewności lepiej powtórzyć go kilka dni później, zwłaszcza jeśli miesiączka nie pojawia się w przewidywanym terminie.

Sprawdź: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?Nie przegap

Test ciążowy wykorzystuje zmiany hormonalne

W miejscu uwolnienia komórki jajowej w jajniku powstaje ciałko żółte ciążowe. Produkuje progesteron – hormon, który przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja i umożliwia jego dalszy rozwój (od ok. 12. tygodnia ciąży jego funkcję przejmuje łożysko). Z kolei trofoblast – warstwa komórek błony płodowej zarodka, z której w przyszłości utworzy się łożysko – produkuje beta-hCG, a ten hormon pobudza ciałko żółte do produkcji wspomnianego progesteronu. Ponieważ do chwili wytworzenia łożyska z trofoblastu ciałko żółte musi produkować progesteron, a zapotrzebowanie na ten hormon rośnie wraz z kolejnymi tygodniami ciąży, także stężenie beta-hCG stale się zwiększa. Dlatego monitorując poziom beta-hCG, można oceniać wiek ciąży i jej przebieg. Badanie stężenia beta-hCG może także służyć do rozpoznawania zagrażającego poronienia. Jest także wykorzystywane w diagnostyce prenatalnej wad płodu (w teście potrójnym z alfafetoproteiną i estriolem).

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 20.09.2012 21:25
No zdarza się że testy są niewiarygodne, albo po prostu są źle wykonywane. W związku z tym chciałabym abyście odpowiedzieli na kilka pytań w tej ankiecie http://www.ankietka.pl/ankieta/95716/badanie-na-temat-testow-ciazowych.html . Jest ona anonimowa, także bez obaw ;)
kania, 06.09.2011 10:30
Witam jestem tutaj pierwszy raz i mam takie pytanie okres mialam 18 sierpnia a skonczyl sie 23 cos bylo 26 ale tego nie mozna nazwac seksem on wszedl na sekunde i wyszedl do wytrysku nie doszlo czy takim sposobem mozna zajsc w ciaze pomuzcie
 

Test ciążowy a stężenie hormonu beta-hCG

Beta-hCG można wykrywać już 9.-11. dnia od zapłodnienia. Jego stężenie rośnie, początkowo podwajając się co 2 lub 3 dni. Maksymalną wartość osiąga między 40. a 90. dniem ciąży (8.–12. tydzień). Następnie maleje. Normy stężenia beta-hCG w zależności od czasu trwania ciąży są dość szerokie, więc trudno się nimi kierować z zegarmistrzowską precyzją w ocenie wieku malca. Gdy jednak stężenie beta-hCG jest zbyt niskie lub wysokie, powinno to budzić niepokój:

  • Zbyt niskie beta-hCG może świadczyć o zagrażającym poronieniu lub ciąży pozamacicznej (przyrost beta-hCG jest wtedy o wiele wolniejszy).
  • Zbyt wysokie beta-hCG czasem bywa przyczyną nowotworu rozwijającego się z trofoblastu. Ponieważ jednak przekroczenie normy następuje także w ciąży mnogiej, lepiej nie wpadać od razu w panikę. Trzeba spokojnie poczekać i wyjaśnić tę kwestię z lekarzem.
  • Pozytywny wynik testu, mimo braku ciąży, jest możliwy, gdy: kobieta przyjmuje leki przeciwdepresyjne, jest w okresie okołomenopauzalnym, cierpi na choroby nerek lub tarczycy.

Test ciążowy w laboratorium

Test ciążowy wykrywający hCG we krwi, przeprowadzony w laboratorium, potwierdza ciążę właściwie ze stuprocentową pewnością. Można go wykonać tydzień po zapłodnieniu. Dzięki ustaleniu stężenia hormonu można nawet określić przybliżony wiek ciąży. Jeśli badanie da wynik pozytywny, ciążę powinien mimo wszystko potwierdzić lekarz. Natomiast jeśli wyniki testów są negatywne, a nie pojawia się miesiączka, trzeba szybko skonsultować się z lekarzem. Przyczyny mogą być różne, np. zmiana klimatu, silne emocje, intensywne uprawianie sportu, ale także ciąża pozamaciczna.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 19.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 48)
ozeh, 26.02.2015 15.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to jest pewne, a nie mozliwe. Jezeli to nie zasniad, to zacznij kupowac spioszki
 
Niesmiała, 25.02.2015 17.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytałam niektórych z waszych komentarzy. Chciałabym zabrać głos,może i małolata w stosunku tu do innych kobiet ale jednak prawnie pełnoletnia. Ukończyłam w styczniu 18 lat,współżyje od roku ale dopiero pięć dni temu z moim obecnym chłopakiem zdecydowaliśmy sie,że dojedzie we mnie. Kiedy doszło do tego i kiedy (napiszę bezpośrednio)spuścił sie we mnie,na poczatku sie wystraszyłam i pomyslałm co ja najlepszego zrobiłam. Ale chwile ochłonełam i sie ucieszyłam z tego. Mój chłopak tez był zadowolony. Ale po dwóch dniach napsiał,ze wolałby,żebym nie była w ciazy bo gdybym była to bym popsuła plany jego mamy (nie moge zdradzić tych planó ale ja rozumiem jej reakcje,tez bym sie wkurzyła). I po drugie zaczełam sie bać,ponieważ mój ojciec powiedizał,ze jezeli bede w ciazy to mam sie wyprowadzić bo nie ma u nas w domu miejsca,psotapiłam dziecinnie,ze dopuściłam mojego chłopaka do tego,ze doszedł we mnie ale jeszcze nie mam pewności,czy jestem w ciaży bo mineło dopiero 5 dni,jakos na poczatku marca zrobie test i sie dowiem czy jestem czy nie jest. Fakt robiliśmy to bez gumki i tu wyszło na to jak bardzo jestesmy odpowuiedzialni,nie ukrywam żałuje tego ale dziecka niegdy nie usune ani nie oddam jak bede w ciązy. WIec przestrzegam wsyztskie młode dziewczyny,ZABEZPIECZAJCIE SIE ! Pyodrawiam
 
Kate, 24.02.2015 12.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nicole... Wyrozumiałość i chęć pomocy to jedno, ale wiesz kto jest cebulakiem? Dziewczynki i chłopcy którzy nie wiedzą jak się zabezpieczać i jak się zachodzi w ciążę, ale na tyle "DOROŚLI" że już uprawiają seks. A może raczej ich rodzice, którzy nie potrafią z dziećmi rozmawiać kiedy widzą, ze nastoletnia córka/syn się zakochała.
 
marina, 23.02.2015 11.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aga dlaczego rozkładanie nóg przed ukochanym mężczyzną to wstyd? Seks to normalna sprawa, niezależnie czy masz 18 czy 30 czy 50 lat. Przed obcym ginekologiem zawsze jest dyskomfort, jeśli Ty go nie czujesz, no cóż... niektóre kobiety tak mają. A młode kobiety nie zawsze wszystko wiedzą dlatego pytają tu, na forum. Nie trzeba ich za to karcić i obrażać. Jeśli chodzi o hormonalną antykoncepcję to nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, niesie za sobą wile nieodwracalnych skutków ubocznych, więc nie każdy musi i chce ją stosować. Dziewczyny zwykle 3 dni po okresie jest już większe ryzyko zajścia w ciąże aż do momentu 3 dni przed okresem. Powiększone piersi, bóle w podbrzuszu, mdłości, również niechęć do niektórych rzeczy np. kawy może być objawem ciąży. Każda kobieta inaczej to przechodzi, niektóre nie mają żadnych objawów, inne przez kilka miesięcy mają jeszcze okres. Jedna kreska na teście zwykle oznacza brak ciąży, ale warto go powtórzyć za kilka dni.
 
Nicole, 12.02.2015 13.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Nie rozumiem osób burzących się albo takich którzy co drugi komentarz piszą "o matko idź do lekarza", "ręce mi opadają kiedy czytam Wasze komentarze, ogarnijcie się" "gdzie są Wasze matki". Halo! Moment! Od czegoś jest to forum i możliwość pisania komentarzy nawet takiej treści. Zamiast mądrzyć się w taki sposób jak teraz i pokazania jakie Wy to nie jesteście dorosłe, bo załatwiłyście to inaczej nie oznacza, że te dziewczyny które proszą w jakiś sposób o pomoc są jakieś głupie i niedojrzałe. Nie które osoby boją się załatwiać sprawy w inny sposób, a nawet jeśli wykonały test ciążowy i pytają się czy są w ciąży nie oznacza też, że trzeba je karcić. Trochę wyrozumiałości, a nie zachowywania się jak polaki robaki cebulaki.
 
iwona, 29.01.2015 23.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak w tytule. Opisane przez Ciebie objawy mogą wskazywać na wczesną ciążę, ale wcale nie muszą. Dobrze byłoby zrobić test. Pozdawiam.
 
Magda, 25.01.2015 16.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio miesiączke miałam 24 listopada, sa juz 3 dni po terminie. Od pewnego czasu czesciej oddaje mocz, mam powiększone piersi. Czy mozliwe jest to , ze jestem w ciaży ?
 
NinaK, 16.01.2015 11.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszystko ladnie...ale czasem matki nie daja wsparcia albo nie ma sie z nimi takiego kontaktu,zeby rozmawiac o takich sprawach. niestety .. :/ ale wtedy powinno sie poszperac na internecie na "normalnych " stronach. Jest mnostwo artykulow na ten temat. No i oczywiscie isc do lekarza, bo forumowicze raczej nie sa w stanie postawic diagnozy ;P a przede wszystkim zanim sie zacznie wspolzyc to przydaloby sie posiasc chociaz podstawowa wiedze w tym temacie,zeby potem dzieci nie mialy dzieci, bo niestety czesto sie to zdarza...
 
kot, 10.01.2015 22.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szkoda mi was, niektórzy powinni cofnąć się o kilka lat do szkoły podstawowej :) Wiele osób zadaje pytania na które odpowiedzieć może wasza Matka albo nawet młodsza siostra, zacznijcie czytać ulotki albo chodźcie do lekarza i nie ośmieszajcie się
 
40 plus , 08.01.2015 15.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cieszę się, że moja córka, zamiast zadawać głupie pytania i czytać jeszcze głupsze odpowiedzi na takim czy innym forum, przyszła do mnie, powiedziała o problemach z miesiączką i poprosiła o umówienie jej na wizytę do mojego ginekologa. To była jej pierwsza wizyta, więc uprzedziłam ją jak może wyglądać badanie, czego ma się spodziewać i poszłyśmy tam razem. Czytam te wasze głupkowate pytania i zastanawiam się, gdzie są wasze matki? Dlaczego nie rozmawiacie z nimi o problemach z miesiączką, dlaczego nie poprosicie, żeby poszły z wami na pierwszą wizytę do ginekologa, jeśli boicie się iść same? Nie zawsze brak lub opóźnienie miesiączki to wynik ciąży. Czasem stoją za tym cysty, mięśniaki lub anomalia w budowie wewnętrznych narządów rodnych. Ginekolog nie gryzie, a mama na pewno pomoże wam wybrać właściwego lekarza i da wsparcie, zwłaszcza, że przecież sama też kiedyś przeżywała swoją pierwszą wizytę i badanie w gabinecie ginekologicznym, i na pewno pamięta stres jaki się z tym wiązał.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwicz MIĘŚNIE KEGLA - to inwestycja na lata! Ćwicz MIĘŚNIE KEGLA - to inwestycja na lata!

Po co ćwiczyć mięśnie Kegla? Te ukryte w podbrzuszu mięśnie współuczestniczą w podtrzymywaniu...

więcej

22753

12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży? 12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży?

Do dzisiaj tu i ówdzie można usłyszeć, że jak ciężarna przejdzie pod sznurkiem do bielizny, to......

więcej

23070

Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

27737

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży - przyczyny Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży - przyczyny

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży najczęściej jest oznaką prawidłowych zmian w jej przebiegu,...

więcej

27035

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie powinny przekraczać jednorazowej dawki 1000 mg witaminy C.

Wieku ciąży nie ocenia się na podstawie stężenia BetaHCG. Jest to niemożliwe.

Zwapnienia to odkładanie się soli wapnia w tkance. Najczęściej związane są ze starzeniem się tkanki, ale nie zawsze. Mikrozwapnienia, w odróżnieniu od makrozwapnień, to drobne zmiany, często...

Grupy wsparcia
data

Marzec 30, 2015

no wszystko zależy od potrzeb :) zanim się zacznie coś brać to warto poczytać: http://sklepzsuplementami.com.pl/suplementy-diety-na-odchudzanie-zdrowe-bezpieczne-skuteczne/. Ważna jest długość brania - zarzucanie czegoś po tygodniu, bo jest nieskuteczne to kpina...

data

Marzec 30, 2015

Te tabletki wielka sciema. Troche schudniesz a jak tylko przestaniesz brac to sie przytyje jeszcze raz tyle. Ja tak mialam i kilka innych prawdziwych ludzi a nie ludz wynajetych do pozytywnego pisania. Ludzie nie dajcie sie oszukac w tak szybkie chudniecie bez wysilku

data

Marzec 30, 2015

suplement na łaknienie.. Slimcea. Sprawzcie

data

Marzec 30, 2015

Slimcea to zdecydowanie jeden z lepszych środków na odchudzanie. Stosują go już moja siostra jak i mama :) z sukcesami. ja nie musze na szczeście :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.