Zostawiasz butelkę z wodą w rozgrzanym aucie? To duży błąd!

2020-07-02 9:15

Podczas upału warto, aby każdy z nas miał przy sobie butelkę wody. Czasem się zapominamy i butelka zostaje w samochodzie - taka niefrasobliwość może skończyć się dla nas tragicznie.

Zostawiasz butelkę z wodą w rozgrzanym aucie? To duży błąd!
Autor: Getty Images

Jak udowodniono w wielu badaniach, podczas upału temperatura w zamkniętym samochodzie może być nawet dwa razy wyższa niż na zewnątrz, dlatego tak ważne jest, by pod żadnym pozorem nie zostawiać w środku dzieci ani zwierząt. Ale słońce może też źle działać na rzeczy pozostawione przez nas w aucie. Jednym z nich jest butelka z wodą - szklana lub plastikowa, to nie ma znaczenia. Każda z nich może doprowadzić do pożaru samochodu!

Dlaczego to takie niebezpieczne?

Strażacy z Oklahoma’s Midwest City pokazali w mediach społecznościowych film, na którym widać, jak promienie słoneczne przechodzące przez przezroczystą ciecz i butelkę skupiają się w jednym punkcie na czarnej kartce, zaprószając ogień.

Jak tłumaczą strażacy, przezroczysta butelka działa w tym przypadku jak lupa, która skupią energię słoneczną. Jak obliczono, promień ten może osiągnąć nawet 120 stopni Celsjusza, więc z łatwością może wywołać pożar w samochodzie. Dlatego nigdy nie zostawiajmy butelek z jakimkolwiek płynem w samochodzie, również tym do dezynfekcji, bo możemy tego później bardzo żałować.

Co ważne, ten sam mechanizm zadziała, gdy taką butelkę zostawimy na ściółce leśne - pożar lasu niestety gwarantowany. 

Czytaj też: