Wzrost ciśnienia po urazie głowy [Porada eksperta]

2013-04-08 13:08

Witam, mój syn (17 lat) doznał urazu głowy w wyniku upadku (skakał na rowerze). Lekarze stwierdzili wstrząśnienie mózgu i rozcięcie skóry na głowie. Z prześwietlenia rtg nie wynikało pękniecie czaszki. badania neurologiczne nie wykazały żadnych zmian w reakcji. Niepokoi mnie jednak dość wysokie ciśnienie, jakie obecnie w czwartej dobie po wypadku ma mój syn. Z natury jego ciśnienie waha się między 90/60 a 110/ 70(cała nasza rodzina to tak zwani niskociśnieniowcy). W momencie przyjęcia do szpitala (dwie godziny po urazie) syn miał ciśnienie 90/67. Po zaaplikowanych kroplówkach ciśnienie wzrosło do 120/80. W drugiej dobie po wypadku po nocy jego ciśnienie było 135/84, w trzeciej dobie również w okolicach 130/80, a dzisiaj 148/77. Pielęgniarki mierzą mu ciśnienie co trzy godziny i raz na dobę pojawia się to wyższe ciśnienie w godzinach rannych. Nie miał jeszcze badań okulistycznych. Lekarz twierdzi, że tomograf nie jest potrzebny. Czy powinnam go wypisać ze szpitala i tylko obserwować czy domagać się jeszcze jakiś dodatkowych badań?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Witam,
Wstrząśnienie mózgu w następstwie urazu głowy jest stanem chorobowym, który wymaga obserwacji pacjenta w warunkach szpitalnych, dlatego też stanowczo odradzam wypisywanie Syna ze szpitala! Podwyższone wartości ciśnienia jakie pojawiły się w tych okolicznościach wskazują na możliwość zaistnienia nadciśnienia w przyszłości.
Dla formalnego rozpoznania nadciśnienia konieczne jest stwierdzenie 3 – krotnie w różnych dniach ciśnienia równego lub wyższego niż 140/90 mmHg lub 1 – pomiar wykazujący wartości 180/110 mmHg. Z przytoczonych przez Panią wartości ciśnienia jeden pomiar spełnia takie kryteria – można więc powiedzieć, że diagnoza w kierunku nadciśnienia jest w toku, ale nie została zakończona.
Jeżeli będzie potrzeba obniżenia wartości ciśnienia z pewnością lekarze opiekujący się Synem zastosują odpowiednie leczenie – być może już jest ono stosowane – bowiem są specjalne kroplówki, które obniżają ciśnienie. Pora poranna jest typowa dla zwyżek nadciśnieniowych. Gdy stan zdrowia Syna poprawi się wskazane będą dalsze pomiary ciśnienia. Proponuję aby skontaktowała się Pani ze mną droga mailowa za 4 – 6 tygodni i napisała jakie ciśnienie było w tym okresie. Pozdrawiam Panią serdecznie, a Synowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia! Dr n. med. Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta