Trujące grzyby

Trujące grzyby to grupa grzybów najczęściej kapeluszowych, które zawierają trujące substancje w toksycznych dla ludzi ilościach. Niektóre do złudzenia przypominają jadalne gatunki, dlatego bywają z nimi mylone. Zatrucie grzybami daje różne objawy, nawet śmiertelne, dlatego w celu zminimalizowania ryzyka należy zbierać tylko dobrze znane gatunki. Grzyby trujące uszkadzają wątrobę, układ krążenia, mózg i nerki. Za najgroźniejszego grzyba uznawany jest muchomor sromotnikowy, którego często można spotkać w polskim lesie.

Najbardziej trujące grzyby bywają łudząco podobne do grzybów jadalnych. Konsekwencje niewiedzy grzybiarzy-amatorów mogą być bardzo poważne, ponieważ grzyby trujące prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby oraz zaburzenia akcji serca i oddychania, co w konsekwencji może doprowadzić do śmierci. Sprawdź w GALERII ZDJĘĆ, które grzyby są najbardziej trujące, gdzie można je spotkać oraz jak je odróżnić od podobnych do nich grzybów jadalnych.
Mapa grzybów to coś, co przyda się każdemu grzybiarzowi. Sprawdź, gdzie szukać grzybów w 2020 roku. Mapa grzybów - występowanie w całej Polsce.
Zatrucie borowikiem szatańskim zwykle jest wynikiem niewiedzy grzybiarza, który nie potrafi odróżnić borowika szatańskiego od prawdziwka. Grzyb potocznie nazywany "szatanem" zawiera substancje żywicowate, które powodują objawy przypominające zatrucie pokarmowe, dlatego nie należy ich lekceważyć, tylko jak najszybciej udać się do lekarza. Sprawdź, jakie są jeszcze objawy zatrucia borowikiem szatańskim, czy prowadzą one do śmierci i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która zatruła się "szatanem".
Muchomor sromotnikowy to najbardziej trujący grzyb w naszych lasach. Mimo ostrzeżeń co roku zatruwa się nim wiele osób. Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym to: silne bóle brzucha, wymioty i obfita wodnista biegunka.-Pojawiają się one po 8-12 godzinach od zjedzenia potrawy zawierającej tego trującego grzyba.
Zatrucie grzybami jadalnymi zdarza się częściej niż intoksykacja grzybami trującymi i niejadalnymi. Do takich wniosków doszli profesjonalni grzybiarze. Z ich obserwacji wynika, że do nieswoistego zatrucia pokarmowego dochodzi nie tylko w wyniku niewłaściwych warunków transportowania i późniejszego przechowywania grzybów, lecz także ich niewłaściwego przyrządzania. Sprawdź, kiedy grzyby jadalne mogą być szkodliwe.
Olszówka (krowiak podwinięty) to grzyb, który może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Mimo to wielu zbieraczy wciąż uważa olszówkę za grzyb jadalny. Pokutuje bowiem przekonanie, że obgotowywanie olszówki zmniejsza jej trujące właściwości, co niestety, nie jest prawdą. Sprawdź, jakie są objawy zatrucia olszówką (krowiakiem podwiniętym) i co jeszcze należy wiedzieć o tym grzybie.

Trujące grzyby bywają łudząco podobne do jadalnych. By uniknąć pomyłki należy zbierać grzyby mające wyłącznie cechy charakterystyczne dla swojego gatunku. Dla upewniania można sprawdzić ich smak – niektóre grzyby trujące są gorzkie, niestety nie wszystkie.

Do najczęściej spotykanych w Polsce grzybów trujących należą:

  • Muchomor sromotnikowy – bywa mylony z gąską zieloną czy gołąbkiem zielonawym. Toksyny nie giną nawet w trakcie gotowania, gdyż odporne są na wysokie temperatury.
  • Babi buch – pomarszczona główka i brązowy kolor sprawiają, że mylony jest ze smardzem.
  • Muchomor jadowity – należy do jednych z niebezpieczniejszych grzybów, zawiera truciznę powodującą nieodwracalne uszkodzenie wątroby i nerek.
  • Muchomor plamisty – brązowy, pokryty białymi plamami.

Toksyny zawarte w grzybach mają różny wpływ na organizm. Do najniebezpieczniejszych zaliczane są zatrucia cytotropowe, polegające na trwałym uszkodzeniu narządów wewnętrznych – głównie wątroby, nerek i serca. Zatrucia neurotropowe, które są równie groźne, prowadzą do zaburzeń psychoneurologicznych. Za najmniej szkodliwe i niebezpieczne uznawane są zatrucia gastryczne.

Do typowych objawów zatrucia grzybami należą: wymioty, nudności, biegunka, ból brzucha, duszność, nadmierna potliwość, podwyższona temperatura, zaburzenia widzenia i suchość w ustach. W przypadku podejrzenia zatrucia grzybami należy sprowokować wymioty, by usunąć resztki grzybów z żołądka i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.