Porażenie prądem: skutki. Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem elektrycznym

2018-07-11 15:54 Monika Majewska

Porażenie prądem jest wynikiem przepływu energii elektrycznej przez ciało człowieka. Porażenie prądem może doprowadzić jedynie do chwilowej utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Sprawdź, jakie są skutki kontaktu ze zewnętrznymi źródłami prądu i jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem.

Porażenie prądem jest wynikiem przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka. Najczęściej dochodzi do porażenia prądem o napięciu 220V, płynącym w domowych instalacjach elektrycznych.

Spis treści:

 1. Porażenie prądem - przyczyny
 2. Porażenie prądem - objawy
 3. Porażenie prądem - skutki
 4. Porażenie prądem - pierwsza pomoc

Porażenie prądem - przyczyny

Do porażenia prądem elektrycznym dochodzi najczęściej wskutek niewłaściwego posługiwania się elektrycznym sprzętem gospodarstwa domowego, np. dotykania mokrymi rękoma podłączonego do sieci sprzętu albo suszenia włosów suszarką podczas kąpieli.

Porażenie prądem może być również wynikiem wad konstrukcyjnych domowych urządzeń elektrycznych (np. uszkodzenia sznura sieciowego albo niesprawnej wtyczki).

Inną, rzadszą przyczyną porażenia prądem jest kontakt z liniami wysokiego napięcia.

Porażenie prądem - objawy

Zwykle objawem porażenia prądu jest utrata przytomności. Poszkodowany upada na ziemię, kurcząc przy tym gwałtownie ręce - najczęściej w zaciśniętej dłoni kryje się przewód elektryczny.

W miejscu zetknięcia z prądem obserwuje się oparzenie skóry, niekiedy bardzo rozległe.

Porażenie prądem - skutki

Skutki zetknięcia ze źródłem prądu elektrycznego zależą od wielu czynników, takich jak:

 • rodzaj prądu - porażenie może nastąpić w wyniku kontaktu z prądem stałym lub prądem przemiennym, który jest bardziej niebezpieczny od stałego
 • wysokość napięcia - przy napięciu >100 V skóra nie stawia oporu
 • czas działania prądu - jeżeli czas przepływu prądu przez ciało nie przekracza 0,1-0,5 s, następstwa porażenia zwykle są znacznie złagodzone
 • droga przepływu - najbardziej niebezpieczne są rażenia, przy których prąd przepływa drogą ręka - plecy, ręka - ręka lub ręka - nogi
 • temperatura i wilgotność skóry - skóra wilgotna stawia znacznie mniejszy opór niż skóra sucha, ponieważ wilgoć jest dobrym przewodnikiem elektryczności. Prąd przepływa wtedy swobodnie przez ciało

Skutkami porażenia prądu mogą być utrata przytomności i skurcze mięśni, w wyniku których osoba porażona jest niezdolna do samodzielnego uwolnienia się od źródła prądu. Skurcz ten ustępuje dopiero w chwili wyłączenia prądu i może być przyczyną zwichnięć, a także złamań kości.

W wyniku porażenia prądem może również dojść do oparzenia w miejscu wejścia prądu do organizmu i jego ujścia na zewnątrz. W skrajnych przypadkach może dojść do martwicy i zwęgleń tkanki.

Skutkami porażenia prądu mogą być także zatrzymanie oddechu i migotanie komór serca (te gwałtownie kurczą się z szybkością do 600 uderzeń na minutę, co sprawia, że nie mogą przepompowywać krwi do komórek organizmu), czego skutkiem może być zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji śmierć.

Porażenie prądem - pierwsza pomoc

Podejmując się ratowania ofiary porażenia prądu, należy zachować dużą ostrożność, aby samemu nie ulec porażeniu.

Dlatego w pierwszej kolejności jak najszybciej odetnij ofiarę od źródła prądu - wyłącz bezpieczniki, a następnie wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie.

Zrób to za pomocą drewnianego lub plastikowego kija od szczotki (pod żadnym pozorem nie używaj metalowych lub miedzianych przedmiotów, ponieważ przewodzą prąd). Dopiero wtedy możesz podejść do ofiary.

Prostsza, ale bardziej ryzykowna metoda polega na odciągnięciu drewnianym kijem poszkodowanego od źródła prądu. Zrób to stojąc na gumowej podkładce lub pliku gazet (możesz także założyć gumowe kalosze). Następnie wezwij pogotowie.

Do czasu przybycia karetki udziel poszkodowanemu pomocy:

 • jeśli jest przytomny i nie wymaga pilnej interwencji na miejscu, czekaj na karetkę
 • jeśli jest nieprzytomny, ale oddycha, krążenie jest zachowane i jednocześnie można wykluczyć uraz kręgosłupa i wstrząs, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej
 • jeżeli poszkodowany nie oddycha, wykonaj sztuczne oddychanie i, jeśli zachodzi taka potrzeba, masaż serca
 • jeśli stwierdzisz objawy wstrząsu (blada, zimna skóra, która jest zlana potem, poszkodowanym wstrząsają dreszcze, ma przyspieszone tętno) ułóż poszkodowanego w pozycji przeciwwstrząsowej - na plecach, z uniesionymi nogami.

Jeśli do porażenia doszło na wolnym powietrzu, np. wskutek zerwania sieci elektrycznej, w pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo i nie podchodź do elementów linii przesyłowej na odległość mniejszą niż 5 m, ponieważ elektryczność przenoszą wilgotna ziemia oraz powietrze i możesz ulec porażeniu.

Jeśli znajdujesz się w strefie ryzyka, nie stawaj na ziemi, tylko, jeśli jest taka możliwość, na suchej desce lub na czymś drewnianym albo gumowym.

Pomoc należy ograniczyć do powiadomienia pogotowia ratunkowego. Przy zgłaszaniu wypadku należy poinformować, że dotyczy on porażenia prądem wysokiego napięcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Nicekolt
|

Można owinąć kabel wokół kija tak samo jsk zawijasz nitkę zanim ją oderwiesz ... i pociągnąć ...

stefan8009
|

a aluminiowych można?

NN
|

możecie mi powiedzieć bo nawet nie umiem sobie tego wyobrazić... Jak można wyciągnąć wtyczkę z kontaktu kijkiem?!??!?!?!?

rico
|

LUDZIE za każdym razem jeśli porażenie jest odczuwalne, zostaje ślad lub nie, należy zgłosić się do lekarza!! Nie można tego lekceważyć, na początku jest szok, może się wydawać że wszystko jest ok, ale niekoniecznie musi tak być! Może dojść do elektrolizy krwi, migotania komór serca, chyba nie chcecie żeby coś Wam się stało lub bliskim. Dzwońcie pod 999 i powiedzcie co się stało, nie lekceważcie porażeń.

zespół
|

Mnie dziś poraził prąd serce aż zabolało aż nie mogłem oddychać ale przeszło samo. jak będziecie mieli jakieś dolegliwość zadzwonicie po zespół ratownicwa medycznego

wiolka
|

Witam.
W dniu już wczorajszym ok. godz. 17 mój 11 letni syn poszedł do garażu i dotknął niechcący nie zabezpieczonego kabla elektrycznego, od razu wywaliło korki, Usłyszeliśmy tylko krzyk syna, Za chwil przyszedł do domu zapłakany i przestraszony, że poraził go prąd bo czuje jakieś mrowienie w rękach i karku. Był mocno zdenerwowany i przestraszony. Po jakimś czasie uspokoił się. Pojechaliśmy na 2 godziny na rower, potem robił lekcję, bawił sie i poszedł spać. A ja się teraz zastanawiam czy powinnam z nim jechać do lekarza, czy po czymś takim mogą pojawić się jakieś niebezpieczne dla niego objawy po jakimś czasie, czy raczej nic mu nie będzie...?
Proszę o pomoc

Rafal
|

Uczciwie: A nie mozesz zadzwonic do innego doktora, np w Polsce tylko się pytać niewiadomo kogo?

J.J
|

Pokopało mnie żelazko. Chwyciłam lewa ręka za kabel który byl przerwany. Odrzuciło mnie na ziemie i chwile mi zajęło żeby sie zorientować co sie dzieje. Po pierwszym dniu czułam sie ok ale z każdym dniem coraz bardziej boli mnie prawa ręka i ramie , spuchła i przy niektórych ruchach dostaje kolejnego szoku elektrycznego i więcej bólu, ból przesuwa sie coraz wyżej i teraz boli prawa cześć szyi. Dotykając żył na prawej stopie czuje mrowienie. Mieszkam w Anglii. Doktor przez telefon powiedział ze to normalne i muszę czekać aż przejdzie.
Czy ma doktor racje?

ares
|

Przydatne, dzięki

Szymon
|

Przydatne